Лайфхаки, після яких Ви перестанете боятися уколів

Семаковська Тетяна 11:00, 22 Лютого 2024
Страх під час вакцинації / фото ілюстративне

Щеплення відіграють вирішальну роль у збереженні нашого здоров’я та запобіганні поширенню інфекційних захворювань. Однак у багатьох людей сама думка про ін’єкцію може викликати почуття тривоги та страху. Цей страх, відомий як трипанофобія. В деяких випадках він може утримувати людей від отримання необхідного лікування.

Редакція Бахмут IN.UA вирішила розібратися в тому, якими методами людина може побороти страх перед уколами у дитячому та дорослому віці. 

Як побороти страх перед голками

Трипанофобія, яку зазвичай називають боязнь голок або ін’єкцій, може походити з різних джерел. Це може бути пов’язано з:

  • попереднім болісним досвідом під час ін’єкції;
  • спостереженням за чиїмось стражданням під час медичної процедури;
  • загальною тривогою щодо медичних маніпуляцій.

Однак, в сучасному світі саме ін’єкції є важливою складовою будь-якого лікування або запобігання хвороб. Тому, важливо знати та пробувати методики, що допомагають не боятися уколів та позбутись фобії щеплень, щоб не ставити своє здоров’я під загрозу. 

Страх уколів називається трипанофобія / фото ілюстративне

Одним із найефективніших способів побороти страх перед уколами вважають поступове занурення у цей досвід. Тобто, поступове піддавання себе страху в контрольованих межах. Наприклад, це можна зробити за допомогою перегляду відео з ін’єкціями або потім перейдіть до того, щоб тримати шприц без прикріпленої до нього голки.

З часом варто переходити на новий рівень — до того, щоб спостерігати за тим, як інші отримують ін’єкції. Це, зрештою допоможе виявити, коли Ви будете готові самі зробити безболісну ін’єкцію. Цей поступовий підхід допомагає зменшити реакцію страху та створити відчуття знайомства.

Глибоке дихання допоможе справитися зі страхом перед уколами / фото ілюстративне

Крім того, спробуйте побороти трипанофобію через використання технік релаксації. Вони можуть значно допомогти впоратися з тривогою, пов’язаною з ін’єкціями. Спробуйте перед уколами наступні кроки:

  • глибоке дихання, краще за допомогою носа. Для цього виберіть зручне для себе положення і закрийте очі. Покладете одну руку на груди, а іншу на живіт. Спочатку спробуйте дихати, як завжди, зосереджуючись на тому, як піднімаються і опускаються грудна клітка та живіт. Виконуючи цю вправу вперше, фокусуйтеся на вдиху, щоб рука, лежача на животі, змогла першою відчути його, після чого піднімуться ваші грудна клітка і плечі;
  • прогресивна м’язова релаксація шляхом послідовного нарощування напруги в мязах та їх розслабленні;
  • медитація. Для неї Вам треба заплющити очі та звільнити голову від тривожних думок. Підтримуйте глибоко дихання, а ще краще буде, якщо комбінувати його з промовам позитивні фрази, які допомагають налаштувати свідомість на позитивну хвилю. Наприклад, до них можна віднести “Усе добре” та “Я спокійний”.

Як позбутись страху перед болем від уколів 

Страх ін’єкцій часто обертається навколо очікування нестерпного болю. Однак, розуміння того, що біль від ін’єкцій зазвичай короткочасний і терпимий, може заспокоїти. Крім того, дискомфорт, який відчувається під час ін’єкції, є мінімальним порівняно з потенційними перевагами вакцини з точки зору профілактики захворювань.

Улюблена іграшка зможе відволікти дитину від страху перед уколами / фото ілюстративне

Спробуйте для себе якийсь з наступних методів боротьби з цим страхом:

  • Застосування методів відволікання може відвернути увагу від страху болю під час ін’єкцій. Для дітей може бути ефективним пропонування улюбленої іграшки або залучення їх до ігрової розмови. Так само дорослі можуть слухати музику, зосереджуватися на своєму диханні або займатися розумовими завданнями, які перемикають їхню увагу від процесу ін’єкції;
  • Для тих, хто вважає ін’єкції особливо болючими, можна розглянути місцеві анестетики. Ці засоби для знеболювання наносяться на шкіру перед ін’єкцією та допомагають звести до мінімуму відчуття болю під час процедури. Перед використанням будь-яких знеболювальних кремів рекомендується проконсультуватися з медичним працівником;
  • Позитивна візуалізація може дати можливість дітям і дорослим сприймати ін’єкції з більшою впевненістю. Перед процедурою уявляйте собі позитивний результат, наприклад, отримання якогось заохочення для себе у вигляді смаколиків або уявляйте вакцину як щит супергероя. Ці позитивні асоціації можуть протидіяти реакції страху та зробити досвід більш терпимим.
Вакцина від коронавірусу / фото з відкритих джерел

