Жителі Києва зможуть анонімно повідомляти про корупцію в КМДА

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 12:30, 25 Березня 2024
КМДА / фото з відкритих джерел

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) приєднало Київську міську державну адміністрацію (КМДА) до Єдиного порталу повідомлень викривачів. Це дозволить бахмутянам та іншим жителям столиці повідомляти про корупцію, при цьому отримуючи грошову винагороду.

Про це йдеться на офіційному сайті НАЗК.

Як повідомити про корупціонера 

Київську міську державну адміністрацію приєднали до порталу повідомлень викривачів корупції. Відтепер працівники можуть повідомляти про можливі факти зловживання службовим положенням або корупційні правопорушення у своєму органі.

Скористатися можливістю повідомити на порталі може будь-яка людина, яка має інформацію про можливий факт корупції. Утім, статус викривача надаватиметься тому, чия інформація містить факти, які можна перевірити і яка стала відомою під час трудової, професійної, господарської, громадської, наукової діяльності, проходження служби чи навчання. У разі відсутності хоча б однієї з умов людину вважають заявником.

Особливості викриття

Якщо інформація підтвердиться, то людина, яка повідомила про факт корупції, може отримати 10% від грошового розміру предмета корупційного кримінального правопорушення або від завданого державі збитку. Проте ця винагорода не може бути більшою за 3 тисячі мінімальних зарплат, встановлених на час вчинення такого правопорушення. Наразі це понад 21 мільйон гривень.

Куди звертатися

Портал пропонує вибір анонімно подавати повідомлення чи із зазначенням інформації про себе. Зазначимо, що особа, яка надіслала повідомлення в анонімному форматі, не може претендувати на винагороду, а також не може користуватися статусом викривача.

Про корупцію також можна повідомити за телефоном: +38 (044) 200 0691.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Хто має ініціювати діалог у громадах? Досвід Святогірська та питання Бахмута

Семаковська Тетяна 14:00, 28 Березня 2025

Громадські активісти з Донеччини й Луганщини, а також представники влади обговорили формати порозуміння й подолання конфліктів у громадах Сходу. Під час зустрічі обговорювали кейси діалогів у деокупованій громаді, а також порушили питання відповідальності за діалоги в тимчасово-окупованій громаді на прикладі Бахмута.

Більше про зустріч читайте в матеріалі.

Примітка. 25 березня відбулась онлайн зустріч “Студії Сходу: діалогові формати порозуміння і подолання конфліктів” в рамках проєкту «Посилення спроможності активістів українського Сходу впливати на процеси відновлення регіону (ІІ фаза)» за підтримкою Міжнародного фонду «Відродження», який реалізує ГО “Асоціація “Відродження та розвиток” у співпраці з консорціумом організацій ВГО “Асоціація сприяння самоорганізації населення”, ГО “Центр політико-правових реформ”, ГО “Громадська ініціатива Луганщини”.

Для чого потрібні діалогові формати?

Тренерка та фасилітаторка діалогів Наталія Кертичак, представниця “Фонду Освіта для Демократії”, поділилася з учасниками досвідом використання діалогового підходу. Її організація активно впроваджує такі методи в Польщі та Україні, допомагаючи знаходити спільну мову та долати розбіжності. Пані Наталя розповіла про основні принципи діалогу та про те, як він може стати важливим інструментом для згуртованості та підтримки громад у непрості часи.

Наталія Кертичак / скриншот із зустрічі

“Діалог — це процес справжньої взаємодії, у якому люди слухають один одного настільки уважно, щоби в них відбулася зміна, внаслідок того, що вони дізналися. Це така досить філософська дефініція…Діалог — це щоб слухати та ставити питання, щоб поглибити своє розуміння”, — пояснює пані Наталя.

За її словами, часто діалогами називають те, що ним не є. Це не робоча зустріч,  майстер-класи тощо. Діалог покликаний для того, щоб зрозуміти різні думки. Під час діалогів повинен бути фасилітатор, а також попередньо учасниці та учасники діалогу мають прийняти певні правила. Важливою рисою діалогу – це те, що в діалозі всі є рівними, кожен та кожна може поділитися своїм досвідом незалежно від свого соціального статусу.

