Фейк: на фоні відключень світла в Україні створили чат-бот з доносами на сусідів

Чорнойван Аліна 15:05, 4 Липня 2024
Колаж Бахмут IN.UA

Росіяни поширюють інформацію про те, що в Телеграм-боті можна поскаржитися на громадян, які “порушують” графіки відключень електроенергії. Втім, цей бот — фейковий. Подробиці — у матеріалі “Бахмут IN.UA.

Фейковий чат-бот “Знайти порушника”

Російський Телеграм-канал “Медведь” опублікував новину: буцімто в Україні створили чат-бот, завдяки якому можна робити доноси на сусідів, якщо у тих горить світло під час відключень.

Скриншот допису / Медведь

Як працює Телеграм-бот?

Ми здійснили пошук бота в телеграм, і вій справді існує. Тож вирішили перевірити принцип його роботи та чи його функціонал узагалі робочий. Для початку роботи з ботом необхідно зазначити скаргу на мешканця за певною адресою проживання. Після чого “запит” передається дільничному, котрий має перевірити так званих “порушників”.

Тож ми ввели дві адреси: одна умовна “вулиця Євгена Коновальця”, що у Києві, та назву вулиці російською — “уліца алтайская”. Остання, звісно ж, жодним чином не пов’язана зі стабілізаційними відключеннями електроенергії в Україні. Обидва запити бот прийняв і нібито передав “дільничному”.

Скриншоти чат-боту / Знайти порушника

Перше, що збентежило — це те, що бот не запитував ані місто, ані область. Що вже наводить на сумніви про його дієздатність. Адже в кожному місті діють різні графіки відключень, а назви вулиць можуть збігатися. Якби цей бот справді передавав інформацію так званому “дільничному”, він би обов’язково вимагав певної конкретики щодо локації. Отже, ми дійшли висновку, що боту неважливо, яку адресу вказує користувач, адже очевидно, що надана ним інформація йде “в нікуди”.

Окрім того, жодна з офіційних структур не заявляла про створення такого бота: ні поліція, ні Міністерство енергетики тощо.

Хто розробник чат-бота?

Важлива деталь: бот створено за підтримки Chatforma, сервісу для розробки чат-ботів у Телеграм, Вайбер та ВКонтакте. На сайтах, де є інформація про сервіс, зазначено дані, що вказують на російське походження платформи. Офіс розробників розташований у москві: геолокація відмічена в шапці їхнього профілю в Інстаграм.

Колаж Бахмут IN.UA

Отже, ймовірно, чат-бот справді створено самими росіянами задля поширення ІПСО про так звані “доноси” українцями на українців. Окрім цього, пропагандисти упустили при розробці пункт із зазначенням певної області та назви населеного пункту. Через що функціонал боту взагалі не має сенсу.

Кому не вимикають світло?

Електроенергію не вимикають у 4% будинків, оскільки вони під’єднані до об’єктів критичної інфраструктури. Про це повідомляє енергетична компанія ДТЕК: 

“На початку застосування графіків відключень, багатоповерхівки, що знаходилися на одних лініях з лікарнями та іншими критичними об’єктами, не відключалися. У жовтні 2022 року таких будинків було 1 497 або 12% від загальної кількості. Ми працювали над цим, і тепер таких будинків лише 510, або ж 4%”, – зазначає ДТЕК.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Маніпуляція: у “нових регіонах рф” рівень життя нижче, ніж в росії

Бахмут Брехомір Данило Вінниченко 14:00, 6 Липня 2024
Колаж Бахмут IN.UA

У проросійських пабліках поширюють допис, що росгвардійці нібито допомагають малозабезпеченим мешканцям так званих “нових регіонів рф”. Загадковий занепад регіонів росЗМІ пояснюють тим, що українська влада наче обкрадала десятиріччями країну, розпродавала надбання радянського союзу та не хотіла ділитись з громадянами. Тому зараз російські силовики всіляко допомагають найнеобхіднішим.

Утім, це — маніпуляція. Ніяких “нових регіонів рф” не існує, а є — тимчасово окуповані території України (ТОТ).   

Пропагандистський допис / скриншот

Нові регіони рф: пропаганда

“Нові регіони рф” — це тимчасово окуповані території Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей, які володимир путін анексував 30 вересня 2022 року після так званого “референдуму”. Міжнародна спільнота не визнала його та засудила дії росії. 

Звинувачення у “розкраданні” здобутків срср — безпідставні. Росіяни не наводять жодного аргументу своїй тезі. Натомість військові росармії та окупаційні силові структури від початку війни мародерять на території України: “націоналізовують” покинуте житло, вивозять в росію крадене зерно, грабують домівки, музеї, крадуть майно державних та комунальних підприємств, лікарні тощо. Масштабні випадки мародерства російською армію були у 2022 році: при відході окупаційної армії з правобережжя Херсонщини та коли військові зс рф через білорусь вивозили крадене з України. 

Військові зс рф вивозять награбоване / скриншот

Росіяни розповідають, що буцімто рівень життя на ТОТ поки що нижчий, ніж у самій росії. Однак росЗМІ не уточнюють справжню причину — розв’язання війни на території чужої держави та воєнні злочини. Ще в 2015 році російські пропагандисти писали про те, що на територію окупованої Донеччини привозили їжу з території, підконтрольній українському уряду, наразі це неможливо. Окуповані території також знаходяться під міжнародними санкціями й не в змозі напряму отримувати будь-яку допомогу з України, Європи, чи з США. 

