Борги за комуналку: що робити, якщо Вам нараховують борг за неіснуючу воду чи газ?

Семаковська Тетяна 13:41, 26 Липня 2023

desktop WN6F 0011 subsydiya komunalka gaz groshi gryvni taryfy stanchak 1 4781eВід початку повномасштабного вторгнення Бахмут тимчасово став точкою для переселенців, літом коли битва за місто набрала нових обертів вже самі бахмутяни були змушені покидати домівку. Літом 2022 року через прильоти росіян у місті поступово зникали світло, вода та газ. Будинки також руйнували окупанти один за одним. Втім попри те, що будинків та комунікацій могло не бути — бахмутяни повідомляли про те, що їм надходять борги за комуналку.

Редакція «Бахмут.IN.UA» поспілкувалася з директором КП «Бахмутської житлової управляючої компанії» Олександром Бондарєвим щодо цього питання.

Комуналка

Олександр Бондарєв уточнює, що споживачі зазвичай розуміють під терміном «комуналка» — всі послуги, які вони отримують, використовуючи свої приміщення як житлові – тепло, вода, газ, світло, квартплата та вивезення сміття. 

Основним законом, який регулює взаємовідносини споживачів та виконавців таких послуг є Закон України «Про житлово-комунальні послуги». Цей закон надає таку класифікацію послуг (стаття 5):

 «До житлово-комунальних послуг належать:

 • 1) житлова послуга – послуга з управління багатоквартирним будинком.
 • 2) комунальні послуги – послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, управління побутовими відходами».

«Саме так правильно називаються зараз ці послуги, які мешканці називають комуналкою. Я акцентую увагу на цьому, тому що по різним видам послуг відрізняються порядки нарахування та перерахунку за послуги», – каже Олександр Бондарєв.

Що змінилося з початку повномасштабної військової агресії Росії проти України в питаннях несплати та заборгованості за послуги?

Торгова-промислова палата України засвідчила форс-мажорною обставиною військову агресію РФ проти України, це стало підставою введення воєнного стану 24 лютого 2022 року. 

«Це означає, що війна – форс-мажор – обставина непереборної сили, яка звільняє особу від відповідальності у випадку несплати чи несвоєчасної сплати за послуги», – пояснює директор КП «Бахмутської житлової управляючої компанії».

Він додає, що  умовах воєнного стану Кабмін постановою від 5 березня 2022 року заборонив:

 • нараховувати та стягувати неустойку (штрафи, пеню), інфляційні нарахування, проценти річні, нараховані на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги;
 • припиняти/зупиняти надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі.

Така заборона діятиме до припинення чи скасування воєнного стану в Україні.

Коли споживач має право на неоплату житлово-комунальних послуг?

Споживач має право «на неоплату вартості комунальних послуг (крім постачання теплової енергії): у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об’єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів, за умови документального підтвердження відповідно до умов договорів про надання комунальних послуг».

Громадяни, які скористаються цим правом, можуть розраховувати, що постачальник послуг зробить перерахунок. Тоді оплату спишуть або буде переплата. 

До слова, Сергій Логвінов директор ТОВ “БАХМУТ-ЕНЕРГІЯ” також у коментарі редакції підтвердив, що якщо особі продовжують нараховуватися борги за комунальні послуги слід звернутися до постачальника послуг.

Як оформити послугу?

Для цього потрібно звернутися із заявою до постачальника і надати довідку про відсутність у своїй оселі. 

Такою довідкою може бути:  

 • довідка внутрішньо переміщеної особи; 
 • довідка про проходження лікування; 
 • довідка про проходження військової служби.

Законом не визначено порядок несплати за постачання теплової енергії та за житлову послугу – послугу з управління багатоквартирним будинком.

Що відбулося в Бахмуті з комунальними послугами

З 24 лютого 2024 року у Бахмуті по кожному виду житлово-комунальних послуг було декілька етапів: 

 • надання послуги у повному обсязі;
 • надання послуги у неповному обсязі;
 • ненадання послуг. 

