Війна змінила життя багатьох українців, змусивши їх почати працювати дистанційно. Своєю чергою, це призвело до того, що їх спосіб життя став малорухливим. Така проблема несе ризик виникнення чималої кількості неприємних наслідків для здоров’я, серед яких й погіршення загального самопочуття, болі в спині, порушення сну та багато іншого.
Редакція Бахмут IN.UA звернулася до бахмутської лікарки-фізіотерапевтки Ірини Гезун, фітнес-тренерки Тетяни Ходаковської та масажистки Яни Баришевої, щоб дізнатися, як мінімізувати ризики для здоров’я від малорухливого способу життя та організувати робочу рутину так щоб робота не стала перешкодою для спорту.
Шкода малорухливого способу життя
Завідувачка відділення фізичної та реабілітаційної медицини Комунального некомерційного підприємства “Багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування міста Бахмута” Ірина Гезун, яка наразі працює у лікарні в Броварах зазначає, що сидяча робота має ряд певних недоліків. Відтак, при малорухливому способі життя для чоловіків, наприклад, серйозною проблемою може стати простатит. Крім того, люди, які не мають фізичної активності частіше можуть мати проблеми зі здоров’ям.
До основних проявів гіподинамії (спосіб життя, при якому людина фізично неактивна і мало або взагалі не виконує фізичної активності та фізичних вправ) можна віднести:
- млявість, сонливість;
- поганий настрій, дратівливість;
- загальне нездужання, утома;
- зниження апетиту;
- порушення сну, зниження працездатності
- біль у м’язах та суглобах.
На думку фахівчині, головною проблемою людей, які мало рухаються може стати звичайна лінь, що згодом призводить до появи проблем зі здоров’ям. Сьогодні основною профілактикою гіподинамії є фізична активність та активний спосіб життя.
Чи потрібен масаж при сидячій роботі
Спеціалістка з масажу Яна Баришева практикувала в Бахмуті тейпування — особливий вид масажу, який призначають тим, хто має протипоказання до звичайного. Наразі спеціалістка працює в евакуації на Дніпропетровщині, проте вона продовжує справу, на додачу ще й волонтерить:
Щоб виправити проблеми доводиться вдаватися, зокрема й до пресотерапії — це спеціальна апаратна процедура, яка позбавляє від зайвої ваги, підтягує шкіру і покращує загальний стан людини. Процедуру можна проводити раз на півроку.
За словами Яни Баришевої, масаж також здатний допомогти впоратися з проблемами спини, які часто виникають при сидячому способі життя. Однак, наголошує спеціалістка, людина перед процедурою повинна обов’язково проконсультуватися з лікарем. Крім того, потрібно принести знімки МРТ, знати свій загальний стан здоров’я, а також попередити масажиста, якщо, наприклад, у вас є грижа.
Всі процедури масажист підбирає індивідуально, в залежності від запитів клієнта. Це може бути як апаратний масаж, так й ручний. Масаж можна робити для профілактики. У в будь-який сезон, крім лікувального ефекту, масаж допомагає зняти емоційну напругу, зауважує пані Яна.
Чому болять м’язи в тілі
Тетяна Ходаковська до повномасштабної війни проводила заняття для бахмутян з фітнесу та, йоги та скандинавської ходьба. Однак, жінка перебралась до іншого міста через війну, де організувала клуб в онлайн-форматі, де організувала різні види тренувань. Записати до клубу можна тут.
Зачасту, каже пані Тетяна, люди намагаються втамувати біль швидкими методами — п’ють пігулки та втирають мазі. Втім, такі методи тимчасово блокують сигнал мозку, а мазі лише тимчасово покращують циркуляцію крові, що дозволяє нервовій системі краще реагувати на сигнали звідти.
Масажі та оздоровча гімнастика діють за тим самим принципом. Вони поліпшують пропріоцепцію, через що мозок починає краще відчувати ділянки тіла. В такому випадку, біль зменшується або тимчасово зникає.
Вправи для здорового тіла при сидячій роботі
За словами спеціалістки, мозок насамперед довіряє очам і вестибулярній системі. Якщо від них приходить слабкий або некоректний сигнал, то біль завжди буде супроводжувати людину. Для того, щоб мінімізувати ризик таких проблем варто тренувати системи тіла в гарному стані. До прикладу, для тренування вестибулярного апарату, яке допоможе позбутися болю в шиї, треба утримувати стабільне положення тіла під час поворотів голови в різних напрямках.
Інші спеціалісти рекомендують інколи відволікатися від сидячої роботи та робити невеличку розминку з випадів та поворотів частин тіла. Дуже гарний ефект досягається відкритті та розтягненні стегна, сідниць та м’язів передніх частин ніг у позиції глибокого випаду.
Глибокі присідання також можуть допомогти при малорухливому способу життя, адже вони ідеально поєднують рухливості і стабільності всіх важливих суглобів і м’язів тіла. Якщо при виконанні вправи виявиться, що Вам бракує зручності, то можна використати стілець перед собою аби не впасти назад.
Звичайна ходьба по вулиці — чудовий вид руху для людей з сидячим способом життя. На це можна витрачати лише кілька хвилин кожну годину, що не дуже сильно вплине на роботу, але допоможе організму зменшити вплив стресу від малорухливого способу життя.
Читайте також:
- Здорова шкіра та красиве волосся: які вітаміни треба вживати
- Як покращити стан свого ментального здоров’я: поради від психолога
- Лайфхаки, після яких Ви перестанете боятися уколів
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!