Як зареєструвати дитину народжену на тимчасово окупованих територіях — інструкція від адвокатеси

Семаковська Тетяна 17:13, 19 Січня 2023

pregnant g27abe4bb4 1920 bdc6dНа жаль, сьогодні чимало українців змушені жити на тимчасово окупованих територіях. Серед цього населення немало вагітних жінок. Видання ELLE разом із адвокатесою Таліною Кравцовою пояснило, як зареєтрувати маля, якщо ви народили на непідконтрольній Україні території.

Алгоритм дій

Отож, якщо ваше маля народилися на тимчасово окупованій території батьки, (або один із батьків), інші родичі дитини, опікуни, піклувальні або уповноважені представники зазначених осіб мають звернутися до суду із заявою про встановлення факту народження дитини.

До заяви також слід додати копії паспортів батьків, копії РНОКПП (реєстраційний номер облікової картки платника податків), копію свідоцтва про шлюб та всі наявні документи, на підставі яких український суд зможе встановити місце та час народження дитини, її стать, походження від батьків. 

Не забудьте додати медичні довідки, медичне свідоцтво про народження дитини, в тому числі і документи, які підтверджують факт народження, видані органами окупаційної влади. 

«Сьогодні спостерігається наявність суперечливої судової практики щодо доказів, які повинні бути подані разом із заявою. Зокрема, деякі суди вимагають подання відмови органу ДРАЦС у проведенні реєстрації народження дитини. 

Відповідно до такого підходу судів, саме письмовою відмовою ДРАЦСу належним чином підтверджується, по-перше, наявність об`єктивних перешкод для проведення державної реєстрації народження на території України, а по-друге, необхідність захисту прав заявників і дитини у судовому порядку. На мій погляд, така позиція є доволі неоднозначною, проте, зазначений підхід судової практики варто враховувати при підготовці заяви», — пояснює Таліна Кравцова.

Судовий процес

Стосовно вимог до змісту заяви, то в ній слід зазначити факт, який заявник просить встановити, та мету встановлення. У даному випадку, метою подання заяви є реєстрація народження дитини в українських органах ДРАЦС та надання свідоцтва про народження.

Заяву подавайте до будь-якого місцевого загального суду, який здійснює правосуддя на території Україні (окрім тимчасово окупованих територій). Третьою особою по справі буде виступати орган ДРАЦС, який надалі здійснить реєстрацію народження дитини на підставі рішення суду. 

В суді представляти інтереси батьків або родичів дитини може адвокат, який має право подати відповідну заяву до суду та представляти інтереси своїх довірителів в органах ДРАЦС.  Тут важливо правильно оформити повноваження представника, які можуть підтверджуватися довіреністю або ордером про надання правової допомоги. Адвокатеса зазначає, що для представництва інтересів заявників у ДРАЦСі адвокату, окрім ордера, потрібно буде пред`явити договір про надання правової допомоги.

Справи про встановлення факту народження дитини розглядаються одразу після надходження заяви до суду, якщо заява правильно оформлена, а також зібрані всі документи. В рішенні суду зазначається дата та місце народження дитини, стать та дані її батьків.

Рішення суду підлягає негайному виконанню органами ДРАЦС, які повинні зареєструвати народження дитини та видати свідоцтво про народження в день надходження відповідного рішення про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України. 

Фото: Pixabay

Читайте також: Діти Донеччини виграють олімпіади, поки росіяни руйнують їхні містаДіти Донеччини виграють олімпіади, поки росіяни руйнують їхні міста

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Росіяни закріплюються біля Кліщіївки та збільшили число військ

Семаковська Тетяна 09:31, 15 Січня 2024
Росіяни просуваються до Богданівки
ЗСУ / фото ілюстративне

На Бахмутському напрямку тривають бої, росіяни просуваються вперед до навколишніх сіл. Ймовірно, що ворог мав успіх у Богданівці.

Про це повідомляє журналіст Богдан Мірошников.

Ситуація на Бахмутському напрямку

Росіяни за минулу добу продовжили наступ, розширивши зону контролю, без закріплення. Інша ситуація поблизу села Кліщіївка, тут окупанти закріпилися майже впритул до села.

