Бахмут вдруге стає полем битви проти московитів  

Семаковська Тетяна 21:22, 23 Травня 2022

280953303 740502480421859 980764892117414876 n 3cde0Можливо ви не знали, чи трохи підзабули уроки історії про минуле Бахмута. Насправді місто вже не вперше потерпає від бажання московитів встановити тут свої порядки. Як це було у ХVІІІ столітті та чому у Булавінському повстанні існує запорізькій слід у розказує завідувач відділу Бахмутського краєзнавчого музею Ігор Корнацький.

Після того, як у 2015 році в ході декомунізації в Бахмуті (тоді ще Артемівську) покинули свої постаменти комуністичні вожді Ленін, Артем (Сергєєв) та Квірінг, єдиною історичною постаттю, яка вшанована пам’ятником на одній із площ у центрі міста, залишився Кіндрат Булавін (1667 – 1708) – ватажок козацького повстання на Дону й Слобожанщині. Цей пам’ятник був встановлений у 1971 році, коли масштабно відзначалося офіційне 400-річчя заснування міста (про те, наскільки вірогідною є ця дата, йшлося в попередній нашій публікації).

Кондратій Булавін ac9d8

Пам’ятник Кіндрату Булавіну в Бахмуті. 1971 р.

Погруддя суворого козацького отамана стоїть у історичному центрі Бахмута, де колись була розташована дерев’яна Бахмутська фортеця. Фортеця представляла собою укріплення козаків-солеварів, збудоване в 1703 році й наступного року передане царською грамотою в підпорядкування Ізюмського слобідського козацького полку. Незважаючи на це між слобідськими й донськими козаками продовжувалися суперечки за володіння соляними джерелами.  Тож не дивно, що вже в 1705 році бачимо отаманом Бахмутських солеварів донського козака Кіндрата Опанасовича Булавіна.

Хто такий Булавін?

Тривалий час місцем його народження вважалася слобода Трьохізбенська (нині селище Трьохізбенка на території Луганської області). Але архівні дослідження довели, що Булавін походив не від донських козаків, а з військово-служилої верстви «дітей боярських», і народився в слободі Старий Салтів на Харківщині, тобто на Слобідській Україні.

Бунт бахмутських солеварів

Перші звістки про Кіндрата Булавіна датуються 1705 – 1706 роками, коли він очолив бунт бахмутських солеварів проти царського уряду. Бахмутяни відмовилися підкорятися ізюмському полковнику Шидловському, вчинили опір перепису солеварень, заарештували, а потім вигнали з містечка  царського дяка Горчакова, який прибув із військовою командою для вирішення суперечки між ізюмцями й донцями. Цей бунт вважається передвістям булавінського повстання, яке розгорнулося в наступні два роки.

 


Для пошуку й повернення втікачів на Дон у 1707 році був споряджений загін князя Ю. Долгорукова. Серед інших завдань він мав здійснити розшук у справі про бахмутський бунт. Військо Донське мало заарештувати Булавіна й видати його князю. Але повстанці випередили цей намір, у ніч на 9 жовтня 1707 року напали на каральний загін і знищили його. Донська старшина, щоб довести свою непричетність до цієї події, нашвидку зібрала похідне військо і спрямувала його проти булавінців. 18 жовтня повстанців було розбито, але самому Булавіну з групою козаків вдалося втекти на Бахмут, а звідти на Запорозьку Січ.

280953303 740502480421859 980764892117414876 n 3cde0

Пам’ятник Кіндрату Булавіну в Трьохізбенці. 1998 р

Булавін уклав із запорожцями таємний союз

Хоча січова старшина й намагалася відмовити товариство від масового виступу на боці Булавіна, але січовики дозволили Кіндрату та його сподвижникам отаборитися навколо фортеці Кодак і вербувати добровольців. Навесні 1708 року уряд вислав на придушення повстання регулярні війська під командою брата вбитого князя – В. Долгорукова. Булавін полишив Кодак і вирушив на Міус, а звідти на Дон, разом із загонами отаманів Безпалого, Голого, Драного, Некрасова.

