Донеччани в евакуації: як живуть переселенці в Черкасах та що відомо про Соледар?

Семаковська Тетяна 14:31, 20 Січня 2023

324646044 3289981994549158 8540174581567549621 n dae63Наразі в Черкасах мешкає близько 350 людей з Соледару. Люди створили групу в Вайбері “Соледар-Черкаси”, щоб не загубити один одного в евакуації та триматись разом. Про життя далеко від дому та новини з рідного міста розповідає волонтерка Наталя Качур.

Наталя Качур, до 24 лютого жила в Соледарі та працювала на державному підприємстві «Артемсіль» інженером транспорту. Планів бути волонтеркою в жінки не було та після повномасштабного вторгнення все змінилось: 

«Я вирішила допомагати людям і військовим в Соледарі. Ми створили штаб “Волонтерський центр міста Соледара” і допомагали переселенцям з Луганської області, на той момент, а також трохи військовим амуніцією й всім що їм було необхідно»‎, – згадує жінка.

Переселенці в Черкасах

322823738 498938385693346 5914557137549706883 n a915a

Допомога для цивільних. Фото: особистий архів героїні

В Черкаси пані Наталя поїхала, бо саме звідти родом її чоловік. В 2011 році він переїхав в Соледар працювати й там ж пара познайомилась. 

«Зараз я також займаюсь волонтерською діяльністю, але сама, не в організаціях чи центрах, просто з власної ініціативи. Збираю кошти, або надсилаю свої, коли душа бажає допомогти комусь».

Нещодавно волонтерка передала подарунки дітям з інвалідністю Сіверської громади. Нещодавно колега Наталі з «Артемсіль» надіслав жінці солодощі, вона роздала їх всім переселенцям з Соледару.

Люди, які виїхали до Черкас одразу знайшли один одного й створили групу “Соледар-Черкаси”, бо місто маленьке, всі один одного знають, тому коли є якісь потреби, або хтось знає про гуманітарну допомогу, діляться один з одним.

Робота в евакуації

63a2d6140d0c2 photo 2022 12 21 11.42.44 1200 40732

Так зараз виглядає зруйноване підприємство «Артемсіль». Фото: Типовий Донецьк

До повномасштабного вторгнення на підприємстві «Артемсіль» працювали майже три тисячі людей, і всім цим людям зараз доводиться шукати роботу в інших містах. Тим, у кого вузькі спеціальності, запевняє Наталя, дуже важко було перекваліфікуватись на іншу роботу:

«Тут, в Черкасах, роботи майже немає. Тільки торгівля, сфера послуг і фізична робота. Багато хто з наших зараз пішли просто в охорону або продавчинями. Це важко після великих посад йти працювати звичайним охоронцем, але іншого вибору поки немає».

Соледар, який він зараз?

261735 2ea7a

Зруйнований росіянами Соледар. Фото: 93-тя ОМБр Холодний Яр

«Іноді я бачу фото й відео зруйнованого міста. Ми вже бачили, що нашу п’ятиповерхівку розбито, вікон, дверей й даху немає, але ще не згорів повністю будинок. Поряд будинки знищені вже від першого до п’ятого поверху».

Наталя вважає, що приблизно 80% міста повністю зруйновано. Кожен день ситуація змінюється, сьогодні будинок може ще стояти, а завтра вже його немає.

«У мене є надія повернутись, але я розумію, що це не рік і не два необхідно на відновлення міста. Коли закінчиться війна, я обов’язково поїду подивитись, що з будинком і можливо повернемось. Також робота дає надію, можливо “Артемсіль” запрацює, бо нас не звільняли, ми зараз просто “на паузі”», – розповідає жінка.

Читайте також: «Я за мир»: як російські наративи просочуються в український інформпростір

Зрадники

photo 2023 01 11 13 21 38 aff09

Соледар, місто в якому йдуть бої. Фото: libkos 

Більшості людей, які чекали “руській мір” та виявились зрадниками, вже немає в місті, бо їх вивозили на території рф або так званого днр. Та Наталя вважає, що краще, щоб вони не повертались, бо як жити з цими людьми вона не знає:

«Важке питання щодо людей, які виявились зрадниками. Жили з цими людьми, спілкувались, сиділи за одним столом. А тут 24 лютого вони розкрились і почали розповідати про путіна й “руській мір”. Ті люди, які отримували гуманітарну допомогу від українських волонтерів, дають інтерв’ю й розповідають такі речі, що просто в голові не вкладаються», – обурюється Наталя.

Зараз колишні мешканці Соледару на пропагандистських каналах розповідають росіянам, що наші волонтери, начебто, їм нічого не давали, не було навіть води. Також поширюють брехню, мовляв, що з  квадрокоптера на них кидали фосфорні бомби, а українські військові закидали в підвали, де сиділи люди лимонки, при цьому знаходились в стані наркотичного сп’яніння:

«Якщо вони поїхали, то вони зробили свій вибір, але як захочуть повернутися в український Соледар, коли все закінчиться, я думаю, їх просто не треба пускати сюди. Навіщо нам жити з такими людьми й слухати цю маячню».

Головне фото: twitter.com/Maxar

Читайте також: В місті голосно: як живе Бахмут сьогодні?

