Жінка в кокошнику та брудний сарай: як росіяни представляють культуру Донеччини?

Семаковська Тетяна 13:36, 31 Травня 2023

БАХМУТ 12 3 1 ac6b4Після часткової окупації Донеччини росіяни та їхні колаборанти наввипередки намагаються перейменовувати міста, вулиці й запроваджувати свої так звані традиції. Книги українською мовою для них стали нічним жахіттям, тож вони називають їх націоналістичною літературою. Щоб применшити значення української ідентифікації на Донеччині в хід пішла шароварщина, як це загарбники робили при СРСР. Відтак, українські музеї росіяни не знищують, а висміюють та обезличують нашу культуру. 

Редакція «Бахмут. IN.UA» знайшла відео пропагандистів, на яких колаборанти показують так звану культуру Донеччини. Ми розпитали директорку Бахмутського краєзнавчого музею Олену Смирнову, як такі ролики впливають на соціум та, що робити із шароварщиною в самій Україні.

Ролик окупантів про культурну Донеччину містить грубі помилки

У відео пропагандисти кажуть, що в окупованій з 2014 Зуївці, мовляв, відкрився музей народної творчості. Загарбники хочуть показати, що після захоплення земель вони дбають про життя народу, навіть відкривають музеї. Однак, насправді цей заклад був ще понад рік тому, а не тільки відкрився, як запевняють окупанти. Ми знайшли відео з назвою музею опубліковане в YouTube й датоване ще 19 липня 2021 роком. 

«Музей народного творчества открылся в Зуевке под Донецком. Называется “Живые ремесла” и создан супругами Светланой и Валерием Чемерис. Валерий Чемерис говорит, что главная задача музея – сохранить и продолжить традиции предков», — підписали пропагандисти свій ролик.

Світлана та Валерій Чемирис — ймовірні колаборанти, достатньо відкритих даних про цих осіб немає. Вони або від початку залишалися жити в окупації, або ж це росіяни, які заселився в чужі оселі. Таким чином, наприклад, російська влада створює для себе зручне населення, яке не виходить на протести, не заперечує, а просто живе тихо, як й належить «рускому человеку».

За чотири роки Світлана Чемерис стала зіркою окупованої Зуївки

На цьому ролику Світлана Чемерис ще без кокошника розповідає про своє захоплення вишивкою й бісером, тут її представляють як художницю-аматорку. Однак, в 2021 році героїня ролику вже в статусі народної майстрині, пропагандисти наголошують, що вона «зуївчанка».

Screenshot 750 8f92e

Світлана Чемерис на пропагандистському ТБ в 2019 році.

Відео із Світланою Чемерис, де вона вже в народному музеї в Зуївці. В кінці відео героїня співає пісні Цоя, як це належить до народної культури, яку начебто пропагує жінка — невідомо. 

Світлана Чемерис вже в естрадному образі для телебачення рф.

Вочевидь, Світлана робить те, що їй накажуть робити на камеру — будь-то переспів Цоя або плетіння поясів на хантийському бердо. Останнє заняття Світлана Чемерис проводить вже в статусі майстра народної студії декоративно-прикладного та образотворчого мистецтва “Натхнення” так званого “Республіканського дому народної творчості та кіно”. Роки проведені в окупації допомогли жінці у кар’єрному зрості, від аматорки вона стала експерткою.

Культурний сарай

Screenshot 748 15942

В такому злиденному приміщенні відбуваються заняття. Фото: скріншот з відео

«Буду… Дважды в неделю с детьми заниматься, посиделки будут у нас Зуевские. Здесь мы будем с детьми развлекаться, петь народные песни, играть народные игры и заниматься народным творчеством. Все, что я умею, я хочу передать детям. Сначала я хочу с ними из травы делать, идет Троица…», — каже Світлана Чемерис.

Зуївські «посиділки» будуть проходити у приміщенні, яке фасадом нагадує закинутий сарай. Попри те, що Зуївка окупована вже 9 років росіяни, які так вихваляються відновленням всього, що зруйнували, не змогли навіть косметично привести до ладу свій музей. 