“Дуже важливим є те, що результатом діалогів не має бути те, що хтось когось переконав в чомусь, що хтось перемагає. Мета діалогу — досягнути глибшої рефлексії над власними думками, переконаннями чи упередженнями”, — підкреслює фахівчиня.

Для громад, які опинилися у складних або кризових умовах, важливо мати можливість говорити та бути почутими. Саме через діалог люди можуть знайти спільну мову, зрозуміти одне одного та рухатися вперед. У таких розмовах немає місця суперечкам, осуду чи конфліктам – навпаки, це спосіб знайти спокій та порозуміння.

Водночас як зазначає експертка, багато людей бояться починати такі діалоги. І це природно – сьогодні в суспільстві багато напруги, важких переживань, а досвіду подібних зустрічей у багатьох просто немає. Саме тому цей формат ретельно напрацьовували, щоб зробити його безпечним, щирим і комфортним для кожного учасника. І що найважливіше – люди з Донеччини та Луганщини змогли довести: навіть у непростих умовах відверта розмова здатна об’єднувати та давати надію.

Діалоги порозуміння: приклад деокупованої громади Святогірська

Володимир Рибалкін / скриншот із зустрічі

Зустріч присвятили пошукам тих форматів спілкування, які вже працюють у громадах Сходу, аби ці практики могли використовувати громади Донеччини та Луганщини — як ті, що під контролем України, так й ті, які наразі є тимчасово-окупованими, але їх адміністрації продовжують працювати в евакуації.

Прикладом успішного діалогу подолання конфліктів поділився Володимир Рибалкін, голова міської військової адміністрації Святогірська. Нагадаємо, що Святогірськ був окупований російськими військами 7 червня 2022 року, а вже на початку вересня місто деокупували. Окупація тривала кілька місяців, і в цей час в Святогірську лишались люди без інформації про те, що відбувається довкола. Деокупація стала викликом, адже попри те, що з людьми тримали контакт, після звільнення довелось заново налагоджувати зв’язки з громадою. Зараз місцеві мають номер голови МВА — це його особистий телефон, на який зателефонувати може кожен, але на початку деокупації дії влади були під пильним оком громади.

“Люди дуже насторожено ставилися до адміністрації…Першим, що ми зробили, і я думаю, що дуже успішним, було створення Координаційного волонтерського центру. Очолили його люди, які були в окупації”, — ділиться досвідом Володимир Рибалкін.

Завдяки рішенню довірити керування центром людям, які безпосередньо жили в окупації, адміністрація оперативно отримала повний список людей, які перебували в громаді та потреби цих людей.

“Люди більше довіряли перші місяці таким же, як собі, які так само мали досвід окупації”.

Виклики перед громадою постали й через те, що налагоджувати діалоги потрібно було і з родичами людей, які покинули Святогірськ разом з росіянами.

“Я хочу це розповісти, щоб всі розуміли, який важкий цей період і як важко розставити пріоритети для того, щоб не образити людину, яка там була. Тому що дуже багато вішали ярликів, що якщо залишилась людина, то це 100% сепаратист, або чекаєш “рускій мір”. Але там у всіх різні історії…”, — пояснює Володимир Рибалкін.

Зараз Святогірськ відновився, допомогли у цьому і міжнародні організації та союзники, зокрема це місто побратим з США — Істон. Щомісяця з обох боків організовують зустріч, де представляти інтереси громади може не лише МВА, але й жителі.
Так вони відчувають, що мають вплив та їх голос чутний в громаді. 

Хто може брати ініціативу для діалогу з громадою ще не деокупованих міст?

Для цього прикладу взяли на розбір Бахмут, чия територія окупована, а люди наразі розкидані по всій Україні. Минулого року Бахмутська МВА анонсувала проєкт побудови житла для бахмутян на Рівненщині, у селищі Гоща, однак для цього бракувало порозуміння між громадами: у жителів Бахмута не питали, чи хочуть вони жити в цій громаді, а гощанці стикнулись з несподіваною для них новиною. Як результат — упереджене ставлення до ВПО. Водночас, безпечний майданчик для діалогу між 2 громадами за участі фасилітатора міг би допомогти цій ситуації. Проте хто повинен його ініціювати? Питанням цікавилась головна редакторка Бахмут IN.UA та голова ГО “Бахмутська Фортеця”.

