Як 72-річна художниця з Бахмута прикрасила деокуповані території патріотичними муралами

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 14:45, 17 Червня 2024
Мурал від бахумтянки / фото Слобідський край

72-річна Катерина Радченко працювала викладачем малювання на відділенні живопису Бахмутського аграрного технікуму, який був релокований до селища Савинці, що на Харківщині. В цьому ж населеному пункті вона розфарбувала безліч об’єктів, зокрема, зупинки та укриття.

Детальніше про її творчість розповіли журналісти “Слобідський край“.

Життя бахмутян в Україні

На початку війни пані Катерина евакуювалася з Бахмута до Івано-Франківська. Згодом, їй запропонували провести майстер-клас з малювання для дітей з Савинців, що в Ізюмському районі. Після цієї події вона вирішила залитися в громаді, де взяла на себе обов’язки керівника художнього гуртка при Савинському будинку культури.

Створення малюнків у селищі почалося з двох зупинок. Бахмутянка надихнулася вродою місцевих жінок, яку вирішила увіковічити. Ці образи художниця доповнювала різними рослинами, зокрема соняшниками, мальвами та жовтим колоссям. 

Робота бахмутянки Катерини Радченко / фото Слобідський край
Малюнок жінки / фото Слобідсьский край

Трохи згодом Катерина Радченко розмалювала два укриття в адмінцентрі громади.

Малюнок на укритті / фото Слобідський край

За оздоблення зупинок і укриттів бахмутянка отримувала лише невелику символічну платню, оскільки бюджет селища не дуже великий. Утім, як зазначає начальниця Савинської селищної військової адміністрації Оксани Супрун, художниця неодноразово казала, що працює не за гроші, а щоб залишити по собі у Савинцях добрий слід.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: російські пропагандисти поширюють брехню про дітей-вбивць у Маріуполі (Оновлено)

Валентина Славінська Славінська Валентина 13:00, 16 Червня 2024

На російському телебаченні озвучили абсурдну брехню про 10-річних дітей у Маріуполі, які нібито вбивали російських окупантів. Ця вигадка є черговою спробою виправдати злочини росіян проти мирного населення, зокрема й дітей. 

Редакція Бахмут.IN.UA спростувала фейк.

Примітка. Матеріал було оновлено 16 червня 2024 року, редакція актуалізувала інформацію та додала аргументовані обґрунтування фейку. Редакція оновлює матеріал та додає примітку “Оновлено” згідно з Редакційною Політикою.

Спростування фейку

Твердження про 10-річних дітей у Маріуполі, які нібито вбивали російських окупантів, є абсолютно безпідставним і не відповідає дійсності. Про це не повідомляли жодні авторитетні джерела чи офіційні органи, окрім російських пропагандистських ЗМІ. Якби такі випадки мали місце, на них би звернули увагу українські та міжнародні правозахисні організації, дитячі омбудсмени тощо.

Ця вигадка є черговою брехнею кремлівської дезінформаційної машини з метою:

  • виправдати численні воєнні злочини російської армії проти цивільних, зокрема дітей;
  • знецінити гуманітарну трагедію в Маріуполі;
  • сформувати викривлений образ українців як “звірів”.

Насправді як повідомляють правдиві джерела та численні свідчення, саме російські окупанти розстрілювали та катували мирних жителів Маріуполя, включно з дітьми. Путінський режим веде відверту дезінформаційну кампанію проти України.

Діти, які “різали” російських військових

Російська пропаганда не припиняє поширювати фейки про Україну та українців. Цього разу російські ЗМІ вигадали історію про маріупольських дітей віком 10 років, які нібито “ходили окупованим містом і вбивали російських військових, встромляючи ножі їм під бронежилети”. Новину опублікував Денис Казанський, український блогер та журналіст

Катерина шугаєва: що відомо

В росзмі було поширене відео з катериною шугаєвою, телеведучою, блогером, ведучою стрима “Общероссийского народного фронта” на першому телеканалі.

