День пам’яті Героїв Небесної Сотні: архівні кадри з Бахмута

Семаковська Тетяна 15:07, 20 Лютого 2024
День Героїв Небесної Сотні в Бахмуті
В Бахмуті відзначають День Героїв Небесної Сотні, 2017 рік / скриншот

Щорічно 20 лютого в Україні відзначають День Героїв Небесної Сотні. Саме у цей день 10 років тому на Інститутській вулиці у Києві силові підрозділи режиму януковича, президента-втікача, розстрілювали протестувальників, мирних українців, які відстоювали демократію на Майдані. В Бахмуті також щорічно вшановували пам’ять Героїв.

Редакція зібрала архівні кадри з 2017 року.

День Героїв Небесної Сотні в Бахмуті

2017 рік. У Бахмуті захід присвячений Дню пам’яті Небесної Сотні та річниці виведення військ з Дебальцевого був організований Громадською організацією “Бахмут Український”. Люди вийшли на вулиці міста загорнуті в українські прапори, одягали речі із символікою, а в руках несли синьо-жовті стяги.

Також у 2017 році День Героїв Небесної Сотні відзначали біля ЗОШ№18, яка має ім’я Героя України Дмитра Чернявського загиблого на Євромайдані в Донецьку.

Чоловік з українським прапором в Бахмуті
В центрі міста зібралися небайдужі бахмутяни / скриншот
Люди в Бахмуті
Жінки тримають розгорнутий прапор України / скриншот
Артем Мірошниченко знімає захід на камеру телефона / скриншот

На цих кадрах можна помітити Артема Мірошниченка, активіста та волонтера ГО “Бахмут Український”, який у листопаді 2019 році був жорстоко вбитий за те, що відповів двом молодикам українською мовою.

Вбивцями виявилися двоє місцевих мешканців, Микола Барабаш і Олександр Баришок, їх не покарали. На цих фото Артем ще живий, він знімає на камеру телефона захід. Чоловік одягнув худі із гербом України. Поруч з Артемом стоїть його мама.

День Героїв Небесної Сотні в Бахмуті (2)
Попри те, що 20 лютого 2017 року був досить холодним на вулиці зібралося багато людей / скриншот

На площі міста зібралися військові, волонтери, мами з дітьми, багато людей тримають у руках маленькі прапорці. З колонок лунає пісня “Пливе Кача”, яка стала символом Майдану.

Пам’ятна стела в Бахмуті / скриншот

Бахмутяни підходять до пам’ятної дошки в Бахмуті, жінка дивиться на фото та витирає сльози.

Дівчина загорнута в синьо-жовтий стяг, Бахмут, 2017 рік / скриншот

Люди вигукують гасло: “Слава Україні”!, “Героям Слава”!. На вулицях поміж дерев активісти розвісили фото майданівців.

Жінка роздивляється світлини в Бахмуті / скриншот
Жінка роздивляється світлини в Бахмуті / скриншот
Максим Потапчук на стрічці із фотографіями / скриншот

На цих світлинах можна впізнати активіста та голову Пласту Краматорська — Максима Потапчука.

Кадри з Майдану / скриншот
Військовий в Бахмуті, 2017 рік / скриншот

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Бахмутський краєзнавець Ігор Корнацький розповів історію міського прапора та його значення

Микола Ситник 13:01, 21 Липня 2024

23 серпня, Україна буде відзначати День Державного Прапора. Наша редакція, користуючись нагодою, зібрала цікаві факти про прапор міста-фортеці. Наприклад, на Бахмутському стязі кожен колір має своє значення, а знак в центрі прапора — одна із головних туристичних пам’яток Донеччини, мова йде про знак солі.

Про значення та символи на нашому прапорі в коментарі «Бахмут. IN. UA» розповів Ігор Корнацький — історик, краєзнавець та завідувач відділу Бахмутського краєзнавчого музею.

Бахмут: Історія створення прапора

Зазначимо, що прапор Бахмута є символом самоврядування міста і представляє триколірне прямокутне полотно із вертикально розташованих смуг малинового, синього (блакитного) і зеленого  кольору. Посередині стяга зображений хімічний знак солі білого кольору. За інформацією Бахмутської міської ради, положення про прапор міста затверджено рішенням виконкому тогочасної Артемівської міської ради 7 червня 1996 року.

Прапор Бахмута розроблявся та був прийнятий ще в середині 90-х років. У його розробці брав участь і наш краєзнавчий музей. До цього історичного прапора як такого не було. Герб міста існував, до того ж у кількох варіантах. В основі теперішнього герба міста 1811 року. Прапор розроблявся заново за участі громадськості. Звичайно, були різні пропозиції, але не всі вони були враховані.

Ігор Корнацький // завідувач відділу Бахмутського краєзнавчого музею

Сучасний прапор Бахмута. Фото: міськрада
Сучасний герб Бахмута. Фото: міськрада

Він додає, що за геральдичною традицією прапор має повторювати кольори герба (ред. на Бахмутському гербі є чорні кольори). Однак, точне повторення здалося не зовсім зручним, тому бахмутяни вирішили, що чорний колір на прапорі є недоречним й використали малиновий і синій. Водночас бахмутяни зберегли на прапорі знак солі, який є і в центрі міського герба, пояснює в коментарі редакції історик.

