Фермер із Часів Яру розповів, як вибрати смачний кавун або диню

Микола Ситник 11:00, 13 Липня 2024
Диня1 abd48

Літо — час кавунів та динь. Ці представники баштанних культур не тільки смачні, але й дуже корисні. Розпал сезону кавунів і динь, без яких неможливо уявити літо, припадає на серпень. Вибір і купівля цих дарів природи — непроста і дуже відповідальна справа. Адже потрібно обрати стиглі, солодкі та смачні плоди, які не нашкодять здоров’ю. Кавуни бувають різних сортів, розмірів та форм. Водночас усі сорти можуть бути смачними. Тому під час вибору баштанних новачки можуть розгубитися.

Фермер із Часовоярської громади Олег Удовенко розповів редакції “Бахмут IN.UA”, як правильно вибрати найсмачніший кавун або найароматнішу диню.

Мешканець Бахмутського району понад 10 років вирощував баштанні для себе і на продаж. Тому чоловік має неабиякий досвід у цій справі.

Кавун2 cr 72b5eМешканець Часів Яру Олег Удовенко виростив кавуна-красеня / фото надане героєм

Як вибрати смачний кавун?

Спробувати на смак

“Смак залежить від того, чи дозрів плід. Стиглість кавуна важко оцінити, коли він вже зірваний. Це більше на совісті фермера чи продавця. Треба розуміти, що першими дозрівають великі кавуни. Тому більші шанси отримати спілий кавун, коли він крупніший. Такі ж кавуни, як правило, і смачніші”, — пояснив експерт.

На ринку можете попросити продавця вирізати шматочок. Так, можна спробувати на смак прямо на місці.

Кавун1 5825bБаштан мешканця Часів Яру / фото надане героєм

Оглянути ззовні

У будь-якому випадку кавун має бути цілим, без ушкоджень. Ознака хорошого кавуна — це жовтий бочок, на якому він лежав. Якщо цей бочок сірий — це підозра на нітрати.

Послухати звук

Можна постукати — звук повинен бути дзвінкий. Можна також стиснути — добрий кавун буде “хрустіти”.

Перевірка на нітрати

Забагато нітратів значно погіршують смак. У таких випадках м’якоть стає аж занадто яскраво-червоною.

Коли вже купили — можна в склянці з водою розвести м’якоть і подивитися на колір. Якщо вода стала насиченого червоного кольору, не варто куштувати такий кавун.

Також вважається, що кавун, який плаває у ємності з водою — це хороший кавун. Якщо тоне, то, ймовірно, плід з нітратами.

На що впливає сорт?

Від ранніх баштанних культур я б не відмовлявся. Чим пізніші сорти, тим смачніші, бо в них є час накопичити цукри і інші елементи. Але це лише тенденція, і все залежить від багатьох факторів. Це скоріше випадковість, а не правило.

Кавун3 2ed80Урожай пана Олега / фото надане героєм

Як правильно вибрати диню?

Правила вибору ароматної і стиглої дині подібні до правил вибору кавуна, але зі своїми особливостями. Умовно, кавун ми обираємо “на око”, а диню — “на нюх”.

“Солодкість дині залежить від сорту та кількості сонця. Тому ранні не раджу брати. Треба нюхати. Сильний запах — краще. Тому що їх часто недостиглими знімають. Звісно, диня лежить і достигає, але це буде вже не той аромат і смак”, — пояснює Олег Удовенко.

Оглядаємо ззовні

На дині не повинно бути ніяких плям і пошкоджень. Колір плоду повинен бути рівномірним незалежно від сорту.

Сухе стебло

Хвостик дині повинен бути сухим і товстим.

Аромат

Стигла та солодка диня повинна мати насичений солодкий аромат, який нагадує мед. 

Звук і пружність

Якщо постукати, то у стиглої дині звук буде глухим. Важливо оцінювати диню й на дотик. Плід повинен бути повністю пружним. Шкірка після натискання має повернутися до попереднього положення.

Диня 6f675Нарізані скибки дині / фотосток

Зазначимо, що після купівлі кавуни і дині можна тривалий час зберігати у темних і прохолодних місцях за температури близько + 3°С. Якщо плоди періодично перевертати, то вони збережуться ще краще і набагато довше.

Читайте також: 

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Чи зараховується в стаж робота за кордоном у 2025 році

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 18:45, 26 Березня 2025
Страховий стаж / фото ілюстративне, iStock

Якщо громадянин чи громадянка працюють за кордоном, то продовжують здобувати страховий стаж. Утім, виникає питання: а чи визнається він в Україні?

Редакція Бахмут IN.UA розповідає, чи зараховується в стаж робота за кордоном в Україні у 2025 році та як все працює.

Чи зараховується в стаж робота за кордоном в Україні

Страховий стаж – це період, протягом якого людина офіційно працювала та сплачувала внески до Пенсійного фонду України (ПФУ). Він враховується при призначенні пенсії та інших соціальних виплат.

До страхового стажу зараховується:

  • час офіційного працевлаштування у компанії;
  • періоди відпусток;
  • декретні відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами;
  • відпустки для догляду за дитиною тощо.

