Кожен садівник та городник знає, що якість урожаю насамперед залежить від ґрунту та його стану. Тому важливо захистити землю, на якій ви плануєте щось вирощувати, від несприятливих умов і чинників. Одним з ефективних способів захисту ґрунту є мульчування.
Ольга М’ясникова, яка тримала в Бахмуті садовий магазин «Gardenside», поділилася з редакцією «Бахмут IN.UA», як правильно мульчувати ґрунт та яку мульчу для цього використовувати.
Мульчування ґрунту
Що таке мульчування і чим корисний цей агротехнічний прийом у садово-городній справі?
Мульча — це захисний шар, яким покривають верхню частину ґрунту між рослинами або довкола них. Мульча за своїми якостями та функціями схожа на природну підстилку, яка перепріває і стає гумусом. Сам процес покриття землі мульчею називають мульчуванням.
«Ґрунт мульчують для того, аби не випаровувалася волога; для захисту коріння рослин від спеки, щоб їм не було жарко; та щоб не росли бур’яни. Це три основні позиції, для чого застосовують мульчування», — пояснила Ольга М’ясникова.
Досвідчені садівники та городники використовують цей спосіб для запобігання:
- пересихання ґрунту,
- вітрової ерозії,
- переущільнення (зливами чи градом),
- перегріву чи переохолодження,
- вимивання поживних речовин,
- заростання бур’яном.
Садовий інструмент для мульчування. Фото: Pinterest
Чим мульчувати сад?
На думку бахмутянки Ольги М’ясникової, сад краще не мульчувати, а засіяти травою. Якщо мова йде про яблуні, груші, сливи, черешні тощо. За її словами, сад, особливо великий, досить складно мульчувати. Однак, все залежить від площі ділянки.
Матеріали для мульчування
«Мульчувати ґрунт можна абсолютно всіма органічними матеріалами, які здатні перегнивати та збагатити землю. З часом органіка перегниє, перекопається і залишиться в землі. Тобто, це може бути хорошим добривом. Єдине, коли мульчуємо травою або бур’янами, які скосили, треба дивитися, щоб вони не встигли зацвісти та викинути насіння», — наголосила експертка.
Для мульчування підходить:
- солома,
- скіпа (тріска),
- трава, бур’яни,
- агроволокно, агротканина.
Солома
Якщо грядки непостійні, то найкращий варіант — мульчувати соломою. Потрібно вкладати хороший шар (від кількох до 15 сантиметрів). Водночас навіть товстий шар соломи добре пропускатиме повітря.
Мульчування картоплі соломою. Фото: з відкритих джерел
Скіпа
Скіпою (ред. подрібнена деревина, деревна стружка) та декоративною скіпою часто прикрашають грядки в саду або квітники. Є спеціальні машинки — подрібнювачі для гілочок, які полегшують і пришвидшують цей процес.
Мульчування декоративною скіпою. Фото: arpal.ua
Трава, бур’яни
Ґрунт можна мульчувати травою чи бур’янами, які не зацвіли та не встигли викинути насіння.
Мульчування травою. Фото: roslyny.com.ua
Агроволокно, агротканина
Садівники і городники використовують чорне та чорно-біле агроволокно.
«Білим боком його треба класти догори, щоб не так було жарко корінню. Чорним вниз, аби бур’яни не проростали і волога не випаровувалася. Це дуже важливо для росту рослин. Якщо грядка постійна, то агроволокном вистачає роки на три.
Оптимальний варіант використовувати грядки з агроволокном і крапельним поливом. Такий спосіб значно полегшить працю», — пояснила експертка.
Мульчування з агроволокном. Фото: leto.ua
Читайте також: Які продукти не можна зберігати замороженими?
Як правильно мульчувати ґрунт?
Поради від бахмутянки Ольги М’ясникової:
- Шар мульчі має бути таким, аби повністю покривав землю. Мульчування в кілька разів зменшує необхідність прополювання ділянки. Також коріння рослин, які страждають від спеки, стають більш захищеними.
- Солому, траву (сіно) треба вкладати хорошим, товстим шаром. Земля не повинна проглядатися з-під нього. За таких умов волога випаровується довше, а бур’яни менше проростають.
- При мульчуванні соломою в ґрунт необхідно додатково вносити азотні добрива. Солома сама по собі забирає поживні речовини, тому обов’язково треба підживити землю добривами.
- Також при мульчуванні не варто сильно огортати плівку дуже близько до стебла рослини. Необхідно залишити коло діаметром до 10 сантиметрів, аби рослина мала простір і не почала загнивати.
- На городі огірки, томати, кабачки краще мульчувати соломою або гілочками, скіпою. Це дуже хороший варіант.
- Спосіб з агроволокном класний, але для нього грядки треба попередньо готувати перед посадкою. Тобто необхідно підготувати землю, зробити отвори, і прямо в них висаджувати рослини. Якщо рослини вже ростуть, то цей спосіб не підійде, адже ми їх просто зламаємо агроволокном.
- За такої спеки, як у нас, важливо використовувати затіняючі сітки. Це теж дуже рятує рослини.
- В сукупності мульчування, затіняючі сітки та крапельный полив — це ідеальний варіант догляду за рослинами.
Затіняюча сітка від сонця на городі. Фото: prom.ua
Вам буде цікаво:
- Як обрати обприскувач для саду? Поради від експерта з Бахмута
- Де провести вихідні в Києві?
- Креативні ідеї: як надати нове життя старим меблям?
- Де провести вихідні в Дніпрі?
Фото: kvitofor.ua
Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео
А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!