Завідувач відділу Бахмутського краєзнавчого музею Ігор Корнацький. Фото: Фейсбук

Значення кольорів на Бахмутському прапорі

На прапорі Бахмута зображені три смуги: зелена, синя та малинова. У центрі знак солі. Зелений колір теж відтворює один із кольорів міського герба. 

Традиційне значення зеленого кольору — це багатство, родючість земель і так далі. 

Малиновий колір — це колір козацтва, традиційний колір козацьких прапорів.

Синій колір символізує воду та небо. Також він може означати славу, честь і вірність.

Історик зауважив, що раніше міський прапор Бахмута можна було побачити не часто.

Прапор міста був не так поширений як державний або навіть прапор області. Його вивішували у цілком визначених місцях, як от на Міській раді. На нашому музеї поруч із державним прапором майорів і прапор міста. Артемівське відділення донецької торгово-промислової палати, якщо не помиляюсь, теж мало державний прапор, прапор області і прапор нашого міста.

Ігор Корнацький // краєзнавець

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Солеваріння та аматорські спроби: як створювали герб Часів Яру

Семаковська Тетяна 12:00, 20 Липня 2024
Часів Яр, архівне фото / КЗ музей міста

У кожного міста є своя символіка, за якою його легко впізнати — це набір певних кольорів, форм, зображень тощо. Часів Яру також притаманні унікальні геральдичні символи.

Краєзнавчий музей міста Часів Яр поділився історією свого герба. Досліджував її місцевий житель Кирило Івлєв, сьогодні молодший науковий співробітник Львівського музею Івана Франка.

Герб Часів Яру: етапи

За твердженнями Кирила Івлєва, розвиток геральдичної історії Часовоярського мікрорегіону пов’язаний із символікою українських козацьких формувань XVII-XVIII ст., до яких входила досліджувана територія.

Мова йде про герби Війська Запорозького та Кальміуської паланки. На тогочасних гербах часто можна було помітити використання щитів, зброї, рівноконечних хрестів, зображення козака з рушницею тощо.

Другий етап геральдичної історії Часів Яру пов’язаний із символікою міста Бахмут. Тут переважало використання елементів козацької символіки, зображення господарських елементів, зокрема солеваріння.

За радянської доби геральдика перебувала у занепаді, її часто використовували як агітаційні зображення. Втім, у період 1960-80-х років почалося поступове зростання зацікавленості геральдичною символікою, часто ці спроби були аматорські.

Проєкт герба / архів музею міста

Відомо, що у 1980-ті роки ентузіаст-геральдист С.О. Акатов з міста Луганська створив проєкт герба міста, де використав кольори прапору радянської республіки, зображення ковша роторного екскаватора. Офіційно як герб цей проєкт не затверджувався.

Коли Україна здобула незалежність, розпочався етап відродження історичних геральдичних традицій та створення на їх основі нових гербів населених пунктів, регіонів.

У останні роки ХХ століття за проєктом художниці В. Л. Нестерової було створено малий та великий герби Часів Яра, що використовуються й нині. Малий герб було затверджено рішенням міської ради в липні 1998 році, а великий у липні 2000 році.

Великий герб Часів Яру / КЗ музей міста

Великий герб Часів Яру зроблений на іспанському щиті, його права частина (зелена) символізує мир, спокій, гармонію, а ліва частина (червона) вогонь, його потужність. У центрі герба розташований порожній трикутник сріблястого кольору знак вогню.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Бахмутський краєзнавець Ігор Корнацький розповів історію міського прапора та його значення

23 серпня, Україна буде відзначати День Державного Прапора. Наша редакція, користуючись нагодою, зібрала цікаві факти про прапор міста-фортеці. Наприклад, на Бахмутському стязі кожен колір має […]

13:01, 21.07.2024 Микола Ситник
Часів Яр вигляд на місто

Солеваріння та аматорські спроби: як створювали герб Часів Яру

У кожного міста є своя символіка, за якою його легко впізнати — це набір певних кольорів, форм, зображень тощо. Часів Яру також притаманні унікальні геральдичні […]

Як виглядає Центральний парк Бахмута: фото 2024

Бахмутський Центральний нижній парк був улюбленим місцем бахмутян восени, тут проводили День міста, гуляли родинами. За доброустроєм цього місця ретельно слідкували: висаджували квіти, дерева, прибирали. […]

Палац Культури в Бахмуті

Російськомовний Артемівськ: три міфи про Бахмут

Росіяни часто апелюють до того, що нібито Схід має проросійські настрої та розмовляє російською мовою. Такий наратив окупанти приписували й Бахмуту. Однак, це міф. Історик […]

Бульвар Металургів у Бахмуті: згадуємо затишне місце

У 2018 році бульвар Металургів реконструювали та змінили назву на Козацький. Тут часто прогулювалися бахмутяни, робили фото біля скульптури Козака-солевара з мішком солі та мушкетом. […]