Як виявити, що у вас алергія: поради від лікарки-алерголога Валентини Зведенюк

Семаковська Тетяна 18:00, 15 Квітня 2024
Алергія / ілюстрація Бахмут IN.UA

Алергічні реакції спричиняють багато дискомфорту в нашому житті. Помилково вважати, що алергії проявляються тільки навесні, коли все розцвітає. Залежно від початку цвітіння деяких росли, це може супроводжувати людину і влітку, і восени. Алергії можуть викликати свербіж шкіри, нежить, набряки та багато інших симптомів. З рештою, вони дуже впливають на якість життя людини. У цій статті наша редакція зібрала коментарі лікарки-алерголога щодо того, чому виникає алергія, що таке алергологічні проби, як їх робити та як відбувається процес лікування. 

У великій мірі вплив алергічних реакцій на людину залежить від типу і важкості алергії, а також від того, як швидко та ефективно пацієнт отримує лікування та поради від лікаря-алерголога. Це підкреслює важливість правильної діагностики й керування алергіями для полегшення стану пацієнта і покращення його якості життя. Валентина Зведенюк, лікарка-алерголог, розповіла нашій редакції про те, як проходить діагностика, які тести на виявлення алергенів призначають лікарі та як відбувається лікування алергій. 

Як розпізнати алергію

Валентина Зведенюк, лікарка-алерголог

Джерело: надане героїнею

Валентина пояснює, що алергія на цвітіння або поліноз виникає внаслідок того, що імунна система починає виділяти захисні антитіла проти білків, які містяться у пилку рослин. Наша імунна система починає їх сприймати як ворожими й тому провокує алергічну відповідь. Основною причиною літньо-осіннього полінозу є пилкування бур’янів, а саме полину та амброзії.

Симптоми, які виникають у пацієнтів з алергією до пилку бур’янів — це закладеність носа, чхання, виділення з носа, свербіж носа та очей, сльозотеча, почервоніння кон’юнктиви ока, свербіж або набряк повік, може бути свербіж горла, пирхота в горлі, кашель,  утруднене дихання, задишка або епізоди обструктивного синдрому.  На це можуть хворіти як діти, так і дорослі. Тобто ніхто не застрахований від появи цієї алергії.

Валентина Зведенюк // лікарка-алерголог

Лікарка наголошує, що пацієнти, які мають симптоми, що турбують їх десь із липня по вересень-жовтень, мають обов’язково звернутися до лікаря-алерголога, аби виконати ряд обстежень.

Діагностика та види алергій

Якщо людина відчуває симптоми, які схожі за своїми проявами на симптоми алергії, то першочерговим рішенням має бути планування візиту до лікаря. Вже спеціаліст проводить обстеження на алергію та призначає, за потреби, тест на алергопроби. Тільки після цього, залежно від того чи позитивні результати аналізів, чи негативний, лікар планує подальші дії пацієнта та мапу лікування. 

Валентина розповідає, що для виконання обстежень пацієнт може звернутися в будь-який час: як в період розпалу симптомів, так і в період, коли він відчуває себе абсолютно здоровим. Лікар може запропонувати два методи обстеження.

  • Нашкірна проба на алергени, яка полягає в «розкопуванні» потенційних алергенів. При цьому лікар крапає на попередньо пошкоджену шкіру потенційними алергенами та оцінює реакцію організму людини на них. Результати шкірної діагностичної проби можна визначати через 15 хвилин.
  • Лікар може запропонувати виконати аналіз по крові, який полягає у визначенні специфічних імуноглобулінів і до конкретних алергенів.

Лікарка також застерігає, що методи обстеження алергії мають свої покази та протипокази. 

Шкірну алергічну пробу ми не виконуємо пацієнту, якщо він приймає протиалергічні препарати, але ми можемо пропонувати пацієнту в такий момент визначати наявність алергії або її відсутність з допомогою аналізу крові. В окремих випадках алерголог може пропонувати пацієнту молекулярну алергодіагностику. Це лабораторний тест, який передбачає взяття зразка крові та визначення в ньому специфічних антитіл або імуноглобулінів і до конкретних молекул алергенів. Тест є сучасним, високочутливим та високодостовірним. Але він призначається лише по рекомендації алерголога, враховуючи його вартість та враховуючи те, чи потрібно здавати його пацієнту згідно із показами.

Валентина Зведенюк // лікарка-алерголог

Шкірна алергічна проба є одним зі швидких способів визначити, на що людина має алергію

Джерело: відкриті джерела

Залежно від стану пацієнта та вираженості симптомів, а також від історії хвороби та історії приймання ліків, методи діагностики алергенів можуть відрізнятися. 

Для проведення діагностики алергії з іншими станами або з іншими захворюваннями, може бути виконаний мазочок із носа, аналіз, який має назву “назоцитограма”. Може бути рекомендовано виконання спірографії для того, щоб дослідити функцію дихання пацієнта, особливо, якщо він має задишку. Також ми можемо рекомендувати консультації суміжних спеціалістів, для прикладу, ЛОРа, дерматолога, окуліста, офтальмолога чи пульмонолога.