Небезпечна риторика

Окремо варто наголосити на вкрай небезпечному та цинічному характері такої пропаганди. Російські ЗМІ відверто заявляють, що “на війні як на війні” і дітей “шкодувати не треба”. Це риторика, яка виправдовує вбивства дітей і повністю суперечить нормам міжнародного права та елементарної людяності.

Такі фейки від російських каналів лише посилюють образ держави-терориста, який веде відкриту інформаційну війну проти інших країн. 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фотофейк: в Авдіївці біля пам’ятника воїнам-землякам встановили знак “До росії — 0 км”

Лідія Гук Гук Лідія 11:30, 16 Червня 2024
Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Мережею поширюється інформація, що в окупованій Авдіївці навпроти пам’ятника воїнам-землякам у вигляді воєнного вертольота, нібито встановили дорожній знак “До росії —  0 км”.

Утім, — це фотофейк, світлина містить ознаки редагування.

Фейк про Авдіївку: як розпізнати фотошоп

12 червня у проросійському Telegram-каналі «шейх тамир» були опубліковані світлини монумента воїнам-землякам в Авдіївці з нібито новим встановленим навпроти дорожнім знаком, де написано “До росії —  0 км”. Згодом цю начебто новину поширили інші пропагандистські медіаресурси, зокрема сторінки у ВК, X  (ред. — колишній Twitter), китайському сервісі мікроблогів Sina Weibo

Для знаходження першоджерела фотофейку ми здійснили пошук двох опублікованих пропагандистами зображень через Google Lens. Результат показав, що ці світлини одночасно з’явились на згаданих проросійських медіаресурсах. Це може означати, що дані світлини могли бути розіслані, як пресреліз медіамайданчикам.

Також, за допомогою інструменту з цифрового аналізу FotoForensics, ми виявили, що світлини зазнали великої кількості редагування. Оригінальні фото повинні відображатись без яскраво виділених елементів, що різняться у порівнянні з іншими. Оскільки саме ці деталі є або додані, або видозмінені. Натомість інструмент з цифрового аналізу FotoForensics показав, що знак поміж інших об’єктів на зображеннях виокремлюється. Це свідчить про фотошоп.

Результат аналізу зображення FotoForensics / колаж зі скриншотів

Також показово, що знак з “нульовим кілометром” на фото розташований в одному ракурсі, хоч сам пам’ятник, своєю чергою, з різних.

Цей фотофейк створений на тлі дня росії, що відбувся 12 червня. кремль всіляко намагається показати, що окупована Авдіївка тепер нібито є частиною “вєлікой страни”. Однак, ці території в майбутньому будуть очищені від окупантів та тих, хто потурає створенню фейків, як цей.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Людські ресурси, контужені тварини та потяг в один кінець: як Хмельницький зустрічає переселенців

70 тисяч людей жили в Бахмуті, 70 тисяч людей залишилися без дому, десятки мешканців Бахмута вбили росіяни. Місто, яке називали фортецею зараз перетворилося на руїну, […]

“Місце сили”: бахмутянка розповіла про евакуацію та життя у Житомирі

Бахмутянка Софія Голець раніше у місті мала вінтажну костюмерну, а також працювала у бахмутському міському центрі дітей та юнацтва. У Бахмуті вона займалась підростаючим поколінням, […]

Дізналася про війну в поїзді: художниця Маша Вишедська про життя, творчість та культуру (відеорепортаж)

Маша Вишедська — художниця з Бахмута, яка нині живе в Івано-Франківську. Вона поїхала з рідного Бахмута за кілька днів до початку великої війни. Про життєвий […]

18:17, 05.06.2024 Скопіч Дмитро
Шкільні конкурси краси

Весняна красуня Бахмута або Що не так зі шкільними конкурсами краси

В кінці березня 2024 року управління освіти Бахмутської міської ради опублікували результати конкурсу “Весняна красуня-2024”. Участь у заході взяли 18 конкурсанток з молодшої, середньої та […]

Переселенці в селі

Без громадського транспорту й роботи: чому переселенцям у селах не так легко адаптуватися до нових умов

Ірина живе в невеликому селі під Уманню, Катерина оселилася у Сумському регіоні, тут же живуть і її батьки, а Тетяна опинилася у селі на Кіровоградщині. […]