У ПФУ зазначають, що робота за кордоном визнається та зараховується до страхового стажу в Україні, якщо між з цими країнами укладено міжнародний договір у сфері пенсійного забезпечення. В кожному з таких договорів прописується порядок зарахування стажу. В більшості міжнародних договорів діє пропорційний принцип, тобто за напрацьовану кількість стажу платить пенсію та сторона, де цей стаж був набутий.

На сайті ПФУ також зазначається, що в червні 2024 року набув чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання питання обчислення страхового стажу та пенсійного забезпечення”, відповідно до якого періоди трудової діяльності за межами України зараховують до страхового стажу, у тому числі на пільгових умовах, особам, які проживають в Україні, якщо це передбачено цим Законом або міжнародними договорами України.

При цьому періоди трудової діяльності до 1 січня 1992 року за межами України у республіках колишнього радянського союзу зараховуються до страхового стажу за умови нездійснення іншою державою пенсійних виплат таким особам за зазначені періоди, а від 1 січня 1992 — якщо це передбачено міжнародними договорами.

Як підтвердити стаж роботи за кордоном у 2025 році

Для того, щоб українцям та українкам підтвердити факт роботи за кордоном та набутий стаж, потрібно звернутися до органів ПФУ та надати її представникам наступний перелік документів:

  • копію закордонного паспорта;
  • документи, що підтверджують факт роботи за кордоном;
  • підписану угоду з роботодавцем;
  • витяг із соціального реєстру;
  • реєстрацію в податкових органах;
  • свідоцтво про реєстрацію в соціальному реєстрі.

Зазначимо, що документи, які були складені будь-якою іноземною мовою, мають подаватися разом із копіями з перекладом українською мовою, засвідченими в установленому порядку.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

В Україні спростили виплати пенсій для ВПО та українців за кордоном

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 17:00, 26 Березня 2025
Пенсіонери в України / фото ілюстративне, Depositphotos

Кабінет Міністрів ухвалив зміни, які уніфікують порядок виплати пенсій для всіх громадян України незалежно від місця проживання. Це дозволить ВПО, українцям за кордоном та жителям ТОТ отримувати виплати на рахунок будь-якого українського банку, а не лише Ощадбанку, як було раніше.

Про це повідомили представники Мінсоцполітики.

Нові правила пенсійних виплат 2025

У Кабінеті Міністрів України зазначили, що раніше деякі категорії пенсіонерів мали окремий алгоритм отримання пенсійних виплат. Це ускладнювало отримання ними коштів. Наразі відомо, що мова йде про:

  • ВПО, які отримали відповідний статус до 24 лютого 2022 року;
  • громадян та громадянок, які виїхали за кордон після цієї дати;
  • осіб, які проживають на тимчасово окупованих територіях (ТОТ).

Для врегулювання ситуації Уряд ухвалив зміни, які встановлюють єдині умови виплати пенсій для всіх громадян України, незалежно від їх місцеперебування в Україні, на ТОТ чи за кордоном. Це дозволить пенсіонерам отримувати виплати не тільки в Ощадбанку, але й на рахунки будь-якого банку України.

Також встановлено, що для отримання пенсійних виплат громадяни та громадянки, які тимчасово проживають за кордоном або проживають на ТОТ, мають хоча б раз рік проходити ідентифікацію. Вона має відбуватись щороку до 31 грудня.

Крім того, якщо пенсіонери проживають на ТОТ, вони мають здійснювати мінімум одну фінансову операцію на своєму рахунку кожні шість місяців за умови, якщо в ці пів року пенсіонери не проходили фізичну ідентифікацію.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Чи зараховується в стаж робота за кордоном у 2025 році

Якщо громадянин чи громадянка працюють за кордоном, то продовжують здобувати страховий стаж. Утім, виникає питання: а чи визнається він в Україні? Редакція Бахмут IN.UA розповідає, […]

18:45, 26.03.2025 Скопіч Дмитро

В Україні спростили виплати пенсій для ВПО та українців за кордоном

Кабінет Міністрів ухвалив зміни, які уніфікують порядок виплати пенсій для всіх громадян України незалежно від місця проживання. Це дозволить ВПО, українцям за кордоном та жителям […]

17:00, 26.03.2025 Скопіч Дмитро

Як постраждалим від війни отримати грошову допомогу від ООН: важливі аспекти

Громадяни та громадянки, які постраждали внаслідок бойових дій в Україні, можуть отримати грошову допомогу від ООН. Утім, важливо пам’ятати про те, як працює система виплат. […]

17:10, 25.03.2025 Скопіч Дмитро

Бахмутська лікарня в Броварах: графік роботи, телефон та послуги станом на 2025 рік

Які послуги надає лікарня, як працює та як записатися на прийом? Редакція Бахмут IN.UA отримала детальну інформацію від генеральної директорки КНП “Багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування […]

Як повідомити про те, що родича взяли у полон: корисні контакти

Коли військові потрапляють в полон, потрібно знати чіткий алгоритм дій, аби передати дані про людину у відповідні органи. Зокрема, у такому випадку потрібно повідомити НІБ […]

18:20, 24.03.2025 Скопіч Дмитро