Як влаштувати дитину ВПО до нового закладу освіти: пояснення експертів

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 15:35, 29 Квітня 2024
Школа / фото ілюстративне

Через початок війни, чимало українських сімей були змушені покинути власний дім та стати внутрішніми переселенцями. Це дозволило їм бути у безпеці. Однак, вже на місці потрібно розв’язувати нагальні питання, зокрема ті, що стосується освіти дитини.

Про те, як влаштувати дитину, що зазнала вимушеного переміщення, до державного або комунального закладу освіти, розповіли експерти Юридичного порадника для ВПО у Facebook.

Як влаштувати дитину ВПО у місцеву школу

За словами експертів, держава гарантує кожній дитині, у тому числі й ВПО, доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти в державних і комунальних закладах освіти. Це прописано у частині 2 статті 19 Закону України “Про охорону дитинства”.

Як ВПО здобути дошкільну освіту

Діти з-поміж ВПО чи діти, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, мають першочергове право на зарахування до державних або комунальних закладів дошкільної освіти.

Для того, щоб дитина здобула дошкільну освіту, потрібно надати заявку про зарахування до того чи іншого навчального закладу. Це повинен зробити особисто одним із батьків або іншим законним представником дитини. До заяви також потрібно додати наступні документи:

  • копія свідоцтва про народження дитини;
  • медична довідка, встановленої законом форми разом з висновком про те, що дитина може відвідувати заклад дошкільної освіти;
  • копія документа про право на пільгове зарахування (довідка ВПО або документ, що підтверджує статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів).

Прийом заяв про зарахування дітей може організовуватися, зокрема, з використанням системи електронної реєстрації чи через ЦНАП.

Як ВПО отримати загальну середню освіту

Для того, щоб дитину ВПО зарахували до закладу середньої освіти, одному з батьків, опікуну чи іншому законному представнику потрібно звернутися до адміністрації закладу з відповідною заявою. До неї потрібно додати наступні документи:

  • копія свідоцтва про народження дитини;
  • медична довідка, встановленої законом форми;
  • копія довідки ВПО або документа, що підтверджує статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів.

Як ВПО отримати професійну, фахову та вищу освіту

Діти ВПО мають право на здобуття професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти на загальних підставах. 

Одночасно з цим, діти ВПО, які проживали на нині тимчасово окупованій  території (ТОТ), мають право на здобуття або продовження здобуття освіти певного рівня освіти в інших регіонах України коштом держави або місцевого бюджету. Їм також надається місце в гуртожитку на час навчання.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як обрати вазони на балкон: пояснення бахмутянки

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 13:00, 16 Травня 2024
Вазон / ілюстрація Бахмут IN.UA

Живі квіти можуть прикрасити будь-яке приміщення, зокрема й балкони. Це дозволить зробити їх затишними. Утім варто пам’ятати, що при виборі рослин для балконів існує ще багато різних факторів, які потрібно враховувати.

Редакція Бахмут IN.UA поспілкувалася з бахмутською експерткою Ольгою Мясниковою та розповідає про те, як правильно обрати горщики для рослин на балконі.

Як обрати рослини для балконів

Перед тим, як купувати вазон, слід обрати рослину, яка буде рости у ньому. Для цього потрібно проаналізувати власний балкон та визначити час доби, коли балкон має сонячну сторону, й навпаки.

Один з найпопулярніших варіантів для прикрашання балконів, терас та навіть вуличних клумб — це петунія. Вона полюбляє сонце, але при цьому потребує зусиль по догляду. Як зазначає Ольга Мясникова, ці квіти, як й інші сонцелюбні рослини, як мінімум потрібно поливати кожного дня. При цьому сам процес потрібно робити максимально обережно, адже занадто велика кількість вологи не дуже добре позначиться на рослині.

Петунії / фото ілюстративне

До іншого типу рослин для балконів, які люблять тінь, можна віднести лобелії. Ця низькоросла рослина рясно цвіте протягом усього літа невеличкими квітами у вигляді дзвіночків. Вона не вибаглива, але полюбляє тепло та рясний полив. Важливо пам’ятати, що прямі сонячні промені для лобелій небезпечні, адже через них вона може загинути.

Лобелії / фото ілюстративне

Як обрати горщики для рослин на балкон

За словами бахмутянки, при виборі горщиків існує лише один важливий фактор — ціна. А от рослинам байдуже до того, який матеріал у їх горщиків. Головне — належні умови вирощування, які забезпечує їх власник.

