Бахмутська міська військова адміністрація повторно звернулась до Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України стосовно обґрунтування застосування регіонального коефіцієнту 0,5 для розрахунку компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна по Бахмутському району Донецької області. Однак, бахмутян більше цікавить, як можна збільшити цей коефіцієнт, а не пояснення, чому він такий.
Жителі Бахмутської міської територіальної громади, громадські організації через офіційні звернення до Бахмутської міської ради неодноразово порушували питання щодо нарахування компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна. Насамперед йдеться про розмір регіонального коефіцієнту, який враховує відмінність ціни за 1 квадратний метр залежно від розташування знищеного об’єкта нерухомого житла та становить для населених пунктів Бахмутського району Донецької області 0,5.
Напередодні Бахмутська міськрада оприлюднила відповідь Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України від 27.11.2023 №20971/28/10-23 з наданими роз’ясненнями по порушеному питанню. У листі обґрунтували, що “розмір регіонального коефіцієнту 0,5 для населених пунктів Бахмутського району Донецької області та вартість компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна визначається відповідно до Закону України…”.
У 2023-2024 роках в Україні проводили Мелітопольський експеримент. Він полягав у використанні різних технічних засобів для фіксації руйнувань на тимчасово окупованих територіях. Цей експеримент виявився успішним, і планувалося, що далі його розширять на Бахмут. Однак, цього так і не сталося.
Чому експериментальний проєкт не поширили на Бахмут і коли це зможуть зробити, під час онлайн-зустрічі з медійниками розповіла очільниця партії “Слуга Народу” Олена Шуляк.
Мелітопольський експеримент у Бахмуті: коли впровадять
Мелітопольський есперимент розпочали восени 2023 року. Це експериментальний проєкт з дистанційного обстеження житла в окупованому Мелітополі. Він полягав у тому, що для обстеження пошкодженого і знищеного житла використовували різні технічні засоби, в тому числі й супутникові знімки.
Тривав Мелітопольський експеримент з листопада 2023 року до лютого 2024 року. Цей проєкт визнали успішним, тому його можна поширювати й на інші окуповані міста. Планувалося, що після Мелітополя проєкт поширять на Бахмут, однак до сьогодні цього так і не сталося. Питання у браку коштів.
“Він (ред. Мелітопольський експеримент) пройшов вдало. Все можна зафіксувати, внести до відповідних баз даних, реєстрів тощо. Станом на сьогодні немає нічого, що технічно не дозволяє цей експеримент розповсюдити на територію Маріуполя в тому числі. Але Уряд не робить кроків до ухвалення відповідної постанови. Я думаю, що тут причина банальна і проста — це якраз і відношення до програми “єВідновлення”, і брак коштів. Технічна можливість є — перші житлові сертифікати в Маріуполі люди отримали. Там, мені здається, два сертифікати. Небагато, але все одно є можливість це масштабувати”, — зазначила Олена Шуляк.
Очільниця партії “Слуга народу” припускає, що в Бахмуті цей проєкт зможуть реалізувати у 2025 році. Це за умови, якщо будуть кошти і відповідне рішення профільного міністерства.
“Давайте його масштабувати для всіх: і для бахмутяни, і для маріупольців, і для всіх інших людей. Тобто, не повинно бути так, що хтось стоїть в одній черзі, а хтось в іншій. Воно повинно бути все одночасно. Про терміни, на жаль, не можу сказати, тому що це залежить від профільного міністерства. Будемо сподіватися, що цей етап, який дуже важливий для бахмутян, буде запущений обов’язково у 2025 році. Бо якщо не буде запущений, я не розумію, як ми людей будемо повертати взагалі і додому, і до життя, і до всього того, про що ми розповідаємо своїм мешканцям громад”, — підкреслила Олена Шуляк.
Законопроєкт №11161: перспективи ухвалення
Розширення Мелітопольського есперименту на інші окуповані міста дасть можливість людям отримувати акти обстеження житла без огляду комісії. Маючи його, люди зможуть отримати компенсацію за пошкоджене чи зруйноване житло.
