Фінансова експертка пояснила, які ризики існують при оформленні кредитів

Семаковська Тетяна 10:25, 23 Серпня 2023

Повномасштабна війна в країні збільшила кількість людей, які відчувають фінансові труднощі. Кредит або мікрозайм може здаватися виходом зі скрутної ситуації. Проте, беручи кредит, важливо бути дуже уважним і обережним, оскільки це може мати вплив на вашу фінансову ситуацію у майбутньому.

Юлія Бабенко, фінансова консультантка, авторка навчальних програм та тренерка БФ “Право на захист”, розповіла нашій редакції про те, як правильно оформити кредит, якщо уникнути цього немає можливості та про те, як убезпечити себе від можливих неприємностей.

Якщо ваша ситуація в житті спонукає вас думати, чи взяти вам кредит, чи мікрозайм, то важливо розуміти краще, як відбувається цей процес та як мінімізувати негативні наслідки для вашого майбутнього. Беручи кредит треба бути обережним, оскільки недбале відношення до цього може призвести до серйозних фінансових та особистих проблем. Коли ви берете гроші в установах, вам потрібно буде повернути не лише позичену суму, а й відсотки.

Ці відсотки можуть робити кредит значно дорожчим від першої позики. Перед взяттям таких позик важливо об’єктивно оцінити свою здатність повернути їх. Враховуйте свої поточні та майбутні доходи, а також інші фінансові зобов’язання. Не переоцінюйте свої можливості, оскільки нездатність сплатити кредит може призвести до штрафів, погіршення кредитної історії та інших негативних наслідків.

Юлія Бабенко. Фото: надане героїнею

Читайте також: Як заощаджувати гроші з мінімальним доходом або навіщо потрібна фінансова грамотність

Що обрати: кредит чи мікрозайм

Потрібно розуміти різницю між кредитом та мікрозаймом. Фото: з відкритих джерел

Перед тим, як вирішити, оформити міркозайм чи кредит, варто розуміти різницю цих методів отримання позик. 

Юлія Бабенко пояснює, що кредит – це кошти, що позичає фінансова установа (кредитодавець) фізичній особі (позичальнику) на певний час на її особисті потреби. По суті це поняття тотожне з поняттям “мікропозика”. 

Проте, експертка рекомендує зрозуміти основні відмінності:

 • Кредити видають банки, мікропозики – мікрофінансові організації (МФО). Оформлюючи мікропозику, людина отримає значно менше грошей, ніж при оформленні банківського кредиту. Переважна більшість мікропозик видається на суму до однієї мінімальної зарплати.
 • Мікропозику оформити легше, ніж кредит у банку. Це швидше, не вимагає збору документів. Однак, потрібно звертати увагу на умови погашення мікропозики та відсоткову ставку. Дуже часто відсоткові ставки, комісії за оформлення мікропозик виходять навіть дорожче, ніж кредити у банках.

Які ризики при оформленні кредиту та мікрозайму?

Зважте всі переваги та недоліки займу чи кредиту. Фото: з відкритих джерел

Як і при будь-яких фінансових угодах, при отриманні кредитів чи мікрозаймів існує низка ризиків, які треба врахувати. Ігнорування потенційних негативних наслідків може призвести до фінансових проблем, передачі вашої кредитної справи до колекторів, зіпсованої кредитної історії тощо. Юлія Бабенко розповіла про основні ризики, які на вас можуть чекати під час оформлення таких позик:

 • Якщо Ви не зможете у конкретний день погасити свій кредит або мікропозику, відсотки стануть надзвичайно високими, і Вам потрібно буде повернути в рази більше грошей, ніж Ви очікували. 
 • Несвоєчасність погашення заборгованості призводить до нарахування штрафу і пені.
 • Банки та МФО часто не розповідають у своїх пропозиціях про додаткові страховки або реальні відсоткові ставки.
 • Кредитні договори на термін до одного місяця і / або в сумі до однієї мінімальної заробітної плати (мікропозики), не піддаються спеціальному регулюванню законодавством про споживче кредитування. 
 • Є можливість потрапити на шахраїв, які можуть маскуватися під фінансову організацію. 

Які правила оформлення кредиту чи мікрозайму

Потрібно знати особливості оформлення позики, щоб уникнути фінансових неприємностей. Фото: з відкритих джерел

Якщо вам не уникнути оформлення позики, то треба розуміти, як саме можна оформити вигідний кредит, вибрати компанію для мікрозайму та уникнути шахрайських маніпуляцій з вашими фінансами. 

