ICEYE та Starlink: як космічні технології допомагають перемагати окупантів в Україні

Микола Ситник 18:14, 12 Квітня 2023

Космос e0bc3

Сучасні війни, як показав український приклад, відрізняються від того, що було раніше. Стрімкий розвиток технологій змушує змінюватися і військову сферу. Сьогодні неабияку роль на театрі військових дій відіграє космічна розвідка та швидкість обміну інформацією. Це зробило великий військовий конфлікт фактично прозорим і відкритим. Війна в Україні вже показала, наскільки важливим є космос. Редакція розбиралася, як за допомогою космічних технологій Україна та її союзники наближають таку бажану Перемогу.

Критична важливість космосу в сучасній війні

Війна в Україні продемонструвала всьому світові наскільки важливим є використання космосу для перемоги у військових конфліктах. Таку думку висловив очільник Космічних військ США генерал Ченс Зальцман.

Збройна агресія росії проти України підкреслила значення існуючих космічних технологій для безпеки й оборони Європи, виявила певні вразливості у цій сфері та підштовхнула ЄС до розробки оновленої стратегії із розвитку власних космічних спроможностей та підвищення стійкості критичної інфраструктури. Про це у власному блозі на сайті Європейської служби зовнішніх дій написав високий представник ЄС Жозеп Боррель.

В Україні сучасні технології внесли величезні зміни в характеристики війни. Використання супутникових знімків для бачення і визначення місцеперебування позицій ворога з космосу зробило війну в Україні, по суті, прозорою. Це сталося завдяки даним, отриманим як з дорогих, потужних геостаціонарних військових супутників, так і з дешевих комерційних низькоорбітальних супутників і безпілотників. Поєднання космічного потенціалу і поширених даних з відкритих джерел означає, що більше неможливо непомітно переміщати велику кількість військовослужбовців армії, флоту чи повітряних сил. російське вторгнення відстежувалося в найдрібніших деталях за кілька місяців до його початку і відстежується дотепер. Про це у колонці для The Economist написав британський генерал Річард Барронс.

Ново c9253Супутниковий знімок після удару ЗСУ по авіабазі рф в Новофедорівці. Фото: Maxar

Нещодавно країни-члени НАТО та Швеція підписали угоду про повний контроль над супутниками на орбіті Землі та постійний обмін розвідданими між собою. Серед підписантів: Велика Британія, Бельгія, Болгарія, Канада, Фінляндія, Франція, Греція, Угорщина, Італія, Люксембург, Нідерланди, Норвегія, Португалія, Румунія, Іспанія, Туреччина, Швеція та США. Країни постійно обмінюватимуться даними розвідки, рекогносцирування та спостереження з супутників. Почасти цьому сприяло продовження конфлікту в Україні, який продемонстрував цінність дистанційного зондування з космосу для ведення бойових дій.

«Народний супутник» для ЗСУ замість «Байрактарів»

Влітку Фонд Сергія Притули придбав для ЗСУ супутник компанії ICEYE. Апарат дає змогу Силам оборони бачити війська рф і вдень, і вночі.

Наприкінці червня минулого року волонтер Сергій Притула та блогер Ігор Лачен організували збір коштів на «народні байрактари». За кілька днів українці зібрали понад 600 мільйонів гривень. Однак, турецька компанія Baykar заявила, що надасть три безпілотники безкоштовно. Після цього Притула повідомив, що заощаджені кошти витратили на супутник для Збройних сил України.

crimeanbridgePR 84621Знімок стратегічного Кримського мосту, зроблений з народного супутника ICEYE. Фото: iceye.com

Не зовсім традиційний супутник. Як працює ICEYE?