Через постійні обстріли поступово у місті припинялись послуги газопостачання, електропостачання, водопостачання та вивезення побутових відходів.

Відповідно, постачальники послуг повинні були виконати перерахунки споживачам з дати відсутності відповідної послуги.

«Що стосується нашого підприємства. Комунальне підприємство «Бахмутська житлова управляюча компанія» надавало житлову послугу мешканцям половини багатоквартирних будинків міста. Другою половиною багатоквартирних будинків управляли інші управителі або ОСББ. По будинкам, що знаходились в нашому управлінні, виконано перерахунок за період з березня по серпень 2022 року. З 1 вересня 2022 року нарахування за житлову послугу зупинене наказом по підприємству по усім будинкам, що знаходились в управлінні КП «Бахмутська ЖУК», — каже Олександр Бондарєв.

Вам буде корисно:

Фото: з відкритих джерел

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Що відомо про затриманого СБУ Владислава Лук’янова і як він пов’язаний з Бахмутом

Марія Лященко 17:30, 11 Квітня 2024
Депутат БМР Владислав Лук’янов
Ілюстрація Бахмут IN.UA

10 квітня стало відомо про затримання колишнього депутата-регіонала Владислава Лук’янова, про це повідомили у Службі безпеки України: “Після захоплення частини регіону фігурант пішов на співпрацю з ворогом, надав фсб повний доступ до наявного обладнання, що дозволило російській спецслужбі контролювати інтернет-активність місцевого населення, також публічно виправдовував збройну агресію рф”. Наразі Лук’янову оголосили підозру. 

Співпраця з бойовиками “днр”, держдума та Партія регіонів

Владислав Лук’янов — уродженець Костянтинівки, Донецької області член Партії регіонів з 2007 року, народний депутат України 5-го, 6-го і 7-го скликань, та колишній заступник голови Комітету з питань фінансів і банкової діяльності (2007).  

Лук'янов
Лук’янов “за референдум” / фото з відкритих джерел 

У 2014 році Лук’янов брав участь у захопленні бойовиками міськради у Харцизьку, підтримував референдум про приєднання Донбасу до так званої “новоросії”, був учасником засідання держдуми рф, про це йдеться у реєстрі зрадників країни руху “Чесно”: 

Лук'янов у реєстрі
Лук’янов у реєстрі зрадників / скриншот “Чесно”

Про “подвиги” Лукянова у 2014 році повідомляв також журналіст Денис Казанський: 

Facebook Дениса Казанського
Facebook Дениса Казанського / скриншот 

“13 квітня 2014 року Лук’янов разом із натовпом козаків, гопників та російських “туристів” брав участь у захопленні міськвиконкому в Харцизьку. Тоді після заходу до Слов’янська угрупування Гіркіна подібні захоплення пройшли по всій області, і Харцизьк не став винятком.

Того дня із захопленої будівлі було зірвано українські прапори, а замість них було вивішено символіку “днр”. Лук’янов виступав на мітингу під прапорами сепаратистів, підтримував референдум щодо відділення Донбасу від України, розповідав про те, як застерігав бійців ЗСУ застосовувати силу проти “свого народу” тощо.

Чесно кажучи, думав, що цей персонаж сидить десь у Криму чи Росії, але ні. Виявляється, Лук’янов спокійно живе в ненависному йому Києві, від якого він сам закликав відокремлюватися. На додаток — тепер Лук’янов хоче пролізти до громадської ради при КМДА і таким чином брати участь в управлінні столицею.

Виступав під прапорами “днр”, розпалив конфлікт, стравив співгромадян і втік із Донбасу. Нехай інші тепер страждають і живуть у резервації.

Дивно. Здавалося б, домігся чоловік свого. Захистив Харцизьк від бандерівців, українізації, вишиванок тощо. Так і їдь туди, насолоджуйся життям. Ти ж хотів руський мір, ось же він. Але ні. 

Чомусь Лук’янов не хоче жити в “республіці” і працювати в “народній раді днр”, а їде до Києва, до “хунти” та “фашистів”.