Юлія Бабенко радить зробити наступні кроки:

 • Для того, щоб оформити кредит чи мікропозику, в першу чергу потрібно обрати фінансову організацію. Обрати не тільки виходячи з того, яке відділення найближче до Вас, але й порівняти відсоткові ставки по кредитах та мікропозиках. 
 • Почитайте відгуки клієнтів, подивіться останні новини щодо цих компаній. 
 • Ознайомтесь з рейтингами на сайті Мінфіну. Це важливо. Адже обравши невигідний кредит чи мікропозику, ви можете не розрахуватися вчасно та опинитися у борговій ямі. 
 • Також обов’язково просіть у менеджерів організацій повний паспорт кредитного продукту. Це дасть вам можливість ознайомитись з додатковими комісіями, які часто не висвітлюються у рекламних проспектах. Зараз багато інформації доступно онлайн, тому у Вас не піде багато часу, щоб вивчити пропозиції від фінансових організацій.

Взагалі, потрібно зрозуміти одну важливу річ: люди беруть кредити, тому що у них в цей момент немає власних накопичень. Ви можете взяти у борг 15 тисяч, а повернути вже треба буде 25 тисяч. Борг буде зростати за рахунок відсотків і прострочень. Так, позичати гроші спочатку легко, а от повертати – набагато складніше. Кредити не дарують спасіння, а заганяють у безвихідну ситуацію. Рано чи пізно ви маєте сказати цьому “стоп” і домовитись з собою, що це буде ваш останній кредит.

Юлія Бабенко // фінансова консультантка, авторка навчальних програм та тренерка БФ “Право на захист”

Узагальнюючи, обережне планування та вивчення умов кредитування допоможуть зробити розумний інвестиційний крок і уникнути можливих фінансових проблем у майбутньому.

Якщо ви є внутрішньо переміщеною особою, то спочатку варто звернутися за допомогою, до організацій, які надають безплатні консультації та підтримку у різних напрямках. Однією з таких є БФ «Право на захист»

БФ «Право на захист» допомагає ВПО розв’язувати юридичні проблеми та має програми фінансової підтримки

Фото: з відкритих джерел

Благодійний фонд «Право на захист» – це провідна правозахисна організація, що комплексно захищає людей в ситуаціях конфліктів, катастроф, вимушених переміщень та уможливлює системні зміни, які попереджають такі ситуації. Основні напрямки роботи: юридична, психологічна, соціальна, матеріальна грошова та негрошова  допомога, моніторинг на пунктах перетину та в колективних центрах, адвокаційні заходи на державному та міжнародному рівнях.

Юридична допомога:

безоплатна лінія юридичної допомоги ((099) / (068) / (093) 507-50-90), (8:00 до 21:00 у будні).

телеграм-канал юридичної допомоги @pravonazahyst. Актуальні розʼяснення з юридичних питань доступні цілодобово та безоплатно у чат-боті «Юридичний порадник для ВПО» (Viber, Telegram, Facebook |Messenger).

Психологічна допомога:

телеграм-канал “Психолог на зв’язку” @psyintouch 

Запис на консультації психолога (для дорослих і дітей 10+): https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeG7xJkULoXh2PtoxoPv8hkYoPxrWb3VdA33Bh7i95vaaco5w/viewform  та за номером телефону 093 700 22 20 (9:00-18:00 у будні).

Групи підтримки онлайн: https://forms.gle/Y43hbMwtoq92zMdq6   

Грошова допомога:

Актуальні програми грошової допомоги для ВПО та постраждалих від воєнних дій можна на сайті: https://bit.ly/3L4eAEQ    

Для питань щодо грошової допомоги: https://t.me/IDPhelp 

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

100 000 гривень на власний бізнес: Мінцифра запускає грантову програму для військових

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 18:00, 23 Травня 2024
Анонс проєкту / фото Мінцифри

Міністерство цифрової політики України запускає нову програму “Траєкторія” для військових та ветеранів, яка спрямована на допомогу в розвитку власного бізнесу.

Про це повідомили в Мінцифрі.

Державна програма для військових та ветеранів

Мережа центрів підтримки підприємців Дія.Бізнес та мережа мультимаркетів “Аврора” ініціювали освітньо-грантову програму для українських військових та ветеранів, яка допоможе їм у розвитку власного бізнесу. На учасників протягом 6 місяців навчання чекатимуть:

 • освітній вебінар зі створення бізнес-плану;
 • групові заняття з психологом;
 • онлайн-лекції від ветеранів-підприємців;
 • індивідуальні консультації.

Наприкінці навчання учасники матимуть змогу презентувати свої бізнес-проєкти. 50 підприємцям-початківцям із найкращими результатами виділять гранти на 100 000 гривень кожному, які можна буде використати для створення або розвитку власної справи.