Ситуація на Бахмутському напрямку
Карта боїв на Бахмутському напрямку / скриншот Deep State

Там насправді справжній хаос. Адже ми частково контролюємо досі залізницю, частину висот, але ворог проповзає на загрозливі рубежі,

каже Богдан Мірошников // про ситуацію на фронті

Захисник Бахмутського напрямку з позивним “Бахмутський демон” зазначає, що великий тиск росіяни чинять на Хромове. Щодо Кліщіївки, то тут Сили Оборони контролюють висоти, за минулу добу відбили 5 атак.

Росіяни використовують КАБи, артилерію, гради, дрони тощо. За останніми повідомленнями, Інституту вивчення війни російські війська збільшили кількість особового складу на Бахмутському напрямку до близько 80 000 осіб.

Нагадаємо, що станом на січень 2024 рік в Україні налічують 462 тисячі окупантів. Крім того, на тимчасово поневолених українських землях розміщені 35 тисяч “росгвардійців”, які забезпечують окупаційний режим.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Мобілізація з 25: які зміни чекають українців з 2024 року

Семаковська Тетяна 11:14, 26 Грудня 2023
Військові на фронті / Генштаб

25 грудня Кабмін вніс новий законопроєкт під номером 10378 до парламенту, який має удосконалити сам процес мобілізації в Україні, військовий облік та проходження військової служби. У пояснювальній записці зазначають, що хочуть змінити призовний вік з 27 до 25 років, а також запровадити суворі обмеження для тих осіб, які є військовозобов’язаними, але не з’являються до військових частин.

Які зміни чекають військовозобов’язаних українців — читайте у матеріалі.

Новий законопроєкт про мобілізацію

Верховна Рада розглядає законопроєкт 10378, який має змінити процес мобілізації в Україні. Серед основних нововведень наступні:

 • зміна призовного віку з 27 до 25 років;
 • військові, які були звільнені з полону, можуть відпочити та пройти відновлення, взяти відпустки зі збереженням грошового забезпечення тривалістю 90 календарних днів;
 • мобілізовані, які прослужили 36 місяців (2 роки), мають право звільнитися від військової служби;
 • поняття “обмежено придатні” пропонують прибрати, а особи, які належали до цієї категорії, мають повторно пройти медкомісію. Після цього визначать, хто може бути частиною ЗСУ, а хто — ні;
 • строковиків зможуть призвати до служби, але тільки через шість місяців після звільнення зі строкової служби;
 • строкову службу можуть скасувати, але замість неї пропонують ввести базову військову службу, яку потрібно пройти до 25 років;
 • запровадження для громадян України базової загальновійськової підготовки до 3 місяців для всіх громадян віком від 18 до 25 років при всіх навчальних закладах;
 • удосконалять сам процес рекрутингу, обіцяють, що будуть звертати увагу на навички особи та її професійне залучення.

Хто має право на відстрочку?

Право на надання відстрочки та звільнення від призову на військову службу під час мобілізації, мають особи, які:

 • мають дружину (чоловіка) з інвалідністю І чи II групи та/або одного зі своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю обрали військовозобов’язаного для здійснення за ними догляду;
 • опікуни особи з інвалідністю І чи ІІ групи, визнаної судом недієздатною;
 • члени сім’ї першого ступеню споріднення особи з інвалідністю I групи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю І групи (не більше одного члена сім’ї);
 • члени сім’ї першого ступеню споріднення особи з інвалідністю II групи або особи, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду;
 • зайняті постійним доглядом за такими особами (не більше одного члена сім’ї);
 • жінки, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного
  віку, а також якщо дитина потребує домашнього догляду тривалістю, з визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку;
 • вагітні жінки;
 • тільки діючі народні депутати України та депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим;
 • здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий за однією спеціальністю (фахом);
 • докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти;
 • наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти,
  наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь;
 • педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах за основним місцем роботи на повну ставку;
 • військовозобов’язані, які проходили військову службу та були звільнені зі служби у запас у зв’язку зі звільненням з полону.
 • військовозобов’язані з числа громадян, які були звільненні зі строкової військової служби під час дії воєнного стану.

Що буде, якщо не прийти по повістці?

До військовозобов’язаних та резервістів, які мали прийти до центрів комплектування, але не зробили цього, пропонують запровадити суворі обмеження. Йдеться про заборону виїзду за кордон та відмову в кредитах, позиках.

Крім того, буде:

 • заборона проведення операцій з нерухомим і рухомим майном;
 • обмеження права на керування власним транспортом і отримання посвідчення водія;
 • обмеження права на користування і розпорядження коштами й іншими цінностями;
 • призупинення отримання пільг і послуг від держави.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!