Як бахмутські майстрині відновлювали унікальні орнаменти з Чорнобиля: згадуємо події

Семаковська Тетяна 14:00, 26 Квітня 2024
Чорнобильська АЕС / ілюстрація Бахмут IN.UA

26 квітня 1986 року відбулася Чорнобильська катастрофа. Ця аварія на Чорнобильській АЕС забрала життя тисячі людей і завдала непоправної шкоди екології Європи. З того часу, дата трагедії стала днем, коли в Україні вшановують усіх людей, хто загинув чи постраждав від цієї катастрофи, а також тих, хто ліквідовував наслідки аварії.

Редакція Бахмут IN.UA поспілкувалася з майстрами вишивки з Бахмута, які відновили автентичні орнаменти сіл з Чорнобильської зони.

Культура Чорнобильської зони

174611726 1903279623181893 2888837259515622825 n fe886
Орнамент / фото Людмили Огнєвої

За словами дослідниці Людмили Огнєвої, зазвичай ми розглядаємо Чорнобильську трагедію, як втрату аварію, яка несла загрозу для фізичного життя людей. Однак, разом з цим ми втрачаємо культурні традиції, які були характерні для району.

Це трагедія не тільки техногенна, не тільки екологічна, а й культурна. Полісся — найстаріша частина України відокремлена лісами, там збереглися старовинні народні традиції та це був заповідний у культурному розумінні край. І це все згоріло у вогні Чорнобилю,

Людмила Огнєва // дослідниця

Зберегти спадщину вдалося завдяки небайдужим, які самостійно ходили та збирали по покинутих хатах те, що там лишилося.

Аналогічний процес проходив й з орнаментами цього краю. Знайдені матеріали відправляли до Львова, де професорка Раїса Захарчук-Чугай на основі зібраних даних відтворила на комп’ютері орнаменти з рушників. Вперше за цими схемами створили колекцію у 80 робіт (пари семплер та хоругва), ще у 2010 році до 25 річниці Чорнобильської трагедії. Колекцію передали громадській організації “Чорнобиль-Допомога”. На базі громадської організації її засновник Віктор Топілко створив музей “Смолоскип”. Цю виставку презентували у Парижі, Мюнхені, Тирасполі, Ризі та Києві. Після 2014, подальша доля робіт невідома, адже вони залишилися в Донецьку.

176476487 1903279836515205 9166763111997128165 n ababd
Майстрині працювали за малюнками та схемами, щоб відновити точні орнаменти та техніку вишивання на семплерах / фото Людмили Огнєвої

Відновлення колекції

У 2020 році до Людмили Огнєвої звернулася бахмутська вишивальниця із творчої майстерні “Оберіг” Світлана Кравченко із пропозицією відновити втрачену колекцію.

У 2010 році над відтворенням орнаментів з Чорнобиля працювали 25 майстринь із Бахмута і Слов’янська, а також до Донецького клубу вишивальниць, осередку на Київщині, до якого належала і Людмила. Своєю чергою, до підготовки відновленої колекції у 2021 році на 35-ту річницю аварії долучилася бахмутська майстриня “Оберегу” Лариса Комісарова. За збереженими на комп’ютері схемами орнаментів їй вдалося вишити заново 14 робіт із 80.

До колекції додали ще кілька об’ємних семплерів та схеми орнаментів рушників із Чорнобильської зони, які дослідниця передала майстриням Слов’янська.

176773593 1903278709848651 901157441776793150 n ce4fb
Семплери квадратні картини із зображенням композиції орнаментів, до них ще вишили хоругви / фото Людмили Огнєвої
Яскрава культурна спадщина / фото Людмили Огнєвої
Автентичні орнаменти / фото Людмили Огнєвої

Значення орнаментів

На кожне село був свій семплер та назва орнаменту, як його називали місцеві жителі. Квадрат символізував землю. Вписана у нього восьмипроменева зірка та вільне місце між зіркою та квадратом — орнамент, що нагадує колючий дріт. В середині зірки — хрест, тому що більшість орнаментів саме хрести.

178195184 4146150335437399 8881063482820976334 n 80ac3
Історія ініціативи / фото з відкритих джерел
178415989 4146146335437799 7302911330818583054 n 9523d
Колекцію експонували в різних країнах світу / фото з відкритих джерел

Реставрація згорілих картин присвячених Чорнобилю

Народна майстриня Любов Гольц з Бахмута зараз перебуває в евакуації. Там вона продовжує працювати та допомагати творчій майстерні “Оберіг” відновлювати згорілі внаслідок війни вишивальні роботи. Це була колекція присвячена Чорнобилю, яка виставлялася в Лиман.

За словами майстрині, наразі йде реставрацією вишитих картин, на яких були зображені Чорнобильські пейзажі. Завдяки збереженим схемам та фотографіям жінка хрестик за хрестиком відновлює картину. 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Росіяни засудили оборонця Маріуполя до 24 років ув’язнення: деталі

Валентина Твердохліб 14:00, 21 Грудня 2024
маріуполя
Засуджений боєць “Азову” Олег Абдюков / фото Маріупольська міськрада

У тимчасово окупованому Донецьку засудили захисника Маріуполя Олега Абдюкова. Йому призначили 24 роки ув’язнення за сфабрикованою справою.