Хто може взяти участь

Взяти участь в новій державній програмі можуть:

 • чинні військові;
 • ветерани, які мають статус УБД;
 • чоловік захисниці або дружина захисника України.

Для того, щоб подати заявку, потрібно до 16 червня заповнити спеціальну форму за посиланням.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як бахмутянам оформити допомогу, якщо в їх місцях проживання немає центру підтримки (оновлено)

Валентина Славінська Славінська Валентина 17:00, 23 Травня 2024
Допомога
Допомога постраждалим / фото Мінсоцполітики

Багато бахмутян-переселенців скаржаться на брак гуманітарної допомоги у своїх містах. Процедура отримання допомоги залишається незрозумілою для багатьох. Детальна інструкція про те, як жителям Бахмута отримати гуманітарну допомогу, якщо в їхньому місті немає центру підтримки. 

Редакція Бахмут IN.UA дізналась деталі в Ганни Петриєнко-Полухіної, секретаря Бахмутської міської ради.

Процедура отримання допомоги 

За словами секретаря Бахмутської міської ради, люди можуть звертатися за допомогою, і їм будуть надсилати посилки. 

“По-перше, у нас є адресна допомога, і ми завжди Новою Поштою безкоштовно відсилаємо цю допомогу пільговим категоріям. Друге, це те, що зараз ми підписуємо ряд меморандумів в тих містах, де ми не маємо змоги відкрити Центр підтримки. Через те, що там немає наших колег і фахівців” , – зауважила Ганна Петриєнко-Полухіна.

Для термінових запитів жителі можуть звертатися на гарячі лінії центрів допомоги або надсилати запити електронною поштою. Щотижня проводяться прямі лінії для надання підтримки.

“Якщо потрібна термінова допомога, то в нас є гарячі лінії та пошта.Кожного тижня проводяться прямі лінії і ми завжди допомагаємо”,- розповіла секретарка Бахмутської міської ради.

Співпраця з іншими містами 

Центри допомоги підписують меморандуми про співпрацю з іншими містами та областями, де вони не можуть відкрити свої відділення. Наприклад, нещодавно було підписано угоду з Сєвєродонецьком.

“Зараз підписуємо ряд меморандумів з іншими містами та областями.Наприклад на цьому тижні підписали з Сєвєродонецьком. І будемо працювати над цим, бо розуміємо важливість цього для наших людей. Але якщо потрібна термінова допомога, то в нас є гарячі лінії та пошта.Кожного тижня проводяться прямі лінії і ми завжди допомагаємо”,- зауважила секретар міської ради.

Згідно з наданою інформацією, наразі центр допомоги має 10 власних центрів та співпрацює з 7 містами, покриваючи їх потреби завдяки підписаним меморандумам. Зараз вони працюють над налагодженням співпраці з Хмельницькою, Івано-Франківською та Тернопільською областями, а також з містом Ужгород.

Оновлення інформації 24 травня 2024 року

Редакція Бахмут IN.UA отримала нову інформацію стосовно допомоги бахмутянам. Згідно з надаю інформацією місцеві жителі міста, які перебувають у містах без центрів підтримки можуть звертатись за наступними контактами: Управління соціального захисту населення Бахмутської міської ради: +380 (99) 713 3980,  +380 (99) 713 4250 [email protected]. А також до центрів підтримки бахмутян, які можете знайти за посиланням.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Кредит та навчання: на які пільги може розраховувати родина ветерана

Внаслідок повномасштабної війни в Україні збільшується кількість ветеранів, за законом вони мають право на ряд безоплатних послуг чи послуг зі значною знижкою.

Screenshot 232 52fba

Що таке єОселя і як військовослужбовці можуть отримати доступне житло?

єОселя — це державна програма доступного житла, яка реалізується Мінекономікою спільно з Мінцифрою та “Укрфінжитло”. Якщо говорити простими словами, то це доступний кредит на власне […]

Як оформити скаргу у сфері державної реєстрації нерухомості та бізнесу

Кожна особа, власник чи орендар може захистити свій бізнес, майно, відновити своє порушене право вже сьогодні, не чекаючи змін до законодавства, інших кроків з боку […]

1 9bbad

Як правильно витрачати гроші?: курс для мешканців Донеччини

Програма «Фінансова обізнаність для впевненого майбутнього», що реалізується Фондом з 2017 року, сприяє підвищенню фінансової грамотності вразливих категорій населення та забезпечує їх такими навичками, аби […]

Новобудова 9bc56

Хто з українців може отримати кредит на доступне житло

В Україні працює програма іпотечного кредитування єОселя, яка дозволяє громадянам отримати житло. Скористатися послугою мають право ветерани війни, учасники бойових дій та люди, які не […]