Хроніка війни: що відомо про Соледар?

Семаковська Тетяна 16:26, 16 Січня 2023

photo 2023 01 11 13 21 37 317d2Останні дні увага українців були прикута до Донеччини, зокрема до міста Соледар. Зібрали для вас всю необхідну та офіційну інформацію про Соледар.

7 грудня у звіті Інституту вивчення війни з’явилися інформація про те, що бойовики групи «Вагнера» взяли під контроль Яковлівку і що запеклі бої тривають поблизу Бахмута в Опитному, Кліщіївці та Соледарі. Вже тоді окупанти звітували про успіхи поблизу Соледара.

5 січня стало відомо, що окупанти хочуть захопити Соледар, щоб відрізати військове постачання для ЗСУ в Бахмуті. Російські джерела стверджують, що їхні війська захопили три невстановлені колишні українські оборонні позиції на південь від 

Соледара і захопили залізничну станцію Дексонська на південній околиці Соледара. Російські війська, ймовірно, сподівалися захопити Соледар на північний схід від Бахмута, щоб отримати доступ до траси Т0513 Бахмут-Сіверськ, однієї з двох основних логістичних ліній, що постачають українські війська в Бахмуті.

Своєю чергою,  українські бійці на відео під Соледаром заявили, що російські сили змінили тактику і тепер кидають піхоту в бій без підготовчого артилерійського вогню. ЗСУ розстрілюють російські піхотні групи чисельністю 15 осіб з відстані 20 метрів.

Ця очевидна зміна тактики свідчить про те, що російські сили в районі Соледар-Бахмут, активізували спроби закріпитися на тактичному рівні, але навряд чи зможуть утримати оперативно важливу територію. 

9 січня Інститут вивчення війни заявив, що окупанти мають певні успіхи в Соледарі. Українські військові підтвердили, що хоча російські сили не повністю контролюють Соледар, ситуація в населеному пункті є надзвичайно складною, а особовий склад “групи Вагнера” просувається в окремих районах.

10 січня окупанти звітували про захоплення Соледару та ймовірне оточення Бахмута. Кілька російських джерел стверджували, що вагнерівці просунулися на захід від Соледара 10 січня. Однак, фінансист групи Вагнера євген пригожин спростував ці заяви, зазначивши, що його найманці все ще ведуть боротьбу проти українських військ. 

Станом на 10 січня ISW спостерігав лише візуальне підтвердження присутності сил групи Вагнера в центрі Соледара. Реальність поблочного контролю місцевості в Соледарі російськими загарбниками — затьмарюється динамічним характером міських боїв. Російські війська в основному намагаються досягти значних тактичних переваг в районі Соледара протягом декількох місяців. 

photo 2023 01 13 20 12 33 29b43

Дорога на Соледар. Фото: Libkos 

Як пише Інститут вивчення війни, навіть якщо прийняти за чисту монету найщедріші російські заяви, захоплення Соледара не означатиме негайного оточення Бахмута.

Станом на 12 січня 2023 року загарбники ще не повністю захопили Соледар, незважаючи на нещодавнє просування російських військ. Крім того, навіть можливе захоплення Соледару навряд чи дозволить російським військам захопити Бахмут. Нагадаємо, що станом на 12 січня у Соледарі залишалися понад 500 цивільних, серед цього числа є 15 дітей.

Тим часом у владних колах рф сперечалися через тактичні успіхи росіян в Соледарі. ЗМІ та блогери, пов’язані з групою Вагнера та Збройними силами рф, роблять суперечливі спроби приписати собі тактичні успіхи росіян.

Таким чином, вище командування рф може стверджувати, що воно несе певну відповідальність за перші за кілька місяців помітні тактичні успіхи в Україні. 

Міністерство оборони рф прагне захистити себе від подальшої критики за те, що його війська не здатні забезпечити відчутні успіхи на полі бою.  Крім того, в Міноборони рф хочуть запобігти подальшому посиленню впливу пригожина через можливість взяти на себе одноосібну відповідальність за потенційне захоплення росіянами Соледара.