Як відомо, іноземні партнери забезпечували Україну супутниковими знімками і раніше, але із певною затримкою. Власний супутник дає ширші можливості спостереження, зокрема, за необхідності вийти за межі території нашої країни. На відміну від традиційних супутників спостереження, супутники фінської компанії ICEYE можуть формувати зображення ділянок Землі з високою роздільною здатністю вдень, вночі та через хмари. Тобто цей супутник може знімати об’єкти на Землі за будь-якої погоди і у будь-який час доби.

Порівняння 81d4cПорівняння роздільної здатності російських супутників та супутника ICEYE (внизу). Yigal Levin/Ressentiment

Зйомка ведеться за допомогою синтезованої радіолокаційної апертури (SAR). Україна отримала можливість комбінувати дані оптичних супутників від партнерів та дані SAR. Це принципово збільшує нашу здатність виявляти та наносити ураження російським окупантам. Супутники з технологією SAR стають особливо актуальними восени та взимку, коли погана погода, хмарність чи сніг.

За словами міністра оборони Олексія Резнікова, дані надходять від аналітиків до бойових підрозділів дуже швидко. російським військовим буде складніше приховувати свої наміри, це ще більше ускладнить їхню логістику.

Які вже маємо результати?

У березні Головне управління розвідки МО України заявило, що за п’ять місяців використання ICEYE їхні співробітники провели космічну радіолокаційну розвідку майже 1000 районів розташування підрозділів окупантів.

Розвідка 85e4b

Ворожа військова та спеціальна техніка, виявлена народним ICEYE. Фото: Головне управління розвідки МО України

Це допомогло виявити та знищити тисячі одиниць ворожої техніки. До слова, воєнна розвідка України почала використовувати «народний супутник» з 24 вересня 2022 року. Упродовж цього часу ресурс космічного апарата дозволив виявити 360 наметів у місцях розташування російської окупаційної армії, а також 7321 об’єкт ворожої військової та спеціальної техніки.

Мова йде про:

  • 45 літаків;
  • 27 гелікоптерів;
  • шість ОТРК «Іскандер»;
  • 36 зенітно-ракетних комплексів «С300»;
  • 12 зенітно-ракетних комплексів «Панцирь С1»;
  • 11 радіолокаційних станцій;
  • 10 понтонних переправ.

Зазначається, що завдяки можливостям ICEYE значна частина з цього переліку знищена та відображена у щоденних зведеннях Генерального штабу ЗС України.

Розвідка 1 7bff9

Ворожа військова та спеціальна техніка, виявлена народним ICEYE. Фото: Головне управління розвідки МО України

Що таке Starlink?

Starlink — проєкт американської компанії SpaceX щодо розробки високопродуктивної супутникової платформи для виготовлення супутників зв’язку та запусків великої їх кількості у космос. Система надає доступ до широкосмугового інтернету у будь-якій точці планети.

26 лютого 2022 року, після вторгнення росії, міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров у Twitter закликав Ілона Маска надати Україні термінали і доступ до системи. 27 лютого Маск відповів, що доступ надано, а термінали вже в дорозі, і наступного дня до України прибула перша партія.

Федоров f365b

Допис Михайла Федорова. Фото: скріншот

Маск 2ee3d

Допис Ілона Маска. Фото: скріншот

Перші термінали розподілили між Укрзалізницею, військовими, теробороною, територіальними громадами, а також використовували для потреб критичної інфраструктури, медицини, фінансів та енергетики.

Армія не може існувати без зв’язку

Як повідомляє команда професійних IT-журналістів Mezha.Media, Деякі військові аналітики вже зараз називають термінали від Маска одним із головних складових успіху української армії у першій та другій фазі війни. Без героїзму та професійних навичок українських військових «тарілки» були б марними. Але вони допомогли нашій армії діяти в рамках найбільш вигідної тактики проти сил противника, що переважають — злагоджено атакувати мобільними групами, вчасно відходити та миттєво обмінюватися інформацією про зміни на різних ділянках фронту. Армія без зв’язку — не армія. Тож малогабаритні та стійкі до ворожого РЕБ термінали зараз мають багато підрозділів.

