Фейк: Ольга Фреймут заявила, що зневажає ухилянтів

Лідія Гук Гук Лідія 13:01, 11 Серпня 2024
Колаж Бахмут.IN.UA

У соцмережах поширюється фото з нібито цитатою української телеведучої Ольги Фреймут про зневагу до ухилянтів. Нібито перебуваючи з чоловіком у Лондоні, вони, мовляв, пояснюють англійцям, що “не всі чоловіки в Україні такі жалюгідні”.

Утім, це фейк. Цю буцімто цитату Фреймут спростувала ще кілька місяців тому, коли інформація поширювалась вперше.

Що таке циклічний фейк та для чого пропагандисти вкотре поширюють спростовану брехню, читайте у матеріалі від Бахмут.IN.UA.

Як пропагандисти підживлюють тему ухилянства

У Facebook від різних користувачів поширюється світлина із начебто цитатою української телеведучої та журналістки, яка нині із сім’єю проживає у Великій Британії: «Я глибоко зневажаю ухилянтів і мені гидко від чоловіків, які не хочуть воювати за свою країну. Мені соромно перед англійцями, я не знаю як їм пояснити таку ницість ухилянтів. Ми тут в Лондоні з чоловіком пояснюємо їм, що не всі чоловіки в Україні такі жалюгідні».

Ця нібито заява Фреймут з’явилась у соцмережах пропагандистів ще у квітні. Однак саме після публікації картинки на сторінці “_patriotu”, жінка зазнала великої кількості хейту від українських користувачів. Після чого записала короткотривале відео зі спростуванням, скриншоти з якого збереглися в медіа. Там Ольга Фреймут спростувала фейк нібито від її імені, заявивши, що ніколи не говорила подібного. 

«За час війни я не давала і не дам жодного інтерв’ю. Ті, хто це написав, вигадав текст з примітивною мовою. Я навіть такою лексикою не користуюся. Я не даю інтерв’ю нікому. З того часу, як почалася війна. І поки вона триває, інтерв’ю давати не збираюся. Мої юристи вже працюють над позовом. Дешеві цитати начебто від мого імені — брехня. Дала інтерв’ю лише для BBC, GB News в Британії і газети Times, але для української преси я інтерв’ю не давала. І те, що зараз відбувається, і мені приписують якісь цитати з дешевою мовою з якимись вульгарними думками, це просто спланована атака на моє ім’я. Мені дуже важливе моє ім’я, тому мої юристи вже шукають того, хто написав цю псевдоновину про ухилянтів. Я сподіваюся, ми зможемо подати в суд і знайти власника цієї сторінки», — сказала Фреймут у відео.

Скриншот з інстаграм-сторіс Ольги Фреймут / Джерело: УНІАН

Свіжі публікації фейкової цитати Фреймут не містять текстових змін, лише візуальні: словосполучення “з чоловіком” підкреслено червоним. Така дія має на меті натякнути читачам на що зразу варто звернути увагу, підштовхнути до обурення й відчуття несправедливості, про що відразу хочеться розповісти в коментарях. Чи поширити друзям. Така планована активність змусить алгоритми Facebook показувати допис більшій кількості користувачів соцмережі, тобто “завіруситись”.

Фейкові публікації про Фреймут у Facebook / скриншоти

Для чого рф поширює старий фейк

Попри те, що фейки можуть бути вже спростовані, не всі користувачі перевіряють інформацію на правдивість, а можуть піддатись першій емоції. Саме на таку реакцію сподіваються пропагандисти, коли створюють новий, або поширюють старий фейк з певною періодичністю — циклічний фейк. 

Як правило, циклічний фейк пропагандисти “проштовхують” для залучення нової аудиторії, а відтак відродження брехливої новини в інтернет-просторі. 

Однак люди, які не вперше натрапляють на конкретний фейк, є також корисними для пропагандистів: якщо користувач вже колись натрапляв на допис, що, приміром, “Фреймут з чоловіком нібито негативно висловлюється проти ухилянтів”, а зараз прочитав її ще раз — скоріше за все вважатиме інформацію правдивою. Якщо першого разу людина сумнівалась, то через декілька місяців при повторній появі такого повідомлення вона буде більш схильна прокоментувати чи поширити “новину”. Саме так працює “ефект ілюзорної правди”, який є одним із важливих чинників поширення дезінформації, яким досі користуються навіть в політиці.