Виплату компенсацій за житло на окупованих територіях передбачає законопроєкт №11161, ініційований Асоціацією молодих ВПО. Наразі документ чекає розгляду у Верховній Раді. За словами Олени Шуляк, у законопроєкта є всі шанси на ухвалення. Втім це не означає, що на його реалізацію одразу будуть кошти.
“Я думаю, що він точно має шанси на ухвалення, але ухвалений законопроєкт — це ще не гарантія того, що будуть знайдені кошти, щоб виплачувати їх постраждалим. Тому величезне завдання ще й для українського Уряду — працювати з міжнародними партнерами, для того, щоб їх ставало більше і щоб вони долучалися до програми “єВідновлення”, — зауважила Олена Шуляк.
Законопроєкт №11161 можуть розглянути на засіданні Верховної Ради, яке має відбутися наступного тижня.
Асоціація молодих ВПО України продовжує роботу щодо ухвалення законопроєкту №11161, який передбачає компенсацію за житло на ТОТ. Передбачається, що Верховна Рада може розглянути його вже на наступному засіданні. Також активісти працюють над тим, щоб прибрати із законопроєкту деякі правки.
Про це редакція “Бахмут IN.UA” дізналась від Аркадія Петросяна — бахмутського активіста, голови Асоціації молодих ВПО, яка ініціювала законопроєкт.
Законопроєкт №11161, розгляд у Верховній Раді
Законопроєкт №11161 ухвалили в першому читанні. Тепер його мають внести до порядку денного Верховної Ради, щоб народні депутати проголосували за нього у другому читанні.
Аркадій Петросян припускає, що законопроєкт можуть розглянути вже на наступному засіданні Верховної Ради, яке має відбутися наступного тижня.
“Я зідзвонювався з багатьма народними депутатами з різних фракцій. По конкретиці — 90%, що законопроєкт буде голосуватися на наступному тижні”, — повідомив Аркадій Петросян.
Також активісти працюють над тим, щоб змінити одну з внесених правок до законопроєкту. Вона полягає в тому, що людина, яка хоче отримати компенсацію за житло на ТОТ, має прожити в Україні протягом двох останніх років.
“Ми зараз намагаємося “збити” правку щодо того, що людина має два останні роки жити на території України. Знайшли деякий компроміс. Я думаю, що законопроєкт приймуть у тій редакції, якій ми всі з вами хочемо”, — припускає активіст.
Нагадаємо, що основна мета законопроєкту №11161 — юридично прирівняти житло на тимчасово окупованих територіях до знищеного. Це дозволить людям, які залишили житло в окупації, отримати компенсацію від держави. Якщо Верховна Рада прийме законопроєкт, компенсацію зможуть отримати люди, які мають документи про право власності на житло, що знаходиться на тимчасово окупованій території або в зоні проведення активних бойових дій.
У 2023-2024 роках в Україні проводили Мелітопольський експеримент. Він полягав у використанні різних технічних засобів для фіксації руйнувань на тимчасово окупованих територіях. Цей експеримент виявився […]
Асоціація молодих ВПО України продовжує роботу щодо ухвалення законопроєкту №11161, який передбачає компенсацію за житло на ТОТ. Передбачається, що Верховна Рада може розглянути його вже на […]
Уже у 2025 році громадяни України зможуть подати заяви про репарації за будь-які злочини, вчинені росіянами. Це можна буде зробити у застосунку “Дія”. Про це […]
Асоціація молодих ВПО України продовжує роботу щодо ухвалення законопроєкту №11161, який передбачає компенсацію за житло на ТОТ. Активісти разом з переселенцями вимагають, аби проєкт закону […]
Законопроєкт №11161, який передбачає можливість отримати компенсацію за житло на ТОТ, поповнився важливими правками. Одна з основних змін — людина, яка хоче отримати компенсацію за […]