Бахмутський краєзнавчий музей: минуле, теперішнє та сьогодення

Семаковська Тетяна 18:14, 7 Листопада 2023
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Бахмутський краєзнавчий музей має дуже цікаву історію. Сьогодні ця будівля понівечена росіянами, а раніше це був перший краєзнавчий музей Донецької губернії. На його долю випали нацистська окупація в 1941 році та повномасштабна війна рф проти України.

Редакція Бахмут IN.UA розповідає історію будівлі.

Бахмутський музей. Історія заснування

Бахмутський музей, Торгова Площа / архівне фото

Будинок музею був збудований на початку ХХ столітті і до 1917 року належав В.Г. Французову, власнику Бахмутського дротяно-цвяхового заводу. Музей тут створили в 1923 році, ініціатором виступив лікар-епідеміолог та зоолог родом з Донеччини Борис Вальх.

Він надав свої власні експонати у колекцію музею. Спершу заклад назвали на честь комуніста Артема, працювали тут лише троє людей: завідувач, сторож та техробітниця. Керівником став сам Вальх.

Борис Вальх / Вікіпедія

У радянський період в будинку працювали різні державні організації. У 1941 році музей спіткала сумна доля, його спалили нацистські окупанти. Втім у 1962 році споруду вдалося відновити, а через кілька років, у 1989, Бахмутський краєзнавчий музей набув державного значення.

Музей до повномасштабного вторгнення

Бахмутський краєзнавчий музей / Вікіпедія

До повномасштабного вторгнення краєзнавчий музей перебував у стані реконструкції. Однак це не заважало проводити виставки, лекції та інші просвітницькі заходи.

Етап реконструкції / фото з відкритих джерел

На оновлення музею виділили майже 11,5 мільйонів гривень, за графіком реконструкція головного приміщення музею запланована на два роки. Експозиція музею була виставлена у 14 залах, тут зберігалося 30 тисяч експонатів, серед них особисті речі поетів Миколи Чернявського та Володимира Сосюри.

Сучасний стан

Приліт у сусідній з музеєм будинок / Фейсбук

Під час повномасштабного вторгнення росіяни практично повністю зруйнували Бахмут, вони знищили міську інфраструктуру до невпізнаваності. На жаль, фото самого музею, яке б продемонструвало усі масштаби руйнувань, немає. Однак оцінити ситуацію можна за допомогою знімків з повітря.

Бахмут, вигляд на місто / Влада та Костянтин Ліберови

Відомо, що колекцію музею вдалося евакуювати. Наразі більшість експонатів можна побачити тільки в архівному відео Бахмут IN.UA за 2018 рік.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Біля Часів Яру ліквідували російського пропагандиста з Russia Today

Семаковська Тетяна 15:35, 23 Листопада 2024

Російського пропагандиста та продюсера russia today Магомеда Бучаєва ліквідували біля Часів Яру.

Про це повідомляють росЗМІ з посиланням на RT.

Часів Яр, Магомед Бучаєв

Продюсер пропагандистського видання магомед бучаєв був ліквідований під час штурму Часів Яру. Про це повідомив чей бойз, ведучий russia today.

Магомед бучаєв добровільно вступив до російської окупаційної армії та виправдовував війну проти України.

Відомо, що пропагандисту магомеду бучаєву було 27 років. Він пропрацював на пропагандистському виданні RT близько трьох років. На початку листопада 2024 року окупант разом зі своїм загоном брав участь у штурмі Часів Яру, де його й ліквідували.

Часів Яр на карті бойових дій

Росіяни намагаються розширити зону впливу в місті Часів Яр. Вони наступають на українські позиції, втім ЗСУ продовжують тримати оборону. Також ворог не припиняє постійні обстріли міста.

Йдуть вуличні стрілецькі бої, ворог намагається просунутись ще далі. Наша піхота робить все можливе, хлопці відважно ведуть бої та тримають позиції. Постійні обстріли ворожої авіації та багато ворожих дронів”, — так описує ситуацію в Часовому Яру військовий на позивний “Бахмутський Балу”.

Бійцям вдається втримувати позиції, втім не без втрат.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Опитне: росіяни показали архівні кадри

Валентина Твердохліб 14:00, 23 Листопада 2024
опитне
Опитне у липні 2024 року / фото росджерела

На російських пропагандистських пабліках публікують архівні кадри з селища Опитне, що під Бахмутом. Росіяни показали, який вигляд мали багатоповерхівки селища у липні 2024 року.

Редакція публікує вибрані кадри.

Опитне, фото з окупації

Росіяни показали, який вигляд селища Опитного, що на околицях Бахмута, в липні 2024 року. На кадрах видно вщент зруйновані багатоповерхівки.

Знищені багатоповерхівки в Опитному / фото росджерела

Руйнування будинків значні. В деяких повністю розбитий дах, а в деяких знищені цілі під’їзди. Також на стінах видно сліди від прицільного попадання снарядів.

Зруйновані під’їзди багатоповерхівки / фото росджерела
Будинок зі значними пошкодженнями / фото росджерела

Нагадаємо, що селище Опитне на півдні від Бахмута росіяни штурмували декілька місяців. Його остаточно захопили в січні 2023 року. Під час бойових дій селище зазнало значних руйнувань. Самі окупанти говорили, що Опитне “навряд чи можна відбудувати”.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Вокзал в Бахмуті

“Він бачив більше сліз, ніж РАЦС”: історія Бахмутського вокзалу від працівників станції

Станція Бахмутського залізничного вокзалу була відкрита 1913 року — з того часу вокзал став місцем прибуття та відправлення пасажирів, а безліч людських доль вирішувалася прямо […]

Студенти медколеджу

97 років й тисячі випускників: як Бахмутський медколедж провів вступну кампанію

Бахмутський медичний фаховий коледж 2 жовтня відсвяткував свій день народження. Навчальному закладу виповнилося 97 років, коледж був засновний 1926 року за ініціативою лікаря акушера-гінеколога Китаєва […]

Бахмутський краєзнавець Ігор Корнацький розповів історію міського прапора та його значення

23 серпня, Україна буде відзначати День Державного Прапора. Наша редакція, користуючись нагодою, зібрала цікаві факти про прапор міста-фортеці. Наприклад, на Бахмутському стязі кожен колір має […]

13:01, 21.07.2024 Микола Ситник