9 травня К. Булавін у Черкаську був обраний військовим отаманом Війська Донського. У тому ж місяці жителі Бахмута урочисто зустрічали булавінського отамана Сергія Безпалого, який прийшов із загоном у тисячу чоловік і очікував приходу ще 300 запорожців. А сам Булавін наприкінці травня надіслав із Бахмута універсал на Запорозьку Січ, в якому закликав запорожців вирушати до слободи Ямпіль, щоб дати відсіч царським військам. Запорожці, отримавши цей універсал, стали переходити на бік повстанців партіями по кількасот чоловік. Дізнавшись про це, цар наказував В. Долгорукому особливо пильнувати, щоб не допустити з’єднання запорожців із донцями.

280958618 533532791614201 5363696704866822077 n 0768f

Пам’ятний хрест біля села Крива Лука. 1990-і роки

Царський уряд задушив повстання і спалив Бахмут

2 липня 1708 року повстанський загін під проводом отамана Семена Драного зазнав поразки від урядових військ у битві біля Кривої Луки. Тривалий час місцем битви вважалося село Крива Лука на Лиманщині. Саме там був встановлений пам’ятний хрест про цю подію Але останнім часом ствердилася думка, що під цією назвою слід розуміти урочище Крива Лука на Дінці, біля сучасного села Закітного.

повстання к булавіна 92bf0

Булавінське повстання 1707 – 1708 рр

Наступного дня урядові війська під Бахмутом перемогли запорожців, які прийшли на допомогу булавінцям, після чого зруйнували дощенту і спалили місто. Була вчинена жорстока розправа над місцевими мешканцями, які брали участь  у повстанні. Лише через рік уряд вирішив відновити солеварні на Бахмуті й вібудувати хоча б невелику фортецю для захисту від татарських нападів.

Читайте також: 

7 липня в Черкаську Кіндрат Булавін був оточений у своєму будинку заколотниками, які вирішили видати його урядові, і загинув у сутичці. Після його загибелі деякий час діяли повстанські загони М. Голого й С. Безпалого, а І. Некрасов зі своїми прибічниками відступив на Кубань, у межі володінь кримського хана.

Таким чином Бахмут у 1707 – 1708 роках став місцем спільної боротьби запорозьких і донських козаків проти царських карателів, за стародавні козацькі вольності.

Ця публікація була підготовлена в рамках проєкту «Громадськість за демократизацію», який виконує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за сприяння Європейського Союзу. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО «Бахмутська Фортеця» і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу та Інституту економічних досліджень та політичних консультацій.

Квитанція замість права власності: як у Бахмуті окупанти оформлюють спадщину

Валентина Твердохліб 12:05, 4 Квітня 2025
окупації, спадщину
Зруйноване житло в Бахмуті / фото росджерела

Окупаційна влада роз’яснила, як оформлювати спадщину в Бахмуті за російським законодавством. Для оформлення спадщини прийматимуть сумнівні документи та довідки. Зокрема, доказом можуть стати квитанції за оплату комунальних послуг, що відкриє шлях до заволодіння майна шахраями.

Про офомлення спадщини в Бахмуті повідомляють росджерела.

Окупанти оформлюють спадщину в Бахмуті

У січні 2025 року окупанти відновили роботу Артемівського міського суду, призначивши туди суддів з рф. Тепер у цю установу звертаються бахмутяни, які виїхали на непідконтрольні Україні території. Одним з питань, яке може вирішити суд, є оформлення спадщини. Наразі суд — це єдина інстанція, яка може передати майно спадкоємцю, оскільки нотаріуса для Бахмута окупанти так і не призначили.

Окупанти стверджують, що наразі не утворений Артемівський нотаріальний округ, а обов’язки нотаріальних дій на інших нотаріусів не покладено. Через це є перешкода для вступу спадкоємців у права спадкування. Звертатися за захистом прав треба лише в суд.

