За словами голови комітету з питань прав людини Максима Ткаченка, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій, влада активно працює над створенням додаткових місць тимчасового проживання для внутрішньо переміщених осіб, особливо з прифронтових територій та “гарячих точок”, зокрема для маломобільних груп населення. До кінця 2024 року очікується збільшення кількості таких місць у 2-3 рази.
За словами Максима Ткаченка, народного депутата від “Слуги Народу”, голови робочої групи Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради з питань житла для ВПО, у першу чергу інвентаризують:
гуртожитки закладів вищої освіти;
пансіонати;
бази відпочинку;
колишні дитячі табори;
будівлі комунальних закладів, наприклад, колишні дитячі садки.
Нардеп відзначив Дніпропетровську, Черкаську (особливо Смілу), Івано-Франківську області та Волинь як регіони, які добре підготувалися для розміщення маломобільних переселенців.
Таким чином уряд хоче допомогти переселенцям, аби ті мали гідні умови для життя, зокрема для сімей, які були вимушені покинути свої домівки через активні бойові дії та окупацію.
В ефірі Новини.LIVE адвокат Ростислав Кравець повідомив про кількість випадків самовільного залишення частини в Збройних силах України. За його словами, нібито понад 100 тисяч осіб відправилися у СЗЧ. Однак, це брехня.
Чому заява Ростислава Кравця про дезертирство в ЗСУ є неправдивою — пояснюємо у матеріалі Бахмут.IN.UA
Хто такий адвокат Ростислав Кравець?
Інформація, яку озвучив Кравець в прямому ефірі, є безпідставною. За його словами, саме ЗМІ поширюють дані про кількість осіб, які самовільно залишили військову частину. Утім конкретних назв медіа він не озвучив.
Це не вперше, коли адвокат Ростислав Кравець маніпулює фактами. У 2020 році його було занесено в базу центру дослідження ознак злочинів проти національної безпеки України «Миротворець». За інформацією на сайті, Кравець здійснював такі незаконні дії:
Маніпулював суспільно значущою інформацією;
втручався у діяльність Вищої кваліфікаційної комісії суддів України;
брав участь в інформаційних спецопераціях рф;
допомагав країні-агресорці в діях, спрямовані на дискредитацію державних інститутів України;
брав участь в інформаційних операціях рф, що були спрямовані на знищення доказів злочинів країни-агресорки проти України.
Центр протидії дезінформації (ЦПД) відреагував на поширення фейку. Експерти підкреслюють, що тільки офіційні особи, які мають доступ до відповідної інформації, можуть фахово коментувати питання, пов’язані з діяльністю Збройних Сил України. Відтак, поширювати такі заяви можуть виключно:
пресслужба;
представники оперативного командування;
спеціально уповноважені особи Міноборони й Генштабу;
безпосередньо Міністерство оборони та Генеральний штаб
Сам Кравець часто виступає експертом з питань права в українських медіа, тому його заява набула широкого розголосу. Втім, не тільки в Україні, але й на території рф. Російські медіа використовують слова адвоката для поширення теми масового дезертирства в ЗСУ, яку вони активно роздувають ще з осені минулого року.
Скільки випадків дезертирства в Україні?
Ми не стверджуємо, що випадків дезертирства не існує. Утім, навіть близько не у тій кількості, яку назвав Ростислав Кравець. За оприлюдненою Верховним Судом статистикою, у 2023 році засуджено 1577 особи за самовільне залишення військової частини або місця служби (ст. 407 КК).
Відтак, ЦПД закликає українські медіа відноситись більш відповідально до вибору експертів. Будь-які заяви щодо діяльності Збройних сил України можуть впливати на сприйняття військової ситуації як всередині країни, так і за її межами.
Непідтверджена інформація про масове самовільне залишення військової частини може спровокувати паніку серед населення та сумніви щодо здатності Збройних сил захищати країну. Наполегливо рекомендуємо не розповсюджувати такі заяви як у мережі, так і усно. Поширюйте лише перевірену інформацію.
Проросійський телеграм-канал поширює фейк про те, що українські військові нібито здійснюють обстріли критичної інфраструктурисвоєї країни. Чому ця заява є брехливою — читайте в матеріалі “Бахмут.IN.UA”.