Використовуючи подібні методики, можна впоратися зі страхом ін’єкцій і навіть перемогти його. Важливо пам’ятати, що пошук професійної допомоги, особливо у важких випадках трипанофобії, завжди є мудрим кроком до здорового майбутнього.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Вакцинація для дорослих: поради та рекомендації від медичних працівників

Семаковська Тетяна 10:12, 10 Серпня 2023

Щеплення для дорослих є важливим процесом не тільки індивідуальному здоров’ю людини, але й має значний вплив на громадське здоров’я. Вакцини допомагають запобігти інфекційним хворобам, таким як грип, правець, кашлюк, гепатит, пневмококова інфекція, гострий гепатит тощо. Вони активують імунну систему, щоб впоратися зі шкідливими мікроорганізмами та запобігають розвитку хвороби.

Вакцинація в дорослому віці є дуже важливою з точки зору збереження здоров’я та зниження ризиків виникнення різних захворювань. Вакцини допомагають запобігти інфекційним хворобам та дозволяють уникнути серйозних ускладнень та смертельних випадків. Крім того, це формує колективний імунітет, який забезпечує повноцінний захист громади від спалахів та епідемій інфекційних хвороб. Щоб зрозуміти, які щеплення роблять дорослим та чому за цим важливо слідкувати, наша редакція поспілкувалася з представниками Бахмутського центру первинної медико-санітарної допомоги. 

Вакцинація у дорослому віці

Screenshot 52 b3dcd

Вакцинація у дорослому віці є важливою складовою профілактики серйозних захворювань. Фото: з відкритих джерел

«Під час війни, через відсутність доступу до чистої води, базових умов гігієни та медичної допомоги, перебування великої кількості людей одночасно у сховищах, потягах, тимчасових прихистках є ризик поширення інфекційних захворювань. Тож, зараз украй важливо захистити від них себе і дітей, тобто вакцинуватися. Кір, краснуха, епідемічний паротит, поліомієліт, дифтерія, кашлюк можуть швидко поширюватися та загрожувати вам і вашій дитині. До того ж при травмах існує високий ризик заразитися правцем та гепатитом В. Відтак, нещеплені або не повністю щеплені діти та дорослі у небезпеці», – розповіла нам медична сестра Бахмутського центру первинної медико-санітарної допомоги.

Нагадаємо, раніше ми розповідали експертну думку лікаря-акушера про те, як підготуватися до вагітності. Підготовка до вагітності — важливий етап, щоб все пройшло вдало та максимально комфортно для пари й майбутньої дитини, слід дбати про своє фізичне та ментальне здоров’я.

Ключові правила вакцинації

Спеціалістка поділилася списком основних правил та рекомендацій, якими треба керуватися для того, щоб зробити щеплення:

  • Кілька вакцин можна вводити в один день. Це звичайна міжнародна практика та вона зменшує кількість візитів до медичного закладу. Єдине правило — робити щеплення в різні ділянки тіла, наприклад у праве та ліве плече, у праве та ліве стегно, одночасно можна й прийняти оральні вакцини.
  • Застосування багатокомпонентних вакцин зменшує кількість уколів і візитів до медичного закладу.
  • Після гострих захворювань щеплення можна робити одразу після одужання.
  • Для вакцинації не обов’язково укладати декларацію / переукладати декларацію з лікарем на новому місці.
  • Тим, хто народився до 2000-х та не були вакциновані від гепатиту B, рекомендовано зробити це щеплення.
  • Якщо у вас є сумніви, чи були ви вакциновані від кору, слід щепитися від цієї інфекції.
  • Літнім людям та людям із хронічними захворюваннями варто зробити щеплення від пневмококової інфекції. Як COVID-19, так і грип можуть ускладнюватися бактеріальною пневмонією. Її найпоширеніша причина — пневмокок.
  • Усім людям, старшим від 5 років, потрібно вакцинуватися від COVID-19.
  • Вагітність — не причина відмовлятися від щеплення проти COVID-19! Навпаки: невакциновані вагітні ризикують тяжко перенести COVID-19 і померти внаслідок хвороби, тому захистити їх щепленням надзвичайно важливо. Не гайте часу – зробіть щеплення якнайшвидше.
  • Вакцинуватися від COVID-19 можна жінкам, які годують грудьми. Припиняти грудне вигодовування після щеплення не потрібно!
  • Слід пройти сезонну вакцинацію від грипу на будь-якому терміні вагітності.
  • Вакцинація не потребує підготовки. Не потрібно здавати аналізи, проходити обстеження.
  • Єдиним справжнім протипоказанням є серйозна алергічна реакція на першу дозу вакцини, наприклад, анафілактичний шок. Умовним протипоказанням під час пандемії COVID-19 є температура, бо це може бути симптомом COVID-19. Щоб така людина не заразила інших під час вакцинації або по дорозі на щеплення, попросіть її залишатися вдома і прийти на вакцинацію після одужання.

