Напередодні 30 річної річниці Незалежності нашої країни журналісти громадського медіа-порталу питали місцевих громадських діячів, що на їхню думку вплинуло на розвиток громадянського суспільства Бахмута. Петро Тутов економіко-правовий та політичний експерт, громадський діяч поділився своїми міркуваннями.
Тридцять років це, перш за все, період становлення незалежної сучасної України, яке і відбулося саме за рахунок активізації суспільства та зростання національної самосвідомості наших громадян. Громада Бахмута в цих процесах не стала виключенням. Характеризуючи події, які в тій чи іншій мірі вплинули на розвиток громадянського суспільства міста, я би зазначив наступне.
- Створення та діяльність Артемівського міського дискусійного громадсько-політичного клубу «Пошук» (1990р.), який об’єднав активістів та інтелігенцію міста, які прагнули суттєвих змін та демократизації нашого суспільства.
- Місцеві вибори до нашої міської ради ХХІ скликання (весна 1990 року). Під впливом перебудови, ураховуючи демократизацію суспільства, вибори проходили за мажоритарним принципом, але на альтернативній основі, тобто були конкурентними. На деяких дільницях вони проходили у два тури, що надало можливість забезпечити Їх чесність і прозорість. Це були дійсно вільні і не заангажовані вибори. До складу ради потрапили багато нових облич, які дійсно займали активну громадянську позицію. Я також мав честь бути обраним до міськради і працювати в її складі. Усі наступні вибори: місцеві, до Верховної ради, вибори Президента України також давали значний поштовх для розвитку громадянського суспільства. Нажаль, з роками, ці процеси були комерціалізовані різними політичними силами та владою, що суттєво вплинуло на вільне волевиявлення громадян. У своїй більшості політичні сили не мають своєї структури на місцях, відсутні реальні програми, а їх представники постійно мігрують з однієї політсили до іншої! Мабуть тому з кожними виборами кількість виборців, що приймають участь у голосуванні постійно зменшується!
- Перший міський референдум за повернення місту його історичної назви – Бахмут (1991 року).
- Всеукраїнський референдум 1 грудня 1991 року на підтримку Акту проголошення незалежності України. Це були криголамні процеси, які торкнулися майже всіх прошарків нашого суспільства. У місті відбувалися різні збори, мітинги, дискусії та інше. Люди підтримали шлях до незалежності нашої країни! У референдумі в Україні прийняли участь 84,18% населення, а в Донецькій обл. 76,73% і відповідно проголосували «За незалежність» 90,32% і 83,9%!
- Створення у 2006 році першої міської громадської ради, як дорадчого органу міськвиконкому та міськради. Саме в ті часи було закладено організаційні та правові засади діяльності таких рад у майбутньому, що було в наступному підтримано Кабінетом міністрів України.
- Створення галузевої ради підприємців при міськвиконкомі Артемівської міськради (12.2009-06.2011р.). Це була громадська структура, яка дійсно мала вплив на прийняття рішень щодо підприємництва і не тільки на рівні місцевої влади. Нажаль, у наступному, діяльність таких рад була призупинена урядом Миколи Азарова.
- Події 2014 року та наступна війна, які надали значний поштовх розвитку патріотичних рухів, волонтерських, ветеранських об’єднань та громадянського суспільства в цілому.
- Запровадження міською владою механізмів розвитку громадських об’єднань та ініціативних груп шляхом фінансування їх діяльності через бюджети участі в реалізації різноманітних громадських проектів.
Вказаний перелік подій та заходів можна продовжити. Звертаю увагу, що це мій погляд на події цього періоду з урахуванням мого досвіду. В інших людей він може бути іншим і це, у відповідності до теорії Франца Мюллера-Лайєра, цілком нормально! Усі люди різні й тому їх погляди можуть суттєво відрізнятися!