Дід Мороз – це радянський аналог Святого Миколая. Святий Миколай є святковим персонажем, іншим словом, це добрий чарівник, якого ототожнюють з образом релігійного діяча Миколая Чудотворця. Водночас Дід Мороз не має нічого спільного з добром.
Для чого придумали Діда Мороза і Снігурку пояснює бахмутський історик Микита Безмен.
Хто придумав Діда Мороза і Снігурку
Після невдалої спроби просто заборонити людям святкувати Різдво радянська влада вирішила здійснити адаптацію різдвяних свят під себе. 28 грудня 1935 року соратник Сталіна Павло Постишев розпочав радянізацію Різдва із закликом: “Організуймо до Нового року дітям гарну ялинку”.
Зокрема пропонувалось ставити ялинки в школах, дитячих будинках, піонерських палацах, дитячих клубах, театрах і кінотеатрах. Перше дитяче новорічне свято у СРСР організували в Харкові, а згодом у тодішній столиці — Москві.
Радянські ідеологи зайнялися створенням ритуалу проведення Нового року. Тоді ж народився соціалістичний образ Діда Мороза, який приносив дітям не індивідуальні подарунки, а одноманітні пакети з однаковим вмістом.
Снігурка за типовим сценарієм виступає як посередник між дітьми й Дідом Морозом. На новорічних урочистостях з’являється іноді раніше за свого дідуся, а потім разом із дітлахами закликає його на ялинку.
Діда Мороза використовували для пропаганди
Дід Мороз сприяв ідеологічному вихованню радянських дітей. Свята були тематичні, що присвячувались досягненням СРСР. Головними героями були революційні матроси, робітники, піонери-тимурівці. А ялинку засвічували від залпу крейсера «Аврора». 1953 року, за спеціальним ідеологічним сценарієм з’являвся портрет Й. Сталіна, Дід Мороз і Снігурка співали:
В дружный круг у елки встанем
И споем со всей страной:
“Славься, наш великий Сталин!
Славься, Сталин наш родной!”.
Дід Мороз і Снігурка були вигадані радянською владою для заміни релігійним святам. Образ Святого Миколая є традиційним для української культури, що свідчить про спорідненість української культури з європейською.
Читайте також:
- День святого Миколая: історія заснування
- Новий церковний календар: які зміни будуть в Україні з 1 вересня
- Напої, які зігріють: рецепти чаїв, які легко приготувати
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!