Хроніка війни: що відомо про Соледар?

Семаковська Тетяна 16:26, 16 Січня 2023

photo 2023 01 11 13 21 37 317d2Останні дні увага українців були прикута до Донеччини, зокрема до міста Соледар. Зібрали для вас всю необхідну та офіційну інформацію про Соледар.

7 грудня у звіті Інституту вивчення війни з’явилися інформація про те, що бойовики групи «Вагнера» взяли під контроль Яковлівку і що запеклі бої тривають поблизу Бахмута в Опитному, Кліщіївці та Соледарі. Вже тоді окупанти звітували про успіхи поблизу Соледара.

5 січня стало відомо, що окупанти хочуть захопити Соледар, щоб відрізати військове постачання для ЗСУ в Бахмуті. Російські джерела стверджують, що їхні війська захопили три невстановлені колишні українські оборонні позиції на південь від 

Соледара і захопили залізничну станцію Дексонська на південній околиці Соледара. Російські війська, ймовірно, сподівалися захопити Соледар на північний схід від Бахмута, щоб отримати доступ до траси Т0513 Бахмут-Сіверськ, однієї з двох основних логістичних ліній, що постачають українські війська в Бахмуті.

Своєю чергою,  українські бійці на відео під Соледаром заявили, що російські сили змінили тактику і тепер кидають піхоту в бій без підготовчого артилерійського вогню. ЗСУ розстрілюють російські піхотні групи чисельністю 15 осіб з відстані 20 метрів.

Ця очевидна зміна тактики свідчить про те, що російські сили в районі Соледар-Бахмут, активізували спроби закріпитися на тактичному рівні, але навряд чи зможуть утримати оперативно важливу територію. 

9 січня Інститут вивчення війни заявив, що окупанти мають певні успіхи в Соледарі. Українські військові підтвердили, що хоча російські сили не повністю контролюють Соледар, ситуація в населеному пункті є надзвичайно складною, а особовий склад “групи Вагнера” просувається в окремих районах.

10 січня окупанти звітували про захоплення Соледару та ймовірне оточення Бахмута. Кілька російських джерел стверджували, що вагнерівці просунулися на захід від Соледара 10 січня. Однак, фінансист групи Вагнера євген пригожин спростував ці заяви, зазначивши, що його найманці все ще ведуть боротьбу проти українських військ. 

Станом на 10 січня ISW спостерігав лише візуальне підтвердження присутності сил групи Вагнера в центрі Соледара. Реальність поблочного контролю місцевості в Соледарі російськими загарбниками — затьмарюється динамічним характером міських боїв. Російські війська в основному намагаються досягти значних тактичних переваг в районі Соледара протягом декількох місяців. 

photo 2023 01 13 20 12 33 29b43

Дорога на Соледар. Фото: Libkos 

Як пише Інститут вивчення війни, навіть якщо прийняти за чисту монету найщедріші російські заяви, захоплення Соледара не означатиме негайного оточення Бахмута.

Станом на 12 січня 2023 року загарбники ще не повністю захопили Соледар, незважаючи на нещодавнє просування російських військ. Крім того, навіть можливе захоплення Соледару навряд чи дозволить російським військам захопити Бахмут. Нагадаємо, що станом на 12 січня у Соледарі залишалися понад 500 цивільних, серед цього числа є 15 дітей.

Тим часом у владних колах рф сперечалися через тактичні успіхи росіян в Соледарі. ЗМІ та блогери, пов’язані з групою Вагнера та Збройними силами рф, роблять суперечливі спроби приписати собі тактичні успіхи росіян.

Таким чином, вище командування рф може стверджувати, що воно несе певну відповідальність за перші за кілька місяців помітні тактичні успіхи в Україні. 

Міністерство оборони рф прагне захистити себе від подальшої критики за те, що його війська не здатні забезпечити відчутні успіхи на полі бою.  Крім того, в Міноборони рф хочуть запобігти подальшому посиленню впливу пригожина через можливість взяти на себе одноосібну відповідальність за потенційне захоплення росіянами Соледара.

12 січня Інститут вивчення війни заявив, що росіяни, ймовірно, захопили частину Соледару. Тоді ж у Міноборони України підкреслили, що Сили оборони тримаються там з усіх сил, а у місті тривають бої.

photo 2023 01 13 20 12 33 2 02461

Соледар. Фото: Libkos 

Інститут вивчення війни вважає, що російські інформаційні операції перебільшили значення Соледару, який у кращому випадку є російською пірровою тактичною перемогою. За оцінками ISW, захоплення Соледару – населеного пункту площею менше 5,5 квадратних миль – не дозволить російським військам встановити контроль над критично важливими українськими наземними лініями зв’язку до Бахмута. 

Це також не покращить позиції російських військ для оточення міста в короткостроковій перспективі. Російські війська, ймовірно, захопили Соледар після того, як витратили значні ресурси на тактичну перемогу з високим рівнем виснаження, що прискорить ймовірну кульмінацію деградованих російських сил під Бахмутом. Окупанти можуть вирішити підтримувати стабільно високі темпи наступу в районі Бахмута, але деградована бойова міць російських військ і загальне виснаження не дозволять цим наступам досягти оперативно значущих результатів.

photo 2023 01 13 13 03 08 a098d

Ганна Маляр. Фото: Телеграм

15 січня Заступник Міністра Оборони Ганна Маляр прокоментувала ситуацію довкола Соледару. Вона нагадала, що  обстановкою на фронті в повній мірі володіють лиге – 

Верховний Головнокомандувач, Міністр оборони, Головнокомандувач, Начальник Генерального Штабу. Ганна Маляр зауважила, що в Соледарі тривають бої.