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Росіяни закріплюються біля Кліщіївки та збільшили число військ

Семаковська Тетяна 09:31, 15 Січня 2024
Росіяни просуваються до Богданівки
ЗСУ / фото ілюстративне

На Бахмутському напрямку тривають бої, росіяни просуваються вперед до навколишніх сіл. Ймовірно, що ворог мав успіх у Богданівці.

Про це повідомляє журналіст Богдан Мірошников.

Ситуація на Бахмутському напрямку

Росіяни за минулу добу продовжили наступ, розширивши зону контролю, без закріплення. Інша ситуація поблизу села Кліщіївка, тут окупанти закріпилися майже впритул до села.

Ситуація на  Бахмутському напрямку
Карта боїв на Бахмутському напрямку / скриншот Deep State

Там насправді справжній хаос. Адже ми частково контролюємо досі залізницю, частину висот, але ворог проповзає на загрозливі рубежі,

каже Богдан Мірошников // про ситуацію на фронті

Захисник Бахмутського напрямку з позивним “Бахмутський демон” зазначає, що великий тиск росіяни чинять на Хромове. Щодо Кліщіївки, то тут Сили Оборони контролюють висоти, за минулу добу відбили 5 атак.

Росіяни використовують КАБи, артилерію, гради, дрони тощо. За останніми повідомленнями, Інституту вивчення війни російські війська збільшили кількість особового складу на Бахмутському напрямку до близько 80 000 осіб.

Нагадаємо, що станом на січень 2024 рік в Україні налічують 462 тисячі окупантів. Крім того, на тимчасово поневолених українських землях розміщені 35 тисяч “росгвардійців”, які забезпечують окупаційний режим.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Мобілізація з 25: які зміни чекають українців з 2024 року

Семаковська Тетяна 11:14, 26 Грудня 2023
Військові на фронті / Генштаб

25 грудня Кабмін вніс новий законопроєкт під номером 10378 до парламенту, який має удосконалити сам процес мобілізації в Україні, військовий облік та проходження військової служби. У пояснювальній записці зазначають, що хочуть змінити призовний вік з 27 до 25 років, а також запровадити суворі обмеження для тих осіб, які є військовозобов’язаними, але не з’являються до військових частин.

Які зміни чекають військовозобов’язаних українців — читайте у матеріалі.

Новий законопроєкт про мобілізацію

Верховна Рада розглядає законопроєкт 10378, який має змінити процес мобілізації в Україні. Серед основних нововведень наступні:

  • зміна призовного віку з 27 до 25 років;
  • військові, які були звільнені з полону, можуть відпочити та пройти відновлення, взяти відпустки зі збереженням грошового забезпечення тривалістю 90 календарних днів;
  • мобілізовані, які прослужили 36 місяців (2 роки), мають право звільнитися від військової служби;
  • поняття “обмежено придатні” пропонують прибрати, а особи, які належали до цієї категорії, мають повторно пройти медкомісію. Після цього визначать, хто може бути частиною ЗСУ, а хто — ні;
  • строковиків зможуть призвати до служби, але тільки через шість місяців після звільнення зі строкової служби;
  • строкову службу можуть скасувати, але замість неї пропонують ввести базову військову службу, яку потрібно пройти до 25 років;
  • запровадження для громадян України базової загальновійськової підготовки до 3 місяців для всіх громадян віком від 18 до 25 років при всіх навчальних закладах;
  • удосконалять сам процес рекрутингу, обіцяють, що будуть звертати увагу на навички особи та її професійне залучення.

Хто має право на відстрочку?

Право на надання відстрочки та звільнення від призову на військову службу під час мобілізації, мають особи, які:

  • мають дружину (чоловіка) з інвалідністю І чи II групи та/або одного зі своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю обрали військовозобов’язаного для здійснення за ними догляду;
  • опікуни особи з інвалідністю І чи ІІ групи, визнаної судом недієздатною;
  • члени сім’ї першого ступеню споріднення особи з інвалідністю I групи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю І групи (не більше одного члена сім’ї);
  • члени сім’ї першого ступеню споріднення особи з інвалідністю II групи або особи, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду;
  • зайняті постійним доглядом за такими особами (не більше одного члена сім’ї);
  • жінки, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного
    віку, а також якщо дитина потребує домашнього догляду тривалістю, з визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку;
  • вагітні жінки;
  • тільки діючі народні депутати України та депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим;
  • здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий за однією спеціальністю (фахом);
  • докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти;
  • наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти,
    наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь;
  • педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах за основним місцем роботи на повну ставку;
  • військовозобов’язані, які проходили військову службу та були звільнені зі служби у запас у зв’язку зі звільненням з полону.
  • військовозобов’язані з числа громадян, які були звільненні зі строкової військової служби під час дії воєнного стану.

Що буде, якщо не прийти по повістці?

До військовозобов’язаних та резервістів, які мали прийти до центрів комплектування, але не зробили цього, пропонують запровадити суворі обмеження. Йдеться про заборону виїзду за кордон та відмову в кредитах, позиках.

Крім того, буде:

  • заборона проведення операцій з нерухомим і рухомим майном;
  • обмеження права на керування власним транспортом і отримання посвідчення водія;
  • обмеження права на користування і розпорядження коштами й іншими цінностями;
  • призупинення отримання пільг і послуг від держави.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!