Валентина Зведенюк // лікарка-алерголог

Лікування алергії

Валентина пояснює, що говорячи про симптоми пилкової алергії, ми повинні пам’ятати про такий синдром, який має назву “пилок-їжа” або “пилок-плоди”.

Полягає цей синдром в тому, що пацієнт, який має алергію до пилку полину чи амброзії, може відчувати місцеві алергічні реакції, так званий оральний алергічний синдром, при вживанні деяких фруктів та овочів, особливо дині, огірків, кавунів, кабачків, гарбузів, соняшникового насіння, халви, козинаків. Це пов’язано з тим, що пилки алергенні. Також це пов’язано з тим, що білки, які містяться в пилку рослин, подібні за своїм складом до білків, які містяться в даних харчових продуктах.

Валентина Зведенюк // лікарка-алерголог

Цей синдром може проявлятися через наступні симптоми:

  • свербіж в роті; 
  • пощипування губ; 
  • печіння язика; 
  • кашель;
  • утруднене дихання; 
  • закладеність носа. 

Але ці симптоми, як правило, виникають не у всіх пацієнтів. Але обов’язково треба пам’ятати про цей синдром та уточнювати у лікаря, яких продуктів краще уникати.

Після здачі аналізів на алергени, аналізу подразників та визначення конкретної проблеми, починається етап лікування.

Говорячи про лікування алергії або лікування полінозу, ми пропонуємо пацієнту два шляхи розв’язання проблеми або два типи лікування. Перший — це симптоматичне, яке полягає в прийомі протиалергічних таблеток, спреїв, крапель для носа, промивання носа. Це дозволяє максимально, наскільки це можливо, зменшувати симптоми та контролювати їх. Але щойно ми скасуємо лікування, ці симптоми повернуться, адже алергія буде турбувати до тих пір, поки відбувається сезон пилкування. Тому, як правило, симптоматичне лікування лікарі призначають на тривалий термін, тобто на весь сезон полінації.

Валентина Зведенюк // лікарка-алерголог

Інший варіант лікування або метод — це АСІТ терапія або алергенспецифічна імунотерапія. Метод, який передбачає введення алергену в організм у вигляді ін’єкції або завдяки прийому таблеток, драже, спрею, під язик препарату на основі або з компонентами алергену, до якого чутливий пацієнт, розповідає Валентина.

Від алергій не застраховані ні дорослі, ні діти, тому важливо вчасно звертатися до лікарів та отримувати лікування

Джерело: відкриті джерела

Таке лікування займає від 2 до 5 років, але лікарка каже, що цей метод лікування дозволяє вилікувати алергію. Тобто, імунна система починає стимулювати утворенням блокуючих антитіл і, в процесі або в період контакту з алергеном, симптоми алергії пацієнта вже не турбують. Це є єдиним методом лікування алергії, він є доказовим та високоефективним.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Виплата за народження дитини у 2024 році: який розмір та як їх отримати

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 11:15, 21 Листопада 2024
Грошова допомога за народження дитини / фото ілюстративне, pexels

Кожна сім’я в Україні, в якій народилась дитина, може отримати соціальні виплати від держави. Мова йде про 41 280 гривень.

Детальніше про те, що це за виплати та як їх отримати сім’ям з новонародженими дітьми, дізнавайтесь в матеріалі Бахмут IN.UA.

Допомога при народженні дитини у 2024 році

Допомога при народженні дитини — це особливий вид соціальних виплат, які гарантуються кожній сім’ї при появі в них малюка. Вона не залежить від розміру прожиткового мінімуму.

Наразі сума допомоги складає 41 280 гривень, де 10 320 гривень виплачується одразу, а решта — кожного місяця, протягом наступних трьох років. Іншими словами, батьки отримуватимуть по 860 гривень щомісяця. Точної дати зарахування немає. Це пов’язано з тим, що на початку кожного місяця Державна казначейська служба України перераховує в банк кошти, які надходять на картку одержувачів дитячої допомоги. Самі ж гроші надходять протягом 3 днів після вказаної процедури.

Також українські сім’ї на кожну новонароджену дитину отримують спеціалізований “Пакунок малюка” на суму 7 689 гривень. Він являє собою збірник 90 якісних засобів та виробів з перевіреною сертифікацією, серед яких:

  • підгузки;
  • пелюшки;
  • ковдри;
  • матрац;
  • рушник;
  • засоби гігієни;
  • іграшки тощо.

Детальніше про “Пакунок малюка” у 2024 році дізнавайтесь в матеріалі редакції Бахмут IN.UA.

Як оформити виплату за народження дитини 

Допомогу на дитину можна отримати двома різними способами.

Для того, щоб отримати допомогу в офлайн, потрібно звернутися до місцевого управління соціального захисту та подати  заяву про народження дитини. До неї потрібно додати оригінал на копію свідоцтва про народження дитини.

