Як під звуки вибухів виживають мешканці Часів Яру?

Семаковська Тетяна 17:15, 8 Травня 2023

Часів Яр fbd63

Прифронтові міста і селища Донецької області потерпають від щоденних обстрілів російських окупантів. Редакція «Бахмут IN.UA» побувала в одному з укриттів Часів Яру під час обстрілу міста. Наші журналісти дізнались, як виживають люди під звуки постійних обстрілів, серед руїн та пекла війни. Чому місцеві досі не можуть покинути місто та чи є діти у Часів Ярі? — розповідаємо у матеріалі.

Часів Яр знаходиться приблизно за 15 кілометрів від Бахмута. Місто — це важлива логістична точка, адже сюди досі привозять евакуйованих із Бахмута. Через близькість до лінії фронту обстріли тут стали вже звичним явищем. Люди, почувши звуки вибухів, щосили намагаються сховатися: хто в заглибленні на вулиці, хто в укритті, у Пункті Незламності. Деякі містяни навіть попри обстріли не затримуються в безпечному місці надовго.

У місцевий Пункт Незламності люди переважно приходять підзарядити свої гаджети, підкріпитися, попити чаю та перечекати обстріли. У місті також продовжують працювати аптеки, тому ліки ще можна дістати.

Зарядка 69a48Люди заряджають гаджети у Пункті Незламності. Фото: скріншот

Мешканка Часів Яру Ірина розповіла нам, що в Кривому Розі знаходяться її донька, син і п’ятеро онуків. Однак, сама вона не планує переїзд.

«Не виїжджаю, бо Батьківщину не кидають. Мені всього вистачає. Мені головне, щоб у мене був чоловік. А гроші — це дрібниці. Без грошей звісно погано, але головне взаєморозуміння в родині, любов близьких і допомога друзів. Більше нічого людині не треба», — говорить Ірина.

Зовсім скоро її онук піде в перший клас, однак жінка не зможе цього побачити.

Ірина db18aМешканка Часів Яру Ірина. Фото: скріншот

Волонтерка Ольга повідомила, що останнім часом рідко буває у Часів Ярі, адже заявок на виїзд дуже мало.

«Зараз приїхали і питаю, хто хоче на евакуацію, поки люди не хочуть. Вмовляти немає сенсу: люди самі приймають рішення, якщо захочуть, то вони знають, до кого звертатись», — поділилася під звуки вибухів волонтерка. 

Вона додала, що познайомилася тут із гарним псом Жоріком, якого хоче забрати у разі евакуації господаря тварини.

Волонтерка c14e7

Волонтерка Ольга з псом та хазяїном тварини. Фото: скріншот

Олександр працює черговим у Пункті Незламності. Чоловік каже, що наразі мешканцям не вистачає лише мирного життя. Ні на що більше вони не скаржаться. За його словами, звідси евакуювали всіх дітей.

«Миру нам не вистачає. Це найголовніше. А так все є. Обігрів, чай, зарядний пристрій, живемо тут. Ось так і живемо, працюємо, людям допомагаємо. Дітей немає, їх всіх вивезли. Нам волонтери привезли іграшки дитячі, а давати їх немає кому», — розповів донеччанин.

Олександр b4469Мешканець Часів Яру Олександр. Фото: скріншот

«Кожен по-різному боїться. Хтось аж смикається від вибухів, а хтось спокійно реагує», — додала дружина Олександра.

Читайте також: Життя під обстрілами: як у Часів Ярі вирішили проблему питної води

Начальник Часовоярської міської військової адміністрації Сергій Чаус зазначив, що в складних умовах продовжується підрахунок і ведеться реєстр зруйнованого житла. У той спосіб, у який це можливо.

«На даний момент, це доволі складно. Звичайно ведеться реєстр, спеціаліст все фіксує. Але наразі спеціаліст не має можливості приїздити в місто й робити акти. Тому це фото- та відеофіксація й інформація в письмовому вигляді, звичайно, ведеться», — розповів Сергій Чаус.

Чаус 51117Начальник Часовоярської міської військової адміністрації Сергій Чаус. Фото: скріншот

Він додав, що люди в 21 столітті звикла до більш комфортних умов проживання. Водночас мешканці Часів Яру продовжують залишатися у місті та не планують виїжджати.

Більше унікальних історій дивіться у нашому відео:

Фото: з відкритих джерел

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Росіяни закріплюються біля Кліщіївки та збільшили число військ

Семаковська Тетяна 09:31, 15 Січня 2024
Росіяни просуваються до Богданівки
ЗСУ / фото ілюстративне

На Бахмутському напрямку тривають бої, росіяни просуваються вперед до навколишніх сіл. Ймовірно, що ворог мав успіх у Богданівці.

Про це повідомляє журналіст Богдан Мірошников.