Після того Лук’янов продовжив політичну та підприємницьку кар’єру в Україні. 

Бахмутський депутат і Миротворець

Не зважаючи на прихильність до бойовиків так званих “республік” у 2014 році, Лук’янову вдалося стати депутатом Бахмутської міської ради 7 скликання на місцевих виборах у 2020 році від проросійської опзж:

Лук'янов у списку депутатів Бахмута
Лук’янов у списку депутатів Бахмута / скриншот сайту міськради

У коментарі редакції Бахмут IN.UA пресслужба Бахмутської міської ради повідомляла, що Лук’янов є чинним депутатом, адже не складав своїх повноважень. 

Проте після 2022 року, за словами депутатки міськради Світлани Шабаліної, Лук’янова на сесіях не було: “Є й депутати, які не з’являються на сесіях та не беруть участі у допомозі територіальній громаді. Наприклад, я не бачила Лук’янова. Він з’являвся напевно лише на перших 2 сесіях. Також не бачила на сесіях деяких депутатів від “опзж”, яких завезли з Верховної Ради, вони не місцеві. Вони отримали свої посвідчення, і більше ми їх не бачили”.

На перших засіданнях Бахмутської міської ради 7 скликання Лук’янов був присутнім:

сесія Бахмутської міськради
1 сесія Бахмутської міськради 7 скликання / скриншот 

Та навіть увійшов тоді до складу постійної комісії з питань економічного розвитку бюджету та регуляторної політики. 

Ще під час передвиборчої кампанії, наприкінці вересня 2020 року Лук’янов встиг “засвітитися” на проплаченому мітингу проти завищення тарифів комунального підприємства “Бахмут-вода”. Організаторами були представники ОПЗЖ і платили  мітингувальникам, яких напередодні привезли автобусами, по 400 гривень за дві години “протестування”, про це писали у Вільному радіо. 

Зрештою, “мітингувальники” на чолі з Лук’яновим прийшли з вимогами до керівництва КП “Бахмут-вода”, де регіонал висловлював незадоволення якістю води у місті:

Лук'янов
Лук’янов “мітингував” проти Бахмут-води / скриншот, Facebook-сторінка Бахмут-вода

За рік до того, як стати Бахмутським депутатом, у червні 2019 регіонал потрапив до бази Миротворець: 

Лук‘янов у реєстрі Миротворця
Лук‘янов у реєстрі Миротворця, 2019 / скриншот

Металургія, ЗМІ та зв’язок з окупованими територіями 

Крім політичної діяльності, Лук’янов та його родина також є керівниками та бенефіціарами кількох підприємств, що знаходилися в тому числі й у Бахмуті та районі. Про це дізнаємося з порталу “Юконтрол”.

Лук’янов є бенефіціаром (тобто одним з осіб, що отримують прибуток від підприємства чи організації) у Бахмутській газеті “Собитія”. Редакція цієї газети своєю чергою є дочірнім підприємством товариства з обмеженою відповідальністю “ФІНФОРТ-ТРЕЙДИНГ”, що зареєстроване у Донецьку і спеціалізується на забезпеченні провідного електрозв’язку. Тут регіонал вже і кінцевий бенефіціарний власник (контролер) і один із засновників. Чи не тому в Бахмуті довгий час газета продовжувала виходити друком російською, попри зауваження читачів та дію закону про мову?

Товариство “ФІНФОРТ-ТРЕЙДИНГ” входить до товариства з обмеженою відповідальністю “ФІНФОРТ”, теж зареєстроване у Донецьку, з Лук’яновим на чолі. Серед засновників тут також брат Лук’янова — Володимир, а ще Наталія Єфімєнко, що зареєстрована у російському Владівостоку. 

Вже зазначений “ФІНФОРТ” спеціалізується на оптовій торгівлі та наданні автівок в оренду та пов’язаний і з заводом “Часовоярські автобуси”, і “Горлівським м’ясокомбінатом”, і з “Дружківським рудоуправлінням”, бенефіціаром якого є Рінат Ахметов. Пов’язаний “ФІНФОРТ” Лук’янова і з ДТЕК “Донецькі електромережі”, зареєстрованими у Покровську, а також зі скандальним “Донбасенерго”. 