Screenshot 749 67e7c

Росіяни в першу чергу перейменовують захоплені міста та вулиці. Фото: скріншот з пропагандистського каналу

Будинок неприбраний, на подвір’ї валяється непотріб, й сама оселя не була ремонтована, або хоча б підлатана. Втім, це не заважає колаборантці проводити тут заняття. Зовні все схоже на типову шароварщину, коли українську культуру знецінювали, як це зробили в музеї Зуївці. Речі, які тут знаходяться не мають національної прив’язки, вони не несуть в собі цінності.

Культура Донеччини — це не набір картинок

Олена Смирнова — директорка Бахмутського краєзнавчого музею розповідає, що за час війни не раз бачила агресивні «продукти» ворожої пропаганди спрямовані на українську культуру, а точніше її знецінення.

«Зібрано все разом: школа, Бандера, Шевченко. Все, що становить тригери для ворожого  тилу. Навіть не турбувався ніхто про монтаж, текст, хоч якийсь професійний рівень. Впізнаваний почерк. Не можна дивитися, бо роз’їдає від огиди, забирає рештки психічного здоров’я», — коментує пані Олена пропагандистські ролики. 

Культура Донеччини — це не набір картинок, музики, чи співів, пояснює експертка. Вона розмірковує, що неоднорідність населення на Донбасі, складні і неоднозначні історичні процеси, які проходили крізь соціум дали такий емоційний продукт. Спочатку люди ненавиділи й гребували совком (ред. СРСР), а потім перейшли до його звеличення.

Шароварщина: що робити?

На думку пані Олени, в Україні безумовно, є заангажованість псевдоукраїнською темою і є глибоке переживання української долі регіону. 

«Національні, вікові, особистісні вектори – це нормально для створення єдиної мови емоцій, якою і є культура. На що б ми не звернули увагу, ми бачимо різнобарвність. Живопис, музика, література — це все вільне вираження, різні майданчики для реалізації, різна аудиторія. Якщо ми будемо допомогати, а не заказувати – нічого не треба буде викорінювати, відпаде саме. Треба тільки пам’ятати, що культура — то не обслуговування, культура — це важко і не зовсім зрозуміло, то шлях наверх. Безумовно, БахмУт – культурна столиця Донеччини, і з нашого спільного досвіду можна сказати, що потрібен час. Намагатися зберегти надбання, намагатися створити нове», — резюмує Олена Смирнова.

Музей в Бахмуті та музей в Олександро-Калиновому: які справжні українські традиції?

В Бахмуті та селі Олекса́ндро-Кали́нове до повномасштабної війни були свої музеї, які насправді зберігали традиції та поляризували народну творчість. В 2015 році в Бахмутському народному домі відкрили музей народної творчості, експонати до нього створили жінки з майстерні «Оберіг». 

Загалом, протягом десяти років виставковий фонд накопичував сотні екземплярів виробів народної творчості, зокрема петриківського розпису, вишивки, народної ляльки, плетіння. Згодом, кімната музею була в приміщенні Центру технічної творчості. Бахмутян, які виявляли бажання навчатися — залучали до майстер-класів. Мистецтво створення ляльки-мотанки викладала народна майстриня Наталя Роменська, яка в евакуації продовжує займатися цією справою.

А ось так, наприклад, виглядав музей в Олександро-Калиновому. Зверніть увагу на доглянутість приміщення, та наповнення цього закладу. Навіть фасад оселі прикрашений малюнками. В середині музеї активна громада зібрала речі, які ідентифікували їхню самобутність, тут були й артефакти з СРСР, всі мали свою приналежність до тієї чи іншої епохи, натомість у відео пропагандистів всі експонати нагадують випадкове зібрання.

Фото: «Бахмут. IN.UA»

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

“Укрзалізниця” запускає новий щоденний рейс із Києва в Європу: куди саме

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 13:00, 24 Листопада 2024
Потяг / фото “Укрзалізниця”

“Укрзалізниця” запускає новий потяг №9/10, який курсуватиме щодня з Києва до Будапешта. Він стане 20 міжнародним потягом “Укрзалізниця”.

Про це повідомили представники компанії “Укрзалізниця” в Facebook.

Новий рейс із Києва до Будапешта

Прямий потяг №9/10 з Києва до Будапешта запустять вже 15 грудня. Він курсуватиме щодня у складі декількох спальних вагонів, які складаються з “купе” на чотири місця та “люкс” на два.

