Росіяни поширюють інформацію про те, що в Телеграм-боті можна поскаржитися на громадян, які “порушують” графіки відключень електроенергії. Втім, цей бот — фейковий. Подробиці — у матеріалі “Бахмут IN.UA.
Фейковий чат-бот “Знайти порушника”
Російський Телеграм-канал “Медведь” опублікував новину: буцімто в Україні створили чат-бот, завдяки якому можна робити доноси на сусідів, якщо у тих горить світло під час відключень.
Як працює Телеграм-бот?
Ми здійснили пошук бота в телеграм, і вій справді існує. Тож вирішили перевірити принцип його роботи та чи його функціонал узагалі робочий. Для початку роботи з ботом необхідно зазначити скаргу на мешканця за певною адресою проживання. Після чого “запит” передається дільничному, котрий має перевірити так званих “порушників”.
Тож ми ввели дві адреси: одна умовна “вулиця Євгена Коновальця”, що у Києві, та назву вулиці російською — “уліца алтайская”. Остання, звісно ж, жодним чином не пов’язана зі стабілізаційними відключеннями електроенергії в Україні. Обидва запити бот прийняв і нібито передав “дільничному”.
Перше, що збентежило — це те, що бот не запитував ані місто, ані область. Що вже наводить на сумніви про його дієздатність. Адже в кожному місті діють різні графіки відключень, а назви вулиць можуть збігатися. Якби цей бот справді передавав інформацію так званому “дільничному”, він би обов’язково вимагав певної конкретики щодо локації. Отже, ми дійшли висновку, що боту неважливо, яку адресу вказує користувач, адже очевидно, що надана ним інформація йде “в нікуди”.
Окрім того, жодна з офіційних структур не заявляла про створення такого бота: ні поліція, ні Міністерство енергетики тощо.
Хто розробник чат-бота?
Важлива деталь: бот створено за підтримки Chatforma, сервісу для розробки чат-ботів у Телеграм, Вайбер та ВКонтакте. На сайтах, де є інформація про сервіс, зазначено дані, що вказують на російське походження платформи. Офіс розробників розташований у москві: геолокація відмічена в шапці їхнього профілю в Інстаграм.
Отже, ймовірно, чат-бот справді створено самими росіянами задля поширення ІПСО про так звані “доноси” українцями на українців. Окрім цього, пропагандисти упустили при розробці пункт із зазначенням певної області та назви населеного пункту. Через що функціонал боту взагалі не має сенсу.
Кому не вимикають світло?
Електроенергію не вимикають у 4% будинків, оскільки вони під’єднані до об’єктів критичної інфраструктури. Про це повідомляє енергетична компанія ДТЕК:
“На початку застосування графіків відключень, багатоповерхівки, що знаходилися на одних лініях з лікарнями та іншими критичними об’єктами, не відключалися. У жовтні 2022 року таких будинків було 1 497 або 12% від загальної кількості. Ми працювали над цим, і тепер таких будинків лише 510, або ж 4%”, – зазначає ДТЕК.
Читайте також:
- Фейк: в Україні можна їздити на самокаті з дозволу ТЦК
- Фейк: Україна планує мобілізувати 90% поліцейських в Харківській області
- Фотофейк: міністр енергетики Галущенко заявив про важливість зменшення енергостанцій
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!