Яке сьогодні свято: все про 17 листопада та події, які варто брати до уваги

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 09:00, 17 Листопада 2024
День студента / фото ілюстративне, Pexels

17 листопада 2024 року — це неділя, яка об’єднує в собі безліч подій та свят. Саме в цей день заведено святкувати Міжнародний день студента, Всесвітній день передчасно народженої дитини та інші.

Детальніше про те, які ж сьогодні свята та що не можна робити, дізнавайтесь в матеріалі Бахмут IN.UA.

Які сьогодні свята в Україні

Найвідоміше свято, яке відзначають 17 листопада — це Міжнародний день студента або просто День студента України. Саме в цю дату варто привітати учнів вишів.

Сама історія цього свята досить трагічна, адже заснована на подіях 1939 року. У Чехії один зі студентів був поранений поліцією під час мирної акції протесту, внаслідок чого загинув. Його смерть стала причиною виникнення кількох масштабних протестів, які привернули увагу німецької окупаційної ради. 

Результатом такого стало повне закриття всіх вищих навчальних закладів у країні на три роки. Цей період супроводжувався масштабними репресивними діями. Наприклад, студентів виводили озброєні солдати в піжамах прямо на вулицю, а згодом відправляли до концтаборів чи розстрілювали на місці. Саме 17 листопада вважається днем, коли цей процес досягнув кривавої кульмінації.

Трохи згодом, в 1941 році, Міжнародною Радою Студентів було вирішено зробити цей день пам’ятним для всіх студентів. В Україні свято було запроваджено 1999 року президентом Леонідом Кучмою.

Які ще свята відзначають 17 листопада

17 листопада також відзначають Всесвітній день передчасно народженої дитини. Це свято створили 2009 року за ініціативи Європейського фонду допомоги новонародженим для того, щоб інформувати суспільство про тему проблему недоношених дітей. 

Щороку в цей же день святкують й Міжнародний день відмови від паління, яке заснували в Американському онкологічному товаристві в 1977 — році, коли вченим вдалося довести існування шкідливого впливу використання сигарет на здоров’я.

Зазначимо, що 17 листопада також вважається Всесвітнім днем Книги рекордів Гіннеса. Це свято з’явилося 2005 року, коли продажі відомої книги стали найбільшими серед усіх. Сама книга рекордів з’явилася за ініціативи директора пивоварні Г’ю Бівера, чиї відвідувачі часто сперечалися про різні рекорди. В 1951 році Бівер вирішив, що рекорди можна записувати в спеціальну книгу, яка згодом з’явилася у продажу. Зазначимо, що книга перейняла власну назву від назви пивоварні — Arthur Guinness Son&Co.

Церковне свято 17 листопада

Церковне свято / фото ілюстративне, iStock

17 листопада також є певне церковне свято. Так, у цей день, за православним календарем заведено відзначати День пам’яті святих мучеників Нікандра єпископа Мирського і Єрмея (пресвітера).

Єрмей та Нікандр — це учні святого Тита, який був учнем апостола Павла. Вони активно проповідували у різних містах та навернули багатьох людей до християнської віри. Проте правителі тих земель, які продовжували поклонятися ідолам, були не в захваті від такого. Вони схопили проповідників та почали катувати їх, умовляючи відмовитися від власної вири. Єрмей та Нікандр відмовилися від такої пропозиції, за що і поплатилися життям.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Скільки коштів заплановано на компенсації за житло в бюджеті 2025 року

Валентина Твердохліб 15:00, 13 Листопада 2024
Руйнування
Руйнування внаслідок війни / фото з Facebook-сторінки Олени Шуляк

У законопроєкті про державний бюджет на 2025 рік, що поданий на друге читання, передбачені 4 мільярди гривень на реалізацію програми “єВідновлення”. Ці кошти підуть на житлові сертифікати та компенсації людям, які втратили житло.

Про це повідомляє народна депутатка Олена Шуляк.

Бюджет-2025: кошти на компенсації

У законопроєкті про державний бюджет на 2025 рік передбачено 4 мільярди гривень на реалізацію програми “єВідновлення”. Кошти будуть розподілені таким чином:

  • 3 мільярди гривень — на житлові сертифікати для тих, хто втратив житло;
  • 1 мільярд гривень — на компенсації за пошкоджене житло.

За даними Світового банку, прямі збитки, завдані Україні з 24 лютого 2022 року по 31 грудня 2023 року склали 152 мільярдів доларів. Ця сума включає всі споруди і будівлі, включно з житловим фондом.

Якщо врахувати ще й збитки за 2024 рік, то, за поточним курсом, загальні збитки оцінюють у близько 6,3 трильйонів гривень. При нинішньому фінансуванні в 4 мільярди гривень на рік, для повної компенсації за зруйноване і пошкоджене житло знадобиться 1 575 років.