Телерадіокомпанія “АРТ-ТБ”, що перебувала в Бахмуті та з 2000 року діяла як один із центральних телеканалів Бахмутського району теж у власності Владислава Лук’янова, тут він і один із засновників, і кінцевий бенефіціар.

Зареєстрований у Бахмуті також відокремлений підрозділ організації “Земляцтво рідний Донбас”, де Лук’янов — керівник. На чолі ж всеукраїнської організації “Земляцтво рідний Донбас” — регіонали Тетяна Бахтєєва, Валентин Ландик, Віктор Смирнов та Валерій Коновалюк. 

Владислав Лук’янов також є керівником в акціонерному товаристві “ЧАСІВОЯРСЬКИЙ ВОГНЕТРИВКИЙ КОМБІНАТ”. Його діти — Лук’янов Артем і Лук’янова Дар’я, а також брат — Лук’янов Володимир Валентинович є співзасновниками комбінату. 

Комбінат належить до “Систем Кепітал Менеджмент”, куди входять підприємства гірничого, металургійного, енергетичного, машинобудівного, фінансового, медіа та інших секторів економіки (загалом понад 100 підприємств в Україні та світі). Основні активи — підприємства важкої промисловості, зокрема холдинг “Метінвест” і ДТЕК.

Ключовою особою СКМ є Рінат Ахметов. Він же є бенефіціаром Часовоярського вогнетривкого комбінату. 

Статки та нерухомість 

У 2020 Лук’янов подавав декларацію як голова наглядової ради у “Часовоярському вогнетривкому комбінаті”. Згідно з нею він мав дві квартири у Києві площею 79,8 та 131 кв.м: 

Декларація
Декларація Лук’янова, житло / скриншот

Також дві квартири по 85,4 кв.м та 233,2 кв. м та гараж у Донецьку: 

Декларація
Декларація Лук’янова, нерухомість / скриншот

Станом на зараз у володінні Лукянова 7 об’єктів нерухомості: 

Нерухомість Лук’янова
Нерухомість Лук’янова / скриншот Юконтрол

Загалом, попри своє минуле, діяльність у 2014 році та після того, ось повний список пов’язаних з Лук’яновим підприємств, а також таких, якими володіє “регіонал”: 

Організації, підприємства та комбінати, пов’язані з “регіоналом” Лук’яновим / скриншот Юконтрол

За даними СБУ, Лук’янову наразі повідомили про підозру за ч. 2 ст. 436-2 Кримінального кодексу України: виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії рф проти України, глорифікація її учасників. Йому загрожує тюремне ув’язнення.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Експерт розповів, як захистити домашніх тварин від кліщів

Семаковська Тетяна 12:20, 11 Квітня 2024
Домашні тварини та кліщі / фото ілюстративне

Весна — досить небезпечна пора року для домашніх тварин, адже саме в цей період їх полюбляють атакувати кліщі. Паразити переносять різні інфекції та хвороби, якими можуть заразитися як тварини, так і люди.

Редакція Бахмут IN.UA поговорила з ветеринаром Максимом Савченко та дізналася, як вберегти свого чотирилапого улюбленця від укусів кліщів, комах та, що найголовніше — від хвороб, які вони переносять.

Ветеринарна допомога

Максим Савченко — ветеринар з багаторічним стажем роботи. У Бахмуті фахівець мав клініку “Арт+Вет” на Центральному ринку міста. Після повномасштабного вторгнення росії в Україну ветклініка евакуювалася в Кам’янське, що в Дніпропетровській області.

За його словами, навіть попри війну бахмутяни, які тимчасово мешкають в Дніпропетровській області, звертаються до нього за допомогою. 

