20 січня в Україні вшановують День пам’яті захисників Донецького аеропорту, бої за нього тривали з вересня 2014-го до 23 січня 2015-го. Битву за летовище охрестили як одну з найбільш запеклих. Оборона терміналів аеропорту тривала 242 дні, і за цей час росіяни повністю зруйнували будівлю ДАП (Донецького міжнародного аеропорту).
До дня вшанування захисників Донецького аеропорту редакція Бахмут IN.UA згадує головні події битва за ДАП.
Перший бій за Донецький аеропорт
У 2014 році вперше проросійські бойовики вирішили захопити контроль над Донецьким аеропортом. Готуватися до захоплення летовища росіяни почали фактично одразу після проголошення маріонеткової республіки днр. 17 квітня над аеропортом вивісили прапор псевдореспубліки, але саме летовище перебувало під контролем українських сіл.
Перший бій відбувся 26 травня, коли окупантів зустріли українські військові, які дали відсіч їхньому штурму. Серед українських воїнів не було жодного загиблого, кілька військових мали поранення, а от окупанти не дорахували десяток бойовиків.
Сили у першій битві були нерівні. Відомо, що з українського боку було орієнтовно 130 осіб, а росіян 220. Потім російська пропаганда, аби виправдати свою поразку, поширювала фейки, мовляв, українських військових було понад 2000 осіб.
Зрадники: Головура, Ходаковський та Бородай
Росіяни зайшли без бою на територію аеропорту у ніч на 26 травня, близько 3-ї години. Їх таємно провів зрадник, тогочасний офіцер СБУ Олександр Головура, разом з ним були колаборанти Олександр Бородай та Олександр Ходаковський. Саме він висунув ультиматум про виведення українських військових, що охороняли внутрішній периметр аеропорту.
Українські військові вирішили виграти час та вберегти цивільних, адже летовище працювало. Захисники заявили, що не покинуть будівлю, поки термінал не залишать цивільні та персонал аеропорту, а останній рейс з аеропорту відлітав о 7:00 ранку.
О 7:00 ранку Донецький аеропорт оголосив про тимчасову зупинку обслуговування рейсів, яка триває вже майже 10 років.
Після евакуації цивільних українське командування оголосило бойовикам свій ультиматум — залишити приміщення ДАП під загрозою застосування сили. Але окупанти не погодилися й понесли поразку.
Після бою 26 травня бойовики кілька місяців не робили спроб штурму, проте восени 2014 року бойові дії за Донецький аеропорт поновилися у значно більшому масштабі. Російські сили підготувалися ще краще.
Битва за Донецький аеропорт
У вересні російські сили пішли на новий штурм, попри Мінські домовленості. В цей час наші військові утримували старий та новий термінали аеропорту. Наші захисники мали опорний пункт у селищі Піски. Саме через нього поставляли провізію й боєприпаси.
Примітка. Мінські домовленості — за угодою передбачалося двостороннє припинення вогню на території Донецької та Луганської областей, відведення важкого озброєння та створення зони безпеки у цих районах, розгортання моніторингової місії ОБСЄ, виведення незаконних збройних формувань з України, звільнення полонених.
Проросійські бойовики системно штурмували термінали, свої позиції вони облаштували з території монастиря на півдні та села Спартак на сході, звідси активно обстрілювали летовище. 13 січня 2015 року остаточно впала диспетчерська вежа, яку утримували українські бійці. У цей день бойовики запропонували українським військовим піти до 17:00 з нового терміналу, інакше погрожували їх знищити.
Оборонці летовища відмовилася, вони завдали удару росіянам, які намагалися їх атакувати. 13 січня загинуло понад 250 російських військових і бойовиків. Бої тривали на території нового терміналу, точилися за різні його поверхи.
Зрозумівши, що українські військові не здаються, 20 січня 2015 року проросійські сили підірвали новий термінал, це були колони, які тримали перекриття аеропорту. За кілька днів до підриву наші військові відбили в бойовиків частину території аеропорту, завдавши їм втрат.
Скільки стояв Донецький аеропорт
Після підриву впали бетонні перекриття, був обвал стелі, яка впала на наших захисників. Через два дні ті, хто вцілів, вийшли з термінала. На жаль, серед наших бійців були поранені та контужені, які потрапили в полон. Оборона терміналів аеропорту тривала 242 дні. Сили АТО були змушені вийти з ДАП через руйнування об’єкта.
Захисників летовища охрестили кіборгами, адже вони до останнього боролися, аж допоки не впали стіни. За даними проєкту “Книга пам’яті полеглих за Україну”, у боях за ДАП героїчно загинуло близько 100 українських військових. Крім того, є зниклі безвісти. В інших українських джерелах число жертв коливається від 99 до 109 осіб, а також понад 400 поранених.
За подіями битви за Донецький аеропорт зняли документальний фільм.
Читайте також:
- “Брусничка”, Антимайдан та обстріл прокуратури: яким був Бахмут 10 років тому
- Рік битви за Бахмут: як змінилися наші території
- Монолог про Бахмут: волонтерка Вікторія Хамаза про ціну Свободи
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!