Коронавірус досі існує і на нього хворіють люди, тому не варто забувати про вакцинацію. Джерело: МОЗ

Чому важливо робити вакцинацію у дорослому віці?

Медична сестра пояснює, що у календарі щеплень для дорослих є обов’язковим щеплення проти дифтерії та правця. Ревакцинація дорослих проводиться кожні 10 років – упродовж всього життя. Людина шляхом щеплення нагадує своєму організмові, що у неї є імунітет до цих хвороб. 

«Усім дорослим рекомендуємо перевірити, коли вони востаннє отримували щеплення від дифтерії й правця: якщо минуло 10 років, час пройти ревакцинацію. Якщо ви не пам’ятаєте, коли востаннє вакцинувалися від дифтерії та правця, і не маєте доступу до документа про щеплення, краще вакцинуватись. Якщо вам час вакцинуватися, зверніться до свого лікаря або у медичний заклад місцевості, де ви зараз перебуваєте: послугу з вакцинації мають надати незалежно від того, чи підписана декларація», – радить медична сестра Бахмутського центру первинної медико-санітарної допомоги.

Слідкуйте за своїм календарем щеплень і в дорослому віці. Джерело: ЦГЗ

Попередити хворобу вакциною легше й ефективніше, ніж лікувати захворювання в лікарні, до того ж від правця немає специфічного лікування, пояснила медична сестра. Крім того, обов’язкові вакцини є безплатними для людей, для їх отримання варто звернутися до свого лікаря або у медичний заклад. 

«Вакцинація згідно з Національним календарем щеплень, а також від COVID-19 гарантована державою. Діти та дорослі можуть вакцинуватися від цих хвороб безоплатно в будь-якому державному або приватному медичному закладі, який уклав договір із НСЗУ і де є потрібні вакцини», – пояснила медична сестра.

Також героїня наголошує, що попри зняття статусу пандемії, COVID-19 нікуди не зник. Люди продовжують хворіти, і не всі переносять хворобу в легкій формі. Вакцина знижує ризик опинитись в лікарні в важкому стані й знижує ризик померти від коронавірусу.

Чи потрібно робити вакцини, які не є у списку обов’язкових та гарантованих державою?

Існує багато вакцин, які в нашій країні вважаються додатковими, а в інших країнах – це щеплення за календарем. Наприклад, проти вітряної віспи, менінгококу, пневмококу та інші. Всі ці вакцини спрямовані на те, щоб сформувати додатковий захист проти більшої кількості небезпечних хвороб. Особливо небезпечними ці хвороби є для людей, у яких нижчий рівень імунітету. А саме: діти до 5 років, люди похилого віку, вагітні та люди з супутніми хронічними захворюваннями, розповідає медична сестра. 

Зазначимо, що бахмутська лікарка розповіла, коли і як часто необхідно відвідувати мамолога?