Інколи українці вибирають дешеві технічні горщики. Їх використовувати досить просто. Утім, Ольга Мясникова рекомендує купувати ще один горщик для того, щоб поставити туди його технічний аналог. Це дозволить воді, якою поливають рослини, не витікати з вазона.

Які проблеми існують при вирощуванні рослин на балконі

Бахмутянка виділяє чотири проблеми, з якими потрібно регулярно мати справу тим, хто хоче вирощувати рослини на балконах.

За її словами, перша — це неправильний вибір рослин для конкретного балкона. Якісь рослини полюбляють світло та рясний полив, а якісь тінь та більш засушливу землю. Важливо також звертати увагу й на загальну температуру повір’я на балконі, адже багато рослин чутливі до перепадів температур.

Друга можлива проблема — це недостатній рівень догляду за рослинами. Якщо людина хоче вирощувати рослини на балконі, то їй потрібно регулярно поливати їх та слідкувати за їх станом. Використання добрив також обов’язкове. Рекомендується використовувати їх раз у 7-10 днів.

Третя досить неочевидна. За словами бахмутянки, часто люди намагаються зекономити на якісній землі для вирощування рослин, беручи її з подвір’я або городу. Така земля, у більшості випадків, вже виснажена та непридатна для використання у вазонах.

Попелиці / фото ілюстративне

Четверта — це хвороби або паразити на кшталт попелиць. Боротися з ними потрібно заздалегідь, адже таким чином можна зберегти життя рослини. Для цього потрібно регулярно обробляти спеціальними засобами.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

В Україні запрацював перший електронний кабінет захисника й захисниці: гід по сервісу

Семаковська Тетяна 12:00, 16 Травня 2024
Київ / фото з відкритих джерел

В Україні з’явився перший електронний портал для захисників та захисниць країни. Його запустили для Києва у режимі тестування.

Про це повідомили на сайті Київської міської державної адміністрації (КМДА).

Електронний кабінет для військових

Перший в Україні портал для військових та їх родин працюватиме у форматі “єдиного вікна”. В сервіс планують інтегрувати понад 40 послуг, 10 з яких вже доступні для користувачів. Зокрема, мова йде про матеріальну допомогу або послуги реабілітації. Окрім того, також доступна й допомога дітям військовослужбовців.

Послуги сервісу від КМДА / скриншот Бахмут IN.UA

За словами заступниця голови КМДА Марини Хонди, ініціатива спростить життя військовим з Києва, адже за її допомогою можна буде вирішити одну з основних проблем для них — розпорошеність інформації про їхні права та можливості, а саме про послуги, пільги та додаткові гарантії.

Як скористатися послугою

Портал доступний за посиланням. Щоби скористатися цим сервісом, користувач повинен зареєструватися та пройти верифікацію. Вже після вона бачитиме, якими міськими послугами можна скористатися.

Зазначимо, що деякі послуги поки доступні лише в офлайн-варіанті. Утім, сервіс надає усю доступну інформацію про них.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як обрати вазони на балкон: пояснення бахмутянки

Живі квіти можуть прикрасити будь-яке приміщення, зокрема й балкони. Це дозволить зробити їх затишними. Утім варто пам’ятати, що при виборі рослин для балконів існує ще […]

13:00, 16.05.2024 Скопіч Дмитро

В Україні запрацював перший електронний кабінет захисника й захисниці: гід по сервісу

В Україні з’явився перший електронний портал для захисників та захисниць країни. Його запустили для Києва у режимі тестування. Про це повідомили на сайті Київської міської […]

252014224 2056713524505168 5955442481321359081 n 9538b

День Вишиванки: як виглядала традиційна вишита сорочка Донеччини

16 травня Україна святкує День вишиванки. Його щороку проводять в третій четвер травня. Цю традицію започаткувала студентка ще у 2006 році. З початком повномасштабного вторгнення […]

Для ветеранів анонсували нову функцію у Дії 

Міністерство у справах ветеранів України спільно з Мінцифрою розпочинають бета-тестування e-Посвідчення ветерана у додатку “Дія”. Ця цифрова версія документа спростить доступ до послуг та пільг […]

Бахмутський центр зайнятості організує ярмарок вакансій: редакція дізналась деталі

Бахмутський міський центр зайнятості організовує онлайн-ярмарок вакансій “Робота Є!”, який відбудеться 23 травня 2024 року. Захід допоможе роботодавцям міста Бахмут знайти необхідних працівників, а пошукачам […]