Чи повинні батьки школярів здавати кошти на школу: відповідь Омбудсмена

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 11:40, 26 Серпня 2024
Освітній процес / фото ілюстративне

В українських школах досить давно існує практика, коли батьків змушують “здати кошти” на школу та її внутрішні закупівлі. Однак разом із тим багато батьків виступають проти такої системи, називаючи її незаконною.

Редакція Бахмут IN.UA, посилаючись на допис Офісу Омбудсмена України в Facebook, розповідає, чи взагалі законні такі дії зі сторони адміністрації школи та як правильно на них реагувати.

Чи законно збирати гроші з батьків у школі

Практика збору коштів з батьків на закупівлі школи існує не перший рік. Як результат, у батьків регулярно просять по 50, 100, 200 гривень, а то й більше.

Омбудсмен прокоментував ситуацію, посилаючись на Закони України, зокрема на “Про освіти” та “Про повну загальну середню освіту”. Вони забороняють будь-які збори коштів учасниками освітнього процесу. Аналогічна норма частково регламентується статтею 53 Конституції України.

Стаття 58 ЗУ “Про повну загальну середню освіту” також говорить про те, що фінансування державних і комунальних закладів освіти здійснюється коштом держави, місцевого самоврядування та інших джерел фінансування, не заборонених законодавством. Батьки ж можуть допомагати школі, але лише на добровільній основі у вигляді благодійних внесків. 

Порушення вимог законодавства у сфері забезпечення освіти передбачає кримінальну, адміністративну, цивільно-правову або дисциплінарну відповідальності. Будь-яке вимагання коштів, а також надання неправомірної вигоди — це незаконні дії, які містять ознаки корупції.

Що робити, якщо вимагають кошти в школі

В Офісі Омбудсмена рекомендують наступний алгоритм дій:

  • варто написати заяву на ім’я директора школи у двох примірниках про примусове збирання коштів, один з яких буде залишатися в канцелярії освітнього закладу;
  • потрібно проконтролювати те, щоб на примірнику заяви стояла відмітка із вхідним номером. Письмова відповідь повинна надійти протягом 30 днів з моменту подачі заяви;
  • якщо адміністрація школи не надала відповіді та не здійснила жодних дій, то потрібно звернутися в управління чи департамент освіти;
  • якщо управління чи департамент освіти не надали відповіді, то потрібно звертатися до правоохоронців із заявою про вимагання коштів.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: «Дівчата, пора». Жінка, схожа на Олену Зеленську, закликає вступити до лав ЗСУ

Чорнойван Аліна 10:06, 25 Серпня 2024
Колаж Бахмут IN.UA

Проросійський Телеграм-канал «Новости и Сводки ДНР» розмістив фото, на якому зображено рекламу із заохоченням жінок до вступу до ЗСУ. Автори наголосили на схожості зображеної жінки з Оленою Зеленською.

Чи існує це оголошення насправді — читайте у матеріалі редакції Бахмут.IN.UA.

Зеленська закликає вступити до лав ЗСУ

Судячи з фотографії, реклама розміщена в громадському транспорті. Задля виявлення більшої кількості подробиць недостатньо деталей на зображенні. 

Скриншот допису / Новости и Сводки ДНР

Автор опублікував пост, залишивши тільки свою суб’єктивну думку стосовно реклами, однак не зазначив важливу інформацію: у якому місті, у якому транспорті помітили це оголошення. Через відсутність цих фактів публікація є сумнівною. Можна припустити, що пропагандисти могли самостійно повісити рекламу та зробити знімок, щоб розповсюдити дезінформацію про нібито заклик вступити до армії від жінки, що схожа на дружину президента.

Що не так з оформленням оголошення

По-перше, ні на сайті ЗСУ, ані загалом у пошуку в Гугл подібної реклами немає. По-друге, попри відсутність помилок у написанні тексту в рекламі, є сумніви щодо правильності її оформлення. Загалом усі фрази, використані в оголошенні, збігаються з оригінальними в ZSU.team. Але якщо звернути увагу на розташування слів-закликів, контактних даних, то на фото воно відрізняється від справжніх реклам ЗСУ.

В усіх рекламах назва «Збройні Сили України» розташована знизу, як і назва сайту. Текст виконаний у помаранчевому та білому кольорах жирним шрифтом, на відміну від, імовірно, підробленого пропагандистами.

Silvano Trotta dans les réseaux sociaux 

Попри те, що у дописі “Новости і Сводки ДНР” є лише натяк на те, що жінка на фото схожа на Олену Зеленську, у мережі можна знайти дописи, що прямо це стверджують.

До прикладу, у соцмережі Х (колишній Twitter) акаунт Silvano Trotta, що налічує майже 200 тисяч підписників, французською мовою пише: “Олена Зеленська дружина Зеленського закликає дівчат на передову. Олена “подумки” з тими, кого посилає в бій. Тільки “подумки”. Вона, з іншого боку, продовжує накопичувати статки подружжя на рахунках їхніх податкових гаваней”.

Скриншот допису / автоматичний переклад

В описі акаунту автора цього посту, Сільвано Тротта, немає інформації про його діяльність. Французські ЗМІ називають його конспірологом та прихильником теорії змови. Він веде публічний Telegram канал, який має 151 тисячу підписників. Туди він публікує повторну інформацію з Х:, критика України, української влади, публікація російських наративів, підтримка американських республіканців, антивакцинаторство тощо. 

