Для внутрішньо переміщених осіб 2025 рік принесе певні зміни. Одна з найочікуваніших, це можливість для ВПО, чиє майно знаходиться на тимчасово окупованих територіях, отримати компенсацію. Також для частини збережуть виплати ВПО.
Редакція Бахмут IN.UA пояснює, яку допомогу будуть отримувати ВПО в 2025 році.
Компенсація за зруйноване майно на ТОТ: Закон 11161
19 грудня Верховна Рада проголосувала за ухвалення Закону 11161 “Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України”. Далі його повинен підписати Президент України, 30 грудня його передали на підпис главі держави. На це закладено чотири місяці.
Після підписання Закону мешканці територій, які зараз тимчасово окуповані, будуть мати можливість користуватися програмою єВідновлення та отримувати компенсацію. Нагадаємо, що з початку російського вторгнення, люди, чиє майно опинилось на ТОТ не змогли отримати компенсацію. Відомо лише про два такі випадки в Мелітополі, коли для фіксування руйнувань долучили супутникові знімки, але цей механізм дороговартісний, тож поширити його далі не змогли.
Виплати ВПО 2025
Нещодавно Уряд вніс зміни до Постанови №332 “Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам”. Вони передбачають продовження виплати допомоги на проживання вразливим категоріям ВПО. Виплати продовжили на шість місяців — з березня по серпень 2025 року.
Виплати ВПО продовжать автоматично, критерії для отримання допомоги не змінилися. Тобто, якщо ви вже отримуєте виплати, то повторно подавати заяву в органи соцзахисту не потрібно. Їх автоматично продовжили до серпня 2025 року.
Зазначимо, що на сьогодні в Україні офіційно зареєстровані 4,6 мільйона переселенців. З них 1,2 мільйона людей отримують виплати від держави.
Система доступного житла для ВПО
Влітку 2025 року для переселенців та переселено представлять інформаційну Систему доступного житла для ВПО. Відомо, що вона матиме вигляд інтерактивної карти з об’єктами придатного для проживання житла. Тут буде описано:
- стан об’єкта;
- його фото;
- кількість місць для проживання;
- обсяг потенційних інвестицій для приведення у належний для проживання стан.
Це забезпечать в межах Закону 11281, який передбачає проведення всеукраїнської інвентаризації усієї нерухомості з метою подальшої передачі в пільгову оренду для розміщення внутрішніх переселенців.
Переселенці та переселенки зможуть самостійно обирати об’єкт, де б вони хотіли проживати, а органи влади мають комунікувати з міжнародними організаціями щодо проведення необхідного ремонту та введення об’єкта у експлуатацію.
Подавати заявки на проживання ВПО зможуть орієнтовно через пів року після того, як закон набуде чинності. Зазначимо, що закон ухвалили 20 листопада, тобто в 2025 році для ВПО має бути можливість обирати собі житло з мапи.
Субсидія ВПО на оренду
Уряд ухвалив постанову, яка передбачає надання субсидій на оренду житла для ВПО. Допомогу зможуть отримати переселенці, які проживають у будь-якому регіоні України.
Право на субсидію матимуть родини, які витрачають на оренду житла понад 20% своїх сукупних доходів. Крім цього, потрібно відповідати фінансово-майновим критеріям. Яким саме, мають повідомити пізніше.
Розмір субсидії розраховуватимуть індивідуально для кожної родини. На її розмір впливатиме:
- рівень доходів родини;
- кількість членів родини;
- вартість оренди житла.
Також у постанові передбачене стимулювання для орендодавців. Тим, хто укладає договори найму житла, держава компенсує ПДФО та військовий збір, а ФОПам — ставку єдиного податку, виходячи з розміру соціальної вартості оренди.
Орієнтовно проєкт надання субсидій на оренду житла почне працювати з кінця січня 2025 року.
Читайте також:
- Бахмут-Гоща: перспективи побудови житла для ВПО. Розпитали у влади Бахмута й Гощі
- “Бахмут-Гоща”: хто може отримати житло, яке планують будувати для бахмутян, та чи буде воно в Баришівці
- Без громадського транспорту й роботи:чому переселенцям у селах не так легко адаптуватися до нових умов
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!