Статус учасника бойових дій (УБД) — важлива частина служби військових, яка дозволяє отримувати різні соціальні пільги. Утім, цей процес має багато аспектів. Хто може отримати УБД під час війни? Чи можуть його отримати добровольці та ті, хто звільнявся зі служби? Які документи потрібно?
Відповіді шукайте в матеріалі Бахмут IN.UA.
УБД під час війни: що треба знати?
Кабінет міністрів України в серпні 2023 року прийняв спеціальну постанову, яка спрощує процедуру отримання статусу та запроваджує форму довідки. Саме остання нині потрібна для оформлення. В ній мають бути вказані:
- прізвище, ім’я, по батькові;
- дата народження;
- реквізити документа, що посвідчує особу;
- реєстраційний номер облікової картки платника податків
- посада;
- звання.
До документа також можна додати інформацію про місце проживання, номер контактного телефону та адресу електронної пошти. Також слід подбати про додаткові документальні дані, які доводять та підтверджують факт виконання бойових завдань.
Зазначимо, що існує декілька методів, як зібрати та надіслати документи до міжвідомчої комісії при Міністерстві у справах ветеранів. До прикладу, це може самостійно зробити командир частини після виконання військовим польових завдань. Можливо також подати спеціальну форму-рапорт на командира в/ч з вимогою надати необхідні документи до спеціальної комісії.
Як отримати УБД після звільнення з військової служби
Якщо військовослужбовець звільнився, то йому треба звернутися до ТЦК та СП (Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки) за місцем перебування на обліку із заявою на розгляд питання отримання УБД та декількома документами, а саме:
- письмова згода на збір та обробку персональних даних;
- паспорт громадянина;
- ідентифікаційний номер;
- дві матових фотографії 3х4 у кольорі.
Далі представники ТЦК повинні звернутися до військової частини для отримання документації, що підтверджує участь в бойових діях.
Після оформлення комплекту документів проходить процес відправлення їх на аналіз Комісії, яка протягом 30 днів ухвалить рішення про надання статусу УБД.
Як отримати УБД після поранення
Статус учасника бойових дій можна отримати й при пораненні. Для цього необхідно звернутися до міжвідомчої комісії та надати їм довідку про травму, яка повинна оформлюватися військовому за фактом отриманого поранення.
Чи можуть УБД отримати добровольці
Згідно з положеннями закону, отримати статус УБД можуть всі військовослужбовці ЗСУ, СБУ, Нацгвардії та інших структур сектору безпеки й оборони при умові документального підтвердження факту безпосередньої участі у бойових діях. Своєю чергою, 21 жовтня 2022 року Кабінет Міністрів України розширив дію Постанови № 413, що дозволило усім, включаючи представників Сил територіальної оборони, мати право на УБД.
Для отримання статусу добровольцем потрібно подати довідку до комісії від командира частини, у взаємодії з якою проходив захист держави. У випадку відсутності такої треба звернутися до нотаріуса та подати нотаріально завірені свідчення участі в бойових діях. Їх мають зробити троє або більше свідків серед військовослужбовців, які вже мають УБД. Важливо, що одним з таких повинен бути командир підрозділу добровольця.
Можуть бути випадки, коли доброволець не має довідки та отримав поранення, яке унеможливлює подальшу службу. В такій ситуації необхідно подати нотаріально завірені свідчення участі у захисті України від двох або більше військовослужбовців зі статусом УБД та медичні документи, які підтверджують отримання поранення, контузії, каліцтва при виконанні бойових завдань.
Читайте також:
- Що треба знати військовому про виплати за поранення
- На які виплати можуть розраховувати військові у 2024 році
- Які документи потрібні військовому для отримання пенсії
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!