Чек-ліст необов’язкових, але рекомендованих щеплень для дорослих. Джерело: МОЗ

Щеплення це найкраща профілактика від серйозних хвороб. Спеціалістка пояснила, тим небезпечні захворювання, що не включені до обов’язкового списку щеплень для дорослих. Проте, вакцини від них можна придбати за власний кошт:

  • Менінгокок провокує менінгіт (запалення оболонок головного мозку). Дуже небезпечна хвороба в будь-якому віці. В нашій країні зареєстровані 2 вакцини: “Німенрикс”. для дітей з 6 тижнів і дорослих, і “Менактра”, для дітей з 9 місяців і дорослих.
  • Пневмококова інфекція викликає пневмонію, менінгіт, запалення середнього вуха, синусит, бронхіт і передається повітряно-крапельним шляхом. Понад 40% смертей дітей до 5 років спричинено пневмококами. Найчастіше хвороба трапляється в дітей до 2 років, зокрема і новонароджених, а також у людей поважного віку. Особливо небезпечною пневмонія є для людей похилого віку, які мають додаткові супутні захворювання. Зареєстрованими в Україні вакцинами проти пневмокока є вакцина “Сінфлорикс”, для дітей до 5 років, та “Превенар-13”, якою можна вакцинувати дітей з 6 тижнів і дорослих. 

Cervarix 01 94020

Церварикс. Фото: з відкритих джерел

  • Папіломавірус людини надзвичайно поширений. Найчастіше передається через сексуальний контакт, тому більшість людей інфікуються після початку статевого життя. Інфекція сприяє розвитку раку шийки матки — одного із найпоширеніших видів раку. У більшості країн вакцину проти папіломавірусної інфекції вводять лише дівчатам з 9 років, а також жінкам. Але в деяких країнах це щеплення рекомендоване також і хлопчикам, наприклад, у Великобританії та Ізраїлі. Вакцинація від папіломавірусу дозволяє зупинити передачу вірусу від людини до людини. Краще  мати захист від ризику раку шийки матки,  раку порожнини рота і горла, статевих органів і ануса. В Україні зареєстрованими проти вірусу папіломи людини є вакцини “Церварикс” та “Гардасил”. Перша з цих вакцин надає захист саме проти двох серотипів, які можуть провокувати рак шийки матки, а друга – ще й проти інших двох серотипів, які провокують канділоми.
  • Вітряна віспа — поширена і дуже заразна вірусна інфекція. Чим старша людина, тим тяжчий у неї перебіг вітрянки, але найважче її переносять дорослі. У маленьких дітей вітрянка може ускладнюватися запаленням легенів, а у старших дітей і дорослих — енцефалітом (запаленням мозку). Вакцинацію від вітрянки починають від 12 місяців. Деякі вакцини можна вводити з 9 місяців. Вакцинувати можна підлітків і дорослих. Вакцина “Варілрікс” створює захист проти цієї хвороби.

Чи допомагають щеплення від грипу?

Медична сестра пояснює, що грип особливо небезпечний для маленьких дітей, вагітних жінок, людей з хронічними захворюваннями та літніх людей — вони найбільше ризикують опинитися в лікарні й навіть померти. Щорічне щеплення від грипу — єдиний ефективний спосіб знизити ризик захворіти та запобігти ускладненням. Вакцинація не гарантує, що ви не захворієте зовсім, але точно знизить ризик госпіталізації й смерті.

Особливо уважно потрібно слідкувати за наявністю щеплень людям, які знаходяться в зоні ризику. Фото: з відкритих джерел

Щеплення особливо важливо зробити людям із груп ризику включно з медичними працівниками:

  • людям, які у професійному житті можуть часто контактувати з хворими на грип;
  • вагітним жінкам на будь-якому терміні вагітності;
  • дітям від 6 місяців до 5 років;
  • людям, старшим від 65 років;
  • людям з хронічними захворюваннями серцево-судинної, легеневої, ендокринної систем (цукровий діабет, ожиріння);

«Вакцинуватися бажано у вересні-жовтні, хоча водночас щеплення рекомендоване протягом усього сезону. Ви можете вакцинуватися від грипу одночасно з вакцинацією від інших інфекцій, включно з коронавірусом: це зручно і безпечно. Важливо пам’ятати, що вакцина проти грипу не надає 100% захист від всіх застудних захворювань, які особливо проявляються в холодну пору року, але за статистичними даними, люди, які щорічно вакцинуються проти грипу, дійсно менше хворіють взимку на ГРВІ», – розповіла медична сестра.

Вакцинація перед виїздом за кордон

Спеціалістка розповідає, що якщо людина планує виїжджати за кордон, то потрібно звернутись, наприклад, до сайту Міністерства закордонних справ. У кожної країни можуть бути як рекомендації, так і вимоги для в’їзду в країну. Дивлячись, до якої країни людина планує їхати, вони можуть змінюватись. Тому, немає загального списку подібних профілактичних щеплень. Які щеплення роблять в дорослому віці при в’їзді за кордон залежить від напрямку подорожі та від бажання людини. 