“Все інше – неперевірена інформація, несанкціонована і без знання загальної картини фронту, бо це держ.таємниця. Крім того, інформація уповноваженими особами оприлюднюється з урахуванням не лише оперативної обстановки, а й наших військових  планів. 

Цивільні особи не знають цих планів і тому не розуміють контекст, в якому подають фрагменти інформації, що стали їм відомі. Чим завдають шкоди нашій обороні”, — резюмувала Маляр.

Фото: libkos 

Читайте також: Що ми маємо зробити після перемоги?: погляд громадського діяча Володимира Березіна

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Російські сили просунулися біля Веселого на Сіверському напрямку

Валентина Славінська Славінська Валентина 10:35, 9 Травня 2024
Важкі бої / фото Генштабу

Російські війська прорвались в районі села Веселе на Донеччині, намагаючись розширити плацдарм для подальшого просування в напрямку стратегічно важливого міста.

Про це повідомляють аналітики ресурсу Deep State

Прорив біля Веселого

Ситуація на Сіверському напрямку в районі від Роздолівки до Білогорівки залишається напруженою. Російські сили зосередили підрозділи повітряно-десантних військ і наступають вздовж залізниці східніше від Веселого.

Карта боїв на Донеччині / фото Deepstate

Одному з російських підрозділів вдалося досягти локального прориву в районі Веселого після тривалих боїв. Український підрозділ, що тримав оборону на цій ділянці, вичерпав свої сили через понаднормове розгортання понад рік без ротацій.

Окрім Веселого, ворог також намагається прорвати оборону в районах Білогорівки, Золотарівки та Верхньокам’янки, прагнучи захопити Сіверськ і відрізати так званий “Сіверський виступ”.

Для прориву окупанти закидають позиції українських військових. 

“Бої в цьому районі дуже динамічні, позиції переходять з рук в рук, а московити не втрачають можливості кожне тимчасове зайняття позиції подати медійно як “великий” прорив”, — пишуть у Deep State.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: українські військові знищують енергосистему своєї країни

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 12:13, 26 Квітня 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Проросійський телеграм-канал поширює фейк про те, що українські військові нібито здійснюють обстріли критичної інфраструктури своєї країни. Чому ця заява є брехливою — читайте в матеріалі “Бахмут.IN.UA”.

Хто запустив цей фейк?

Опубліковано допис у Телеграм-каналі “Запорожская АЭС – Росатом”, де зазначено, що українські військові обстрілюють українську енергосистему.

Скриншот / джерело

Сам канал, на перший погляд, схожий на офіційний акаунт “Росатому”, який присвятили новинам тимчасово окупованої ЗАЕС, проте адміністратори скоріш за все є колаборантами або акаунт потрапив до рук росіян. Адже у 2020 році в цьому акаунті було опубліковано фото з написом «Запорожье — это Украина». Тож з початку повномасштабного вторгнення адміністрація Телеграм-каналу змінила свою позицію та почала публікувати антиукраїнські дописи.

Скриншот / джерело

Хоч ЗАЕС фактично підпорядкована “Росатому”, подібних заяв щодо обстрілів енергосистеми українськими військовими немає ані на офіційному каналі “Росатому“, ані  в новинному каналі “Росатому“.

Чим підкріплені звинувачення?

Зазначається, що інформація нібито надійшла з чат-бота каналу очевидно від інших проросійських осіб, що слідкують за публікаціями «Запорожская АЭС – Росатом».  Проте жодного підтвердження написаному не надали: немає ані самого повідомлення у пересланому форматі, ані його скриншоту. Отже, відсутнє першоджерело інформації про обстріли, що вже викликає сумніви в її достовірності.

До того ж у характерній для російських ЗМІ манері вкотре просувають ідею того, що нібито територія України є «окупованою самими українцями» і насправді «належить рф». Однак, звісно, це лише примітивний спосіб наголосити на тому, що Україну треба «звільняти» від української влади.

Як росіяни пояснюють обстріли українськими військовими своєї ж енергосистеми?

Першою «причиною» або «метою» пропагандисти вважають те, що українські військові таким чином прагнуть вигнати цивільний персонал з електростанцій, захопити їх та розмістити там військову техніку. Окрім того, стверджується, що електростанції планується «пилити на металолом». Деталі щодо виду техніки, якою нібито українці обстріляли енергетичні об’єкти, також відсутні.

Другою версією «причини» телеграм-канал висуває те, що Україна нібито планує рано чи пізно здавати Лівобережну частину країни рф, тож після себе має на меті знищити електростанції заздалегідь.

Окрім цього, російські посіпаки звинувачують Україну в застосуванні тактики “спаленої землі”. Таким чином, рф перекладає відповідальність з себе на українську сторону. Хоча саме росія вже протягом двох років повномасштабного вторгнення застосовує цю тактику, знищуючи одне окуповане українське місто за іншим. Особливо активно росіяни використовують цей метод на Донбасі, а саме на Бахмутському напрямку, як повідомляє Суспільне. Дана теза представлена з метою нагадати, що рф не полишає спроби окупувати всю територію України, з метою просувати ідею готовності України до капітуляції.

Висновок

Отже, допис каналу “Запорожская АЭС – Росатом” є фейковим, адже не містить жодних доказів того, що в ньому написано: ані скриншотів, ані першоджерел отриманих ним даних щодо обстрілів української енергосистеми, ані посилань на певні офіційні заяви тим паче. Усе в публікації побудовано на пропаганді окупації України та звинуваченнях української армії.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!