Як у міськраді працюють, аби забезпечити бахмутян житлом

Семаковська Тетяна 11:45, 5 Квітня 2024
Соціальне житло / фото ілюстративне

Бахмутяни вимушено покинули свої домівки, а в евакуації одна з головних проблем переселенців — це питання житла. Оренда обходиться дуже дорого, а придбати нову квартиру вдалося одиницям, адже ціни після початку повномасштабного вторгнення у багатьох містах зросли. Ми запитали Бахмутську міську раду, як вона працює над питанням забезпечення житла.

Житло для ВПО

У відповіді на запит нам повідомили, наразі Державна житлова політика України пропонує кілька варіантів у питанні житла, деякі з них доступні також для бахмутян. Перелічуємо всі опції нижче:

  • державна програма “єВідновлення”, яка передбачає придбання постійного житла за рахунок
    компенсаційних виплат за знищене майно у вигляді Сертифікату або відновлення
    пошкодженого житла за рахунок надання грошової компенсації на відновлення
    оселі;
  • державна програма “єОселя”, придбання постійного житла за рахунок
    іпотечного кредитування);
  • надання соціального житла, в тому числі для ВПО, йдеться про соціальні гуртожитки, квартири в багатоквартирних будинках, садибні (одноквартирні) жилі будинки).

Водночас станом на сьогодні, для мешканців Бахмутської громади програма “єВідновлення” не доступна, вони не можуть отримати компенсацію, бо не має можливості підтвердити факт знищення об’єктів нерухомого майна. Натомість можна скористатися програмою “єОселя”.

Програма “єОселя”

Програма “єОселя” доступна й для бахмутян / фото ілюстративне

Програма “єОселя” — це програма доступного кредитування житла, яка передбачає отримання кредиту на купівлю житла під відсоткові ставки 3% та 7% річних. Під 3% іпотечне кредитування доступне для окремих категорій громадян:

  • представників сил безпеки та оборони України та членів їх сімей;
  • медичних працівників;
  • педагогічних працівників;
  • наукових та науково-педагогічних працівників.

Під 7% іпотечне кредитування доступно для:

  • ветеранів війни та членів їх сімей;
  • учасників бойових дій;
  • осіб з інвалідністю внаслідок війни;
  • сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, а також сімей загиблих (померлих) Захисників і
    Захисниць України;
  • внутрішньо переміщених осіб;
  • іншим громадянам, які відповідають умовам Програми.

Соціальне житло для переселенців та малозабезпечених

Як нам повідомили у міськраді, для бахмутян, як для переселенців доступна й функція надання соціального житла. Соціальне житло – умовно безстрокове. Для отримання соціального житла громадянин повинен стати на соціальний квартирний облік.

ВПО беруться на облік відповідними органами місцевого самоврядування за місцем перебування на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб.

Чи може міськрада ініціювати будівництво житла для бахмутян на територіях інших областей

У розмовах з бахмутянами ми неодноразово чули питання, чи має можливість Бахмутська міськрада допомогти збудувати чи відремонтувати житло для переселенців поза межами Донеччини. Тож це питання ми поставили. Нам відповіли, що на теперішній час більшість підприємств Бахмутської
громади припинили свою діяльність або здійснюють її частково.

Відтак, надходження до бюджету громади зменшились. Тому формування житлового фонду поза межами Бахмутської міської територіальної громади коштом фінансування місцевого бюджету не можливо.

Втім у міськраді кажуть, що зараз шукають благодійні фонди та інвесторів, які б могли допомогти фінансово у розв’язанні питання житла для бахмутян.

Протягом 2023-2024 років бахмутська влада в евакуації провела кілька зустрічей з начальником Кіровоградської обласної військової адміністрації, з керівниками Дарницької РДА, Оболонської
РДА, Володимирської міської ради.

Також зустрічі з питань соціального житла для бахмутян проводили у Дніпропетровській області. Співпрацює міськрада також з КМДА, зазначимо, що саме у столиці є велика кількість бахмутян. Завдяки комісії, яка опікуватиметься ВПО, планується, що органи влади зможуть ефективно комунікувати з міжнародними гуманітарними та благодійними організаціями, аби ремонтувати житло для ВПО.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Власники квартир в об’єктах культурної спадщини отримають більшу компенсацію

Семаковська Тетяна 14:00, 3 Травня 2024
Розрахунок компенсацій / фото ілюстративне

Нещодавно набрала чинності Постанова Кабміну, яка змінює розмір коефіцієнтів, що впливають на розрахунок компенсації за знищене майно, залежно від року забудови. Для деяких осель коефіцієнт збільшився, а для інших зменшився.

Які саме зміни очікують українців — читайте в матеріалі.

Як розраховується компенсація?

Компенсація за знищене житло розраховується, зокрема за регіональним коефіцієнтом. У Донецькій області він складає 0,5%. Втім також з новими змінами враховується й новий коефіцієнт:

  • для квартир, розташованих в об’єктах культурної спадщини (об’єктах архітектури) він складає 1,22;
  • для квартир, розташованих в будинках, збудованих в період з 1800 до 1917 року, з 1,22 до 0,9 (коефіцієнт зменшено, як й розмір компенсацій);
  • для квартир, розташованих в будинках, збудованих в період з 1918 до 1990 року, з 0,69 до 1 (коефіцієнт збільшено, як й розмір компенсацій).

