Бахмутський краєзнавчий музей: минуле, теперішнє та сьогодення

Семаковська Тетяна 18:14, 7 Листопада 2023
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Бахмутський краєзнавчий музей має дуже цікаву історію. Сьогодні ця будівля понівечена росіянами, а раніше це був перший краєзнавчий музей Донецької губернії. На його долю випали нацистська окупація в 1941 році та повномасштабна війна рф проти України.

Редакція Бахмут IN.UA розповідає історію будівлі.

Бахмутський музей. Історія заснування

Бахмутський музей, Торгова Площа / архівне фото

Будинок музею був збудований на початку ХХ столітті і до 1917 року належав В.Г. Французову, власнику Бахмутського дротяно-цвяхового заводу. Музей тут створили в 1923 році, ініціатором виступив лікар-епідеміолог та зоолог родом з Донеччини Борис Вальх.

Він надав свої власні експонати у колекцію музею. Спершу заклад назвали на честь комуніста Артема, працювали тут лише троє людей: завідувач, сторож та техробітниця. Керівником став сам Вальх.

Борис Вальх / Вікіпедія

У радянський період в будинку працювали різні державні організації. У 1941 році музей спіткала сумна доля, його спалили нацистські окупанти. Втім у 1962 році споруду вдалося відновити, а через кілька років, у 1989, Бахмутський краєзнавчий музей набув державного значення.

Музей до повномасштабного вторгнення

Бахмутський краєзнавчий музей / Вікіпедія

До повномасштабного вторгнення краєзнавчий музей перебував у стані реконструкції. Однак це не заважало проводити виставки, лекції та інші просвітницькі заходи.

Етап реконструкції / фото з відкритих джерел

На оновлення музею виділили майже 11,5 мільйонів гривень, за графіком реконструкція головного приміщення музею запланована на два роки. Експозиція музею була виставлена у 14 залах, тут зберігалося 30 тисяч експонатів, серед них особисті речі поетів Миколи Чернявського та Володимира Сосюри.

Сучасний стан

Приліт у сусідній з музеєм будинок / Фейсбук

Під час повномасштабного вторгнення росіяни практично повністю зруйнували Бахмут, вони знищили міську інфраструктуру до невпізнаваності. На жаль, фото самого музею, яке б продемонструвало усі масштаби руйнувань, немає. Однак оцінити ситуацію можна за допомогою знімків з повітря.

Бахмут, вигляд на місто / Влада та Костянтин Ліберови

Відомо, що колекцію музею вдалося евакуювати. Наразі більшість експонатів можна побачити тільки в архівному відео Бахмут IN.UA за 2018 рік.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Олександропіль та Березівка: просування росіян зафіксували на Донеччині

Семаковська Тетяна 09:36, 19 Травня 2025
Олександропіль та Березівка / фото Deep State

За минулу добу росіяни просунулися на Донеччині, рух фіксували біля двох сіл, йдеться про Березівку та Олександропіль.

Про актуальну ситуацію на фронті, читайте на Бахмут IN.UA.

Донеччина, де просунулися росіяни

За даними Deep State, росіяни просунулися на Донеччині біля Березівки та Олександрополя, тут тривають бої.

Як передає Генштаб, протягом останньої доби Сили оборони України відбивали атаки противника одразу на кількох напрямках. На Краматорському напрямку відбулося дев’ять бойових зіткнень. Ворог намагався прорвати оборону поблизу Часового Яру, Білої Гори, Курдюмівки та Ступочок.

Торецький напрямок. Тут росіяни штурмували у районах Торецька, Петрівки, Щербинівки, Озарянівки, Диліївки та Дружби 11 разів.

Найбільша активність зафіксована на Покровському напрямку. Сили Оборони зупинили 65 спроб штурму в районах населених пунктів Малинівка, Миролюбівка, Єлизаветівка, Лисівка, Даченське, Звірове, Новоолександрівка, Котлярівка, Новосергіївка, Удачне, Троїцьке, Олексіївка, Андріївка, Котлине, а також у напрямках Зорі, Шевченка Першого, Муравки та Попового Яру.

На Новопавлівському напрямку противник 24 рази намагався атакувати позиції Сил оборони в районах Костянтинополя, Багатиря, Шевченка, Вільного Поля та Рівнополя.

Обстановка залишається напруженою. Підрозділи Збройних Сил України продовжують стримувати наступальні дії противника та утримують оборонні рубежі.

Втрати рф, 19 травня

Протягом минулої доби, 19 травня, Сили оборони України ліквідували ще 1040 російських військовослужбовців. Загальні втрати противника продовжують зростати.

Крім того, українські підрозділи знищили:

  • 1 танк;
  • 5 бойових броньованих машин;
  • 29 артилерійських систем;
  • 118 безпілотних літальних апаратів оперативно-тактичного рівня;
  • 88 одиниць автомобільної техніки.

Офіційні дані оприлюднені Генеральним штабом ЗСУ. Втрати противника уточнюються.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Міжнародний Реєстр збитків прийматиме заяви про пошкоджені офіси, магазини і склади: як подати заяву

Валентина Твердохліб 14:00, 18 Травня 2025
Руйнування в центрі Бахмута / фото росджерела

Міжнародний Реєстр збитків відкрив нову категорію для подачі заяв на порталі “Дія”. Відтепер українці можуть подати інформацію про руйнування чи пошкодження нежитлового нерухомого майна.

Про це повідомив голова Спеціальної комісії з питань захисту ВПО Павло Фролов.

Компенсація за нежитлову нерухомість: як подати заяву в Реєстр збитків

Міжнародний Реєстр збитків відкрив нову категорію для подачі заяв по відшкодуванню збитків, завданих російською агресією. Відтепер Реєстр приймає заяви про пошкодження або знищення нежитлового нерухомого майна.

Подавати заяви до цієї категорії можуть власники:

  • офісів;
  • складів;
  • підсобних приміщень;
  • магазинів;
  • гаражів;
  • іншої нерухомості нежитлового призначення.

Подати заяву можна на порталі “Дія”, вказавши вартість знищеного майна або вартість ремонту чи відновлення пошкодженого майна. Також потрібно надати:

  • докази права власності, які можна отримати з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
  • матеріали щодо обставин пошкодження;
  • інформацію щодо розміру завданої шкоди.

Нагадаємо, що наразі основна задача Реєстру збитків — це збір і фіксація даних про завдану шкоду. Механізм виплат компенсацій буде розроблено у майбутньому, а подані заяви передаватимуть відповідним органам для розгляду та ухвалення рішень.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Вокзал в Бахмуті

“Він бачив більше сліз, ніж РАЦС”: історія Бахмутського вокзалу від працівників станції

Станція Бахмутського залізничного вокзалу була відкрита 1913 року — з того часу вокзал став місцем прибуття та відправлення пасажирів, а безліч людських доль вирішувалася прямо […]

Студенти медколеджу

97 років й тисячі випускників: як Бахмутський медколедж провів вступну кампанію

Бахмутський медичний фаховий коледж 2 жовтня відсвяткував свій день народження. Навчальному закладу виповнилося 97 років, коледж був засновний 1926 року за ініціативою лікаря акушера-гінеколога Китаєва […]

Бахмутський краєзнавець Ігор Корнацький розповів історію міського прапора та його значення

23 серпня, Україна буде відзначати День Державного Прапора. Наша редакція, користуючись нагодою, зібрала цікаві факти про прапор міста-фортеці. Наприклад, на Бахмутському стязі кожен колір має […]

13:01, 21.07.2024 Микола Ситник