Хто запустив цей фейк?
Опубліковано допис у Телеграм-каналі “Запорожская АЭС – Росатом”, де зазначено, що українські військові обстрілюють українську енергосистему.
Сам канал, на перший погляд, схожий на офіційний акаунт “Росатому”, який присвятили новинам тимчасово окупованої ЗАЕС, проте адміністратори скоріш за все є колаборантами або акаунт потрапив до рук росіян. Адже у 2020 році в цьому акаунті було опубліковано фото з написом «Запорожье — это Украина». Тож з початку повномасштабного вторгнення адміністрація Телеграм-каналу змінила свою позицію та почала публікувати антиукраїнські дописи.
Хоч ЗАЕС фактично підпорядкована “Росатому”, подібних заяв щодо обстрілів енергосистеми українськими військовими немає ані на офіційному каналі “Росатому“, ані в новинному каналі “Росатому“.
Чим підкріплені звинувачення?
Зазначається, що інформація нібито надійшла з чат-бота каналу очевидно від інших проросійських осіб, що слідкують за публікаціями «Запорожская АЭС – Росатом». Проте жодного підтвердження написаному не надали: немає ані самого повідомлення у пересланому форматі, ані його скриншоту. Отже, відсутнє першоджерело інформації про обстріли, що вже викликає сумніви в її достовірності.
До того ж у характерній для російських ЗМІ манері вкотре просувають ідею того, що нібито територія України є «окупованою самими українцями» і насправді «належить рф». Однак, звісно, це лише примітивний спосіб наголосити на тому, що Україну треба «звільняти» від української влади.
Як росіяни пояснюють обстріли українськими військовими своєї ж енергосистеми?
Першою «причиною» або «метою» пропагандисти вважають те, що українські військові таким чином прагнуть вигнати цивільний персонал з електростанцій, захопити їх та розмістити там військову техніку. Окрім того, стверджується, що електростанції планується «пилити на металолом». Деталі щодо виду техніки, якою нібито українці обстріляли енергетичні об’єкти, також відсутні.
Другою версією «причини» телеграм-канал висуває те, що Україна нібито планує рано чи пізно здавати Лівобережну частину країни рф, тож після себе має на меті знищити електростанції заздалегідь.
Окрім цього, російські посіпаки звинувачують Україну в застосуванні тактики “спаленої землі”. Таким чином, рф перекладає відповідальність з себе на українську сторону. Хоча саме росія вже протягом двох років повномасштабного вторгнення застосовує цю тактику, знищуючи одне окуповане українське місто за іншим. Особливо активно росіяни використовують цей метод на Донбасі, а саме на Бахмутському напрямку, як повідомляє Суспільне. Дана теза представлена з метою нагадати, що рф не полишає спроби окупувати всю територію України, з метою просувати ідею готовності України до капітуляції.
Висновок
Отже, допис каналу “Запорожская АЭС – Росатом” є фейковим, аджене містить жодних доказів того, що в ньому написано: ані скриншотів, ані першоджерел отриманих ним даних щодо обстрілів української енергосистеми, ані посилань на певні офіційні заяви тим паче. Усе в публікації побудовано на пропаганді окупації України та звинуваченнях української армії.
На в’їзді до Донецької області, біля відомої стели, волонтери прикрасили різдвяну ялинку. Її встановили за ініціативи волонтера з Павлограда Анатолія Тарана. Це різдвяне дерево є […]
У місті Костянтинівка склалася надзвичайна ситуація. Вона пов’язана з тимчасовим відключенням водопостачання. Люди беруть воду для побутових потреб з батарей, через що існує загроза зупинки […]
У Дніпрі відкрився спортивно-молодіжний центр для ВПО. Він релокований з Покровська. Для облаштування локації з Покровська було вивезено необхідне спортивне обладнання. Спортом тут можуть займатися всі […]
Діти-ВПО з Бахмутської громади можуть поїхати на безоплатний відпочинок у дитячі заклади Латвії. Тривалість відпочинку — 9 днів. За цей час діти зможуть відвідати різні […]
Росіяни тиснуть на Покровськ. За останню добу окупанти мають просування на півдні від міста. У подальших планах ворога — зайти на околиці Покровська малими диверсійно-розвідувальними […]