GettyImages 1246209365 3b7d0Термінал супутникового зв’язку Starlink у камуфляжі. Фото: Getty Images

Супутниковий зв’язок — зброя 

Дуже швидко стало зрозуміло, що мережа комунікацій, яка підтримується супутниковим зв’язком, допомагає не лише координувати дії наших підрозділів та заспокоювати рідних, що залишилися в тилу. Маючи доступ до швидкісного та невразливого до ворожого РЕБ інтернету, українська армія отримала можливість застосовувати для перемоги передові технології XXI століття.

Почалася та сама війна минулого з майбутнім, де агресор воює за стандартами Другої Світової, а українці опановують новітні розробки IT-індустрії. Найяскравіше себе показали безпілотники та софт для розрахунку артилерійських ударів. Менше повідомляється про такі базові для військового речі, як картографування та логістика. Більшість цих функцій поєднує оригінальне програмне забезпечення, розроблене у нашій країні, вважають у Mezha.Media. Наявність великої кількості сплачених українцями, а не подарованих широким жестом Маска терміналів, забезпечує впевненість, що Україна і після війни залишиться у списку країн, підключених до супутникового інтернету.

Starlink Lieferumfang 51227435151 4486a

Користувацький термінал Starlink. Фото: Wikipedia

Війна в Україні демонструє те, як змінюються характеристики конфлікту. Ймовірно, у майбутньому актуальність використання космосу та супутникових технологій як нової сфери військового протистояння, буде лише зростати.

Фото: esa.int

Читайте також: Власна справа для ветеранів: як отримати грант від держави?

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Цивільні українці можуть пройти базову військову підготовку у 18 містах за донат

Семаковська Тетяна 12:00, 12 Травня 2024

333040466 528175832783304 4798898760996940334 n 3ac01

За ініціативи Благодійного фонду Сергія Притули у 18 містах України цивільні можуть отримати базову військові підготовку за донат. Сума донату є довільною, кожен учасник сплачує її на свій розсуд. Мінімальної суми внеску немає.

Сьогодні Центри готовності цивільних діють у Луцьку, Києві, Рівному, Житомирі, Полтаві, Чернігові, Тернополі, Харкові, Хмельницькому, Одесі, Кривому Розі, Умані, Чернівцях, Франківську, Львові, Дніпрі, Вінниці та у Черкасах.

Повний перелік посилань на центри знайдете тут

Учасники, які перекинуть донат БФ (ред. необхідно зробити скрін суми, або ж перекинути її на рахунок фонду перед початком тренінгу), можуть опанувати тренінги зі стрілецької справи, тактичної медицини, військового зв’язку, основи аеророзвідки, користування військовою оптикою й інші. 

Редакція дізнавалася, які тренінги можна пройти у Дніпрі, Києві та Полтаві.

Київ

У столиці можна пройти тренінги з домедичної допомоги, основи гранатометної справи або ж дізнатися про інструменти кібербезпеки. Важливо, для того, щоб пройти тренінг обовязковою є реєстрація на нього, тож слідкуйте за анонсами тренінгів у соцмережі Центру.

Дніпро

У Дніпрі проводять тренінги на тему управління стресом на лінії фронту, вчать азів стрілецької справи та тактмеду. Всі анонси можна дивитися тут.

Полтава

В Полтаві цивільні також матимуть змогу пройти тренінг “Домедична допомога. Алгоритм M.A.R.C.H. для цивільних”. Тривалість заняття 4 години, також проводять тренінги на тему “Інженерна справа. Основи фортифікації” або ж можна дізнатися основи поводження з гранатометами і ПТРК. За анонсами подій слідкувати можна тут.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Полуниця, огірки та гриби: що можна заморозити на зиму розповідає бахмутянка

Семаковська Тетяна 10:00, 12 Травня 2024

Літо недаремно називають порою вітамінів, адже сезонні фрукти та овочі — ключові елементи збалансованого та здорового харчування, але літо проходить швидко, а бажання їсти свіжі ягоди залишається, тож у багатьох виникає питання — як правильно заморозити сезонні фрукти та овочі, та що заморозити на зиму?

