Як підготуватися до вагітності — інструкція від лікаря-акушера

Семаковська Тетяна 09:36, 2 Червня 2023

БАХМУТ 29 3 d0227Вагітність — особливий період в житті кожного подружжя. Це не тільки новий етап в житті, але й своєрідне випробування для чоловіка та жінки, адже попереду чекають нові емоції та переживання. Як правильно підійти до планування вагітності, які аналізи потрібно здавати та коли вагітніти? На всі ці питання відповідає лікар акушер-гінеколог з багаторічним досвідом роботи Андрій Кулешов, який наразі працює в Броварах у Бахмутській лікарні.

Редакція «Бахмут. IN.UA» дізнавалася всі подробиці вдалої вагітності.

Підготовка до вагітності

Підготовка до вагітності жінки — важливий етап, щоб все пройшло вдало та максимально комфортно для пари й майбутньої дитини, слід дбати про своє фізичне та ментальне здоров’я.

Часто майбутні батьки ставлять собі питання, як слід готуватись до вагітності? За словами Андрія Кулешова майбутній матері слід відмовитися від шкідливих звичок, як от паління чи вживання алкоголю, якщо жінка зловживала цим раніше. Підготовка жінки до зачаття дитини – довготривала й вимагає сили волі від майбутньої матері. Слід ретельно слідкувати за своїм харчуванням, не вживати шкідливу їжу на зразок бургерів, солодких газованих напоїв, піци, печива й загалом легкозасвоюваних вуглеводів. Натомість потрібно віддати перевагу свіжим фруктам, овочам, та їжі домашнього приготування.

cherries 1477858 1280 4de2c

Свіжі сезонні ягоди корисні для здоров’я. Фото: з відкритих джерел

Якщо в сім’ї є «улюблений мешканець», наприклад, кішка, то треба провести обстеження з приводу токсоплазмоза у майбутньої мами, пояснює лікар. Крім того, приділити увагу варто й психологічному здоров’ю, а за можливості зменшити вплив стресових ситуацій.

Враховуючи те, що під час війни це дуже складно, потрібно хоча б  зменшити до мінімуму перегляд новин, якщо це не стосується близьких. Сім’ям постраждалих рекомендовано проводити бесіди з психологом.

«Війна звісно погіршує цей процес (ред. вагітність). Всі нервують, особливо ті вагітні, які стоять на обліку. Часто жінки мають ознаки недосипання, бо не можуть заснути вночі через обстріли чи повітряну тривогу, в цьому плані вагітним важче. В медичному інформаційному просторі почали проводити навчальні семінари для лікарів про вплив війни на репродуктивну систему жінки», — пояснює акушер-гінеколог. 

Які аналізи потрібно здавати перед вагітністю?

Лікар-акушер запевняє, що якщо ґрунтуватися на міжнародні стандарти, то перед плануванням вагітності не потрібно здавати якихось додаткових аналізів. Але враховуючи ситуацію в країні, в яку потрапили майбутні батьки, потрібно звернутись до лікаря акушер-гінеколога й вже індивідуально зробити скажімо «план підготовки».

Що робити, якщо не вдається завагітніти?

Фахівець Андрій Кулешов розповідає, що в день в середньому до нього приходять 15 пацієнток, серед відвідувачів трапляються й ті жінки, які з певних причин не можуть завагітніти. Вони просять у лікаря порад щодо стану здоров’ю та радяться стосовно планування вагітності.

У сучасних реаліях, каже фахівець, чимало пацієнток вживають заспокійливі препарати, щоб зменшити рівень тривоги та стресу.

«За статистикою, якщо сімейна пара не може завагітніти, то проводяться дослідження та консультації як для чоловіка, так й для жінки. Ми проводимо «базові дослідження», надаємо консультації та рекомендації. Якщо на нашому рівні надання допомоги не вдається це вирішити — призначаємо, консультації у медичних установах: перинатальний центр, чи спеціалізований заклад, який займається репродуктивними технологіями», — пояснює акушер-гінеколог.