Ми евакуювалися в Кам’янське. Назва ветклініки залишилась та сама. Багато клієнтів із Бахмута теж до нас приходять сюди,

Максим Савченко // ветеринар

Ветеринар клініки “Арт+Вет” Максим Савченко з песиком / фото з архіву героя

Чим небезпечні кліщі для тварин

Комахи в нашій країні переносять багато захворювань, більшість з яких є спільними для тварин та людей. Симптоми цих захворювань можуть проявлятися не відразу, тому якщо зняли кліща з себе, то краще віднести його в лабораторію для перевірки його на наявність небезпечної хвороби Лайма та енцефаліту. Більш детально щодо цих захворювань можна дізнатися у свого сімейного лікаря.

Зазначимо, що кліщ може вкусити вашу тварину, а потім, так би мовити, “піти непоміченим” і відпасти. При цьому занести інфекцію.

Також варто не забувати й про те, що комарі/москіти теж переносять дуже багато хвороб таких, як дирофіляріоз (а це гельмінти, які через кров потрапляють в серце і там живуть).

Як правильно видалити кліща

Кліщ на рослині / фото PBS.NewsHour

Якщо помітили кліща на тварині, то краще звернутись до ветеринара для виключення піроплазмозу та бореліозу. Якщо такої можливості немає, то потрібно самостійно витягнути кліща, що зробити просто. Для цього варто:

 • знайти місце, куди проник кліщ;
 • нанести на нього спеціальний засіб або олію для ослаблення паразиту;
 • взяти пінцет та захопити кліща близько до його головки, після чого викручувати за часовою стрілкою;
 • після того, як паразита буде вилучено, обробіть рану антисептиком.

За поведінкою домашньої тварини варто ще трохи поспостерігати й після вилучення кліща, адже так можна вчасно виявити можливе зараження. Якщо ви помітите будь-які симптоми, то принесіть вихованця до ветеринарної клініки.

Хвороби, які передаються тваринам через укуси кліщів

Кліщі та москіти є переносниками багатьох небезпечних мікроорганізмів, які здатні викликати велику кількість небезпечних для життя хвороб.

Піроплазмоз

Піроплазмоз — це сезонне паразитарне захворювання крові у собак, переносниками якого вважаються іксодові кліщі. Збудниками є кровопаразити роду “Babesia”, тому хвороба має ще одну назву — бабезіоз. Передається вона разом з укусом комахи, а пік захворюваності завжди фіксують у травні, а потім у серпні та вересні.

Найчастішими наслідками бабезіозу є серцева та ниркова недостатність, запалення печінки та ішемічні ушкодження головного мозку.

Бореліоз

Хвороба Лайма або бореліоз — це інфекційне захворювання, спричинене бактеріями роду “Borrelia”, що передаються з укусом зараженого кліща. Характеризується хвороба переважним ураженням шкіри у вигляді мігруючої еритеми (сильне почервоніння шкіри), а також нервової системи, опорно-рухового апарату і серця.

Ерліхіоз

Ерліхіоз — гостре природно-осередкове інфекційне захворювання, яке спричиняють грамнегативні бактерії роду “Ehrlichia”. Інкубаційний період залежить від імунітету тварини, в середньому триває від 7 до 21 дня. Хвороба вражає всі органи тварини, досягаючи мозкової оболонки, викликає кровотечу і васкуліт. Захворювання може мати летальні наслідки.

Рикетсіоз

Рикетсіоз — велика група гострих трансмісивних інфекційних захворювань (група паразитарних та інфекційних захворювань людини та тварин, збудники яких передаються членистоногими), які спричиняють своєрідні внутрішньоклітинні мікроорганізми — “Rickettsia” (рикетсії).

Хвороба характеризується лихоманкою, висипом, струпом (ред. кірка, яка вкриває поверхню або краї рани, що загоюється).