Бахмутська кондитерка Ганна Полосухіна поділилася секретами заморозки сезонних ягід та овочів.

Як зберігати ягоди на зиму?

Заморозити фрукти та овочі в домашніх умовах – це можливість зберегти літні вітаміни, а також заощадити гроші на харчуванні. 

“Літо найсмачніша пора року, із дозріванням першої ягідки на городі, в нашому генетичному коді одразу запускається бажання робити запаси. Як же хочеться взимку теж ласувати смачними фруктами. Як мама трьох діток, я просто не маю часу на джеми, компоти, варення, а як сучасна людина я добре розумію, що перш за все сезонні фрукти — це вітаміни. Але треба правильно їх зберегти. Тому заморожування  найкращий спосіб це зробити”, — розповідає пані Ганна.

Експертка пояснює, що якщо ми говоримо про виробничі потужності — зробити шокову заморозку не складе труднощів. Однак вдома на заморозку сезонних овочів та фруктів треба більше часу та підготовки.

Як заморозити фрукти на зиму?

10 krokiv do velikogo vrozhayu polunici 01 4f3bf

Полуниця / фото з відкритих джерел

Ганна Полухіна радить звернути увагу на температуру заморожування, адже  чим швидше заморозиться ягода, тим більш корисна вона буде. 

Сьогодні більшість морозильних камер обладнані відсіком для швидкого заморожування, однак навіть, якщо у вас звичайний холодильник з морозильним відсіком — заморозити полуницю, диню чи вишню все одно можна. Для цього за добу до планової заморозки встановіть максимально холодну  температуру, і не відкривайте двері морозилки. 

В ідеалі має -27°, бо тільки при -20° у фруктах зупиняється діяльність ферментів від яких псується зірваний фрукт, пояснює Ганна Полухіна.

Ягоди, які ви обрали для заморозки мають пройти наступні етапи:

  • ягоди  треба промити холодною водою;
  • прибрати погані плоди, чи частину плоду;
  • просушити їх виклавши на тканину;
  • якщо фрукти великі, то краще розрізати їх на однакові частини;
  • далі потрібно приготувати деко, та викласти ягоди одним шаром. 
  • після цього помістити у камеру до заморожування. 

Як зберігати заморожені фрукти?

3143869 ed811

Заморожені ягоди / фото з відкритих джерел

Зберігти сезонні заморожені ягоди краще у пластикових контейнерах, адже так вони краще збережуть смакові якості.

Експертка також розповіла, скільки можуть стояти заморожені ягоди в холодильнику:

  • ягоди зберігаються до 10 місяців;
  • фрукти з кісткою 10-12 місяців;
  • фрукти без кісточки 3-4 міс. 

Що можна зробити з ягід смородини, полуниці та малини

obl 4fe93

Обліпиха / фото з відкритих джерел

Червону, та білу смородину можна заморозити для приготування корисних десертів, краще заморозити з гілочкою. Полуницю обов’язково потрібно морозити без хвостиків, краще робити з неї пюре. Малину в ідеалі обрати більш плотніший сорт ягід, а от вишню залишити з кісточкою. 

Для заморозки слив та абрикосів підібрати потрібно невеликі плоди і заморозити їх з кісточкою, якщо морозити без кісточки, то через три місяці на них з’явиться липкий сироп. 

Пюре з фруктів потрібно заморожувати у контейнерах, але під час заморозки пюре треба 2-3 рази добре перемішати, тоді воно не буде промерзати пластом, а буде більш схоже на морозиво, 

Обліпиху, калину журавлину експертка радить міксувати з малиною та м’ятою, а з цього вже робити пюре. Цю суміш потім можна додавати у чай, на одне горнятко 1-2 чайних ложки пюре, мед та апельсин.