При цьому спадкоємці можуть подати позов щодо підтвердження фактичного прийняття спадщини. Для цього люди можуть надати в суд:

  • довідку про проживання спільно зі спадкодавцем;
  • квитанцію про сплату податку;
  • квитанцію про сплату комунальних послуг;
  • ощадна книжка на ім’я спадкодавця;
  • паспорт транспортного засобу на ім’я спадкодавця;
  • договір для проведення ремонтних робіт.
спадщину
Перелік документів / скриншот із росджерел

Такі сумнівні документи й довідки можуть відкрити шлях до заволодіння майном у шахрайський спосіб. Деякі бахмутяни виїжджали без документів, тому їх могли викрасти інші люди. Тепер це може дати право шахраям заволодіти чужим майном.

Маючи ці документи, Артемівський суд, який підпорядкований окупантам, може передати спадщину іншим особам.

Нагадаємо, що окупаційна влада анонсувала іпотечну програму для заселення Бахмута. У місто, нібито, заселятимуть родини з рф. Як працюватиме ця програма, читайте в нашому матеріалі.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Окупанти облаштували “лабораторію дронів” у Бахмуті — готують БПЛА для фронту

Валентина Твердохліб 11:25, 4 Квітня 2025
бахмуті
“Лабораторія дронів” у Бахмуті / скриншот

Окупований Бахмут зараз більше схожий на військову базу, ніж на місто. Звідси окупанти надають вогневу підтримку штурмовим групам, які наступають на українські міста. Також у місті відкрили майстерню з виготовлення і ремонту дронів для фронту.

Про те, як окупанти використовують Бахмут у військових цілях, розповіли російські пропагандисти.

Ситуація в Бахмуті

Російські військові перетворили Бахмут на справжню військову базу. Місто не відновлюють для заселення, натомість його використовують для цілей окупантів. Звідси йде підтримка окупантам, які воюють на лінії фронту.

Днями до Бахмута приїхали пропагандисти, які показали, як “працюють” окупанти, які перебувають у місті. Зокрема, росіяни надають вогневу підтримку штурмовикам, які наступають на українські міста. Самі росіяни зізнаються, що з Бахмута вони б’ють по Костянтинівці з РСЗВ “Град”.

Росіяни ведуть вогонь з Бахмута / скриншот

Також окупанти облаштували в Бахмуті “лабораторію дронів”. Тут вони ремонтують пошкоджені дрони і створюють нові. Окрім цього, тут виготовляють скиди для безпілотників. Виробництво дронів тут, нібито, йде без зупинок.

Виробництво дронів / скриншот
Хвостовики для скидів / скриншот

Нагадаємо, що окупанти використовують для своїх цілей і частково вціліле житло бахмутян. Як росіяни облаштували свої позиції у квартирах, дивіться у нашому матеріалі.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

окупації

Квитанція замість права власності: як у Бахмуті окупанти оформлюють спадщину

Окупаційна влада роз’яснила, як оформлювати спадщину в Бахмуті за російським законодавством. Для оформлення спадщини прийматимуть сумнівні документи та довідки. Зокрема, доказом можуть стати квитанції за […]

бахмуті

Окупанти облаштували “лабораторію дронів” у Бахмуті — готують БПЛА для фронту

Окупований Бахмут зараз більше схожий на військову базу, ніж на місто. Звідси окупанти надають вогневу підтримку штурмовим групам, які наступають на українські міста. Також у […]

Квітневий перерахунок пенсій 2025: нові суми, умови та отримувачі

З 1 квітня 2025 року в Україні автоматично перерахують пенсії для працюючих пенсіонерів та пенсіонерок, які після призначення або попереднього перерахунку пенсії продовжували офіційно працювати. […]

торецька

Росіяни намагаються прорватися до українських позицій у Торецьку через каналізацію

Торецький напрямок є одним з основних для рф. Окупанти активізували тут наступальні дії, залучивши нові сили і резерви. Щоб обійти українську оборону в Торецьку, ворог […]

Як купити пенсійний стаж у 2025 році: гід на процедуру та скільки коштує

Для виходу на пенсію в Україні потрібно мати 32 роки страхового стажу. Проте, існує механізм, який дозволяє купити роки різниці. Детальніше про те, як купити […]

18:35, 03.04.2025 Скопіч Дмитро