«Наприклад, якщо людина планує відвідати країни Африки, то бажано зробити щеплення проти жовтої лихоманки. Або якщо людина планує виїхати до США, то краще зробити щеплення проти поліомієліту або вітряної віспи (оскільки воно є в календарі щеплень цієї країни). Ми, як медики, радимо робити додаткові щеплення, але вибір завжди залишається за людиною», – розповіла медична сестра.

Фото: з відкритих джерел

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Попередження інфекційних захворювань – головне знаряддя боротьби з ними (Відео)

Семаковська Тетяна 14:51, 3 Січня 2019

48185531 1051717258333119 7071614514143166464 o 32f62В сфері громадського здоров’я настав дедлайн виконання зобов’язань в рамках Угоди про асоціацію щодо інфекційних захворювань. Із цим завданням МОЗ не справився наразі. Щодо практичних кроків протидії поширенню інфекційних захворювань, то, власне, крім роз’яснювальної роботи, основним засобом профілактики епідемій та захворюваності є вакцинація. Як ставляться батьки, коли треба робити чергове щеплення дитині, чи вакцинуються дорослі самі, особливо в період епідемії інфекційних захворювань, та яка інформаційна політика ведеться у Бахмуті читайте далі.  

Навіщо нам норми УА в аспекті контролю над інфекційними захворюваннями

Строк імплементації норм трьох Рішень ЄС стосовно інфекційних захворювань наступив з моменту набуття чинності Угодою про асоціацію, тобто після 1 вересня 2017 року, але крайній термін не встановлено. Європейський Союз приділяє значну увагу протидії поширенню інфекційних захворювань. Частина норм, покликаних убезпечити від поширення небезпечних інфекцій, що передаються через кров, прописана у 4-х Директивах, дедлайн виконання яких уже настав. Це стосується поширення інфекцій типу сифілісу, гепатиту, ВІЛ-інфекції, які можуть передаватись при переливанні крові. Однак сьогодні ми поговоримо не про кров, а про інший напрямок – радше епідеміологічний, пов’язаний з контролем над поширенням інфекційних захворювань територією ЄС.

Це зміни в сфері громадського здоров’я, які мають базуватись на попередженні захворюваності, як більш економному і мудрому способі управлінні бюджетом на охорону здоров’я населення. Профілактика щодо поширення інфекційних захворювань, можливість оперативного реагування на конкретні випадки, зниження ризику виникнення епідемій сприятиме економії бюджету на лікування.

Центр громадського здоров’я МОЗ  і контроль за інфекційними захворюваннями

Наразі основним виконавцем рішень і норм ЄС стосовно громадського здоров’я є Центр громадського здоров’я МОЗ, який поступово перебирає функції у сфері громадського здоров’я.

Центр громадського здоров’я наразі зробив акцент на розробці стратегічної документації. Протягом 2018 року Центром було розроблено та доопрацьовано проекти Стратегії розвитку національної програми імунопрофілактики та захисту населення від вакцинокерованих інфекцій, Стратегії забезпечення біологічної безпеки та захисту, Стратегії профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів В і С, Загальнодержавної програми протидії туберкульозу, Державної стратегії щодо реалізації державної політики зі стримування розвитку стійкості до протимікробних препаратів. Але єдиної стратегії щодо системи протидії інфекційним хворобам поки не розробляли.

Центр громадського здоров’я активно моніторить ситуацію із захворюваністю по Україні.  Особливу увагу ЦГЗ приділяє вакцинації і імунізації населення. Показники рівня вакцинації, регулярно оновлені, і зручно візуалізовані по регіонах, можна переглянути на їхньому сайті. Про те, коли, кого і чим вакцинувати, також нагадує календар щеплень, розроблений МОЗ. Чи є вакцини у вашому регіоні, також можна перевірити онлайн.

 щеплень 2018 5e167

На перші шість років життя дитини доводиться велика кількість щеплень. Батьки відносяться до цього процесу по-різному. Хтось, не задумуючись, робить всі щеплення, хтось відмовляється майже від всіх вакцин, навіть не здогадуючись, яку шкоду наносить своєї дитини. Але, є і такі батьки, котрі вивчають всю інформацію про вакцину, питають своїх лікарів про можливі наслідки та як їх можна уникнути, цікавляться від чого саме щеплення та як воно захистить у майбутньому його дитину. Хочеться, щоб таких батьків ставало якомога більше. В цьому відеоролику можна подивиться та послухати, як мами відносяться до вакцинації, які виникають у них питання та почути відповіді на ці питання від Світлани Шабаліної, головного лікаря КНП «ЦПМД».