Один із поширених методів серед пар, які не можуть завагітніти — допоміжні репродуктивні технології (ДРТ), тобто штучне запліднення. Але на жаль є статистичний відсоток пар, яким така процедура також не гарантує батьківство, каже лікар. Часто бувають випадки, коли вперше пара легко стала батьками, а от вдруге цей шлях виявився не легким. Підготуватись до другої вагітності потрібно не менш ретельно, ніж до першої.

Чи є правильний час для планування вагітності?

Поширене питання серед пар, коли правильно планувати вагітність? На думку лікаря немає «правильного» часу для планування дитини, однак зазначає фахівець, з віком подружжю може бути важче завагітніти.

Тому, якщо є можливість й бажання мати дитину зараз — не слід відкладати цю справу у довгий ящик. Річ у тому, каже лікар, що з віком у жінки та чоловіка можуть додаватися проблеми зі здоров’ям, які ускладнюватимуть як процес запліднення, так і нагляд за вагітною. Крім того, не слід забувати й про підготовку чоловічого організму до вагітності, майбутній батько має відмовитися від куріння, алкоголю, й перевірити своє здоров’я в уролога, здати загальний аналіз крові.

Психологічна підготовка вагітних

Підготовка до пологів під час вагітності також проводиться, каже Андрій Кулешов. Насамперед приділяють увагу загальному стану жінки. Проводяться пізнавальні лекції, зокрема про важливість правильного харчування та фізичного навантаження вагітної.

Майбутнім мамам радять спробувати плавання в басейні, прогулянки на свіжому повітрі, такі активності не тільки підтримують фізичний стан, але й допоможуть розслабитися емоційно та зменшити тривогу. Підготовка організму до зачаття має проходити плавно, без зайвого стресу.

Які книги можна читати майбутнім батькам?

Часто майбутні батьки стикаються з тим, що не знають відповіді на якісь питання, які є доволі загальними, або ж навпаки думають про виховання малюка й шукають поради на сумнівних ресурсах. Ми підібрали п’ять книг, які допоможуть розібратися з важливими питаннями.

60a5e050 8625 11ea 8130 000c29ae1566 6eb39768 e652 11ec 8170 0050568ef5e6 8b7d7

Книга для вагітних. Фото: з відкритих джерел

Ольга Белоконь. «Я вагітна. Що далі?» — книга української гінекологині, яка дотримується принципів доказової медицини. Тут просто та чітко описані всі складні процеси, які відбуваються в організмі жінки. Фахівчиня відповідає на питання: що таке препарати з недоведеною ефективністю і який максимум обстежень має пройти кожна жінка, яка очікує дитину?

4c382221 3dfc 11eb 8142 000c29ae1566 dfa66275 3e1f 11eb 8142 000c29ae1566 44c36Вільям Сірс, Марта Сірс.  «Ваша вагітність. Практичний порадник від зачаття до народження» — це своєрідна інструкція під час вагітності для батьків, книгу написали фахівці в галузі педіатрії. Тут є все про етапи розвитку дитини, раціон харчування мами та її емоційний стан.

6a900c3a 5133 11ec 815c 0050568ef5e6 1fa66dc9 72c4 11ec 815f 0050568ef5e6 aea0aГантер Кларк-Філдс. «(не)Щасливе батьківство». Чесна книга про виховання дітей — часом бути батьками дуже нелегко, трапляються кризові ситуації, які потрібно вміти проходити. Як це зробити правильно? Відповіді знайдете у книзі.

ba23b21e 98a2 11ed 8178 0050568ef5e6 ba23b688 98a2 11ed 8178 0050568ef5e6 21c04Олена Березовська. «9 місяців щастя. Посібник для вагітних» — книга від фахової гінекологині допоможе жінкам пройти усі 9 місяців «очікування» без страху та зайвих проблем.

d982a9a6 f8f3 11eb 8150 0050568ef5e6 425ef70c 1230 11ec 8150 0050568ef5e6 cf584Катя Бльостка. «Матера вам не наймичка, або Чому діти це — прекрасно…», — остання книга, це гумористичний погляд на материнство, в усіх батьків бувають складні моменти, однак авторка запевняє — це нормально. Під час прочитання книги сміятися буде вся родина, бо тут є життєві кумедні приклади з буднів мам й тат.

