Пісні на руїнах та штучна велич: як росія використовує культуру проти України?

Семаковська Тетяна 11:36, 10 Червня 2023

Вєлікая 22872

Росія використовує культурні продукти для поширення вигідних для себе наративів та для досягнення своїх цілей на міжнародній арені. Якщо очевидні воєнні злочини рф отримують різке засудження з боку цивілізованого світу, то їх фільми, музика та література досі розповсюдженні в Європі, США і навіть в Україні. Через таку «лагідну» пропаганду росія намагається виправдати свої злочини перед світом та отримати прихильність міжнародної аудиторії до себе.

Піар на крові

Російська пропаганда постійно адаптується до вимог часу та звичок потенційної аудиторії. Оскільки для росіян важливим є вплив саме на молоде покоління, свої меседжі вони також поширюють через популярні інтернет платформи, залучають блогерів, співаків, інфлюенсерів. Ці люди мають сильний вплив на своїх підписників і є цінним активом в пропагандистській машині кремля. 

Російським лідерам думок така співпраця вигідна, адже будь-які матеріали про окупацію Криму (в їх варіанті поверненням), про захоплення Донбасу (для них звільненням) тощо активно поширюється серед аудиторії та отримують багато реакцій. 

У лютому московська співачка MARI M зняла кліп у Донецьку, який пронизаний мілітаристським настроєм та прославляє окупаційні війська. Після цього її перегляди збільшилися на понад 98% (з 44 тисяч до 3.5 мільйонів). 

скін dc82aПропагандистські кліпи та пісні набирають величезну кількість переглядів, навіть якщо їх випускає невідомий артист. Фото: скріншот з YouTube

Складно стверджувати, чи це державна машина допомагає просувати такі продукти, чи це росіяни самостійно прагнуть отримувати подібний контент. Швидше за все, обидва цих фактори впливають на популярність у рф мілітаристського контенту, пов’язаного з Україною. 

З 2014 року різноманітні артисти, співаки й блогери постійно здійснюють поїзди на окуповані території та активно піарять себе таким чином. Окупаційні сайти та канали нещодавно знову почали публікувати новину про чергову артистку, Єкатерину Гусєву, яка приїхала заспівати в шпиталях Донецьку. Ці діячі використовують війну, як можливість заробити та прославитися у своїй країні й, можливо, за кордоном. Це не нова стратегія, адже після Другої світової війни росія безперервно продовжувала романтизувати війну через культурні продукти (музика, фільми, книги тощо). 

Скрін 2 8b922російські артисти постійно їздять в піар поїздки на окуповані території, їх активно рекламують пропагандистські Telegram-канали. Фото: Telegram 

Штучна велич російської культури

Крім нових інструментів та методів розповсюдження пропаганди, рф продовжує використовувати й давно перевірені. Мабуть, кожен українець за життя чув такі фрази, як «велика російська мова» та «велика російська культура». Зазвичай вони використовуються у контексті необхідності зберегти ці явища в нашій країні та не піддавати їх культурі скасування. Проте, подібні мовні конструкції є черговим російським наративом, який десятиріччями розповсюджувався по всьому світу. В реальності, росія вплинула на світовий культурний спадок в набагато меншому ступені, ніж заявляється самими росіянами. Наприклад, Л. Толстой один з небагатьох російських письменників, твори якого вивчають в провідних світових навчальних закладах. А більшість їх діячів не зробили у світову культуру суттєвого внеску. 

Одним із факторів формування наративу про велич була також експансія культурних діячів з окупованих росією територій. Так, І. Рєпін, який народився у Чугуєві (зараз Харківська область) та писав картини з українськими мотивами, став в очах світу російським художником. Така ж доля спіткала і К. Малевича, який мав українсько-польське походження. 

У світі існує близько 2700 мов, а митці з різних країн в більшій чи меншій мірі впливали на розвиток культури протягом сторіч. Проте, саме росія додала до своїх культурних продуктів прикметник «великі». За відсутності реальних здобутків, це дало можливість рф зрівнятися за здобутками з іншими країнами світу.

