“Мені це кума брата дружини прислала!” Роль месенджерів у поширенні фейкових новин

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 13:34, 27 Грудня 2024
Колаж “Бахмут IN.UA”

WhatsApp, Telegram, Viber, Signal та інші, стали невіднятною частиною нашого спілкування. Це популярно, бо можна швидко поширити інформацію, переписки вважаються конфіденційними, а самі месенджери — зручні у використанні. Однак ці переваги також роблять їх ефективним інструментом для поширення фейкових новин, дезінформації та маніпуляцій. “Бахмут IN.UA” пояснить детальніше.

Чому месенджери є ідеальним середовищем для фейків?

Більшість популярних месенджерів використовують наскрізне шифрування (end-to-end encryption), що ускладнює виявлення неправдивої інформації. Повідомлення поширюються в особистих чатах і групах, де модерація майже відсутня.

До прикладу, великі соціальні мережі, такі як Facebook або Instagram, розробили алгоритми, завдяки яким деякі (але далеко не всі) недостовірні відео або фото маркуються як фейкові або створені за допомогою штучного інтелекту. У месенджерах же такого функціоналу немає. Окрім цього, на відміну від соціальних мереж, у месенджерах складно відстежити першоджерело інформації або перевірити її достовірність.

Фейкове відео / скриншот “Бахмут IN.UA”

Користувачі можуть легко пересилати повідомлення одразу десяткам чи сотням інших людей. Це дозволяє фейкам поширюватися з неймовірною швидкістю, а інформація, отримана від друзів, родичів або знайомих, сприймається більш правдоподібно. Люди рідко перевіряють факти, якщо повідомлення прийшло від близької особи.

Типові форми фейків у месенджерах

Всі ми стикалися із так званими “ланцюговими повідомленнями”. Зазвичай це текст із проханням переслати далі. Наприклад, вигадані попередження про віруси, нові закони чи знижки. 

Дуже популярними є фейкові фото та відео. Часто це маніпулятивний контент або підроблені записи від імені офіційних осіб. Про один з таких прикладів ми розповідали у нашому тексті “14 тисяч гривень українцям, які не виїздили за кордон: “нашумілий законопроєкт”, про який відомо лише з TikTok“.

Окремим щаблем стоять небезпечні посилання. Фальшиві новини можуть бути прикриттям для посилань, що ведуть до фішингових сайтів або шкідливих програм.

І не забуватимемо про конспірологічні теорії. Месенджери активно використовуються для поширення теорій змов, особливо у кризові періоди. Сюди підходять всі повідомлення про “влада нас всіх кинула”, “військові масово відступають з…” і так далі.

Наслідки поширення фейків у месенджерах

  • Соціальна паніка. Недостовірна інформація про загрози (наприклад, про здоров’я чи безпеку) може викликати паніку серед населення;
  • політична дестабілізація. Дезінформація використовується для маніпуляцій під час виборів, протестів та особливо під час війни.
  • економічний вплив. Фейки про банківську систему, знижки чи дефіцит товарів можуть призводити до фінансових втрат або ажіотажу на ринку.
  • шахрайство. Шахраї використовують месенджери для поширення фейкових акцій, лотерей чи зборів коштів.

Як боротися з поширенням фейків у месенджерах?

Не вестися на фейки — це виключно ваша особиста зона відповідальності. Ніхто не може контролювати на 100% інформацію, яку ви споживаєте в Інтернеті. Тому, аби захистити себе від навали неправдивої інформації, варто почати виховувати у собі критичне мислення.

Також ви можете звертати увагу на джерело. Фейкові новини зазвичай не посилаються на авторитетні джерела або мають розмиту інформацію. Будьте критичними до сенсаційних новин: якщо інформація виглядає занадто шокуючою або неймовірною, це може бути ознакою маніпуляції. Перевірте дані в інтернеті — можливо фактчекери вже зробили спростування або ж цієї інформації взагалі ніде не існує, окрім як у вашій особистій переписці із кумою. Просто напишіть в Google суть новини чи пару ключових фраз і гляньте скільки разів про це писали медіа чи офіційні джерела, міжнародних організацій тощо.

Також існує “білий” список медіа від Інституту масової інформації. До речі, наше медіа “Бахмут IN.UA” також є у списку регіональних якісних медіа. Журналісти цих майданчиків не роблять новини, засновані на чутках. Тому радимо вам читати перевірені новини на сторінках цих ресурсів, які мають всі зручні способи комунікації з аудиторією, включаючи Телеграм-канали.  