Фото: «Бахмут. IN.UA»

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Як студентам отримати гранти на навчання через “Дію”: деталі нової програми

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 18:00, 20 Листопада 2024
Cтудент за навчанням / фото ілюстративне, pixabay

Студенти, які вступили у вищі навчальні заклади у 2024 році, зможуть отримати державний грант для оплати контракту. Вони можуть отримати понад 15 000 гривень.

Детальніше про те, що це за грант та як його отримати, дізнавайтесь в матеріалі Бахмут IN.UA.

Гранти на навчання для студентів

За словами міністра цифрової трансформації Михайла Федорова, в Україні запрацювала система державних грантів для студентів, що вступили до закладів вищої освіти. Нова система державних грантів для здобувачів вищої освіти працюватиме через “Дію”, що суттєво спростить процес оформлення на отримання коштів.

Грант — це свобода вибору спеціальності для дитини. Для навчальних закладів нова система стимулюватиме конкуренцію. Адже більше студентів — більший бюджет“, — наголосив міністр цифрової трансформації.

Гранти студентам на оплату навчання: хто може отримати

Окремо про нову систему грантів розповіли представники Міністерства освіти та науки України. Там розповіли, що отримати грант можуть абітурієнти, які:

  • вступають на бакалаврат (або магістра медичного, ветеринарного, фармацевтичного спрямування) після школи або коледжу;
  • вступають на денну або дуальну форму навчання за контрактом.

Цим категоріям студентів розраховуватимуть сумму гранту індивідуально — за результатом НМТ та з урахуванням коефіцієнта спеціальності. Наприклад, абітурієнт, який набере на НМТ (ЗНО) з будь-яких двох предметів з оцінками не менше ніж 150 балів, зможе отримати грант першого рівня — 15 тисяч гривень. Якщо ж він набере не менше ніж 170 балів, то зможе розраховувати на грант другого рівня — 25 тисяч гривень.

Зазначимо, що гроші виплачуватимуть двічі на рік.

Як отримати гранти

Аби отримати грантову допомогу потрібно:

  • визначитися з пріоритетним закладом освіти та обрати освітню програму через електронний кабінет вступника. Якщо абітурієнт відповідає умовам, він отримає повідомлення у своєму електронному кабінеті;
  • після зарахування на бажану програму, треба подати заяву на грант через електронний кабінет в Єдиній державній електронній базі освітньої інформації у період початку навчання. У цьому році він був з 5 вересня по 31 жовтня 2024 року;
  • після призначення виплат, студент має пройти електронну ідентифікацію та автентифікацію у “Дії”, а також — відкрити в одному з українських банків спеціальний рахунок.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Довгоочікуваний реліз української гри S.T.A.L.K.E.R. 2: що відомо про новинку та де її купити

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 16:00, 20 Листопада 2024
Сталкер / фото GSC Game World

20 листопада 2024 року в продаж надійде нова гра від української компанії-розробника GSC Game World під назвою S.T.A.L.K.E.R. 2. Вона поверне гравців у атмосферу Чорнобильську зону відчуження, сповнену небезпечних ворогів, смертельних аномалій і потужних артефактів.

Детальніше про те, що це за гра, як її купити та який комп’ютер необхідний для її запуску, дізнавайтесь в матеріалі Бахмут iN.UA.

Що відомо про S.T.A.L.K.E.R. 2

S.T.A.L.K.E.R. 2 — це українська гра жанру шутер, розробкою якої займається GSC Game World. Вперше її анонсували ще у 2010 році, проте згодом скасували через неназвані причини.

У 2018-му її анонсували повторно. Спочатку гру мали випустити 28 квітня 2022 року, але вже у січні розробники повідомили, що переносять плани виходу гри на 8 грудня. Додаткове перенесення відбувся одразу ж після початку повномасштабного вторгнення. У грудні компанія заявила, що реліз запланований на 2023 році. Згодом відбулося ще декілька перенесень, остаточною датою яких стало 20 листопада 2024 року.

