Повістка Зеленському
Проросійські Telegram-канали поширюють інформацію, нібито українці створили петицію про вручення повістки чинному Президенту України. За їх словами, причиною ініціації стало начебто припинення повноважень Володимира Зеленського на посаді глави держави.
Втім — це фотофейк. На офіційному сайті Президента України не існує такої петиції, натомість під номером №22/136198-еп зареєстрована зовсім інша, про вимогу «Суттєво збільшити ВСІ соціальні виплати, включно з пенсіями, щоб громадяни України мали можливість закупити продукти, ліки тощо».
Ця заява оприлюднена іншим користувачем, ніж тим, який вказаний на фейковій світлині. На останній ініціатор нібито є Мартинчук Руслан Олександрович. Він вже створював петиції раніше. Приміром кілька місяців тому зареєстрував звернення з вимогою вироку смертної карти для повнолітніх за підробку ліків, а ще раніше про зобов’язання держави сплачувати борги громадянина, якщо він є банкрутом, оскільки, як вказано в петиції, “держава не проводить ніякої роботи з підвищення фінансової грамотності населення і тому також має відповідати за наслідки своєї бездіяльності”. Ми не можемо стверджувати, що саме через такі петиції Мартинчук став об’єктом для ще одного російського фейку, втім його вороже ставлення до держави було використано в цілях пропагандистів.
Раніше цей фейк без вказаних джерел розповсюдив також 5 канал. У заголовку вказано, що новина містить фото, втім саму світлину, що є фотошопом, вони не додали. Також у тексті не вказали ні номера петиції, ні її автора, зробивши акцент виключно на вручені повістки Зеленському. Відтак закликаємо українські медіа перевіряти інформацію для публікації, вказувати джерела та відповідально ставитись до наративів, які поширюєте в час повномасштабної війни.
Продаж України
Одним фотофейком російські пропагандисти не обмежуються. У мережі поширюється брехливий скриншот, де нібито Володимир Зеленський під постом Ілона Маска у соцмережі Х (ред. колишній Twitter) пропонує йому купити Україну.
Однак — це неправда Президент України Володимир Зеленський не писав такого коментаря, а Twitter-акаунт нібито Ілона Маска є не справжній, оскільки активна сторінка називається «Elon Mask», без слова “Daily”.
Також, одразу на фейковість вказує різний за розміром шрифт коментарів: букви у зверненні нібито Зеленського є більшим, ніж начебто Маска.
Читайте також:
- Підписав петицію — втратив акаунт: як шахраї грають на почуттях українців
- Маніпуляція: “фінський журналіст” розповідає про вбивство ЗСУ мирного населення в Авдіївці
- Пропаганда: “Вантаж їх!”. Росіяни зняли ролик про ТЦК українською
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!