Повномасштабна війна в країні збільшила кількість людей, які відчувають фінансові труднощі. Кредит або мікрозайм може здаватися виходом зі скрутної ситуації. Проте, беручи кредит, важливо бути дуже уважним і обережним, оскільки це може мати вплив на вашу фінансову ситуацію у майбутньому.
Юлія Бабенко, фінансова консультантка, авторка навчальних програм та тренерка БФ “Право на захист”, розповіла нашій редакції про те, як правильно оформити кредит, якщо уникнути цього немає можливості та про те, як убезпечити себе від можливих неприємностей.
Якщо ваша ситуація в житті спонукає вас думати, чи взяти вам кредит, чи мікрозайм, то важливо розуміти краще, як відбувається цей процес та як мінімізувати негативні наслідки для вашого майбутнього. Беручи кредит треба бути обережним, оскільки недбале відношення до цього може призвести до серйозних фінансових та особистих проблем. Коли ви берете гроші в установах, вам потрібно буде повернути не лише позичену суму, а й відсотки.
Ці відсотки можуть робити кредит значно дорожчим від першої позики. Перед взяттям таких позик важливо об’єктивно оцінити свою здатність повернути їх. Враховуйте свої поточні та майбутні доходи, а також інші фінансові зобов’язання. Не переоцінюйте свої можливості, оскільки нездатність сплатити кредит може призвести до штрафів, погіршення кредитної історії та інших негативних наслідків.
Читайте також: Як заощаджувати гроші з мінімальним доходом або навіщо потрібна фінансова грамотність
Що обрати: кредит чи мікрозайм
Перед тим, як вирішити, оформити міркозайм чи кредит, варто розуміти різницю цих методів отримання позик.
Юлія Бабенко пояснює, що кредит – це кошти, що позичає фінансова установа (кредитодавець) фізичній особі (позичальнику) на певний час на її особисті потреби. По суті це поняття тотожне з поняттям “мікропозика”.
Проте, експертка рекомендує зрозуміти основні відмінності:
- Кредити видають банки, мікропозики – мікрофінансові організації (МФО). Оформлюючи мікропозику, людина отримає значно менше грошей, ніж при оформленні банківського кредиту. Переважна більшість мікропозик видається на суму до однієї мінімальної зарплати.
- Мікропозику оформити легше, ніж кредит у банку. Це швидше, не вимагає збору документів. Однак, потрібно звертати увагу на умови погашення мікропозики та відсоткову ставку. Дуже часто відсоткові ставки, комісії за оформлення мікропозик виходять навіть дорожче, ніж кредити у банках.
Які ризики при оформленні кредиту та мікрозайму?
Як і при будь-яких фінансових угодах, при отриманні кредитів чи мікрозаймів існує низка ризиків, які треба врахувати. Ігнорування потенційних негативних наслідків може призвести до фінансових проблем, передачі вашої кредитної справи до колекторів, зіпсованої кредитної історії тощо. Юлія Бабенко розповіла про основні ризики, які на вас можуть чекати під час оформлення таких позик:
- Якщо Ви не зможете у конкретний день погасити свій кредит або мікропозику, відсотки стануть надзвичайно високими, і Вам потрібно буде повернути в рази більше грошей, ніж Ви очікували.
- Несвоєчасність погашення заборгованості призводить до нарахування штрафу і пені.
- Банки та МФО часто не розповідають у своїх пропозиціях про додаткові страховки або реальні відсоткові ставки.
- Кредитні договори на термін до одного місяця і / або в сумі до однієї мінімальної заробітної плати (мікропозики), не піддаються спеціальному регулюванню законодавством про споживче кредитування.
- Є можливість потрапити на шахраїв, які можуть маскуватися під фінансову організацію.
Які правила оформлення кредиту чи мікрозайму
Якщо вам не уникнути оформлення позики, то треба розуміти, як саме можна оформити вигідний кредит, вибрати компанію для мікрозайму та уникнути шахрайських маніпуляцій з вашими фінансами.
Юлія Бабенко радить зробити наступні кроки:
- Для того, щоб оформити кредит чи мікропозику, в першу чергу потрібно обрати фінансову організацію. Обрати не тільки виходячи з того, яке відділення найближче до Вас, але й порівняти відсоткові ставки по кредитах та мікропозиках.
- Почитайте відгуки клієнтів, подивіться останні новини щодо цих компаній.
- Ознайомтесь з рейтингами на сайті Мінфіну. Це важливо. Адже обравши невигідний кредит чи мікропозику, ви можете не розрахуватися вчасно та опинитися у борговій ямі.
- Також обов’язково просіть у менеджерів організацій повний паспорт кредитного продукту. Це дасть вам можливість ознайомитись з додатковими комісіями, які часто не висвітлюються у рекламних проспектах. Зараз багато інформації доступно онлайн, тому у Вас не піде багато часу, щоб вивчити пропозиції від фінансових організацій.
Узагальнюючи, обережне планування та вивчення умов кредитування допоможуть зробити розумний інвестиційний крок і уникнути можливих фінансових проблем у майбутньому.
Якщо ви є внутрішньо переміщеною особою, то спочатку варто звернутися за допомогою, до організацій, які надають безплатні консультації та підтримку у різних напрямках. Однією з таких є БФ «Право на захист»
БФ «Право на захист» допомагає ВПО розв’язувати юридичні проблеми та має програми фінансової підтримки
Фото: з відкритих джерел
Благодійний фонд «Право на захист» – це провідна правозахисна організація, що комплексно захищає людей в ситуаціях конфліктів, катастроф, вимушених переміщень та уможливлює системні зміни, які попереджають такі ситуації. Основні напрямки роботи: юридична, психологічна, соціальна, матеріальна грошова та негрошова допомога, моніторинг на пунктах перетину та в колективних центрах, адвокаційні заходи на державному та міжнародному рівнях.
Юридична допомога:
– безоплатна лінія юридичної допомоги ((099) / (068) / (093) 507-50-90), (8:00 до 21:00 у будні).
– телеграм-канал юридичної допомоги @pravonazahyst. Актуальні розʼяснення з юридичних питань доступні цілодобово та безоплатно у чат-боті «Юридичний порадник для ВПО» (Viber, Telegram, Facebook |Messenger).
Психологічна допомога:
– телеграм-канал “Психолог на зв’язку” @psyintouch
– Запис на консультації психолога (для дорослих і дітей 10+): https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeG7xJkULoXh2PtoxoPv8hkYoPxrWb3VdA33Bh7i95vaaco5w/viewform та за номером телефону 093 700 22 20 (9:00-18:00 у будні).
– Групи підтримки онлайн: https://forms.gle/Y43hbMwtoq92zMdq6
Грошова допомога:
– Актуальні програми грошової допомоги для ВПО та постраждалих від воєнних дій можна на сайті: https://bit.ly/3L4eAEQ
– Для питань щодо грошової допомоги: https://t.me/IDPhelp
Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео
А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!