як правильно заморозити свіжі огірки

thumbnail tw 20210303110834 6044 d7621

Сезонні овочі / фото з відкритих джерел

Ганна Полосухіна радить також заморозити овочі, зокрема й огірки, їх потрібно порізати кубиками, й нарізані огірки покласти у контейнери. 

Потім взимку огірки можна не розморожуючи додати до олів’є чи окрошки. Буде смачно. Якщо ви любите горошок його теж можна заморозити, для цього потрібно висипати його на хвилину у кип’яток і швидко пересипати у воду з льодом, щоб він залишився насиченого кольору, після цього горошок можна заморожувати. З таким горошком новорічний олів’є буде смачний і дуже яскравий, запевняє експертка. Заморожені овочі вдома завжди виручать, якщо потрібно щось швидко зготувати.

Як заморозити зелень?

61348d0df32d5 bd06a

Зелень / фото відкритих джерел

Зелень також можна заморозити на зиму, зокрема це:

  • кріп;
  • петрушка;
  • шпинат.

Кріп потрібно промити, висушити на тканинному рушничку, потім дрібно нарізати й суміш пересипати у невеликі пакети, щоб було зручно діставати й додавати порційно у супи, салати чи інші страви. Петрушку можна заморозити аналогічним шляхом.

Шпинат потрібно промити, покласти на тканинний рушничок, після цього порізати й збити в блендері отриману суміш можна розлити у форми для льоду й заморозити, після цього шпинат зручно додавати порційно у страви, як от кіш, суп, чи додати до омлету.

Заморозка грибів: секрети безпечного приготування

 grib pixabay 1 1300x820 0922f

Білий гриб / фото з відкритих джерел

Літом також відкривається сезон грибів, якщо ви хочете зекономити взимку — заморожуйте гриби у сезонну пору. Краще за все гриби заморожувати вареними, щоб точно впевнитися, що ви випадково не придбали, чи не назбирали в лісі поганку. 

Для цього гриби очистіть, потім покладіть у холодну воду, додайте цілу очищену головку білої цибулі — дочекайтеся кипіння, якщо цибуля отримала синюватий відтінок, це означає, що серед грибів є отруйний. 

Якщо ж вона не набула синього кольору – тоді все гаразд. Гриби остудіть, потім бланшовані гриби поскладайте в контейнери чи пакети, їх не розморожуючи додавайте у супи, кладіть на сковорідку до омлету чи готуйте з ними підливу.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

333040466 528175832783304 4798898760996940334 n 3ac01

Цивільні українці можуть пройти базову військову підготовку у 18 містах за донат

За ініціативи Благодійного фонду Сергія Притули у 18 містах України цивільні можуть отримати базову військові підготовку за донат. Сума донату є довільною, кожен учасник сплачує […]

Полуниця, огірки та гриби: що можна заморозити на зиму розповідає бахмутянка

Літо недаремно називають порою вітамінів, адже сезонні фрукти та овочі — ключові елементи збалансованого та здорового харчування, але літо проходить швидко, а бажання їсти свіжі […]

Сезон починається: як обрати якісну черешню

Літо неможливо уявити без солодкої та соковитої черешні. Однак часто, купуючи ці ягоди, ми розчаровуємося у їхньому смаку. Як же вибрати саме ту черешню, від […]

Куди звертатися переселенцям у Львові: повний перелік адрес та контактів

Редакція Бахмут IN.UA  зібрала інформацію про центри допомоги, гуманітарні штаби, та притулки у Львові, де переселенці можуть отримати харчування, тимчасове житло, одяг, медикаменти тощо.

Лимонна кислота та окріп: топ дієвих засобів від ягідних плям

Літом діти та дорослі полюбляють смакувати свіжими ягодами. Крім користі вони приносять ще й плями на одязі, які важко відіпрати. Вивести забруднення від ягід — […]