Вбивши це ім’я у Google, бачимо, що чоловік має акаунт у RuTube — це російський аналог YouTube. Там він публікує авторські антинаукові відео та ролики, присвячені критиці коронавірусної пандемії. 

У Вконтакте акаунт публічної сторінки “Самооборона Горловки” зробила допис на основі публікації француза Сільвано. Його називають “французським підприємцем”, а сама публікація знову просуває російський наратив та критикує “западних лидеров”.

Таким чином публікація неперевіреного знімка з “Оленою Зеленською, що закликає жінок на фронт” дав зайвий привід іноземцю з широкою аудиторією в соцмережах опублікувати антиукраїнський допис. 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: запоріжці створили петицію на сайті президента з вимогою відкрити протирадіаційні укриття

Лідія Гук Гук Лідія 10:00, 24 Серпня 2024
Колаж Бахмут.IN.UA

Проросійські Telegram-канали поширюють скриншот буцімто зареєстрованої петиції на сайті Президента України з вимогою відкрити протирадіаційні укриття для всіх жителів Запоріжжя.

Утім, це фейк. На сайті президента України не існує такої петиції.

Фотофейк від рф

Опублікована пропагандистами петиція №22/215б442-еп нібито зареєстрована Гузь Інною Григорівною 20 серпня 2024 року. Однак, на сайті Президента Україна не існує петиції з таким номером. Ймовірно через те, що в процесі фотошопу автори підробки доспустили помилку: номери справжніх петицій на сайті президента не містять букв (крім закінчення “-еп”) в той час, як у фейковій версії вжито літеру «б» посередині. За умови пропуску букви, ми отримаємо номер петиції, яка справді існує, однак не належить до теми укриттів Запоріжжя та доступу до них. Всі заяви за 20 серпня стосуються виключно теми нагородження та присвоєння почесних звань полеглих воїнів під час повномасштабного вторгнення.

Фейкова петиція / скриншот

Важливим також є те, що відповідальність за забезпечення доступу до укриттів міста належить місцевим адміністраціям, а не главі держави. За умови існування такої петиції, президент не мав би юридичних підстав для видання відповідного указу навіть якби заява набрала 25 тисяч підписів на сайті. 

У публічному доступі немає публікацій від авторитетних осіб чи медіа про нібито «зростаючу загрозу теракту з боку росії на ЗАЕС». Ще одним аспектом петиції є згадка про корупцію, яка, мовляв, унеможливлює доступ до укриттів. Проте наразі немає жодних підтверджених фактів або новин, які б свідчили, що в Запоріжжі вимагали хабар за доступ до укриття. Включення болючої для українського суспільства теми корупції виглядає як спроба використати тригерну тему для підсилення обурення та недовіри до влади.

Укриття в Запоріжжі

На сайті Запорізької міської ради оприлюднений список адрес всіх укриттів у місті, включаючи сховища, протирадіаційні укриття та мапа, що допоможе швидко знайти найближче місце для захисту. Також доступна окрема мапа з адресами укриттів, створена Запорізькою обласною військовою адміністрацією. Вона містить перелік адрес, включаючи протирадіаційні укриття. Однак, з 17 наявних протирадіаційних укриттів на цій мапі зазначені лише 7. Саме вони промарковані як придатні для населення та мають безперешкодний доступ.


Активісти громадської організації “Хочу вчитись” разом із Запорізьким центром розслідувань запустили нові інструменти для зручного повідомлення про проблеми з укриттями. Містяни можуть використовувати спеціальні Telegram та Viber чат-боти, створені для того, щоб оперативно повідомляти про закриті сховища. Для тих, хто не має доступу до месенджерів, існує можливість відправити скаргу поштою або особисто, надіславши лист на адресу: 69105, м. Запоріжжя, проспект Соборний, 206. Також їх можна подати особисто до міськвиконкому за тією ж адресою, у кабінет 107.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Виплата за народження дитини у 2024 році: який розмір та як їх отримати

Кожна сім’я в Україні, в якій народилась дитина, може отримати соціальні виплати від держави. Мова йде про 41 280 гривень. Детальніше про те, що це […]

11:15, 21.11.2024 Скопіч Дмитро

Як студентам отримати гранти на навчання через “Дію”: деталі нової програми

Студенти, які вступили у вищі навчальні заклади у 2024 році, зможуть отримати державний грант для оплати контракту. Вони можуть отримати понад 15 000 гривень. Детальніше […]

18:00, 20.11.2024 Скопіч Дмитро

Довгоочікуваний реліз української гри S.T.A.L.K.E.R. 2: що відомо про новинку та де її купити

20 листопада 2024 року в продаж надійде нова гра від української компанії-розробника GSC Game World під назвою S.T.A.L.K.E.R. 2. Вона поверне гравців у атмосферу Чорнобильську […]

16:00, 20.11.2024 Скопіч Дмитро

Веселий експоцентр, зимовий парк та прогулянка біля видатних українців: куди піти у Києві взимку

Київ — величезне місто з багатою історією та широким вибором локацій, які можна відвідати за будь-якої погоди. Проте, саме в холодну пору року можна насолодитися […]

11:00, 17.11.2024 Скопіч Дмитро

Дивні Дива, Венздей та Шерлок: 5 серіалів, які вийдуть у 2025

2025 рік обіцяє безліч цікавих серіалів для шанувальників найрізноманітніших жанрів: від наукової фантастики до драми та детектива — глядачі можуть чекати на продовження улюблених історій […]

10:00, 17.11.2024 Скопіч Дмитро