Тема мобілізації залишається однією з найважливіших для українців. Фейк про нібито слова Фреймут створений для того, аби люди, які залишаються в країні під час бойових дій, відчули несправедливість та злість на тих, хто виїхав. Відтак у таких випадках слід завжди верифікувати інформацію, особливо якщо ви зустріли допис, що має яскраве емоційне забарвлення. Подібні контраверсійні “цитати”, опубліковані без джерела та зі згадкою публічної особи, може бути фейковими. Навіть тоді, коли “новина” зустрічалась кілька раз з різною періодичністю у стрічці.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Чорні трансплантологи” в Бахмуті? Російська пропаганда запустила новий фейк

Валентина Твердохліб 14:00, 2 Квітня 2025
бахмуті
Приміщення, яке пропагандисти називають “операційною чорних трансплантологів” / скриншот

Російські пропагандисти поширюють новий фейк про Бахмут. Цього разу окупанти стверджують, що в Бахмуті під час бойових дій працювала операційна “чорних трансплантологів”. Діяла вона, нібито, за підтримки українських військових.

Що відомо про новий фейк від рф, розповідає Бахмут IN.UA.

Фейки про Бахмут

На російському телебаченні вийшов новий фейковий сюжет, який стосується окупованого Бахмута. Росіяни кажуть, що вони знайшли “докази” роботи так званих “чорних трансплантологів”.

В основу фейку лягли свідчення окупантів, які перебувають у Бахмуті. Вони стверджують, що знайшли “операційну чорних трансплантологів” восени 2024 року. Це сталося під час огляду підвалів міста на наявність “українських диверсійних груп”. Нагадаємо, що на той час місто було окупованим понад рік.

У доказ своїх свідчень росіяни показали кадри з так званої операційної. Однак, це більше схоже на укриття лікарні чи стабілізаційний пункт підрозділів ЗСУ. Ймовірно, тут надавали допомогу пораненим. Також окупанти показують записи, які нібито мали б підтверджувати їх слова, але розібрати їх неможливо через погану якість відео.

Обгорілі медичні інструменти / скриншот
Так звана “операційна” / скриншот

Також окупанти долучили свідчення жінки Світлани, яка, нібито, працювала медсестрою в бахмутській лікарні. Вона звинувачує в причетності до роботи “трансплантологів” бійців бригади “Холодний Яр”. Але ідентифікувати жінку неможливо. Вона говорить спиною до камери і не називає свого повного імені.

Жінка, яку використали для пропаганди / скриншот

Фейки про чорних трансплантологів

Фейки про “процвітання чорної трансплантології” в Україні — поширена практика російських медійників. Цю тему вони періодично підіймають у своїх сюжетах.

За даними Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, подібні фейки почали з’являтися з 2014 року. Тоді у травні роспропаганда брехала, що “в одному з моргів Києва учасники 24-ї сотні самооборони Майдану спалювали тіла, попередньо вилучаючи у них органи”. З початком АТО інтенсивність поширення фейків на цю тему зросла. З вересня 2014 року активно публікувались матеріали про те, що “київська хунта розгорнула масштабний бізнес з торгівлі органами власних солдатів, а також полонених “ополченців”.

З новою силою фейки почали поширювати з початком повномасштабної війни. У 2022 році пропаганда рф заявляла, що “ЗСУ та нацбатальйони використовують людей як живий інкубатор органів та крові”. А в березні того ж року з’явилися фейки про “українських сиріт, яких Україна продає на органи”.

Загалом цей наратив має на меті дискредитувати українську владу і військових.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Україна визнала кордони “днр” і “лнр”? Росіяни поширюють новий фейк про ТОТ

Валентина Твердохліб 12:55, 20 Березня 2025
кордони
Пункт пропуску на Донеччині / фото Донбас SOS

Росіяни поширюють новий фейк у соцмережах. Вони стверджують, що у 2015 році Україна, нібито, офіційно визнала кордони так званих “днр” і “лнр”. Для підтвердження цієї тези вони використовують фото паспорта проросійського журналіста Ендрю Рота, де є відмітки про перетин пунктів пропуску між Україною й окупованими територіями.