Вєлікая 2 535dcСутність російської культури, яка спонсорує війну. Фото: з відкритих джерел

«Завдяки усвідомленню того злочину агресії, який вчинила росія проти України, нам вдалося змінитися. Для українців і для світу спала пелена російської пропаганди, яка нам «закидалася» з росії дуже тривалий час. Ми бачили й відчували те, як рф чинить перепони у відновленні національної пам’яті для того, щоб ми не знали своє минуле, свою культуру. І при цьому завжди зберігала імперську зверхність російської культури, яка насаджувалася в Україні», — сказав Володимир Тиліщак, заступник голови Українського інституту національної пам’яті в інтерв’ю Українському радіо.

Політизована культура

Російська влада зацікавлена в поширенні своєї культури з вигідними наративами не тільки в середині країні, але й далеко за її межами. Це доводять витрати, які спрямовуються на культурні програми. Навіть в умовах скорочення статей бюджету рф в цьому році, ця сфера отримує збільшення фінансування на 6.5 млрд рублів на 2023 рік. 

жесть a8f73російський «літературний» журнал. Фото: Telegram

У рф також існує низка державних або афілійованих з державою організації, основною задачею яких є поширення лагідної пропаганди світом. Такі організації, як росспівробітництво, Фонд «Руський мир» та Фонд Горчакова виробляють щорічно велику кількість культурних продуктів, які ширяться світом. Вони розповсюджують свої культурні продукти за кордоном, організовували різноманітні культурні заходи, зустрічі, обміни. Їх задачею є нав’язування російського погляду на історію, зокрема новітню, надання міжнародній аудиторії викривлених фактів щодо подій, які відбувалися з вини росії. 

«Десь там, серед цього металобрухту, лежать і рештки «великої російської культури». Це її підсумок. Фінал», — написав  українсько-американський кінорежисер Андрій Загданський під фото із величезною кількістю зібраних у Харкові російських ракет. (Згадка зі статті Детектор медіа).

Харків ad2f8Фотографія використаних ракет, які росія випустила по Харкову. Фото: Костянтин та Влада Ліберови

Російська культура після 2014 року

Російська культура століттями була пов’язана із приниженням різних націй через несхожість з «російською загадковою душею». Задля комедійних моментів в її продуктах часто робили акцент на відмінності інших націй. Українці часто зображувалися, як смішні та недолугі персонажі, які створюють неприємності. Після нападу на Україну та окупації частини територій змінилися акценти в російських культурних продуктах. росія часто почала зображати українців, як безпринципних злочинців. З 2014 року було випущено десятки книг та фільмів, де зображався «мирний народ незалежного Донбасу», який страждає від «укрнацистів». Вони тиснуть на емоції, намагаються викликати співчуття та відчуття неоднозначності ситуації. Успіхи таких методів ведення інформаційної війни є достатньо великими. За кордоном і досі з обережністю ставляться до підрозділу Азов, до таких історичних постатей, як Бандера та Шухевич. 

«Кремлівська пропаганда працює за кордоном, використовуючи геббельсівські методи: чим брутальніша брехня, тим більше у неї вірять. Абсолютно безпідставно мене звинувачують у прихильності до ультранаціоналістичної ідеології, що є абсолютною неправдою», — зазначив Олег Скрипка після скасування концерту його гурту у Цюриху через пісню про Бандеру.

Читайте також: «Цікавитися історією мають всі»: вчитель історії про меми, диктаторів та культуру свайпання 

Це є наслідком активної російської пропаганди, яка використовує всі доступні методи, щоб спотворити уявлення людей про Україну. Одна з важливих задач такої діяльності — знелюднення та знецінення українців, знищення їх в контексті світової історії. До повномасштабного вторгнення Україна не мала зовнішньої комунікаційної стратегії для боротьби з такими наративами. Тому подібні конструкти дуже міцно вплелися в розуміння іноземцями України й подолати наслідки цього важко.

«Ця війна зокрема і про наше ставлення до нашої пам’яті й про українську пам’ять як таку. Бо відновлювати її Україна почала з 1991 року з поверненням незалежності. До цього ми бачимо, що всі відомості, які у нас були про себе, вони були спотворені, вони були не повні», — сказала членкиня журі Docudays UA та очільниця Довженко-центру Олена Гончарук у коментарі для Суспільне Культура.

Російська культура — це спосіб викривлення спогадів, підміни історичних фактів. Вона розмиває кордони між країнами, розвиває комплекс меншовартості у захоплених народів, виправдання злочинів росії. Російська культура сприяла формуванню 140 мільйонної нації, яка радіє геноциду інших народів та підтримує вбивства, зґвалтування та тортури. 

