Через активні бойові дії та захоплення російськими військами Соледару, багато мешканців міста вивезли на території самопроголошеного ДНР або росії. Відтак, люди, які мешкали в Україні та отримували допомогу від держави та волонтерів тепер розповідають ворожим каналам фейки.
Щоб спростувати слова зрадників, наша редакція поспілкувалась з волонтеркою Наталею Качур та дізналась у міської влади Соледару, яку допомогу надавали містянам, а також, які можливості для евакуації створювали.
Волонтерська діяльність в місті
Соледар. Фото: Фейсбук
Наталя Качур, до 24 лютого жила в Соледарі та працювала на державному підприємстві «Артемсіль» інженером транспорту. Після повномасштабного вторгнення волонтерка працює у штабі “Волонтерський центр міста Соледара”. Нагадаємо, що історію героїні ми вже писали раніше.
Наталя, розповіла нам, як проходило життя в Соледарі з лютого місяця, та чи відповідає дійсності те, що розповідають соледарці на російському телебаченні.
Всю весну 2022 року “Волонтерський центр міста Соледара” працював в стовідсотковому режимі. Центр постійно щось замовляв і отримував. Сюди приходили щонайменше 3000 людей з Соледару й серед них багато тих, хто зараз виїхав до росії:
«Воду завжди привозили, продукти також. Щодо засобів гігієни, з квітня місяця місто було повністю забезпечено всім необхідним. Навіть в червні наші хлопці ще залишались й роздавали все, їжу, воду, засоби гігієни, одяг та взуття. Сім’ї які малозабезпечені та люди похилого віку з нашого центру майже не виходили», – згадує Наталя.
Також гуманітарну допомогу розвозили по районах, для тих хто не в змозі дістатись центру. Про гуманітарну допомогу знали всі мешканці, впевнена Наталя, бо місто маленьке й всі один одного знають:
Гумдопомога в Соледарі. Фото: Фейсбук
«В районі де п’ятиповерхівки кожен один одного знає й інформацію передавали всім: коли й хто може отримати у нас допомогу. Хто міг, бачив у нас в фейсбуці оголошення, дзвонив розповідав. Навіть коли ЗСУ вийшли з міста й були на окраїнах вже, продукти продовжували привозити. Тільки після історії з двома хлопцям, які везли гуманітарну допомогу й зникли десь на Донеччині, багато хто боявся їхати».
Надалі гуманітарною допомогою займалась Соледарська ОВА та волонтери, вони вивозили їжу, ліки та корм майже до грудня.
Зрадників знаємо в обличчя
«Обличчя людей, які зараз розповідають, що Україна їм нічого не давала, красуються у нас на фотографіях з українською гуманітарною допомогою», – запевняє пані Наталя.
Приклад так званих “перевзувшихся”, це мешканці Соледару, які ще знаходились якийсь час, після 24 лютого, в місті, й систематично отримували гуманітарну допомогу від українських волонтерів. Зараз ці люди виїхали на ворожі території й розповіли пропагандистському змі “РиаНовости”, як важко їм було, поки росія не “допомогла”:
«Українські військові могли стріляти по місту, й казали, що це росія. Привозили гуманітарну допомогу або іноземці або віруючі люди, один або два рази на тиждень. Борошно, макарони, олія та каші й все, більше нічого. Воду ніколи не привозили», – розповідають соледарці російському телебаченню рф.
Соледарці розповідають фейки, допомагаючи російському телебаченню. Фото: скрін
Ми знайшли відео, на якому цей самий чоловік отримує допомогу від нашого волонтера та розповідає про важке життя під обстрілами. Чоловік навіть просить, щоб в місто привезли куртки більших розмірів.
Соледарець, який розповсюджує фейки про відсутність допомоги в місті, стоїть біля гумдопомоги Фото: скрін
Як працювала Соледарська міська військова адміністрація?
Сергій Гошко, начальник Соледарської МВА розказав нам, що з водою дійсно були проблеми, але все що залежало від влади, робили максимально:
«Централізованої води дійсно в місті не було, останній раз її підвозили в серпні. З питною водою постійно допомагали ДСНС. З серпня ми просили про допомогу волонтерів і разом з ними привозили людям питну воду, разом з продуктами та засобами гігієни».
Також, пан Сергій зауважив, що були також місцеві мешканці, які за гроші везли воду.
«На тиждень декілька разів возили гуманітарну допомогу в місто точно. Допомоги були дуже багато, їжі вистачало всім».
Евакуація
На ще одному пропагандистському ролику жінка розповідає, що жодних евакуацій зі сторони України не було:
«Ні, ніяких евакуацій не було. Вони прикривались нами як живих щитом. Вони не знаходились в пустих будівлях, вони стояли саме в тих будинках де люди. “Вагнер” молодці, вони евакуацію проводили й евакуювали нас», – розповідає зрадниця.
Мешканка Соледара розповсюджує фейки. Фото: скрін
Евакуацію пропонували щодня, але люди самі відмовлялись їхати, а коли захотіли виїжджати, було вже занадто небезпечно.
Оголошення про евакуацію в Соледарі від міської ради. Фото: Фейсбук
«Я особисто їздив, забирав людей і вмовляв евакуюватись. Ми навіть збирали від батьків відмови від евакуації, бо боляче було дивитись, як діти живуть в підвалах під обстрілами. Люди облаштовували собі житло в підвалах багатоповерхівок і свідомо залишались там», – згадує Сергій Гошко.
Необхідно пам’ятати, що кожен сюжет або відеоролик ворога – це або фейк або інформація, яка подана методом “гнилого оселедця”. Мешканці Соледару, яких українські волонтери й влада вмовляли евакуюватись та підтримували усі місяці від початку повномасштабного вторгнення, або залякані російськими силами, або справжні зрадники. В будь-якому разі, вся інформація, що вони розповідають, не є дійсною.
Фото: Еспресо
Читайте також: Світлодарськ: як це жити в російській окупації?
Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.
А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!