Станом на листопад 2018 року, епідеміологічна ситуація із захворюваністю та вакцинацією наступна.

ГРИП та ГРВІ

Наразі в Україні існує шість обов’язкових щеплень, та є декілька, які людина може зробити за бажанням – від вітряної оспи, від віруса папіломи, та інші.

Щеплення від грипу не є обов’язковим. Але зараз робити таку вакцину стало популярно, і багато людей особисто приймають рішення і роблять її за власні кошти. Вартість такої вакцини приблизно 300 гривень, вона продається в багатьох аптеках Бахмута, тим більше, що на зберігання її забирають до лікарень.

«Таку вакцину я роблю вже на протязі п’яти років і ще ні разу не хворіла. Але в цьому році хотіли зробити своєму племіннику, якому ще немає трьох років, та не змогли. Жодна з аптек міста не привозила таку вакцину, посилаючись на складні температурні умови перевезення,» – говорить Ольга, бахмутянка.

“Ми привозимо вакцину проти грипу під замовлення, а ось замовлень для дітей до 3-х років у нас, навіть не було. Тому сказати, чим відрізняється умови її перевезення не можу” – говорить Володимир Луценко, завідуючий аптеки ЧП “Тонус+”.

В Бахмуті на двох великих підприємствах ПАТ «Завод кольорових металів» та ТДВ «Сініат» вже на протязі декількох років така вакцина входить до соціального пакету. Алла Олейник, юрист підприємства, розповіла що вони дійсно уклали такий договір.

«Майже 300 працівників по графіку зробили вакцину, про якісь побічні реакції ніхто не розказував. Але я сама цього разу не робила, бо минулого разу не дуже добре себе почувала після неї. Та я грипом не хворіла ніколи, то і надалі сподіваюсь на свій імунітет. А ось своєму малому роблю всі щеплення!», – сміється Алла.

Олексій, працівник ТДВ «Сініат» також зробив вакцину проти грипу.

«Вакцина, яку нам роблять, захищає від трьох штамів грипу. Тим паче ця жахлива хвороба постійно змінюються, пристосовується, тому це не 100% захист. Але я роблю, у тому році, наприклад, прихворів – було легке нездужання, зате грип проскочив!» – говорить чоловік.

Виктор Зипир, приватний підприємець, який має у штаті багато працівників, поки не додав до соціального пакету вакцину проти грипу, але вважає це доречною пропозицією.

З початку епідемічного сезону проти грипу вакциновано 117 159 людей. На жаль, кількість випадків захворювання грипом випереджую кількість вакцинованих людей. Показник захворюваності на грип та ГРВІ становить  508,5 на 100 тисяч населення. Це лише на 2,0 % менше епідемічного порогу по Україні. Протягом останнього тижня листопада на грип та ГРВІ захворіли 195 740 людей, із них 68,2 % діти віком до 17 років. 

Згідно інформації Бахмутської районної філії ДУ ОЛЦ МОЗ України лише за третій квартал в Бахмуті та районі встановлено 3352 випадків інфекційних захворювань верхніх дихальних шляхів, серед них 2005 – це діти. Але випадків грипу, за листопад місяць, не встановлено.

Кір

За оперативними даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, з початку 2018 року в Україні на кір захворіли 44 386 людей (16 593 дорослих та 27 793 дитини).Найбільше хворіють на кір якраз у тих областях, де рівень охоплення плановою вакцинацією найменший. У загальних цифрах найвищі показники у Львівській, Івано-Франківській, Закарпатській, Тернопільській, Одеській областях та в Києві. З початку року від ускладнень кору померли 15 (4 дорослих і 11 дітей).

Найчастіше хворіють діти 5–9 років, які не отримали другу дозу КПК вчасно, через що у них не сформувався імунітет до хвороби. Зупинити поширення хвороби може лише вакцинація. Вірус кору може жити в повітрі та на поверхнях – до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення. 9 з 10 невакцинованих людей, що контактують із хворим, будуть заражені.

 “Станом на середину грудня в Бахмуті вакцинованих проти корі паротиту та краснухи склало 88,9%, на кінець року очікується 93%. У порівнянні з минулим роком рівень вакцинованих на тій же позначки. Якщо порівнювати з рівнем по Україні, який становить 76,1% на 01.11.2018, то в Бахмуті він складає – 80,4%”, – розповіла Олена Сологуб, заступник головного лікаря КНП «ЦПМД» Бахмута. 