Як захистити домашніх тварин від кліщів

Де ховаються кліщі на тваринах / ілюстрація artvet

Я помітив, що з кожним роком комахи стають агресивнішими та все складніше з ними боротись. Але й ветеринарна фармацевтика не стоїть на місці. Не нехтуйте обробками від паразитів, їх не буває мало! До нашої клініки звертаються кожного дня з трансмісивними захворюваннями які переносять комахи, з різним ступенем тяжкості, бувають і летальні випадки,

Максим Савченко // ветеринар

На що варто звернути увагу

Найчастіше власники тварин недооцінюють всі ризики даних захворювань, а також мають помилкову думку стосовно того, що:

 • достатньо проводити обробку раз в сезон. Більшість препаратів діють максимум 4-5 тижнів. Обробляти треба регулярно;
 • вважають, що в них декоративні маленькі собаки, які гуляють тільки по асфальту; що вони точно їх оглядають, і у кліщів немає шансів в такому випадку. Ця думка існує до того часу, поки їхня тварина серйозно не захворіє від паразитів;
 • помилково вважають що протипаразитарний нашийник за 40 гривень захистить тварину на весь рік. Всі ефективні препарати не дешеві.

Засоби захисту від кліщів:

Ветеринар клініки “Арт+Вет” Максим Савченко з котиком / фото з архіву героя
 • нашийники; 
 • краплі;
 • шампуні;
 • таблетки.

Поради експерта

Використовуйте комбіновані методи боротьби такі, як: 

 • таблетки Симпаріка/Нексгард/Бравекто;
 • посилюйте захист шляхом використовування репелентів (речовини, які відлякують комах, кліщів, гризунів, птахів) у вигляді спреїв та крапель на холку;
 • використовуйте препарати чітко по нормі ваги; 
 • уважно читайте інструкцію;
 • помічайте у ветеринарному паспорті або нотатках дату обробки та напропускайте їх.

Ветклініка з Бахмута працює у Кам’янському

Ветклініка “Арт+Вет” пропонує широкий спектр послуг для домашніх улюбленців:

 • діагностика;
 • терапія;
 • хірургія;
 • стоматологія;
 • ультразвукове дослідження (УЗД);
 • виклик лікаря додому;
 • вакцинації та багато іншого.

У закладі наявний широкий асортимент ветеринарних препаратів, зоотоварів, амуніції, іграшок та кормів.

Заклад розташований за адресою: місто Кам’янське, вулиця Воїнів Афганців, 4а. Графік роботи: вівторок-субота з 08:00-17:00, неділя — 08:00-14:00, понеділок — вихідний.

Телефон для зв’язку: +38 (099) 670 7507.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Депутат БМР Владислав Лук’янов

Що відомо про затриманого СБУ Владислава Лук’янова і як він пов’язаний з Бахмутом

10 квітня стало відомо про затримання колишнього депутата-регіонала Владислава Лук’янова, про це повідомили у Службі безпеки України: “Після захоплення частини регіону фігурант пішов на співпрацю […]

17:30, 11.04.2024 Марія Лященко
Кліщ 797d7

Експерт розповів, як захистити домашніх тварин від кліщів

Весна — досить небезпечна пора року для домашніх тварин, адже саме в цей період їх полюбляють атакувати кліщі. Паразити переносять різні інфекції та хвороби, якими […]

Дати НМТ в Україні 2024

Завершується реєстрація на НМТ-2024: як подати документи

11 квітня — останній день реєстрації для участі в національному мультипредметному тесті (НМТ). Водночас потенційні вступники мають можливість усунути помилки й повторно надіслати копії документів […]

17:40, 10.04.2024 Микола Ситник

Ірландія скорочує виплати, а Німеччина збільшує: які зміни очікують біженців з України закордоном

ЄС продовжують допомагати біженцям з України. Однак, це створює велике навантаження на їх економіку, через що вже зараз місцеві влади починають переглядати програми допомоги українцям […]

16:10, 10.04.2024 Скопіч Дмитро
Гуманітарний центр з Бахмутом у серці

Гуманітарні штаби Донеччини: де ВПО можуть отримати допомогу (Оновлено)

Для підтримки внутрішньо переміщених осіб (ВПО) з Донецької області в 17 регіонах та 27 містах України діють 73 гуманітарні штаби, центри або хаби. У цих […]

13:40, 10.04.2024 Микола Ситник