Експерт розповів, як касетні боєприпаси вплинуть на хід війни Україні

Семаковська Тетяна 17:56, 20 Липня 2023

Боєприпаси 9ae69

Нещодавно командувач Сухопутних військ ЗСУ, генерал-полковник Олександр Сирський в інтерв’ю «ВВС» підтвердив, що американські касетні боєприпаси вже прибули в Україну і будуть готові до використання протягом декількох днів. Журналісти видання зауважили, що американські гаубиці «М777», з яких можна випускати касетні снаряди, бачили на позиціях Сил оборони поблизу Бахмута.

Журналісти «Телебачення Торонто» поговорили з головою фонду «Повернись живим» Тарасом Чмутом, аби дізнатися, що таке касетні боєприпаси, наскільки суттєво вони вплинуть на хід російсько-української війни та чому навколо застосування цього типу снарядів так багато дискусій.

Що таке касетні боєприпаси?

За словами експерта, такі боєприпаси містять у собі контейнери, які відкриваються в повітрі і розкидують багато менших бомбочок на великій території. Тобто одна касетна бомба може містити багато собою суббоєприпасів, які в свою чергу, розкидають ще більше елементів ураження. Таким чином касетні боєприпаси призначені для масового ураження живої сили та ліквідації скупчень військової техніки.

«Це не є якоюсь супер зброєю, яка нас врятує або через яку ми переможемо. Але це певний тип озброєння, який нам не передавали, який нам політично погодили, що робить нас ближчими до тих завітних цілей, про які ми говоримо: літаки «F-16», «ATACMS», а також інші далекобійні системи.

 

Тобто, якщо у вас є, наприклад, батарея або дивізіон артилерії противника десь в районі зосередження і вам недостатньо влучити однією ракетою кудись (плюс похибка влучання, можна промахнутися). Ви застосовуєте одну-дві касетні ракети, і вони гарантовано накривають площу, після чого йде враження цілей, детонація, вибухи і т.д. Тобто це для того, щоб знищувати якісь скупчення живої сили або техніки противника», — пояснив Тарас Чмут.

Тарас 3c240Голова фонду «Повернись живим» Тарас Чмут. Фото: Фейсбук

Види зброї

Касетні боєприпаси існують у різних видах. Це ракети, артилерійські снаряди, снаряди для реактивної артилерії та авіаційні бомби.

«Якщо ми говоримо про артилерійські боєприпаси, то ми вже отримували боєприпаси, де є два суббоєприпаса направленої дії для знищення бронетехніки. Але я все ж таки не робив би акцент саме або виключно на артилерійських боєприпасах. Тому що там певні обмеження по площі, по потужності, і швидше говорив про авіаційні або боєприпаси під ті ж «M142 HIMARS», які можуть накривати площинні цілі. Тобто нам більш цікавіше це, аніж просто боєприпаси до снарядів, хоча і вони теж посилюють наші спроможності», — додав експерт.

Небезпека від касетних боєприпасів

Касетні бомби та снаряди накривають цілі площі і діють не вибірково. У разі використання у населених пунктах вони можуть загрожувати цивільним.

Ще одна загроза — до 30% собою припасів не розриваються. Так, вони становлять небезпеку впродовж багатьох років після завершення конфлікту чи війни.

Зауважимо, що Україна перед отриманням західних касетних боєприпасів пообіцяла, що не буде їх використовувати у населених пунктах на території країни. Також такими снарядами не будуть завдаватися удари по російській території.

Касетні бомби 9a963Касетні бомби. Фото: U.S. Navy

росія вже давно обстрілює Україну касетними бомбами

До слова, росіян усі небезпечні побічні наслідки використання касетних боєприпасів ніколи не спиняли. В Україні вони застосовували касетні боєприпаси з 2014 року.

«Росія активно підігрівала тому, щоб це супер негуманна зброя. Хоча сама активно застосовувала ці боєприпаси і до повномасштабного вторгнення в форматі дистанційного мінування. І хто слідкував за війною з 2014 року пам’ятає періоди, коли росіяни масово з коптерів або з ручних гранатометів (РПГ) закидали наші позиції протипіхотними мінами», — підкреслив голова фонду «Повернись живим».

Спочатку повномасштабного вторгнення російська армія почала застосовувати касетні боєприпаси ще активніше і в форматі дистанційного мінування за допомогою реактивних систем залпового вогню (РСЗВ), і безпосередньо для знищення піхоти та техніки ЗСУ, а також, стріляючи по густонаселених українських містах.

«До прикладу, США, росія і Китай не підписали конвенцію про заборону касетних боєприпасів. Країни, які реально допускають повномасштабну війну, розуміють важливість подібної зброї. Тож, не дивлячись на всі небезпеки використання касетних боєприпасів, Україна потребує такої зброї. Не ми є першопричиною цієї війни. Відповідно ми боремося з її наслідками», — резюмував Тарас Чмут.

Читайте також: Створені всі умови для повернення Бахмута, — Сирський

Нагадаємо, через відсутність підкріплення та ротації росіяни відступають на Запорізькому напрямку та на південь від Бахмута без можливості повернути втрачені позиції.

Про загальну ситуацію на Бахмутському напрямку читайте в хроніці подій «Битва за Бахмут».

Фото: GD-OTS

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!