Згідно інформації Бахмутської районної філії ДУ ОЛЦ МОЗ України з початку року в Бахмуті та районі випадків захворювання корі не встановлено.

Правець

За 2018 рік є вже 17 випадків захворювання на правець, який складно підлягає лікуванню і має смертність 70%. Вакцинація – основний спосіб запобігти правцю. Безоплатно вакцинуються від правця і діти, і дорослі. Для дорослих обов’язково мають проходити щеплення кожні 10 років.
Від правця захист індивідуальний, якщо людина пропустила щеплення, то потрібно терміново його зробити, бо нікому не хочеться зустріти на своєму шляху “іржавого цвяху”.

Подружжя Олександр та Олена самі прийшли до амбулаторії №2 Бахмута зробити щеплення від правця. Зараз вони обидва підприємці, та слідкувати за календарем щеплень доводиться самим.

«Я навіть не знала, що щеплення від правця потрібно робити кожні 10 років. Коли працювала на міському підприємстві, то інформація про це надходила централізовано, тепер – доводиться слідкувати, наприклад за допомогою Інтернету, або, як цього разу, мені підказала одна з наших міських лікарів. Отож сама прийшла та й чоловіка привела», – розказує Олена.

Їхній сімейний лікар Лариса Мартиненко пояснює, що медичні сестри слідкують за всіма пацієнтами на дільниці, або з тими, хто вже уклав декларацію та повідомляють про строки за телефоном.

«До мене приходять пацієнти різні: і ті, які самі згадують про щеплення, і ті, яким ми повідомляємо», – говорить Лариса Мартиненко.

До того ж, електронні довідки на кожного пацієнта в скорому майбутньому будуть містити всю інформацію про вакцинації конкретної людини.

Світлана Шабаліна додає, що зараз від МОЗ України та Центру громадського здоров’я надходить багато корисної інформації про вакцинацію.

«Вперше, мабуть за історію незалежної України у нас з’явився провакцинальній міністр! Чотири мільйона смертей в світі відбувається від інфекційних захворювань, то до яких же пір ми будемо експериментувати на собі та своїх дітях?! Зараз інформацію можна отримати через Інтернет, до того ж, завжди є доказова база про необхідність та користь вакцинації, з посиланнями на її джерела. Але, поки нам дуже тяжко це зрозуміти, бо протягом 75-ти років нам розказували інше», – говорить Світлана.  

До речі, в Бахмуті, тиждень тому, проходила фотовиставка “Вакцинація – парасолька від хвороб”, в якій, на волонтерських засадах, брали участь бахмутські фотохудожники, самі пацієнті – батьки та їхні діти, а на відкриття завітали лікарі міста, де відповіли на всі запитання бахмутян.

48390615 2160080814031345 3736118830187937792 o 56f0d

48414638 2160081237364636 1394564782815707136 o 4e53eМОЗ України в аспекті контролю за інфекційними захворюваннями має декілька важливих завдань

Якщо продовжувати розмову про рішення ЄС, стосовно громадського здоров’я, які має імплементувати Україна, просто долучають її до єдиних європейських стандартів, до гри за єдиними правилами. Це вигідно для європейців, бо вони зможуть бути певними, що отримані від української сторони дані, коректно зібрані, оброблені та інтерпретовані. Чому це вигідно для України і українських громадян – бо це те зміщення акценту на профілактику, про яке говорять адепти медреформи. Це в стратегічно вимірі дасть кращі показники здоров’я нації, нижчу захворюваність (бо оперативне реагування на випадки захворювань знизить поширення епідемій і смертність), довгу тривалість життя. Для держави – це менші бюджетні витрати, бо на профілактику і моніторинг природно йде менше коштів, ніж на лікування.

Рішення №2119/98/ЄС «Про створення мережі епідеміологічного нагляду та контролю за поширенням інфекційних захворювань в Співтоваристві» покликане попередити та забезпечити контроль за інфекційними захворюваннями. Воно закладає основу – обмін між країнами ЄС інформацією про поширеність інфекційних захворювань на єдиних нормативних засадах.

Відповідно до вказаного рішення створювалася мережа компетентних органів з питань епідеміологічного нагляду країн-членів ЄС та базові процедури обміну інформацією та прийняття рішень щодо реагування на спалахи інфекційних хвороб.

