Від початку повномасштабного вторгнення Бахмут тимчасово став точкою для переселенців. Однак, вже літом 2022 року, коли битва за місто набрала нових обертів, вже самі бахмутяни були змушені покидати домівку. Через прильоти росіян у місті поступово зникали світло, вода та газ. Будинки також знищувалися один за одним. Втім попри те, що будинків та комунікацій могло не бути — бахмутяни повідомляли про те, що їм надходять борги за комуналку.
Редакція Бахмут.IN.UA поспілкувалася з директором КП “Бахмутської житлової управляючої компанії” Олександром Бондарєвим щодо цього питання.
Неіснуючі борги за комуналку
Олександр Бондарєв каже, що споживачі зазвичай розуміють під терміном “комуналка” — всі послуги, які вони отримують, використовуючи свої приміщення як житлові. Це тепло, вода, газ, світло, квартплата та вивезення сміття.
Основним законом, який регулює взаємовідносини споживачів та виконавців таких послуг є Закон України “Про житлово-комунальні послуги”. Цей закон надає таку класифікацію послуг (стаття 5):
- житлова послуга — послуга з управління багатоквартирним будинком;
- комунальні послуги — послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, управління побутовими відходами.
Що змінилося з початку повномасштабної війни питаннях несплати та заборгованості за послуги
Торгова-промислова палата України засвідчила форс-мажорною обставиною військову агресію РФ проти України, це стало підставою введення воєнного стану 24 лютого 2022 року.
Він додає, що в умовах воєнного стану Кабмін постановою від 5 березня 2022 року забороняє:
- нараховувати та стягувати неустойку (штрафи, пеню), інфляційні нарахування, проценти річні, нараховані на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги;
- припиняти/зупиняти надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі.
Така заборона діятиме до припинення чи скасування воєнного стану в Україні.
Коли споживач має право на неоплату житлово-комунальних послуг
Споживач має право “на неоплату вартості комунальних послуг (крім постачання теплової енергії) у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) в період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об’єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів, за умови документального підтвердження відповідно до умов договорів про надання комунальних послуг”.
Громадяни, які скористаються цим правом, можуть розраховувати, що постачальник послуг зробить перерахунок. Тоді оплату спишуть або буде переплата.
До слова, Сергій Логвінов директор ТОВ “БАХМУТ-ЕНЕРГІЯ” також у коментарі редакції підтвердив, що якщо особі продовжують нараховуватися борги за комунальні послуги слід звернутися до постачальника послуг.
Як оформити послугу
Для оформлення списання або переплати за комунальні послуги потрібно звернутися із заявою до постачальника і надати довідку про відсутність у своїй оселі.
Такою довідкою може бути:
- довідка внутрішньо переміщеної особи;
- довідка про проходження лікування;
- довідка про проходження військової служби.
Законом не визначено порядок несплати за постачання теплової енергії та за житлову послугу — послугу з управління багатоквартирним будинком.
Що відбулося в Бахмуті з комунальними послугами
З 24 лютого 2024 року у Бахмуті по кожному виду житлово-комунальних послуг було декілька етапів:
- надання послуги у повному обсязі;
- надання послуги у неповному обсязі;
- ненадання послуг.
Через постійні обстріли поступово у місті припинялись послуги газопостачання, електропостачання, водопостачання та вивезення побутових відходів.
Відповідно, постачальники послуг повинні були виконати перерахунки споживачам з дати відсутності відповідної послуги.
Читайте також:
- Бахмут стане другим в черзі на експериментальний проєкт з компенсації
- Куди звертатися бахмутянам, якщо в БТІ не видають довідку
- Як у міськраді працюють, аби забезпечити бахмутян житлом
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!