“Для організації партисипації громади, за цим пошуком діалогу все ж таки має звертатися міський голова, очільник громади”, — висловлює думку громадська активістка з Краматорська Юлія Володченко.

Громадська діячка розповіла про досвід Гірської громади, яка також працює в евакуації. Саме очільник громади ініціював процес і залучив до створення Стратегії відбудови фасилітаторів з організації “Ro3kvit”. Ця громадська організація максимально залучила в обговорення громаду, а сам процес будували на основі діалогів серед мешканців.

Володимир Петров, представник хабів “ЯМаріуполь”, наводить приклади міської ради Маріуполя, яка провела вже кілька подібних діалогів за ініціативи міської ради. Визначили проблеми, навколо чого буде йти дискусія, визначили точки дотику — приміщення для цього міста виділяли їм на безплатній основі, а фасилітаторів залучали серед своїх містян, які працюють в бюджетній системі, попередньо їх навчаючи.

Модератор зустрічі Олег Гришин додав, що у будь-якому діалозі має бути лідер, який поведе громаду за собою і якщо ним не виступає міська влада, то допомогти в цьому можуть й громадські активісти, а ресурс на організацію майданчика знайдеться.

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”. Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду “Відродження”.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Росіяни встановили поклонний хрест на в’їзді в Бахмут: фото

Валентина Твердохліб 13:20, 28 Березня 2025
хрест
Окупанти встановлюють поклонний хрест у Бахмуті / фото росджерела

Російські окупанти привезли до Бахмута поклонний хрест від організації “руская община”, яка підтримує війну в Україні. Його встановили на в’їзді до міста.

Про це повідомляють росджерела.

Поклонний хрест у Бахмуті

Російські окупанти встановили поклонний хрест на в’їзді в Бахмут. Цим займалися військові з бригади “еспаньола”. Хрест окупантам передали “православні брати з руской общини”.

Для встановлення хреста росіяни провели справжню “операцію”. Пднімали його під прикриттям РЕБ і антидронових загонів.

Встановлення хреста / фото росджерела
Підняття хреста проходило під прикриттям антидронових загонів / фото росджерела

Встановлення хреста окупанти приурочили до своїх військових злочинів. Його встановили “в пам’ять про військових, які загинули в боях за Бахмут і Часів Яр”. Після того, як хрест встановили, окупанти зі зброєю в руках провели показову молитву.

Озброєні окупанти моляться біля хреста / фото росджерела

Зазначимо, що росіяни активно використовують тему православної віри для пропаганди. При цьому жодних згадок про те, що саме вони руйнують українські святині немає. Зокрема, під час наступу на Бахмут російські військові зруйнували всі місцеві святині. Однак, відповідальності за це вони так і не взяли. Натомість окупанти споруджують хрести в пам’ять про військових, які руйнують міста і вбивають цивільних.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Хто має ініціювати діалог у громадах? Досвід Святогірська та питання Бахмута

Громадські активісти з Донеччини й Луганщини, а також представники влади обговорили формати порозуміння й подолання конфліктів у громадах Сходу. Під час зустрічі обговорювали кейси діалогів […]

хрест

Росіяни встановили поклонний хрест на в’їзді в Бахмут: фото

Російські окупанти привезли до Бахмута поклонний хрест від організації “руская община”, яка підтримує війну в Україні. Його встановили на в’їзді до міста. Про це повідомляють […]

викрили

Двоє зрадників зі Слов’янська та Нью-Йорка працювали на рф — їх викрили

У Донецькій області викрили двох агентів, яких завербувала рф. Це місцевий житель Слов’янська і мешканка селища Нью-Йорк. Вони доповідали ворогу про розташування Сил оборони. Про […]

померла

В Ясинуватій померла літня жінка, яку окупанти вивезли з Селидового

В окупованому місті Ясинувата померла літня жінка з Селидового. Її до так званої “днр” вивезли російські військові. Після “евакуації” жінка перебувала в місцевій лікарні, де […]

червоний хрест

Червоний Хрест надає допомогу жителям Києва: як подати заявку

У Шевченківському районі Києва видаватимуть гуманітарну допомогу від Червоного Хреста. Отримати її можуть місцеві жителі, які мають категорію вразливості. Допомога надається одноразово. Про це повідомляє […]