“Безперечно добре, що уряд таки знайшов можливість фінансування “єВідновлення” у 2025-му. Та погодьтеся: такий темп фінансування — це не вихід для розв’язання ситуації з виплатами, не кажучи вже про їх розширення на ТОТ”, — говорить Олена Шуляк.

Зазначимо, що загалом з початку роботи програми “єВідновлення” українцям виплатили 15,9 мільярдів гривень компенсації. Зокрема, 7 мільярдів гривень спрямовано на компенсації за пошкоджене житло. Ще 8,9 мільярдів гривень становили житлові сертифікати.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як зараз живе врятований ведмідь з Бахмута

Валентина Твердохліб 11:20, 13 Листопада 2024
Врятований ведмідь Бахмут / фото ведмежий притулок “Домажир”

На Львівщині, у ведмежому притулку “Домажир”, живе врятований ведмідь із Бахмута. Його у 2022 році покинули господарі. Зоозахисники евакуювали звіра до притулку і назвали Бахмутом. У “Домажирі” ведмідь живе і досі.

Про це редакції “Бахмут IN.UA” розповіла менеджерка з маркетингу ведмежого притулку “Домажир” Ольга Федорів.

Врятований ведмідь з Бахмута, нове життя

У 2022 році в Бахмуті кинули напризволяще ведмедя. Господарі тварини евакуювалися з міста, де вже тривали бойові дії, а ведмедя залишили без води та їжі в тісній клітці. Покинутого звіра знайшли військовослужбовці. Щоб тварина не померла, бійці ділилися з ним власними запасами, а також викликали на допомогу зоозахисників UAnimals.

Евакуація ведмедя / фото ведмежий притулок “Домажир”

До притулку “Домажир” ведмедя доправили у вересні 2022 року. З тих пір ведмідь Бахмут, названий на честь міста, живе у притулку.

За два роки перебування в “Домажирі” ведмідь добре адаптувався і перестав боятися гучних звуків. Зараз звір готується до зимового сну.

“Бахмут живе у нас з 2022 року, відколи його було врятовано за допомоги UAnimals. Зараз він готується до зимового сну. Він дуже добре адаптувався, не боїться будь-якого шуму. Почуває себе дуже добре, він є дуже спокійним. Так, на початку він лякався шуму, але зараз, коли пройшло два роки, він себе дуже добре показує. Бахмут надзвичайно спокійний і не агресивний ведмідь”, — розповідає Ольга Федорів.

Ведмідь Бахмут / фото ведмежий притулок “Домажир”

Після зимового сну ведмедя чекає соціалізація.

“У наших ведмедів йде подальша соціалізація, тобто ми підселяємо їх до інших ведмедів. Наші доглядачі працюють над тим, щоб навчити їх жити разом, підбирають їхні характери. Це дуже довгий процес. Після зимової сплячки доглядачі вже будуть думати з ким соціалізувати і нашого Бахмута”, — зазначила Ольга Федорів.

Раніше редакція розповідала, як працює бахмутське товариство захисту тварин “Лада”. Рятуючись від війни, притулок перевезли на Дніпропетровщину. Як бахмутські зоозахисники працюють на новому місці, читайте в нашому матеріалі.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

одяг

У Полтаві видаватимуть теплий одяг для жінок і дітей-ВПО: реєстрація

У Полтаві видаватимуть теплий одяг для переселенців. Волонтери безоплатно видадуть зимові речі для жінок та дітей. Про це повідомляє міжнародний благодійний фонд “Бі Хеппі”. Безоплатний […]

шахти

До чого може призвести втрата шахти біля Покровська

Через погіршення військової ситуації на Донеччині є ризик втрати шахти біля Покровська. Щоб не наражати на небезпеку працівників, її можуть закрити. Втім, ця шахта дуже […]

Українці у 2025 зможуть подавати онлайн-заяву про репарації за злочини росії

Уже у 2025 році громадяни України зможуть подати заяви про репарації за будь-які злочини, вчинені росіянами. Це можна буде зробити у застосунку “Дія”. Про це […]

кременчук

Як у Кременчуці переселенцям допомагають з житлом і роботою

Нещодавно редакція “Бахмут IN.UA” провела опитування бахмутян. Ми запитували куди вони переїхали, щоб розповісти про допомогу, яку надають у цих громадах. Серед відповідей були запитання про допомогу, […]

Як перевірити бронь від мобілізації у 2024 році: пояснення

Під час воєнного стану в Україні триває мобілізація. Водночас певні категорії працівників мають право на бронювання. Детальніше про те, як саме перевірити наявність броні від […]

15:00, 03.12.2024 Скопіч Дмитро