Ситуація на Бахмутському напрямку

Росіяни за минулу добу продовжили наступ, розширивши зону контролю, без закріплення. Інша ситуація поблизу села Кліщіївка, тут окупанти закріпилися майже впритул до села.

Ситуація на Бахмутському напрямку
Карта боїв на Бахмутському напрямку / скриншот Deep State

Там насправді справжній хаос. Адже ми частково контролюємо досі залізницю, частину висот, але ворог проповзає на загрозливі рубежі,

каже Богдан Мірошников // про ситуацію на фронті

Захисник Бахмутського напрямку з позивним “Бахмутський демон” зазначає, що великий тиск росіяни чинять на Хромове. Щодо Кліщіївки, то тут Сили Оборони контролюють висоти, за минулу добу відбили 5 атак.

Росіяни використовують КАБи, артилерію, гради, дрони тощо. За останніми повідомленнями, Інституту вивчення війни російські війська збільшили кількість особового складу на Бахмутському напрямку до близько 80 000 осіб.

Нагадаємо, що станом на січень 2024 рік в Україні налічують 462 тисячі окупантів. Крім того, на тимчасово поневолених українських землях розміщені 35 тисяч “росгвардійців”, які забезпечують окупаційний режим.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Мобілізація з 25: які зміни чекають українців з 2024 року

Семаковська Тетяна 11:14, 26 Грудня 2023
Військові на фронті / Генштаб

25 грудня Кабмін вніс новий законопроєкт під номером 10378 до парламенту, який має удосконалити сам процес мобілізації в Україні, військовий облік та проходження військової служби. У пояснювальній записці зазначають, що хочуть змінити призовний вік з 27 до 25 років, а також запровадити суворі обмеження для тих осіб, які є військовозобов’язаними, але не з’являються до військових частин.

Які зміни чекають військовозобов’язаних українців — читайте у матеріалі.

Новий законопроєкт про мобілізацію

Верховна Рада розглядає законопроєкт 10378, який має змінити процес мобілізації в Україні. Серед основних нововведень наступні:

 • зміна призовного віку з 27 до 25 років;
 • військові, які були звільнені з полону, можуть відпочити та пройти відновлення, взяти відпустки зі збереженням грошового забезпечення тривалістю 90 календарних днів;
 • мобілізовані, які прослужили 36 місяців (2 роки), мають право звільнитися від військової служби;
 • поняття “обмежено придатні” пропонують прибрати, а особи, які належали до цієї категорії, мають повторно пройти медкомісію. Після цього визначать, хто може бути частиною ЗСУ, а хто — ні;
 • строковиків зможуть призвати до служби, але тільки через шість місяців після звільнення зі строкової служби;
 • строкову службу можуть скасувати, але замість неї пропонують ввести базову військову службу, яку потрібно пройти до 25 років;
 • запровадження для громадян України базової загальновійськової підготовки до 3 місяців для всіх громадян віком від 18 до 25 років при всіх навчальних закладах;
 • удосконалять сам процес рекрутингу, обіцяють, що будуть звертати увагу на навички особи та її професійне залучення.

Хто має право на відстрочку?

Право на надання відстрочки та звільнення від призову на військову службу під час мобілізації, мають особи, які:

 • мають дружину (чоловіка) з інвалідністю І чи II групи та/або одного зі своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю обрали військовозобов’язаного для здійснення за ними догляду;
 • опікуни особи з інвалідністю І чи ІІ групи, визнаної судом недієздатною;
 • члени сім’ї першого ступеню споріднення особи з інвалідністю I групи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю І групи (не більше одного члена сім’ї);
 • члени сім’ї першого ступеню споріднення особи з інвалідністю II групи або особи, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду;
 • зайняті постійним доглядом за такими особами (не більше одного члена сім’ї);
 • жінки, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного
  віку, а також якщо дитина потребує домашнього догляду тривалістю, з визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку;
 • вагітні жінки;
 • тільки діючі народні депутати України та депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим;
 • здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий за однією спеціальністю (фахом);
 • докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти;
 • наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти,
  наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь;
 • педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах за основним місцем роботи на повну ставку;
 • військовозобов’язані, які проходили військову службу та були звільнені зі служби у запас у зв’язку зі звільненням з полону.
 • військовозобов’язані з числа громадян, які були звільненні зі строкової військової служби під час дії воєнного стану.

Що буде, якщо не прийти по повістці?

До військовозобов’язаних та резервістів, які мали прийти до центрів комплектування, але не зробили цього, пропонують запровадити суворі обмеження. Йдеться про заборону виїзду за кордон та відмову в кредитах, позиках.

Крім того, буде:

 • заборона проведення операцій з нерухомим і рухомим майном;
 • обмеження права на керування власним транспортом і отримання посвідчення водія;
 • обмеження права на користування і розпорядження коштами й іншими цінностями;
 • призупинення отримання пільг і послуг від держави.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!