Фейк: Зеленський порушив конституцію Італії, атакувавши територію рф

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 15:00, 16 Серпня 2024
Колаж Бахмут.IN.UA

Проросійські Telegram-канали поширюють інформацію, що Зеленський нібито порушив конституцію Італії, оскільки під час атаки на Курську область, Україна, мовляв, без дозволу використала італійську зброю. Саме така стаття за словами пропагандистів буцімто опублікована в медіа IL Fatto Quotidiano.

Однак, це фейк. lL Fatto Quotidiano не публікувало такої інформації, а Україна не використовувала італійську зброю на території росії.

Українські війська в Курську: фейк від рф

6 серпня Міністерстві оборони росії заявили про нібито атаку кордону Збройними силами України та початок боїв у Курській області. Пізніше, 12 серпня, Володимир Зеленський підтвердив присутність української армії на території рф. Серед вказаних доручень президент зобов’язав Міністерство оборони та дипломатів представити перелік необхідних дій з української сторони для отримання дозволів від партнерів на використання далекобійної зброї.
11 серпня, менше ніж за тиждень після інформації про прорив кордону, пропагандистські Telegram-канали поширили нібито скриншот статті італійського медіа IL Fatto Quotidiano підписавши:

“У матеріалі йдеться про те, що київський режим використав італійську зброю при вторгненні в Курську область без дозволу парламенту країни. Тим самим Зеленський перетнув усі червоні лінії й фактично втягнув Рим у прямий військовий конфлікт із Москвою. Уряд кидає Італію в ситуацію максимальної небезпеки й ставить під загрозу сам світ у всьому світі”, — попереджає видання.

Фейкові дописи пропагандистів в Telegram / колаж скриншотів

На сайті IL Fatto Quotidiano існує стаття під заголовком “Ucraina in Russia, Italia fuori dalla Costituzione” (Україна в Росії, Італія поза Конституцією). Однак, це єдиний правдивий збіг. Підзаголовок, що на картинці, це — вигадка та фотошоп, а основна частина матеріалу не містить інформації про нібито незаконне використання Україною зброї Італії під час атаки на Курську область. 

Кількома місяцями раніше, у матеріалі Times повідомлялось, що разом з Великою Британією і Францією, Італія надала Україні крилаті ракети Storm Shadow. Загалом з моменту повномасштабного вторгнення Італія схвалила вісім пакетів підтримки уряду президента Володимира Зеленського. Відомо, що в рамках дев’ятої постачі допомоги, Італія надасть інструмент протиповітряної оборони SAMP/T. Крім цього, уряд Італії досі ніколи не оприлюднював точний список зброї, яку він відправив до України, однак наголошує, що надіслані військові засоби призначені для використання лише на території України.

Інформація, що Україна нібито порушила договір з Італією та без відповідного дозволу використала зброю в Курській області, не містить жодного доказу. Натомість кілька днів тому, Міністр оборони Італії Гвідо Крозетто заявив, що італійська зброя не використовувалася Україною на території рф, а надане озброєння може бути використане лише в обороні, без можливості застосування для нападу.

Пропагандисти продовжують намагатися створити для України образ нібито країни-порушниці. Так вони прагнуть дискредитувати українське керівництво та створити враження, що Україна, мовляв, не дотримується міжнародних зобов’язань. Однак український уряд чітко виконує всі умови використання зброї, відповідно до міжнародного права та угод, підписаних з партнерами.

Матеріал створено у співпраці з авторкою Лідією Гук.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Україна визнала кордони “днр” і “лнр”? Росіяни поширюють новий фейк про ТОТ

Валентина Твердохліб 12:55, 20 Березня 2025
кордони
Пункт пропуску на Донеччині / фото Донбас SOS

Росіяни поширюють новий фейк у соцмережах. Вони стверджують, що у 2015 році Україна, нібито, офіційно визнала кордони так званих “днр” і “лнр”. Для підтвердження цієї тези вони використовують фото паспорта проросійського журналіста Ендрю Рота, де є відмітки про перетин пунктів пропуску між Україною й окупованими територіями.

Чому ці заяви є маніпулятивними і чи насправді були визнані кордони “днр” і “лнр”, розповідає Бахмут IN.UA.

Пункти пропуску між Україною і “днр”/”лнр”

Російські пропагандисти поширюють у мережі новий фейк. Нібито, ще 10 років тому, у 2015 році, Україна офіційно визнала кордони “днр” і “лнр”. Для підтвердження цієї тези пропагандисти публікують фото з паспорта журналіста Ендрю Рота — московського кореспондента газети The Guardian, який продовжує працювати в рф.

Ендрю Рот на сайті видання The Guardian / скриншот

Під час війни в Україні Ендрю Рот їздив на тимчасово окуповані території. У паспорті медійника українські прикордонники робили відмітки про перетин пунктів пропуску. Ці відмітки росіяни тепер використовують для пропаганди. Вони, нібито, підтверджують те, що Україна офіційно визнавала кордони “днр” і “лнр”.

Фейк, який поширює рф / скриншот із росджерел

Такі заяви є маніпуляцією. Насправді ж у січні 2015 року Україна ввела режим пропусків з “днр” і “лнр”. Наказ “Про затвердження Тимчасового порядку контролю за переміщенням осіб, транспортних засобів та вантажів вздовж лінії зіткнення у межах Донецької та Луганської областей” було видано 22 січня 2015 року.