Отримати виплату також можна через портал “Дія”. Для цього потрібно:

  • зайти на портал “Дія”;
  • перейти у розділ “єМалятко”;
  • вказати дату народження дитини;
  • вказати формацію про батьків дитини (місце реєстрації, паспортні дані);
  • після пологів на телефон матері приходить номер медичного висновку, яку теж потрібно вказати під час оформлення виплат у “Дії.” Якщо ви не знайшли номер у своїх повідомленнях, його можна знайти в родовій довідці;
  • обрати послугу “Призначення допомоги при народженні дитини” та вкажіть те, хто отримуватиме виплату, за допомогою чого (Пошта/картка та номер відділення/реквізити рахунку).

Термін подання заявки — 12 місяців з моменту народження дитини.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як студентам отримати гранти на навчання через “Дію”: деталі нової програми

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 18:00, 20 Листопада 2024
Cтудент за навчанням / фото ілюстративне, pixabay

Студенти, які вступили у вищі навчальні заклади у 2024 році, зможуть отримати державний грант для оплати контракту. Вони можуть отримати понад 15 000 гривень.

Детальніше про те, що це за грант та як його отримати, дізнавайтесь в матеріалі Бахмут IN.UA.

Гранти на навчання для студентів

За словами міністра цифрової трансформації Михайла Федорова, в Україні запрацювала система державних грантів для студентів, що вступили до закладів вищої освіти. Нова система державних грантів для здобувачів вищої освіти працюватиме через “Дію”, що суттєво спростить процес оформлення на отримання коштів.

Грант — це свобода вибору спеціальності для дитини. Для навчальних закладів нова система стимулюватиме конкуренцію. Адже більше студентів — більший бюджет“, — наголосив міністр цифрової трансформації.

Гранти студентам на оплату навчання: хто може отримати

Окремо про нову систему грантів розповіли представники Міністерства освіти та науки України. Там розповіли, що отримати грант можуть абітурієнти, які:

  • вступають на бакалаврат (або магістра медичного, ветеринарного, фармацевтичного спрямування) після школи або коледжу;
  • вступають на денну або дуальну форму навчання за контрактом.

Цим категоріям студентів розраховуватимуть сумму гранту індивідуально — за результатом НМТ та з урахуванням коефіцієнта спеціальності. Наприклад, абітурієнт, який набере на НМТ (ЗНО) з будь-яких двох предметів з оцінками не менше ніж 150 балів, зможе отримати грант першого рівня — 15 тисяч гривень. Якщо ж він набере не менше ніж 170 балів, то зможе розраховувати на грант другого рівня — 25 тисяч гривень.

Зазначимо, що гроші виплачуватимуть двічі на рік.

Як отримати гранти

Аби отримати грантову допомогу потрібно:

  • визначитися з пріоритетним закладом освіти та обрати освітню програму через електронний кабінет вступника. Якщо абітурієнт відповідає умовам, він отримає повідомлення у своєму електронному кабінеті;
  • після зарахування на бажану програму, треба подати заяву на грант через електронний кабінет в Єдиній державній електронній базі освітньої інформації у період початку навчання. У цьому році він був з 5 вересня по 31 жовтня 2024 року;
  • після призначення виплат, студент має пройти електронну ідентифікацію та автентифікацію у “Дії”, а також — відкрити в одному з українських банків спеціальний рахунок.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Виплата за народження дитини у 2024 році: який розмір та як їх отримати

Кожна сім’я в Україні, в якій народилась дитина, може отримати соціальні виплати від держави. Мова йде про 41 280 гривень. Детальніше про те, що це […]

11:15, 21.11.2024 Скопіч Дмитро

Як студентам отримати гранти на навчання через “Дію”: деталі нової програми

Студенти, які вступили у вищі навчальні заклади у 2024 році, зможуть отримати державний грант для оплати контракту. Вони можуть отримати понад 15 000 гривень. Детальніше […]

18:00, 20.11.2024 Скопіч Дмитро

Довгоочікуваний реліз української гри S.T.A.L.K.E.R. 2: що відомо про новинку та де її купити

20 листопада 2024 року в продаж надійде нова гра від української компанії-розробника GSC Game World під назвою S.T.A.L.K.E.R. 2. Вона поверне гравців у атмосферу Чорнобильську […]

16:00, 20.11.2024 Скопіч Дмитро

Веселий експоцентр, зимовий парк та прогулянка біля видатних українців: куди піти у Києві взимку

Київ — величезне місто з багатою історією та широким вибором локацій, які можна відвідати за будь-якої погоди. Проте, саме в холодну пору року можна насолодитися […]

11:00, 17.11.2024 Скопіч Дмитро

Дивні Дива, Венздей та Шерлок: 5 серіалів, які вийдуть у 2025

2025 рік обіцяє безліч цікавих серіалів для шанувальників найрізноманітніших жанрів: від наукової фантастики до драми та детектива — глядачі можуть чекати на продовження улюблених історій […]

10:00, 17.11.2024 Скопіч Дмитро