Історичні перемоги українців: як шлюб врятував світ від війни

Семаковська Тетяна 11:00, 26 Травня 2024
Як шлюб українця врятував світ від війни / ілюстрація Маші Вишедської

Спецпроєкт Бахмут IN.UA “Перемагали раніше — переможемо зараз!”. Просто і цікаво розповідаємо про перемоги українців крізь історичний час.

 У 1043 році Володимир Ярославович, син Ярослава Мудрого, замислив похід на Візантію. Разом з князем у похід пішов воєвода Вишата, який теж був з княжого роду Рюриковичів. Володимир з Вишатою зібрали велику дружину, яка налічувала близько 6000 тисяч воїнів. Однак, Київським дружинникам не пощастило, здійнялась страшна буря і більша частина кораблів затонула.

Вишата повів залишки війська суходолом, але візантійці скористалися перевагою і раптово напали на дружину. Військо було розгромлено, а Вишата разом з залишками воїнів потрапив у полон. Битва була програна, але ситуацію врятував молодший брат Володимира Ярославовича.

Всеволод  одружився з дочкою Візантійського імператора Костянтина Мономаха. Цей шлюб підкріплював мирний договір, що відновив добросусідські відносини між Руссю-Україною і Візантією. Історія про те, що після помилок наступає час порозуміння і дружніх відносин.

Автор тексту історик, краєзнавець Микита Безмен.

Авторка ілюстрації художниця Маша Вишедська.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Презентували книгу про український театр у Бахмуті: історія сцени крізь війну і час

Семаковська Тетяна 17:00, 23 Травня 2025
Презентація книги / скриншот

23 травня серед освітян відбулася презентація книги Володимира Суткового “І був театр”, яку автор присвятив зародженню й становленню театрального мистецтва в Бахмутському регіоні, а також діяльності українського театру в місті.

Редакція Бахмут IN.UA відвідала презентацію та ділиться найцікавішим.

Книга про Бахмут, “І був театр”

Книга “І був театр: історія українського театру в місті Бахмут” — це дослідження бахмутського краєзнавця Володимира Суткового про розвиток театрального мистецтва в Бахмуті. У ній автор розповідає про появу й розвиток українського театру в місті — від другої половини XIX століття до сучасності. Особливу увагу він приділяє періоду після Другої світової війни до 1962 року, коли театр був найбільш активним.

Як зазначив автор під час презентації, робота над книгою розпочалася ще у 2020 році. В її основу лягли численні архівні матеріали з бібліотек Києва, Дніпра, Харкова та Бахмута, особисті справи, газетні вирізки, а також спогади людей, які мали стосунок до діяльності бахмутського театру — зокрема, знайомих та родичів акторів.

Окрім документування й аналізу історії театру, Володимир Сутковий мав на меті дати аргументовану відповідь на російські наративи. Особливо на ті культурні твердження, які використовує російська пропаганда для виправдання окупації Донеччини.

Книга не надходила до широкого продажу — автор поширював її власноруч.

В коментарі редакції Бахмут IN.UA Володимир Сутковий вказав, що продовжить роботу над темою театрального мистецтва в Бахмуті та до кінця року розпочне створення другої редакції книги. Вона поєднає вже описану інформацію з новими фактами та історіями причетних до функціонування театру.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Бахмут архівний: як у 2016 році місто відзначало День вишиванки

Семаковська Тетяна 15:35, 15 Травня 2025
Учасниці Дня вишиванки у 2016 році / фото Бахмут IN.UA

У 2016 році в Бахмуті відбулося дефіле вишиванок, до якого могли долучитися усі охочі. Святкову ходу присвятили Дню вишиванки в Україні, котрий у тому році відзначали 19 травня.

Редакція Бахмут IN.UA згадує, як саме пройшло міське дефіле вишиванок у Бахмуті у 2016 році.

Дефіле вишиванок у Бахмуті, 2016 рік

19 травня 20216 року в центрі Бахмута відбулося святкування Дня вишиванки. Воно супроводжувалося різноманітними активностями для містян та гостей міста, серед яких був телеміст ”Бахмут-Київ”, різноманітні майстер-класи від іменитих майстрів з гончарної майстерності, виготовлення святкових листівок, ляльок-мотанок та інших атрибутів української культури. Проте, головною подією дня стало масштабне дефіле вишиванок.

Дефіле вишиванок відбулося у самому біля Алеї Троянд. Учасники продемонстрували традиційний український одяг у сучасному стилі. Подія об’єднала громаду навколо національної спадщини та підтримки української культури.

Учасники та учасниці дефіле / скриншот
Кожен вихід учасників супроводжувався розповіддю про вбрання / скриншот
У дефіле брали участь різні майстри вишивки / скриншот
Особливістю події була демонстрація вишиванок з сіл Бахмутського району / скриншот
Вишиванки / скриншот
Вишиті сорочки та сукні / скриншот
Українські строї / скриншот

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Презентували книгу про український театр у Бахмуті: історія сцени крізь війну і час

23 травня серед освітян відбулася презентація книги Володимира Суткового “І був театр”, яку автор присвятив зародженню й становленню театрального мистецтва в Бахмутському регіоні, а також […]

Бахмут архівний: як у 2016 році місто відзначало День вишиванки

У 2016 році в Бахмуті відбулося дефіле вишиванок, до якого могли долучитися усі охочі. Святкову ходу присвятили Дню вишиванки в Україні, котрий у тому році […]

День захисту дітей 2025: історія свята та традиції

День захисту дітей, який традиційно відзначають 1 червня, у 2025 році набуває особливого значення на тлі соціальних і гуманітарних викликів, що постали перед українськими дітьми. […]

12:00, 10.05.2025 Скопіч Дмитро

Зі скромної філії у потужний навчальний заклад: як з’явилася Бахмутська автошкола

Бахмутська автошкола ТСОУ (Товариство сприяння обороні Україні) — відомий навчальний заклад, у якому виховували не одне покоління водіїв. Цього року йому виповнилося 65 років. Детальніше […]

10:00, 10.05.2025 Скопіч Дмитро

“Для росіян 9 травня — це фетиш”: історик Роман Кабачій пояснив культ російського победобєсія

9 травня для росії ніколи не було днем скорботи за мільйонами загиблих у Другій світовій — натомість воно перетворилося на головний ритуал державної ідеології, що […]