
Щеплення відіграють вирішальну роль у збереженні нашого здоров’я та запобіганні поширенню інфекційних захворювань. Однак у багатьох людей сама думка про ін’єкцію може викликати почуття тривоги та страху. Цей страх, відомий як трипанофобія. В деяких випадках він може утримувати людей від отримання необхідного лікування.
Наша редакція вирішила розібратися в тому, якими методами людина може спробувати побороти страх перед уколами у дитячому та дорослому віці.

Трипанофобія, яку зазвичай називають боязню голок або ін’єкцій, може походити з різних джерел. Це може бути пов’язано з попереднім болісним досвідом під час ін’єкції, спостеріганням за чиїмось стражданням під час медичної процедури або загальною тривогою щодо медичних маніпуляцій.
Цей страх також може переплітатися з іншими страхами, такими як страх крові або фобія вигляду крові. Ін’єкції є важливою складовою лікування або запобігання багатьох хвороб. Тому, важливо знати та пробувати методики, що допомагають не боятися уколів та позбутись фобії щеплень, щоб не ставити своє здоров’я під загрозу.
Як побороти страх перед голками
Одним із найефективніших способів побороти страх перед уколами вважають поступове занурення у цей досвід. Тобто, поступове піддавання себе джерелу страху в контрольований і керований спосіб. Наприклад, почніть із перегляду зображень або відео ін’єкцій, а потім перейдіть до того, щоб тримати шприц без прикріпленої голки.
З часом перейдіть до того, щоб спостерігати за тим, як інші отримують ін’єкції, і зрештою, коли будете готові, самому зробити безболісну ін’єкцію. Цей поступовий підхід допомагає зменшити реакцію страху та створити відчуття знайомства.
Крім того, спробуйте побороти трипанофобію через використання технік релаксації. Такі техніки можуть значно допомогти впоратися з тривогою, пов’язаною з ін’єкціями. Спробуйте перед уколами наступні кроки:

- Глибоке дихання: дихати, по можливості, краще носом. Виберіть зручне положення і закрийте очі. Покладете одну руку на груди, а іншу на живіт. Спочатку спробуйте дихати, як завжди, зосереджуючись на тому, як піднімаються й опускаються грудна клітка і живіт. Виконуючи цю вправу вперше, фокусуйтеся на вдиху, щоб рука, лежача на животі, змогла першою відчути його, після чого піднімуться ваші грудна клітка і плечі.
- Прогресивна м’язова релаксація: її суть у послідовній напрузі та розслабленні певних груп м’язів.
- Медитація: сядьте, заплющить очі та звільніть голову від тривожних думок. Дихайте глибоко. Ще краще — промовляти (вголос чи подумки) позитивні афірмації, тобто формули самонавіювання, які допомагають налаштувати свідомість на позитивну хвилю. Наприклад: “Усе добре”, “Я спокійний”.
Або підберіть для себе будь-який інший метод заспокоєння та позбавлення стресу.
Як позбутись страху перед болем від уколів
Страх ін’єкцій часто обертається навколо очікування болю. Розуміння того, що біль від ін’єкцій зазвичай короткочасний і терпимий, може заспокоїти. Крім того, дискомфорт, який відчувається під час ін’єкції, є мінімальним порівняно з потенційними перевагами вакцини з точки зору профілактики захворювань.

Спробуйте для себе якийсь з наступних методів боротьби з цим страхом:
- Застосування методів відволікання може відвернути увагу від страху болю під час ін’єкцій. Для дітей може бути ефективним пропонування улюбленої іграшки або залучення їх до ігрової розмови. Так само дорослі можуть слухати музику, зосереджуватися на своєму диханні або займатися розумовими завданнями, які перемикають їхню увагу від процесу ін’єкції.
- Для тих, хто вважає ін’єкції особливо болючими, можна розглянути місцеві анестетики. Ці засоби для знеболювання наносяться на шкіру перед ін’єкцією та допомагають звести до мінімуму відчуття болю під час процедури. Перед використанням будь-яких знеболювальних кремів рекомендується проконсультуватися з медичним працівником.
- Позитивна візуалізація може дати можливість дітям і дорослим сприймати ін’єкції з більшою впевненістю. Перед процедурою уявляйте собі позитивний результат, наприклад, отримання якогось заохочення для себе у вигляді смаколиків або уявляйте вакцину як щит супергероя. Ці позитивні асоціації можуть протидіяти реакції страху та зробити досвід більш терпимим.

Подолання страху перед ін’єкціями має вирішальне значення для збереження особистого та громадського здоров’я. Страх голок, що бере свій початок у трипанофобії, може перешкоджати людям отримати необхідне медичне втручання.
Використовуючи подібні методики, можна впоратися зі страхом ін’єкцій і навіть перемогти його. Важливо пам’ятати, що пошук професійної допомоги, особливо у важких випадках трипанофобії, завжди є мудрим кроком.
Завдяки правильному підходу та підтримці люди будь-якого віку можуть подолати свій страх, гарантуючи, що вакцинація та медичні процедури більше не будуть джерелом тривоги, а скоріше важливими кроками до здоровішого майбутнього.
Фото: з відкритих джерел
Бахмут живе тут! Підписуйтесьна наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео
А це наш цікавий і яскравий Інстаграм– підписуйтесь!