В основі гри лежать фантастичні події, які відбуваються В Чорнобильській зоні відчуження, де через радіацію почали з’являтися різноманітні аномалії. Тут можна знайти небезпечних мутантів, й невидимі радіаційні пастки та навіть коштовні артефакти, за якими в Зону прибувають найманці-сталкери. Гравці візьмуть на себе управління саме за такого сталкера на ім’я Скіф.

Загалом же повне проходження основного сюжету гри займе приблизно 40 годин та чотири фінали.

Який комп’ютер потрібен для запуску S.T.A.L.K.E.R. 2

Для запуску гри S.T.A.L.K.E.R. 2: HEART of CHORNOBYL в мінімумі потрібен комп’ютер з наступними характеристиками:

  • процесор: AMD Ryzen 5 1600X або Intel Core i5-7600K;
  • оперативна пам’ять: 8 GB;
  • відеокарта: AMD Radeon RX 580 8GB / NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB;
  • місце на диску: 150 GB.

Рекомендованими системними параметрами вважаються наступні характеристики:

  • процесор: AMD Ryzen 7 3700X або Intel Core i7-9700K;
  • оперативна пам’ять: 16 GB ОЗП;
  • відеокарта: AMD Radeon RX 5700 XT 8GB, або NVIDIA GeForce RTX 2070 SUPER 8GB або NVIDIA GeForce GTX 1080 Ti 11GB;
  • місце на диску: 150 GB.

Як та де купити S.T.A.L.K.E.R. 2

Наразі гру S.T.A.L.K.E.R. 2: HEART of CHORNOBYL можна купити в декількох цифрових магазинах, серед яких Steam і Microsoft Store. Ціни в обох магазинах однакові:

  • Ціна стандартного — 1399 гривень;
  • Deluxe Edition — 1899 гривень;
  • Ultimate Edition — 2549 гривень.

Купівля Deluxe Edition та Ultimate Edition гарантують додаткові ігрові бонуси, серед яких унікальна зброя з модифікаціями, комбінезони та навіть повноцінний доступ до спеціальних додаткових завдань.

Зазначимо, що гра S.T.A.L.K.E.R. 2: HEART of CHORNOBYL наразі займає лідируючі позиції серед усіх ігор на платформі Steam, випереджаючи навіть безплатні проєкти.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як студентам отримати гранти на навчання через “Дію”: деталі нової програми

Студенти, які вступили у вищі навчальні заклади у 2024 році, зможуть отримати державний грант для оплати контракту. Вони можуть отримати понад 15 000 гривень. Детальніше […]

18:00, 20.11.2024 Скопіч Дмитро

Довгоочікуваний реліз української гри S.T.A.L.K.E.R. 2: що відомо про новинку та де її купити

20 листопада 2024 року в продаж надійде нова гра від української компанії-розробника GSC Game World під назвою S.T.A.L.K.E.R. 2. Вона поверне гравців у атмосферу Чорнобильську […]

16:00, 20.11.2024 Скопіч Дмитро

Веселий експоцентр, зимовий парк та прогулянка біля видатних українців: куди піти у Києві взимку

Київ — величезне місто з багатою історією та широким вибором локацій, які можна відвідати за будь-якої погоди. Проте, саме в холодну пору року можна насолодитися […]

11:00, 17.11.2024 Скопіч Дмитро

Дивні Дива, Венздей та Шерлок: 5 серіалів, які вийдуть у 2025

2025 рік обіцяє безліч цікавих серіалів для шанувальників найрізноманітніших жанрів: від наукової фантастики до драми та детектива — глядачі можуть чекати на продовження улюблених історій […]

10:00, 17.11.2024 Скопіч Дмитро

Ціни на газ у 2024-2025: скільки треба платити українцям

Газ — одна з регулярних категорій, яку оплачують громадяни в комунальних платежах. Наразі вона знаходиться в фіксованих межах. Утім, вже ситуація може змінитися вже у […]

16:00, 15.11.2024 Скопіч Дмитро