Наразі рішення щодо приєднання України до вказаної мережі відсутнє. Але, водночас наприкінці листопада 2018 року ВООЗ надала статус Національного центру грипу Центр громадського здоров’я МОЗ України.

«Таким чином ми приєдналися до глобальної системи епіднагляду та реагування на грип (GISRS), яка зокрема визначає, які штами вірусу грипу циркулюватимуть у конкретному регіоні, і надає зразки вірусів грипу для виробництва вакцин до центрів ВООЗ. Національна вірусологічна референс-лабораторія здобула акредитацію ВООЗ із діагностики кору, краснухи та поліомієліту. Це означає, що їхня діяльність відповідає найвищому рівню ефективності та якості», – зазначають у Центрі громадського здоров’я.

Про двох Рішеннях МОЗ зробив перші кроки для імплементації норм УА, але при цьому експерти з права ЄС зазначають – імплементовані норми тих рішень, які були прописані в додатках до УА, але на даний момент вони в ЄС вже повністю, або значно оновлені. Чи вважати це виконаним зобов’язанням – сказати складно, бо по букві закону тоді все гаразд, а по долученню до реально єдиних стандартів є проблема.

На виконання Рішення № 2000/96/ЄС «Про інфекційні захворювання, які мають поступово охоплюватися мережею Співтовариства відповідно до Рішення 2119/98/ ЄС МОЗ ще у 2016 році затвердив Перелік інфекційних захворювань, щодо яких має існувати система епідеміологічного нагляду на національному рівні.  

Для виконання Рішення Комісії № 2002/253/ЄС «Про випадки, що використовуються для передачі інформації про інфекційні хвороби до мережі Співтовариства, створеної відповідно до Рішення 2119/98/ЄС МОЗ затвердив критерії, за якими визначаються випадки інфекційних та паразитарних захворювань, які підлягають реєстрації (Наказ Міністерства охорони здоров’я від 28 грудня 2015 р. №905). Але фахівці стверджують, що ухвалення одного документу недостатньо, бо не були змінені ці самі критерії в інших документах і наказах. Тобто виникає традиційна проблема українського законодавства, коли паралельно чинними є кілька нормативно-правових документів, які суперечать один одному.

Тобто фактично УА в аспекті контролю за інфекційними захворюваннями ставить кілька завдань: створити установи, які будуть займатись епіднаглядами, обробляти дані і передавати їх європейським колегам; визначити, які саме хвороби моніторяться і за якими критеріями визначається критичність ситуації. Фактично, якщо написати ситуацію простою мовою, то МОЗ наразі на рівні документації та стратегій. Робота у вірному напрямку, але не системна, бо, як зізнаються представники МОЗ, через високу плинність кадрів та опір інших інституцій не вдається провести зміни остаточно. 

Ця публікація була підготовлена в рамках проекту “Просування реформ в регіони” за сприяння Європейського Союзу, який реалізується Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій та “Європейською правдою”. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО «Бахмутська Фортеця» і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу.

1.8 955d4

Для ветеранів анонсували нову функцію у Дії 

Міністерство у справах ветеранів України спільно з Мінцифрою розпочинають бета-тестування e-Посвідчення ветерана у додатку “Дія”. Ця цифрова версія документа спростить доступ до послуг та пільг […]

Бахмутський центр зайнятості організує ярмарок вакансій: редакція дізналась деталі

Бахмутський міський центр зайнятості організовує онлайн-ярмарок вакансій “Робота Є!”, який відбудеться 23 травня 2024 року. Захід допоможе роботодавцям міста Бахмут знайти необхідних працівників, а пошукачам […]

Часовоярська громада запрошує дітей на літнє оздоровлення: відкрито реєстрацію

Діти з Часовоярської МТГ, які були вимушено переміщені через бойові дії, можуть оздоровитися безплатно протягом літа 2024 року. Реєстрація вже відкрита.

Працевлаштування без ризиків: як убезпечити себе від примусу

Через війну українці втратили не тільки житло, але й роботу, у пошуках якої ВПО можуть зіштовхнутися з шахраями або ж отримають “можливість” працювати безплатно.

333040466 528175832783304 4798898760996940334 n 3ac01

Цивільні українці можуть пройти базову військову підготовку у 18 містах за донат

За ініціативи Благодійного фонду Сергія Притули у 18 містах України цивільні можуть отримати базову військові підготовку за донат. Сума донату є довільною, кожен учасник сплачує […]