Месенджери — це потужний інструмент комунікації, але їхня анонімність і масштабність створюють ризики для поширення дезінформації. Боротися з цією проблемою можна лише шляхом поєднання технологічних рішень, освіти користувачів та індивідуальної відповідальності кожного за поширення інформації.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

14 тисяч гривень українцям, які не виїздили за кордон: “нашумілий законопроєкт”, про який відомо лише з TikTok

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 12:02, 22 Грудня 2024
Колаж — “Бахмут IN.UA”

Гортаючи популярну соцмережу TikTok, користувачі можуть наткнутися на акаунти, які розповідають про “довгоочікувані законопроєкти”, завдяки яким різні верстви населення України отримуватимуть матеріальну допомогу від держави. Як виглядають такі акаунти та як не попастися на цей гачок — розкаже “Бахмут IN.UA”.

Як відрізнити фейковий новинний акаунт у TikTok

Типово подібні сторінки мають назви, що обов’язково містять у собі одне, а подекуди й кілька, слів типу: news, ukr, chanel, Ukraine тощо. Як аватарку можуть використати логотипи відомих в Україні телеканалів або телепрограм, до прикладу – “ТСН”. Це робиться для того, аби підвищити рівень довіри до акаунта. Власники сторінки роблять це, сподіваючись, що користувачі соцмережі “поведуться” на популярне першоджерело, не копаючи глибоко.

Фейковий акаунт “ТСН” / скриншот

Як виглядає контент подібних акаунтів? Візьмемо за приклад ось це відео. Голос на задньому фоні розповідає про підписання президентом України закону №3386. Згідно з цим “законом”, українці, які ні разу не виїхали за межі країни з початку повномасштабної війни, мають право отримати одноразову допомогу у розмірі 14 тисяч гривень. Що не так із цією інформацією? Буквально все.

Як українців намагаються обманути у TikTok

Почнемо з номера так званого “закону” – 3386. Просто ввівши у Google ці дані, бачимо, що закону під номером 3386 не існує. Натомість за цим номером зареєстровано кілька різних документів:

  1. проєкт закону, який передбачав зміни до Цивільного процесуального кодексу України щодо строків розгляду окремих судових справ. Його було знято з розгляду у 2021 році;
  2. проєкт закону, що мав змінити законодавство щодо повноважень президента України. Поданий у 2015 році, його відкликали у 2019 році;
  3. проєкт закону, що передбачав зміни до законодавства стосовно статутного капіталу господарських товариств. Цей проєкт відкликали ще у 2014 році;
  4. постанова Верховної Ради України від 21 вересня 2023 року. Вона стосувалася внесення двох законопроєктів до порядку денного десятої сесії Верховної Ради дев’ятого скликання (період із вересня 2023 року до лютого 2024 року).

Друге, що впадає в очі – це ілюстрація для відеоряду, зроблена штучним інтелектом. Придивіться до зображення та знайдіть для себе мінімум 5 проблем цієї картинки.

Зображення, створене ШІ / скриншот

По-третє, голос у відео переконує, що подати заявку на 14 тисяч гривень може будь-хто з рідних людини, а для цього треба перейти за посиланням у шапці профілю TikTok акаунту. Перевіривши голос через сервіс Deepware, ми отримали 99% результат того, що “дикторка” — це штучний інтелект. 

Окрім того, посилання (прострочене) веде на Telegram канал, що є ще одним доказом: відео — фейкове та зроблене заради “переливу” трафіку з однієї соцмережі на іншу.

Окрім того, нам вдалося знайти відео про той самий “проєкт закону 3386”, але його старішу та “якіснішу” версію. Ще наприкінці 2023 року в Instagram “ведуча новин” розповідала про те, що кожен українець може отримати по 14 тисяч гривень за цим самим законопроєктом. Зараз, до речі, Instagram маркує це відео як фейкове.

Загально подібні акаунти постійно роблять несправжні відео про “грошові законопроєкти”. Цілі можуть бути різними. У цьому випадку — відносно безневинні: перелити трафік з однієї соцмережі в іншу. Інші випадки можуть бути більш небезпечні — дізнатися особисті дані людини та скористатися ними (ПІБ, банківські дані тощо).

Тож завжди перевіряйте інформацію, не переходьте за сумнівними посиланнями та не надавайте нікому свої особисті дані. І пам’ятайте, що єдиний спосіб отримати державну допомогу онлайн — це портал “Дія”.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“У вашій будівлі я заклав вибухівку”. Українці отримують листи з погрозами від “військових”

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 13:02, 8 Грудня 2024
Колаж Бахмут IN.UA

У соціальних мережах українці діляться скриншотами, зробленими з власних поштових скриньок. Листи відправляють буцімто українські військовослужбовці, погрожуючи цивільному населенню, а також розповідаючи про недоліки в українському війську та про корупцію. Чому ці листи фейкові — пояснює “Бахмут IN.UA”.