Пункти в’їзду-виїзду були облаштовані для безпеки цивільних, яким було необхідно потрапити на тимчасово непідконтрольні території України. Отримавши пропуск, люди могли відносно безпечно і законно перетинати лінію розмежування. Перетинати пункти пропуску можна було лише за наявності пропуску. Отримати його можна було, звернувшись до координаційних центрів при Міністерстві закордонних справ. Працював такий центр і в Бахмуті.

15555519 1773055526292817 1172848260 o
Черги на КПП / фото Бахмут IN.UA

Відмітки в паспортах робилися для контролю міграції населення між окупованими територіями та територіями, що контролюються Україною. Таким чином прикордонники могли контролювати процес переміщення людей і зменшити можливість просочення диверсантів.

Однак, це аж ніяк не означало того, що Україна визнала законність “днр” і “лнр”. У відмітках не було жодних вказівок, що це чи територія рф, чи територія квазіреспублік. У паспортах лише вказувались місця перетину лінії розмежування.

Поширюючи цей фейк, росіяни доносять до людей тези про те, що оборона України, нібито, є марною. Такі заяви підіграють на користь окупантів і є частиною їхньої інформаційної війни.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: Українська діаспора в Торонто підтримує пропозицію Трампа приєднати Канаду до складу США

Лідія Гук Гук Лідія 13:00, 5 Січня 2025
Ілюстрація Бахмут.IN.UA

Російські пропагандисти поширили інформацію, що нібито згідно зі статтею на порталі “UA in Toronto” більшість українців підтримало ідею Дональда Трампа щодо входу Канади до складу США, як 51-й штат. Про підтримку українською діаспорою цієї пропозиції начебто свідчать результати виборів президента США.

Фейковий допис про українську діаспору в Торонто / скриншот

Українська діаспора в Торонто: російський фейк

18 грудня новообраний президент Сполучених Штатів запропонував перетворити Канаду на частину США, назвавши це «чудовою ідеєю». «Ніхто не може відповісти, чому ми субсидуємо Канаду на суму понад 100 000 000 доларів на рік? Не має сенсу! Багато канадців хочуть, щоб Канада стала 51-м штатом. Вони б значно заощадили на податках і військовій охороні. Я думаю, що це чудова ідея. 51-й штат!!!» — Трамп написав у своїй соцмережі TruthSocial.

Допис Дональда Трампа у TruthSocial / скриншот

Однак інформація про те, що українська діаспора у Торонто підтримала цю пропозицію — фейк. У жодному офіційному канадському чи міжнародному медіа немає даних, які б підтверджували проведення такого опитування. Опитування на тему “чи повинна Канада приєднатися до США?” є політично чутливим і навряд чи могло бути ініційоване будь-якою офіційною установою. Якби все ж воно відбулось, про це була б згадка у відомих канадських медіа, як-от CBC, The Globe and Mail або Toronto Star.

Цю нібито новину поширюють виключно пропагандистські Telegram-канали, форуми та російські ЗМІ. У своїх дописах вони посилаються нібито на портал “UA in Toronto”, не додаючи жодного посилання для підтвердження. Редакція “Бахмут.IN.UA” переглянула сторінки у соцмережах та сайт української діаспори в Торонто. Немає жодного допису про те, що більшість українців в Канаді підтримують ідею перетворення Канади в 51-й штат США.

Українська діаспора в Канаді має багаторічну історію і добре інтегрувалася в канадське суспільство. Незадоволеність допомогою чи престижем Канади в контексті конкуренції зі США є штучним стереотипом, який створює негативний образ українців. Такі заяви є частиною інформаційної війни, що спрямовані на розпалювання напруги між діаспорою та канадським урядом, а також на створення образу “невдячних мігрантів”. Канада активно підтримує Україну в умовах війни, і більшість представників діаспори цінують це.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

кордони

Україна визнала кордони “днр” і “лнр”? Росіяни поширюють новий фейк про ТОТ

Росіяни поширюють новий фейк у соцмережах. Вони стверджують, що у 2015 році Україна, нібито, офіційно визнала кордони так званих “днр” і “лнр”. Для підтвердження цієї […]

Фейк: Українська діаспора в Торонто підтримує пропозицію Трампа приєднати Канаду до складу США

Російські пропагандисти поширили інформацію, що нібито згідно зі статтею на порталі “UA in Toronto” більшість українців підтримало ідею Дональда Трампа щодо входу Канади до складу […]

13:00, 05.01.2025 Гук Лідія

ФЕЙК: Українська біженка незадоволена допомогою Данії

Пропагандисти поширюють відео від нібито міжнародного новинного телеканалу BBC News, у якому українська біженка у Данії розповідає про отриману допомогу від мешканців країни — житло, […]

14:00, 28.12.2024 Гук Лідія

“Мені це кума брата дружини прислала!” Роль месенджерів у поширенні фейкових новин

WhatsApp, Telegram, Viber, Signal та інші, стали невіднятною частиною нашого спілкування. Це популярно, бо можна швидко поширити інформацію, переписки вважаються конфіденційними, а самі месенджери — […]

14 тисяч гривень українцям, які не виїздили за кордон: “нашумілий законопроєкт”, про який відомо лише з TikTok

Гортаючи популярну соцмережу TikTok, користувачі можуть наткнутися на акаунти, які розповідають про “довгоочікувані законопроєкти”, завдяки яким різні верстви населення України отримуватимуть матеріальну допомогу від держави. […]