Росгвардія: що відомо

Примітка. Росгвардія — це федеральна служба національної гвардії росії, по факту — внутрішні війська рф, які забезпечують безпеку сучасному кремлівському режиму. Силовики у тому числі перебувають на ТОТ. Сформована у 2016 році. Командувачем є віктор золотов, колишній охоронець путіна. За критику цього формування передбачена кримінальна відповідальність — закон ухвалили у держдумі у 2023 році. 

Бійці росгвардії / фото ілюстративне

Діяльність росгвардії на ТОТ ніяк не регламентована в українському законодавстві. Ця структура переслідує українців на захоплених територіях, порушує права людини, катує незгодних з кремлівським режимом, здійснює воєнні злочини. Бойовики цієї організації також перебувають на тимчасово підконтрольній рф Запорізькій атомній енергостанції разом з важкою зброєю, що загрожує також ядерній безпеці. 

Росгвардія на ТОТ також сприяє проведенню незаконних подій. Наприклад, під час так званих “виборів президента рф” росгвардія забезпечувала безпеку колаборантам та примушувала громадян голосувати за путіна.  

Заради пропаганди, росЗМІ й надалі будуть відбілювати “репутацію” російських силових структур, які начебто захищають населення. Російському читачу та мешканцям на ТОТ будуть і далі розповідати про повернення “мирного” життя у регіони, однак, не уточнюючи, хто саме привів війну на українську землю. Єдиний шлях повернути нормальний рівень життя в регіонах — повернути їх під контроль України. 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Маніпуляція: Українцям виплачуватимуть гроші за повернення додому

Лідія Гук Гук Лідія 09:00, 6 Липня 2024
Колаж Бахмут.IN.UA

У мережі поширюється інформація, що Парламентська асамблея Ради Європи проголосувала за виплати українцям за повернення додому після завершення бойових дій.

Однак, це — маніпуляція. Низка українських медіа подає новину, що виплати, мовляв, однозначно будуть здійснюватись. Утім насправді, рішення ПАРЄ мають рекомендаційний характер.

Виплати біженцям: ухвалення резолюції

27 червня на своїй сторінці в Telegram народний депутат Олексій Гончаренко повідомив, що Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) ухвалила рішення про надання фінансової підтримки українцям для повернення на батьківщину після закінчення бойових дій. Ця грошова допомога сприятиме реінтеграції людей у мирне життя. Точна сума поки що не розголошується, але відомо, що виплати будуть здійснюватися європейськими країнами.

Низка українських медіа підхопили новину. Висвітлюючи новину про можливі виплати українцям, ЗМІ не уточнили, що рішення ПАРЄ має рекомендаційний характер і вимагає подальших кроків для реалізації. Це створило хибне враження, що виплати вже гарантовані.

Публікація цієї новини без належного трактування має потенціал для посилення соціального розколу між українцями, які залишаються в Україні, та тими, хто перебуває за кордоном. Створюється враження, що українці, які знайшли притулок за межами країни, отримають фінансову підтримку, в той час, як ті, хто залишився вдома, позбавлені цієї допомоги. Це може викликати почуття несправедливості, уявної нерівності та обурення серед українців, які продовжують жити в умовах війни.

Відтак медіа повинні більш відповідально ставитися до подачі новин, уникаючи спекуляцій. Адже достовірність та об’єктивність подачі інформації повинні завжди бути на першому місці, навіть коли йдеться про буцімто сенсаційні новини.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Маніпуляція: у “нових регіонах рф” рівень життя нижче, ніж в росії

У проросійських пабліках поширюють допис, що росгвардійці нібито допомагають малозабезпеченим мешканцям так званих “нових регіонів рф”. Загадковий занепад регіонів росЗМІ пояснюють тим, що українська влада […]

Маніпуляція: Українцям виплачуватимуть гроші за повернення додому

У мережі поширюється інформація, що Парламентська асамблея Ради Європи проголосувала за виплати українцям за повернення додому після завершення бойових дій. Однак, це — маніпуляція. Низка […]

09:00, 06.07.2024 Гук Лідія

Маніпуляція суспільною думкою: як соціологічні дослідження можуть стати інструментом пропаганди

Соцопитування та дослідження — важливий інструмент для впливу на суспільство та вивчення думки громадськості. Водночас вони можуть стати знаряддям для створення гучних інфоприводів, ажіотажу навколо […]

Відеофейк: українські військові провокують вибухи боєприпасів

В мережі проросійські ЗМІ поширюють відео, на якому боєць ЗСУ тренувався запускати дрон з ніби бойовим снарядом. Після скидання боєприпасу у приміщенні відбувається потужний вибух. […]

Маніпуляція: Данія завершить навчання українських пілотів на F-16 через їх ненавченість

Російський Telegram-канал «дорогая хурма» поширює інформацію, що Данія завершить навчання українських пілотів на F-16 нібито через їх ненавченість. Причиною цього, мовляв, є бажання військових відтягнути […]

12:00, 01.07.2024 Гук Лідія