Західні експерти: пригожин і кадиров хочуть звинуватити Міноборони росії у невдачах в районі Бахмута

Семаковська Тетяна 10:44, 7 Травня 2023

Колаж 148af

Фінансист ПВК «вагнер» євген пригожин і глава чеченської республіки рамзан кадиров заявили про намір, щоб чеченські війська «ахмата» замінили сили «вагнера» в Бахмуті 10 травня. Ймовірно, вони планують показати неефективність Міноборони рф та регулярних російських військ. 

Такі дані наводить Інститут вивчення війни (ISW).

Домовленість пригожина і кадирова

Ватажок найманців пригожин 6 травня опублікував листа міністру оборони росії сергію шойгу, в якому заявив, що «вагнер» здасть свої позиції підрозділам «ахмата» рівно опівночі 10 травня. За його словами, саме тоді «вагнер» повністю вичерпає свій бойовий потенціал. Очільник бойовиків висловив упевненість, що сили «ахмата» зможуть захопити решту 2,5 квадратних кілометрів Бахмута, які залишаються під контролем України.

Лідер чеченської республіки кадиров відповів пригожину, що повідомив президенту росії володимиру путіну про свою готовність взяти Бахмут. Він стверджував, що чеченські підрозділи вже працюють над стратегією з російським МО, щоб чеченці замінили на позиціях «вагнерівців».

«пригожин і кадиров, ймовірно, мають на меті представити неефективність Міноборони росії та регулярних російських військ, та встановити умови, щоб звинуватити Міноборони у будь-яких невдачах росії в районі Бахмута. Рішення пригожина передати відповідальність за Бахмут силам свого колеги-силовика навмисно виключає звичайні російські повітряно-десантні війська, які вже діють на північному та південному флангах «вагнера» навколо Бахмута, розглядаючи битву за Бахмут суто як питання «вагнера», а тепер і «ахмата», — оцінюють в ISW.

На думку американських експертів, це рішення відображає постійну недовіру пригожина до російського військового командування, та дозволяє йому зберегти обличчя, якщо війська «вагнера» не зможуть захопити Бахмут. Водночас кадиров міг отримати позитивний репутаційний ефект від участі в такій резонансній операції за підтримки пригожина. Нещодавно кадиров зустрівся з кількома високопоставленими посадовцями, ймовірно, щоб покращити власну репутацію в російських політичних колах.

Читайте також: Західні експерти спростували заяву пригожина про початок наступу ЗСУ в Бахмуті

Як зауважили аналітики, перехід підрозділів «ахмата» на цей напрямок також може створити умови для звинувачення Міноборони росії в майбутніх невдачах — якщо чеченські війська зазнають подібних труднощів, як і «вагнер», і не зможуть повністю захопити Бахмут. Тоді пригожин і кадиров можуть звинуватити Міноборони у нездатності належним чином підтримувати їхні зусилля. 

«Водночас, якщо російське МО завадить силам «ахмата» замінити «вагнера» (оскільки незрозуміло, чи зможуть пригожин і кадиров здійснити цей маневр без будь-якої підтримки російського МО), два силовики та їхні союзники, ймовірно, заявлятимуть, що якби тільки Міноборони росії підтримало маневр, чеченські сили швидко захопили б Бахмут», — додали експерти Інституту вивчення війни.

Bakhmut Battle Map Draft May 062023 d3e51Актуальна карта боїв в районі Бахмута. Фото: Інститут вивчення війни

Реакція Міноборони росії

Міністерство оборони росії досі не відреагувало на скоординовану позицію пригожина та кадирова щодо Бахмута. Можливо, його вразили ці заяви. ISW оцінює, що російські військові спрямовують свої зусилля на оборонні операції перед очікуваним українським контрнаступом. Водночас зосередженість пригожина на Бахмуті може суперечити зміні пріоритетів російського МО. 

На думку західних експертів, у російських військ, швидше за все, немає резервів, які вони могли б направити в Бахмут, якщо здатність «вагнера» підтримувати операції в місті повністю впаде.

Нагадаємо, 5 травня фінансист ПВК «вагнер» євген пригожин повідомив, що його війська залишать Бахмут 10 травня 2023 року. За його словами, підрозділи ПВК «вагнер» за відсутності боєприпасів приречені на безглузду загибель. В Головному управлінні розвідки Міністерства оборони та Збройних силах України не вірять, що пригожин виведе війська «вагнера» із Бахмута.

Про загальну ситуацію на Бахмутському напрямку читайте в хроніці подій «Битва за Бахмут».

Фото: колаж «Бахмут IN.UA»

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!