Потяг відправлятиметься з Києва о 10:16 і прибуватиме до Будапешта о 06:00. Зворотний потяг із Будапешта вирушатиме о 22:40 і прибуватиме до Києва о 19:11. Вартість квитка в купейному вагоні поки орієнтовна. Вона складає 3 000 гривень.

Зазначається, що розробка нового рейсу відбувалася таким чином, щоб синхронізувати його з роботою аеропорту Ференца Ліста, який вважається найбільшим в Угорщині. Це дозволить громадян України швидко відправлятися майже у будь-яку країну світу.

Сам розклад розробляли також з урахуванням й того факту, щоб пасажирам було зручно робити пересадки на потяги у Відень, Зальцбург, Мюнхен, Інсбрук, Цюрих, а також у напрямку Румунії, Словенії й інших європейських країн. Час очікування між пересадками становитиме не більше двох годин.

Назва нового потягу “Укрзалізниця”

В компанії “Укрзалізниця” також проводять опитування щодо вибору фірмової назви нового рейсу. У коментарях вже є безліч варіантів, серед яких “Сузір’я Дунаю” чи “Карпатська стріла”. Пропонувати назву можна на сторінці компанії в Facebook за посиланням.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Новий “Аватар”, “Капітан Америка” та перезапуск “Супермена”: п’ять фільмів, прем’єра яких запланована на 2025 рік

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 10:00, 24 Листопада 2024
Новий “Аватар” розповість про плем’я кровожерливих Людей Попелу / скриншот

2025 рік обіцяє багато прем’єр, які здатні зібрати мільйони глядачів у кінотеатрах. Серед них фільми із захопливих трилогій, продовження вже відомих частин кіновсесвітів та навіть перезапуски вже відомих франшиз.

Детальніше про те, які саме фільми варто очікувати у 2025 році, дізнавайтесь в матеріалі Бахмут IN.UA.

Фільми 2025: на які прем’єри варто чекати 

У 2025 році вийде кілька виняткових фільмів, які стануть важливою частиною кінематографа. Серед них частини великих франшиз Marvel та DC, продовження історії касової трилогії Джеймса Кемерона та навіть фільмова адаптація одного з найвідоміших мультфільмів. Детальніше про кожен з них дізнавайтесь далі в матеріалі.

Аватар: Вогонь та Попіл

Новий “Аватар” вийде в 2025 році / фото з відкритих джерел

“Аватар: Вогонь та Попіл” — це третя частина відомої франшизи, яку створив режисер Джеймс Кэмерон. Його почали знімати одночасно з другою частиною, який вийшов у 2022 році.

Сюжет нового “Аватару” продовжить розповідь з “Аватар: Шлях води” та розповість про події, де головні герої на ім’я Джейк і Нейтірі зустрінуть Людей Попелу — жорстоких На’ві (ред. раса, до якої належать головні герої), які схильні до насильства та жадання влади.

“Ви побачите багато нового на Пандорі, чого раніше не бачили. Це захоплива пригода, яка вразить ваші очі, але вона також має високі емоційні ставки, більше ніж будь-коли раніше. Ми заходимо на складну територію для всіх персонажів, яких ви вже знаєте і любите.”, — сказав Кемерон виданню Variety.

Капітан Америка: Чудесний новий світ

Новим Капітаном Америка стане Сокіл / фото з відкритих джерел

“Капітан Америка: Чудесний новий світ” — ще один фільм, яку варто очікувати у 2025 році. Вона продовжить історії, які розказують в фільмах кіновсесвіту Marvel.

Цього разу в центрі сюжету буде не відомий Стів Роджерс у виконанні Кріса Еванса, а Сем Уїлсон (Ентоні Макі) — герой з ім’ям Сокіл. Саме він тепер стане носієм пам’ятного щита Капітана Америки, завдяки якому доведеться пройти немало труднощів аби вберегти світ від хаосу.

Сам пригодницький фільм стане 35-м фільмом у кіновсесвіті Marvel, п’ятим фільмом п’ятої фази та четвертим фільмом, присвяченим саме цьому персонажу. Про роботу над створенням фільму стало відомо у 2021 році, а виконавця головної ролі — Ентоні Макі — затвердили рік потому.