капець 371c6росіяни, які вирослі на великій російській культурі виступають з підтримкою повномасштабної війни проти України. Фото: окупаційні інформресурси

Багато років ми споживали ці продукти та не опрацьовували наші травми, які нам завдала тривала окупація росії у минулому. Початок війни у 2014 році спровокував процес відновлення ідентичності українців. Початок повномасштабного вторгнення тільки пришвидшив його. Через максимально травмуючі події українці почали відновлювати у своїй свідомості, а потім і у свідомості світу, пам’ять про реальні дії росії протягом століть. В таких умовах заохочення та просування будь-яких продуктів російської культури тільки гальмуватимуть цей процес. Адже, як ми можемо просити світ не толерувати росіян, які просувають там свої наративи, якщо ми самі цим продовжуємо займатися. 

«Російська література «тяжить над нами, як господар становища, який привчав нашу психіку до рабського наслідування». А мистецтво не може наслідувати, бо це була б його смерть», — писав український поет, прозаїк та політичний діяч Микола Хвильовий.

Раніше ми писали, як росіяни представляють культуру Донеччини. Редакція «Бахмут. IN.UA» знайшла відео пропагандистів, на яких колаборанти показують так звану культуру Донеччини. Ми розпитали директорку Бахмутського краєзнавчого музею Олену Смирнову, як такі ролики впливають на соціум та, що робити із шароварщиною в самій Україні.

Фото: uainfo

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Як захистити дитину від комарів: поради від фахівців Бахмутської лікарні

Семаковська Тетяна 13:00, 15 Червня 2024
Комари та діти / ілюстрація Бахмут IN.UA

Літо — це не тільки пора оздоровлення для дітей, але й потенційна загроза алергічної реакції через збільшення комарів. Укуси цих комах можуть викликати свербіж, або небезпечну алергію.

Як захистити свою дитину від небезпеки влітку й чому, навіть одяг дитини має значення — редакції Бахмут IN.UA розповіли фахівці Бахмутської лікарні в Броварах.Чим комарі небезпечні для дітей.

Як захистити дитину від комарів

Найкращий захист від укусів комарів для дітей — це попередження укусу, бо лікувати його, кажуть фахівці значно важче. Відтак, для захисту дітей вдома треба зачиняти двері та вікна або користуватися протимоскітними засобами.

Дітей треба одягати в одяг світлих тонів для відпочинку на природі, бажано, щоб всі ділянки тіла були закриті одягом. Можна використовувати репеленти які знижують ймовірний ризик укусів. Яскравий одяг та парфуми не рекомендовано використовувати, тому, що вони навпаки приваблюють комарів.

Додамо, що ввечері не слід лишати ввімкненим світло та залишати навстіж відкриті вікна, бо це приверну увагу комах, виняток, якщо у вас вдома є протимоскітна сітка.

Маленькі та безневинні, на перший погляд, комахи несуть в собі загрозу для малюка. Внаслідок укусу у дитини може з’явитися набряк, біль в животі та навіть озноб.

Якщо у дитини такі є прояви як:

 • набряк на шкірі до 10 сантиметрів, який довго зберігається, свербить, іноді місце укусу може боліти;
 • на місці укусу може бути висип по типу кропив’янки;
 • при множинних укусах рідко, але буває біль в животі
 • бронхоспазм чи озноб.

Ці фактори є небезпечними, тому потрібно звернутись до лікаря

Яка реакція дитини на укус комара є нормальною

insect 3415406 1280 6c2ee
Комарі часто ховаються у траві або на деревах / фото з відкритих джерел

Якщо так сталося, що дитину таку вкусив комар є фактори, які визначають чи нормальною є реакція шкіри малюка на укус, до них належить:

 • почервоніння;
 • набряк;
 • свербіж;
 • міхур в місці укусу
 • також у деяких дітей, особливо при повторних укусах може виникнути значна за розмірами припухлість.

Всі ці симптоми є нормальними, тож хвилюватися не варто.