Фейкові листи на електронну пошту

Існує мінімум два види подібних листів. У першому випадку псевдовійськовий представляється учасником бойових дій, спеціалістом з мінно-вибухової справи. Він заявляє, що після проходження військової служби залишився сам на сам із хворобами та із розчаруванням від проходження військової служби. 

Автор листа стверджує, що в будинку тієї людини, яка отримала повідомлення, він заклав вибуховий пристрій. Окрім цього, “заміновані” також низка інших будівель.

Другий вид розсилки — це листи від безіменного “командира танка ЗСУ” або ж інших посадових осіб, які пов’язані з військовою службою. У повідомленні описується нібито звернення командира до цивільних з приводу поганого технічного стану техніки, якою воюють українські військові. Цей невідомий “командир” закликає громадськість об’єднати зусилля у боротьбі з корупцією та вимагати прозорості в держзакупівлях.

Також у кінці таких листів міститься посилання на невідомий сайт, який обіцяє надати читачеві більше інформації.

Скриншот з мережі

Чому ці листи — несправжні?

По-перше, більша частина цих листів відправляється способом масової розсилки. Це можна зрозуміти, поглянувши у розділ “кому”. Скоріш за все, там буде цілий “пак” email адрес, які фейкомети отримали з різноманітних зливів електронних пошт. Такі листи частіше за все потрапляють до папки “спам”. 

До речі, перевірити, чи злили вашу адресу, можна за допомогою безкоштовного сервісу за посиланням

По-друге, зверніть увагу на імена відправників цих листів. Погодьтеся, складається враження, ніби батьки назвали цю дитину методом рандому: “Щуровський Еміль”, “Фарина Євгеній Радимирович” тощо. Можете включити інтернет детектива та ввести імена цих відправників у пошуковик. Якщо імена не знайдені — це 100% бот. 

Скриншот з мережі / приклад дивного імені

По-третє, зверніть увагу на текст. Він має явні ознаки перекладу з російської мови на українську. Накшталт “здравствуйте, я боєць…” або “мінно-підривна справа” замість “мінно-вибухової” тощо.

По-четверте, сама тематика листів. Повідомлення про “замінування” вашого будинку від втомленого військовослужбовця із високою ймовірністю — дестабілізаційна робота спецслужб російської федерації. Це зроблено аби залякати цивільне населення та посіяти відчуття небезпеки від українських військових.

У листі, присвяченому “зраді” з приводу поганої якості військової техніки видно явне протиставлення закордонних засобів та російських: американський танк Abrams, який буцімто легко пробивається російським “Ланцетом”. Це чергове підкреслення постійного російського наративу про те, що техніка росіян — найкраща та найпередовіша, і інші країни у плані військового оздоблення пасуть задніх.

Також у короткому листі зачіпається ще один “гачок”, який дуже турбує наразі суспільство — питання корупції у різноманітних ланках української системи. Таким “гачком” автор також намагається дестабілізувати українське суспільство. Мовляв: “поки я тут воюю, ваша задача — побороти корупцію”.

Що робити, якщо ви отримали такий лист?

Як би смішно не виглядав текст, не ігноруйте листа. У разі отримання повідомлення про замінування — повідомте про це у спецслужби за єдиним телефонним номером 112. Повідомте обставини отримання листа та інші дані, які зацікавлять оператора/операторку екстреної лінії. 

У випадку отримання листа про “зраду” в українському війську — повідомте про це Кіберполіцію та Службу безпеки України. Ні в якому разі не переходьте за підозрілими посиланнями у подібних листах, адже вони можуть мати у собі віруси та фішингові елементи. Що таке фішинг — “Бахмут IN.UA” розповідав раніше.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Путінська” війна, премії від американців: як розпізнати маніпуляції “хороших росіян”

Громадяни російської федерації, що позиціюють себе ліберальною та антивоєнною частиною рф, щосили намагаються створити образ “хороших росіян” — кожен своїми методами. Редакція Бахмут.IN.UA розповість, які […]

“Фотожаби” вже давно не жарти: як відрізнити фейкове фото від справжнього

Фотофейки стали потужним інструментом у війні за розум та емоцію людини. Адже все ж начебто очевидно: є інфопривід, який підтверджений фото — значить, ця інформація […]

Боти на роботі. Як фейкові акаунти у соцмережах підіграють росії

Засилля ботів, які заполонили соціальні мережі — одна з головних проблем в інтернеті. Не кожен користувач мережі може зрозуміти, що бере участь у перепалці в […]