Чому ці заяви є маніпулятивними і чи насправді були визнані кордони “днр” і “лнр”, розповідає Бахмут IN.UA.

Пункти пропуску між Україною і “днр”/”лнр”

Російські пропагандисти поширюють у мережі новий фейк. Нібито, ще 10 років тому, у 2015 році, Україна офіційно визнала кордони “днр” і “лнр”. Для підтвердження цієї тези пропагандисти публікують фото з паспорта журналіста Ендрю Рота — московського кореспондента газети The Guardian, який продовжує працювати в рф.

Ендрю Рот на сайті видання The Guardian / скриншот

Під час війни в Україні Ендрю Рот їздив на тимчасово окуповані території. У паспорті медійника українські прикордонники робили відмітки про перетин пунктів пропуску. Ці відмітки росіяни тепер використовують для пропаганди. Вони, нібито, підтверджують те, що Україна офіційно визнавала кордони “днр” і “лнр”.

Фейк, який поширює рф / скриншот із росджерел

Такі заяви є маніпуляцією. Насправді ж у січні 2015 року Україна ввела режим пропусків з “днр” і “лнр”. Наказ “Про затвердження Тимчасового порядку контролю за переміщенням осіб, транспортних засобів та вантажів вздовж лінії зіткнення у межах Донецької та Луганської областей” було видано 22 січня 2015 року.

Пункти в’їзду-виїзду були облаштовані для безпеки цивільних, яким було необхідно потрапити на тимчасово непідконтрольні території України. Отримавши пропуск, люди могли відносно безпечно і законно перетинати лінію розмежування. Перетинати пункти пропуску можна було лише за наявності пропуску. Отримати його можна було, звернувшись до координаційних центрів при Міністерстві закордонних справ. Працював такий центр і в Бахмуті.

15555519 1773055526292817 1172848260 o
Черги на КПП / фото Бахмут IN.UA

Відмітки в паспортах робилися для контролю міграції населення між окупованими територіями та територіями, що контролюються Україною. Таким чином прикордонники могли контролювати процес переміщення людей і зменшити можливість просочення диверсантів.

Однак, це аж ніяк не означало того, що Україна визнала законність “днр” і “лнр”. У відмітках не було жодних вказівок, що це чи територія рф, чи територія квазіреспублік. У паспортах лише вказувались місця перетину лінії розмежування.

Поширюючи цей фейк, росіяни доносять до людей тези про те, що оборона України, нібито, є марною. Такі заяви підіграють на користь окупантів і є частиною їхньої інформаційної війни.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

бахмуті

“Чорні трансплантологи” в Бахмуті? Російська пропаганда запустила новий фейк

Російські пропагандисти поширюють новий фейк про Бахмут. Цього разу окупанти стверджують, що в Бахмуті під час бойових дій працювала операційна “чорних трансплантологів”. Діяла вона, нібито, […]

кордони

Україна визнала кордони “днр” і “лнр”? Росіяни поширюють новий фейк про ТОТ

Росіяни поширюють новий фейк у соцмережах. Вони стверджують, що у 2015 році Україна, нібито, офіційно визнала кордони так званих “днр” і “лнр”. Для підтвердження цієї […]

Фейк: Українська діаспора в Торонто підтримує пропозицію Трампа приєднати Канаду до складу США

Російські пропагандисти поширили інформацію, що нібито згідно зі статтею на порталі “UA in Toronto” більшість українців підтримало ідею Дональда Трампа щодо входу Канади до складу […]

13:00, 05.01.2025 Гук Лідія

ФЕЙК: Українська біженка незадоволена допомогою Данії

Пропагандисти поширюють відео від нібито міжнародного новинного телеканалу BBC News, у якому українська біженка у Данії розповідає про отриману допомогу від мешканців країни — житло, […]

14:00, 28.12.2024 Гук Лідія

“Мені це кума брата дружини прислала!” Роль месенджерів у поширенні фейкових новин

WhatsApp, Telegram, Viber, Signal та інші, стали невіднятною частиною нашого спілкування. Це популярно, бо можна швидко поширити інформацію, переписки вважаються конфіденційними, а самі месенджери — […]