Яка сума компенсації за знищене житло?

Сума компенсації буде розраховуватися Комісією за відповідними формулами, вони різні для приватних осель та для квартир.

На розмір компенсації також впливатимуть такі фактори:

  • для квартир – регіон розташування, кількість кімнат, рік забудови, площа;
  • для будинків – регіон розташування та площа житлового будинку.

Нагадаємо, що Кабінет Міністрів України затвердив порядок обстеження знищеного житла, що розташоване в окупації, методом дистанційного зондування Землі. Згодом люди почнуть отримувати кошти за втрачене майно.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Чи будуть пенсіонери мати пріоритет при видачі компенсації: відповідь Шуляк

Семаковська Тетяна 17:00, 24 Квітня 2024
Пенсіонери / фото ілюстративне

Серед бахмутян, які евакуювалася чимала частка людей літнього віку, вони втратили свої домівки та нажите роками майно. Зараз пенсіонери змушені винаймати за свою пенсію квартири, кімнати та ліжка в гуртожитках.

Як вирішується питання придбання житла для пенсіонерів або інвалідів та чи розглядає уряд надання житла саме для літніх людей за якоюсь особливою схемою розповіла народна депутатка Олена Шуляк.

Допомога з житлом пенсіонерам ВПО

За словами Олени Шуляк наразі немає централізованої програми допомоги соцжитлом для людей літнього віку. Так склалося тому, що в держави немає такої можливості, більшість коштів направляють на обороноздатність нашої країни.

Держава максимально сплачує всі пенсії, проводить всі можливі індексації.Ми розуміємо, що цього дуже мало, щоб забезпечити гідний рівень життя наших пенсіонерів. Але сьогодні ми маємо таку проблему, що держава не може надати більший розмір пенсій, індексацій, як того потребують наші люди,

Олена Шуляк // народна депутатка

Шуляк також розповіла, що уряд сприяє тому, щоб громади могли викуповувати житло все наявне й потім його давати в оренду за пільговими цінами або на безоплатній основі. Але, наголошує спікерка, ця ініціатива не має масового характеру.

Чи будуть пенсіонери мати пріоритет при видачі компенсації

На сьогодні законом не передбачено, що літні люди входитимуть до категорії числа тих, хто матиме право на першочергову компенсацію. Пріоритет нададуть:

  • учасникам бойових дій;
  • особам з інвалідністю;
  • ветеранам;
  • мобілізованим особам;
  • багатодітним родинам;
  • особам з інвалідністю І та ІІ групи.

За словами народної депутатки, в цьому переліку немає пенсіонерів. Однак, в державному бюджеті вистачить коштів в рамках компенсаційних механізмів. Всі люди, які звернуться отримують компенсацію.

Звідки держава візьме гроші на компенсацію

Олена Шуляк наголошує, що держава створила “Фонд ліквідації наслідків агресії російської федерації”, до якого вже надійшло понад 20 млрд гривень арештованих коштів від російських банків. Також в цей фонд спрямували 50% прибутку Нацбанку. У 2023 році сума надходжень вже складала більше ніж 62 мільярдів гривень, допомогу надав й Світовий Банк. Ці гроші зможуть використати для компенсації.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як отримати компенсацію на житло?

Власники квартир в об’єктах культурної спадщини отримають більшу компенсацію

Нещодавно набрала чинності Постанова Кабміну, яка змінює розмір коефіцієнтів, що впливають на розрахунок компенсації за знищене майно, залежно від року забудови. Для деяких осель коефіцієнт […]

12c5663 a1f0db5 pensionery 7219f

Чи будуть пенсіонери мати пріоритет при видачі компенсації: відповідь Шуляк

Серед бахмутян, які евакуювалася чимала частка людей літнього віку, вони втратили свої домівки та нажите роками майно. Зараз пенсіонери змушені винаймати за свою пенсію квартири, […]

Компенсація за житло

Бахмут стане другим в черзі на експериментальний проєкт з компенсації

Аби бахмутяни могли отримати компенсацію за зруйноване житло, Бахмут стане другим містом в черзі, де планують провести мелітопольський експеримент. Йдеться про можливість проведення верифікації пошкоджень […]

Довідка про право власності на майно

Куди звертатися бахмутянам, якщо в БТІ не видають довідку

Бахмутяни повідомляють про випадки, коли Бахмутське БТІ (Бюро технічної інвентаризації) затримувало видачу довідок про правову належність нерухомого майна. Саме вони потрібні для того, аби мешканці […]

Українцям, які стали жертвами сексуального насилля окупантів, виплатять компенсацію

Міжнародний фонд Global Survivors Fund почав збір даних від жертв сексуального насильства, пов’язаного з повномасштабною війною росії проти України. Це потрібно для того, щоб постраждалі […]