Ілюзія обману 3

“Ілюзія обману 3” стане фіналом “Чотирьох вершників” / фото з відкритих джерел

Третя частина відомої франшизи від Lionsgate варто очікувати осінню 2025 року, а саме 14 листопада. 

Сюжет нової частини “Ілюзії обману” тримають в таємниці, майже не розкриваючи деталі. Втім, вже відомо, що стрічка завершить історію ілюзіоністів, відомих як “Чотири вершники” та представить нове покоління фокусників. 

Акторський склад фільму також вражає. У ньому варто очікувати появу Моргана Фрімена, Вуді Гаррельсона, Айли Фішер, Дейва Франко. Нові ж ролі виконають Джастіс Сміт, Домінік Сесса, Аріана Грінблатт та Розамунд Пайк.

Як приборкати дракона

Дракон Беззубик / фото з відкритих джерел

“Як приборкати дракона” — це кіноадаптації мультфільму з аналогічною назвою, яка вийде 13 червня 2025 року.

За сюжетом, юний вікінг Гикавка у виконанні Мейсона Темза проживає в селі Берк — місці, де народжуються мисливці на драконів. Якось  Гикавка знайомиться з рідкісним драконом на прізвисько Беззубик и замість того, щоб вбити дракона, він зав’язує з ним міцну дружбу. І це призводить до величезних змін не тільки у житті цих двох, але й усього Берку.

Голові ролі також взяли на себе Ніко Паркер (“Останні з нас”) у ролі Астрід та Джерард Батлер, який виконає роль батька Гикавки. Режисером стрічки виступає Дін Деблуа — режисер та автор оригінальної анімаційної трилогії.

Супермен

Новим Суперменом стане Девід Коренсвет / фото з відкритих джерел

Новий фільм “Супермен”, режисером якого став Джеймс Ганн — це перезапуск франшизи та перший фільм у новій версії кіновсесвіту DC. Він вийде в кінотеатрах 11 липня 2025 року.

Сюжет розповідатиме оновлену історію юного Кларка Кента (ред. ім’я Супермена), який за допомогою власних сил стає найвідомішим супергероем Землі. 

Головну роль виконає Девід Коренсвет, який змінить Генрі Кавела. Інші ролі виконають Рейчел Броснаген (“Дивовижна місис Мейзел”) та Ніколас Голт  (“Велика”). Серед акторів також значиться син Крістофера Ріва, який грав Кларка Кента у 1978 році. Він виконає роль телерепортера.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Укрзалізниця” запускає новий щоденний рейс із Києва в Європу: куди саме

“Укрзалізниця” запускає новий потяг №9/10, який курсуватиме щодня з Києва до Будапешта. Він стане 20 міжнародним потягом “Укрзалізниця”. Про це повідомили представники компанії “Укрзалізниця” в […]

13:00, 24.11.2024 Скопіч Дмитро

Новий “Аватар”, “Капітан Америка” та перезапуск “Супермена”: п’ять фільмів, прем’єра яких запланована на 2025 рік

2025 рік обіцяє багато прем’єр, які здатні зібрати мільйони глядачів у кінотеатрах. Серед них фільми із захопливих трилогій, продовження вже відомих частин кіновсесвітів та навіть […]

10:00, 24.11.2024 Скопіч Дмитро

Живий сніговик та квиток на концерт: найкращі прем’єри 2024-2025 для святкового настрою

2025 рік обіцяє стати чарівним і незабутнім для всіх, хто цінує атмосферу свят. Цього року Новий рік і Різдво принесуть не лише традиційні сімейні вечері […]

16:00, 22.11.2024 Скопіч Дмитро

Як подати заяву на субсидію через інтернет: покроковий гід

Громадяни, які все ще не отримують субсидію, але бажають її оформити, можуть це зробити через інтернет — на порталі “Дія”. В такому випадку, не потрібно […]

12:00, 22.11.2024 Скопіч Дмитро

Соціальні виплати на дітей в Україні: наявні програми та як їх оформити

В Україні кожна сім’я має право на отримання певних соціальних виплат, які не залежать від прожиткових мінімумів. У листопаді-грудні розмір соціальних виплат на дітей не […]

11:00, 22.11.2024 Скопіч Дмитро