Літакопад, бійки в Криму, підготовка до “виборів”: що відбувалось на ТОТ за останній тиждень

Бахмут Брехомір Вінниченко Данило 12:45, 2 Березня 2024
Окупований Донецьк
“Псевдовибори” на ТОТ / фото росЗМІ

Російські загарбники продовжують тимчасово утримувати українські території. Попри складну ситуацію та небезпеку в регіонах, минув ще один тиждень, який приніс окупантам нові болючі втрати в живій силі та техніці на лінії фронту. Незважаючи на відсутність прав та свобод на ТОТ, а саме: нав’язування кремлівської пропаганди, підготовки до псевдовиборів, паспортизація та репресії, українці в окупації продовжують далі чинити спротив та допомагати армії. 

У цьому матеріалі ми розглянемо головні події, які відбувалися на тимчасово окупованих територіях за останній тиждень. 

Вибухи на ТОТ

Цього тижня вибухи були зафіксовані у Донецьку, Макіївці, Горлівці та Оленівці на Донеччині, у Бердянську на Запоріжжі, у Севастополі, Сімферопольському та Красногвардійському районі у Криму. Окупаційна влада у Криму зазначила, що це була робота ППО та збиття БПЛА над півостровом, про наслідки не повідомляли.

Допис у соцмережі
Колаборант кулємзін прозвітував про результат прильотів по Донецьку / скриншот

Гуманітарна ситуація на ТОТ

Гуманітарна ситуація в окупації залишається складною. В Рубіжному на Луганщині, як зазначає Артем Лисогор, очільник Луганської ОВА, немає перспектив, що росіяни почнуть відбудовувати місто. 

“Протягом півтора року після окупації в Рубіжному ні про яке відновлення не було й думки. Тільки наприкінці 2023-го в місті почали з’являтися підрядні компанії гастролерів та складатися плани відбудови. Більша частина населеного пункту зруйнована вщент, але у чергу ремонтів потрапили менше 30 будинків — виключно вцілілі, де можна показово і швидко зробити якісь роботи. За пошкоджені й тим більше зруйновані багатоповерхівки ніхто братися не збирається”, — підкреслює очільник Луганської ОВА. 

Руйнування
Зруйноване Рубіжне / скриншот

У Лисичанську місцеві скаржаться на відсутність роботи комунальних служб. Підприємства, які займаються відновлювальними роботами, надають тільки ті ремонтні послуги, на яких найняли осіб. Ще більш проблематичним залишається викликати ремонтників: у місті через відсутність мобільного зв’язку місцеві мають або дзвонити у таксофон, або йти пішки.

“Деякі підприємства виконують відновлювальні роботи, але працюють там особи, яких найняли на конкретний вид ремонтів. Усе інше їх не стосується. Як от аварійні ситуації. Таких бригад в населеному пункті немає. Можна зателефонувати з таксофону і спробувати викликати, або пройти пішки декілька кілометрів і написати заяву. Проте — виїжджати нікому”, — констатує Лисогор. 

Руйнування
Зруйнований Лисичанськ / фото з відкритих джерел

У окупованому Шахтарську на Донеччині так званий мер міста олександр шатов заявив, що 70% водопровідних мереж уже непридатні. Більш ніж половина “погодинної” води, що начебто поставляється, не доходить до квартир.

Влада так званої днр скасувала рух популярних міжміських маршрутів, які курсували по території області через “відсутність ліцензії у перевізника”. У якого саме перевізника відібрали ліцензію, загарбники не уточнили. Скасували рух за наступними маршрутами:

  • Комсомольське — Донецьк (Південний автовокзал);
  • Новий Світ — Донецьк (Південний автовокзал);
  • Новий Світ — Старобешеве.

Русифікація на ТОТ

26 лютого 2024 владімір путін, президент рф “вніс” 4 новоокуповані регіони, а саме Донецьку, Луганську, Херсонську та Запорізьку області у так званий південний військовий округ. Раніше туди “увійшли” окупована АР Крим та місто Севастополь. Чіткого пояснення з боку кремля, навіщо це було зроблено немає. Іван Федоров, голова Запорізької ОВА прокоментував цю подію та зазначив, що путін це робить, щоб начебто узаконити захоплені території, в першу чергу. 

“Тиран, що вижив з розуму, всіляко намагається узаконити захоплені населені пункти України у своїй недодержаві. А ще — мати змогу “офіційно” мобілізувати українських чоловіків на ТОТ”, — підкреслив голова Запорізької ОВА. 

документ рф
Наказ путіна про “внесення” окупованих регіонів до південного військового округу рф / скриншот

Жителів захопленої Авдіївки росіяни планують залучити на вибори путіна. Як зазначив так званий голова виборчої комісії днр володимир висоцький, що вся псевдореспубліка є “колишньою” Донецькою областю України, тому і мешканці також мають право на начебто волевиявлення. 