12 січня Інститут вивчення війни заявив, що росіяни, ймовірно, захопили частину Соледару. Тоді ж у Міноборони України підкреслили, що Сили оборони тримаються там з усіх сил, а у місті тривають бої.

photo 2023 01 13 20 12 33 2 02461

Соледар. Фото: Libkos 

Інститут вивчення війни вважає, що російські інформаційні операції перебільшили значення Соледару, який у кращому випадку є російською пірровою тактичною перемогою. За оцінками ISW, захоплення Соледару – населеного пункту площею менше 5,5 квадратних миль – не дозволить російським військам встановити контроль над критично важливими українськими наземними лініями зв’язку до Бахмута. 

Це також не покращить позиції російських військ для оточення міста в короткостроковій перспективі. Російські війська, ймовірно, захопили Соледар після того, як витратили значні ресурси на тактичну перемогу з високим рівнем виснаження, що прискорить ймовірну кульмінацію деградованих російських сил під Бахмутом. Окупанти можуть вирішити підтримувати стабільно високі темпи наступу в районі Бахмута, але деградована бойова міць російських військ і загальне виснаження не дозволять цим наступам досягти оперативно значущих результатів.

photo 2023 01 13 13 03 08 a098d

Ганна Маляр. Фото: Телеграм

15 січня Заступник Міністра Оборони Ганна Маляр прокоментувала ситуацію довкола Соледару. Вона нагадала, що  обстановкою на фронті в повній мірі володіють лиге – 

Верховний Головнокомандувач, Міністр оборони, Головнокомандувач, Начальник Генерального Штабу. Ганна Маляр зауважила, що в Соледарі тривають бої.

“Все інше – неперевірена інформація, несанкціонована і без знання загальної картини фронту, бо це держ.таємниця. Крім того, інформація уповноваженими особами оприлюднюється з урахуванням не лише оперативної обстановки, а й наших військових  планів. 

Цивільні особи не знають цих планів і тому не розуміють контекст, в якому подають фрагменти інформації, що стали їм відомі. Чим завдають шкоди нашій обороні”, — резюмувала Маляр.

Фото: libkos 

Читайте також: Що ми маємо зробити після перемоги?: погляд громадського діяча Володимира Березіна

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Росіяни закріплюються біля Кліщіївки та збільшили число військ

Семаковська Тетяна 09:31, 15 Січня 2024
Росіяни просуваються до Богданівки
ЗСУ / фото ілюстративне

На Бахмутському напрямку тривають бої, росіяни просуваються вперед до навколишніх сіл. Ймовірно, що ворог мав успіх у Богданівці.

Про це повідомляє журналіст Богдан Мірошников.

Ситуація на Бахмутському напрямку

Росіяни за минулу добу продовжили наступ, розширивши зону контролю, без закріплення. Інша ситуація поблизу села Кліщіївка, тут окупанти закріпилися майже впритул до села.

Ситуація на Бахмутському напрямку
Карта боїв на Бахмутському напрямку / скриншот Deep State

Там насправді справжній хаос. Адже ми частково контролюємо досі залізницю, частину висот, але ворог проповзає на загрозливі рубежі,

каже Богдан Мірошников // про ситуацію на фронті

Захисник Бахмутського напрямку з позивним “Бахмутський демон” зазначає, що великий тиск росіяни чинять на Хромове. Щодо Кліщіївки, то тут Сили Оборони контролюють висоти, за минулу добу відбили 5 атак.

Росіяни використовують КАБи, артилерію, гради, дрони тощо. За останніми повідомленнями, Інституту вивчення війни російські війська збільшили кількість особового складу на Бахмутському напрямку до близько 80 000 осіб.