Чим обробити укуси комарів та як надати дитині першу медичну допомогу при укусі комара

kid 1241817 1280 5fdd4

Дівчинка з іграшкою / фото з відкритих джерел

 • потрібно оглянути місце укусу;
 • потім промити місце укусу антисептиком;
 • нанести мазь, рекомендовану після укусів;
 • дати дитині протиалергічний препарат, дозування відповідно до віку

Дотримуючись простих правил безпеки ви зможете вберегти свою дитину від укусу комара, проте навіть, якщо малюка вжалила комаха — не слід бити на сполох. Потрібно надати медичну допомогу та спостерігати за станом дитини.

Зверніть увагу, що захист від комарів для дітей влітку потребує особливої уваги. Бажано проконсультуватися з сімейним лікарем, щоб дізнатися, які саме засоби захисту від комарів для дітей, підходять вашому малюку.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Професійний подолог розповів, як правильно обрати взуття

Семаковська Тетяна 12:00, 15 Червня 2024

Взуття, яке ми носимо, має значний вплив на здоров’я, оскільки неправильне взуття може спричинити різноманітні проблеми з ногами, хребтом і навіть загальним станом організму. Взуття повинно надавати підтримку і стабільність вашим ногам і стопам. Недостатня або неправильна підтримка може призвести до надмірного навантаження на окремі частини стопи, що може викликати болі, розтяжки м’язів та інші проблеми.

Редакція Бахмут IN.UA поспілкувалася з членкинею Асоціації Подологів з медичною освітою Іриною Николь та спитала її, як правильно вибрати взуття та чому це важливо. 

Як обрати взуття

Некомфортне взуття може спричинити болі в стопах, нігтях, суглобах і спині. Це може вплинути на поставу, на вашу здатність ходити, стояти й виконувати повсякденні дії. Правильне взуття допомагає запобігти пошкодженням. Неважливо, носите ви туфлі, босоніжки чи кросівки, треба обирати правильну пару взуття, щоб ваші ноги залишалися здоровими. 

Неправильно підібране взуття впливає безпосередньо на всі проблеми, з якими звертаються клієнти до подолога: травми, деформації нігтів, мозолі, натоптиші. Також це спричиняє ортопедичні проблеми, такі як вальгусна деформація першого пальця (так звана кісточка). Адже ця проблема може бути набутою, через надмірно вузьке взуття,

Ірина Николь // лікарка-подолог з Трускавця

Ірина Николь, лікарка-подолог з Трускавця / фото з архіву героїні

Як правильно визначити розмір ноги

Щоб обрати взуття, що не натирає, потрібно навчитися правильно визначати розмір своєї стопи. Ірина розповідає, що для цього краще використовувати метод, яким користувалися ще наші батьки.

Для визначення правильного розміру стопи, робимо все, як наші мами робили в дитинстві, коли підбирали нам взуття. Стаємо ногою на аркуш паперу та олівцем обводимо контур стопи в зоні пʼятки та великого пальця. Краще, щоб з цим хтось допоміг, а олівець був розташований перпендикулярно до площини аркуша,

Ірина Николь // лікарка-подолог з Трускавця

2 3 c7d30
Важливо правильно визначити розмір своєї стопи / фото Olvi.ua

Відстань від п’ятки до великого пальця і буде розмір стопи в сантиметрах. Лікарка також попереджає, що розмірна сітка у кожного виробника різна, тому взуття треба підбирати саме в сантиметрах. 

Також варто зауважити, що кожен виробник виготовляє різну повноту виробу. Тому не у всіх виробників ваш розмір буде правильним та зручним взяттям саме для вас. Тому варто слідкувати й за цим моментом. Адже це допоможе вам обрати зручне взуття, що не травмує стопу.

Якщо взуття з устілкою, що витягується, рекомендую при виборі витягнути устілку і поставити на неї стопу. Якщо ваш великий палець або мізинець виходить за межі устілки, це взуття вам не підходить,

Ірина Николь // лікарка-подолог з Трускавця

З якого матеріалу краще вибрати взуття

Ірина Николь каже, що насправді немає ідеального матеріалу для взуття. Літній, зимній або демісезонний варіант взуття, варто обирати з урахуванням вашого розміру та вибрати правильне взуття для постави. А буде воно зі шкіри, замші, чи іншого матеріалу, це не принципово.