Про це повідомляє Маріупольська міськрада.

Суд над захисником Маріуполя

У Донецьку відбувся суд над 25-річним захисником Маріуполя, бійцем “Азову” Олегом Абдюковим. Окупанти звинуватили військовослужбовця у злочині проти мирних жителів Маріуполя.

Так звані “правоохоронці” на окупованих територіях відкрили на Олега Абдюкова кримінальну справу за сфабрикованими доказами. Бійця “Азову” звинуватили у вбивстві двох мирних мешканців Маріуполя. Як зазначають окупанти, в березні 2022 року український військовий, нібито, розстріляв із гранатомета автомобіль, в якому перебували люди.

“Верховний суд днр” визнав Олега Абдюкова винним у злочині. Йому призначили покарання у вигляді 24 років ув’язнення.

Зазначимо, що Олег Абдюков перебуває в російському полоні з 2022 року, його разом з іншими бійцями вивели з “Азовсталі”. Він був одним із постраждалих у теракті в Оленівці.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

У Кривому Розі проведуть безоплатні психологічні тренінги для бахмутян: реєстрація

Валентина Твердохліб 13:00, 21 Грудня 2024
тренінги
Консультація психолога / ілюстративне фото Pexels

У Кривому Розі проведуть безоплатні психологічні тренінги для переселенців з Бахмута. Це будуть групові зустрічі, на яких обговорюватимуть різноманітні теми для покращення емоційного стану. Головна мета тренінгів — підвищити в людей рівень стійкості до стресів.

Про це повідомляє осередок підтримки “З Бахмутом у серці. Кривий Ріг”.

Безоплатні психологічні тренінги для ВПО: програма

У Кривому Розі заплановані безоплатні психологічні тренінги для ВПО з Бахмута. Їх проводитимуть фахівці Данської ради у справах біженців в Україні (DRC).

Це буде цикл групових зустрічей з побудови стресостійкості. Для учасників тренінгів підготували різноманітні теми, що сприяють підвищенню стійкості до стресів та покращенню загального благополуччя.

Програма складатиметься із шести або дев’яти сесій (за бажанням або необхідністю группи) тривалістю 1,5-2 години. У програмі:

  • перша зустріч — знайомство, оцінка рівня стресу, вплив оточення на емоційний стан;
  • друга зустріч — визначення внутрішніх ресурсів, вправи та дискусії для зміцнення стійкості;
  • третя зустріч — дослідження емоцій, їх вираження та управління, створення “банки емоцій”;
  • четверта зустріч — створення “лінії часу”, написання історії стійкості;
  • п’ята зустріч — обговорення додаткових способів подолання труднощів, обмін досвідом та нові інструменти.

Як долучитися до психологічних тренінгів для ВПО

Долучитися до групи можуть усі охочі віком від 18 років. Кількість місць для участі у тренінгах обмежена, тому треба пройти попередню реєстрацію за посиланням.

Зустрічі проходитимуть один раз на тиждень. Перший тренінг заплановано на вівторок, 24 грудня, початок о 12:00. Зустрічі відбуватимуться за адресою: місто Кривий Ріг, вулиця Космонавтів, 3.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

маріуполя

Росіяни засудили оборонця Маріуполя до 24 років ув’язнення: деталі

У тимчасово окупованому Донецьку засудили захисника Маріуполя Олега Абдюкова. Йому призначили 24 роки ув’язнення за сфабрикованою справою. Про це повідомляє Маріупольська міськрада. Суд над захисником Маріуполя У […]

тренінги

У Кривому Розі проведуть безоплатні психологічні тренінги для бахмутян: реєстрація

У Кривому Розі проведуть безоплатні психологічні тренінги для переселенців з Бахмута. Це будуть групові зустрічі, на яких обговорюватимуть різноманітні теми для покращення емоційного стану. Головна […]

телебачення

На окупованій Донеччині працюватиме лише російське телебачення: плани окупантів

Окупаційна влада на ТОТ почала роботи з розширення російської телемережі. Вони заплановані на окупованих територіях Донецької, Луганської, Запорізької і Херсонської областей. У планах окупантів — […]

Володимир пашков: російський управлінець та економічний координатор на окупованих територіях Донбасу

Володимир пашков регулярно фігурував в новинах окупаційної влади “днр”. Він обіймав посаду “виконувача обов’язків прем’єр-міністра” так званої “днр” і керував економічною діяльністю регіону. До своєї […]

курахове

У Кураховому йдуть важкі міські бої: військові про ситуацію в місті

У місті Курахове йдуть важкі бої. Українські десантники нищать ворога, але сили російської армії переважають. Для переховування окупанти активно використовують міську забудову. Про це повідомляє […]