Нагадаємо, що станом на січень 2024 рік в Україні налічують 462 тисячі окупантів. Крім того, на тимчасово поневолених українських землях розміщені 35 тисяч “росгвардійців”, які забезпечують окупаційний режим.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Мобілізація з 25: які зміни чекають українців з 2024 року

Семаковська Тетяна 11:14, 26 Грудня 2023
Військові на фронті / Генштаб

25 грудня Кабмін вніс новий законопроєкт під номером 10378 до парламенту, який має удосконалити сам процес мобілізації в Україні, військовий облік та проходження військової служби. У пояснювальній записці зазначають, що хочуть змінити призовний вік з 27 до 25 років, а також запровадити суворі обмеження для тих осіб, які є військовозобов’язаними, але не з’являються до військових частин.

Які зміни чекають військовозобов’язаних українців — читайте у матеріалі.

Новий законопроєкт про мобілізацію

Верховна Рада розглядає законопроєкт 10378, який має змінити процес мобілізації в Україні. Серед основних нововведень наступні:

 • зміна призовного віку з 27 до 25 років;
 • військові, які були звільнені з полону, можуть відпочити та пройти відновлення, взяти відпустки зі збереженням грошового забезпечення тривалістю 90 календарних днів;
 • мобілізовані, які прослужили 36 місяців (2 роки), мають право звільнитися від військової служби;
 • поняття “обмежено придатні” пропонують прибрати, а особи, які належали до цієї категорії, мають повторно пройти медкомісію. Після цього визначать, хто може бути частиною ЗСУ, а хто — ні;
 • строковиків зможуть призвати до служби, але тільки через шість місяців після звільнення зі строкової служби;
 • строкову службу можуть скасувати, але замість неї пропонують ввести базову військову службу, яку потрібно пройти до 25 років;
 • запровадження для громадян України базової загальновійськової підготовки до 3 місяців для всіх громадян віком від 18 до 25 років при всіх навчальних закладах;
 • удосконалять сам процес рекрутингу, обіцяють, що будуть звертати увагу на навички особи та її професійне залучення.

Хто має право на відстрочку?

Право на надання відстрочки та звільнення від призову на військову службу під час мобілізації, мають особи, які:

 • мають дружину (чоловіка) з інвалідністю І чи II групи та/або одного зі своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю обрали військовозобов’язаного для здійснення за ними догляду;
 • опікуни особи з інвалідністю І чи ІІ групи, визнаної судом недієздатною;
 • члени сім’ї першого ступеню споріднення особи з інвалідністю I групи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю І групи (не більше одного члена сім’ї);
 • члени сім’ї першого ступеню споріднення особи з інвалідністю II групи або особи, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду;
 • зайняті постійним доглядом за такими особами (не більше одного члена сім’ї);
 • жінки, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного
  віку, а також якщо дитина потребує домашнього догляду тривалістю, з визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку;
 • вагітні жінки;
 • тільки діючі народні депутати України та депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим;
 • здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий за однією спеціальністю (фахом);
 • докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти;
 • наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти,
  наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь;
 • педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах за основним місцем роботи на повну ставку;
 • військовозобов’язані, які проходили військову службу та були звільнені зі служби у запас у зв’язку зі звільненням з полону.
 • військовозобов’язані з числа громадян, які були звільненні зі строкової військової служби під час дії воєнного стану.

Що буде, якщо не прийти по повістці?

До військовозобов’язаних та резервістів, які мали прийти до центрів комплектування, але не зробили цього, пропонують запровадити суворі обмеження. Йдеться про заборону виїзду за кордон та відмову в кредитах, позиках.

Крім того, буде:

 • заборона проведення операцій з нерухомим і рухомим майном;
 • обмеження права на керування власним транспортом і отримання посвідчення водія;
 • обмеження права на користування і розпорядження коштами й іншими цінностями;
 • призупинення отримання пільг і послуг від держави.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!