У якісному взутті важлива підошва, вона має бути гнучка. Також зверніть увагу на  її цілісність та однорідність. Часто виробник економить і підошва «пуста», лише заповнена перегородками. В такому випадку стопа буде провалюватись, взуття швидко сходжуватись і деформуватись, а також велика ймовірність утворення мозолів. Важлива фіксація п’ятки, якщо це закрите взуття, і висота носка,

Ірина Николь // лікарка-подолог з Трускавця

Вибір правильного взуття є запорукою здоров’я ваших ніг / фото з відкритих джерел

Лікарка закликає не обирати взуття за принципом, що воно розходиться та стане комфортним. Воно має бути комфортним з першого дня носіння.

Яка висота підборів оптимальна

Melly SL72636036 L1026 2 eb34b
Взуття на підборах має бути до 5 сантиметрів / фото з відкритих джерел

Багато жінок носять взуття на підборах. Це може впливати на здоров’я стопи, тому варто розуміти, яка правильна висота підборів на думку лікарів та як правильно вибрати висоту підборів у своєму взутті. 

Оптимальна висота каблука 3-5 см. Все залежить від висоти підйому та від розподілення ваги на стопи. Буває таке, що жінки які роками ходять на підборах та їм справді зручно, тому що 70% навантаження приймає передній відділ стопи. Якщо їх перевзути на низький хід, у них буде постійне враження, що вони надають в перед. Навіть якщо сходити з каблуків, це потрібно робити поступово, змінюючи їх висоту,

Ірина Николь // лікарка-подолог з Трускавця

Що таке ортопедичне та анатомічне взуття

Screenshot 59 59ba6
Приклад анатомічних кросівок / фото з відкритих джерел

Ірина Николь пояснює, що є два поняття: ортопедичне та анатомічне взуття. Їх часто плутають.

Ортопедичне взуття виготовляється для корекції стопи з врахуванням її індивідуальних деформацій. Устілка каркасна, помірно жорстка. Щільний та жорсткий задник для фіксації п’ятки. Широкий носок і міцна фіксація стопи, щоб нога не “гуляла”,

Ірина Николь // лікарка-подолог з Трускавця

Тобто, вибирати ортопедичне взуття потрібно за індивідуальними показниками та за рекомендацією лікаря.  Анатомічне взуття — це правильне зручне взуття, яке перешкоджає розвитку деформацій. Лікарка каже, що саме це взуття рекомендовано як правильне, профілактичне взуття для здорових ніг, а також для комфорту тим людям, у кого вже існують деформації стоп. 

Отже, вибір взуття з урахуванням ваших особистих потреб може сприяти профілактиці або лікуванню багатьох хвороб стоп. Важливо обирати взуття, яке забезпечує належну підтримку, комфорт і враховує анатомію ваших ніг. Правильне взуття може значно покращити якість вашого життя та зберегти ваше загальне здоров’я. Більше корисних порад читайте у блозі фахівчині.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

БАХМУТ 35 2 f8f8c

Як захистити дитину від комарів: поради від фахівців Бахмутської лікарні

Літо — це не тільки пора оздоровлення для дітей, але й потенційна загроза алергічної реакції через збільшення комарів. Укуси цих комах можуть викликати свербіж, або небезпечну […]

Професійний подолог розповів, як правильно обрати взуття

Взуття, яке ми носимо, має значний вплив на здоров’я, оскільки неправильне взуття може спричинити різноманітні проблеми з ногами, хребтом і навіть загальним станом організму. Взуття […]

єОздоровлення: як отримати кошти на путівку до дитячого табору відпочинку

Родини, які мають дітей з вразливих категорій, можуть отримати кошти на путівку до дитячого табору. Ця акція проходитиме в межах програми єОздоровлення. Про це повідомили […]

10:00, 15.06.2024 Скопіч Дмитро

Як військовослужбовцям отримати безплатне житло від держави

Українські військовослужбовці мають право на отримання безоплатного житла від держави. Водночас для того, щоб скористуватися такою можливістю, потрібно відповідати певним умовам, зокрема, мати певну вислугу […]

16:00, 14.06.2024 Скопіч Дмитро

Чи будуть відключення світла на Донеччині 14 червня: ДТЕК

10 червня 2024 року у Донецькій області відбудуться планові тимчасові відключення електроенергії за стабілізаційними графіками. Це необхідно для балансування енергосистеми, яка зазнала руйнувань внаслідок ракетних […]