“Авдіївці теж наші громадяни, якщо згадувати 2014 рік, авдіївці точно так само активно голосували за вступ до російської федерації. Це теж наші громадяни, це теж наші люди. Тому ми як виборча комісія створимо абсолютно все і створюємо абсолютно всі умови для їхнього якісного волевиявлення”, — розповів висоцький місцевим пропагандистам.

Нагадаємо, що після захоплення міста пропаганди прозвітували про отримання мешканцями Авдіївки російських паспортів. А на території окупованої Донеччини, за даними еvocation.info, встановлено 611 вибіркових дільниць та створено так звані територіальні комісії щонайменше у 20 населених пунктах регіону. 

Адреси дільниць
Де розташовні фейкові виборчі дільниці / інфографіка Evocation.info

“Волевиявлятись” навчали й футболістів фейкового футбольного клубу “шахтар”, який відкрили вже окупанти. Там провели відповідні заходи та бесіди, щоб спортсмени могли зробити нібито правильний вибір. 

Допис у соцмережі
Спортсмени слухають про голосування на виборах путіна / скриншот/фото с росджерел

Загарбники продовжують тероризувати місцеве населення. На тлі заяв дмитра медведева, заступника голови радбезу рф про те, щоб відправляти у Сибір незгодних з російським режимом на ТОТ, тобто депортувати українців, приєднався олександр малькевич, член громадської палати рф.

“Ми пропонуємо цю ініціативу втілити в життя, посилити й розширити. Тобто “ждуни” з “новоросії” і “Донбасу” повинні спокутувати свою провину на будівництвах Сибіру, Далекого Сходу, Крайньої Півночі, а й зворотна має бути історія. Так звані “ліберальні” активісти й шкідники з російської глибинки повинні відпрацьовувати на відбудові, на будівництвах якраз “Донбасу” і “новоросії”. Особливо це стосується тих, хто розповідає, що росія сама себе обстрілює, що ніяка спеціальна військова операція не була потрібна, і так далі”, — заявив російський політик. 

Окупанти
Росіяни хочуть депортувати незгодних з війною українців / фото з відкритих джерел 

У радянські час українці вже стикались з депортаціями в інші віддалені регіони тодішньої срср. Протягом 1939-1940 років сталінська влада вивезла за різними підрахунками від 10 до 20 відсотків населення Західної України у північні регіони російської радянської федеративної соціалістичної республіки, у тому числі у Сибір. Сталін у період 1939-1940 років захопив Західну Україну, Західну білорусь та країни Балтії (сучасні Литва, Латвія та Естонія), після чого почались масові хвилі депортацій на територію радянського союзу. 

Представники пвк “ведмідь” влаштували бійку в Криму

В ніч на 23 лютого 2024 року у населеному пункті Чорноморське в окупованому Криму бойовики з пвк “ведмідь” влаштували бійку з відвідувачами місцевого кафе “Фортеця (Крепость)”. Причиною стало те, що нібито двом бойовикам не сподобалась поведінка відпочивальників і ті викликали підмогу — озброєні загарбники увірвались у кафе, почали бити відвідувачів та поклали всіх обличчям до підлоги.

Командир бойовиків пояснив це тим, що нібито є загроза проникнення українських ДРГ, тому вони мають реагувати на кожний “чих”. 

Російський ліберальний Telegram-канал ASTRA зміг ідентифікувати 10 бойовиків, хто брав участь в озброєному нападі на місцевих мешканців у кафе. Натомість окупаційний слідчий комітет росії в Криму порушив кримінальну справу проти нападників та інкримінував їм хуліганство.

Бійка в Криму
Озброєні бойовики влаштували бійку / скриншот

Літакопад на Сході України та “бавовна” на полігоні

Протягом тижня росіяни продовжують зазнавати великих втрат на фронті. Окрім живої сили, важкої техніки та артилерії, росіяни знов втратили декілька одиниць авіації. 

“Схоже, до них не доходить! Ніяких висновків не роблять російські пілоти!”, — саме так відповів Микола Олещук, командувач Повітряних сил ЗСУ на падіння двох літаків “СУ-34” 29 лютого 2024 року на Сході України.

Загалом окупанти втратили 5 літаків за тиждень: 2 літаки “СУ-34” 27 лютого 2024 року та 3 винищувачі “СУ-34” 29 лютого 2024 року. Загалом протягом лютого 2024 року Сили оборони України знищили 13 одиниць бойової авіації. 

Знищені літаки рф
Втрати авіації росіян за лютий / інфографіка Міноборони України

Російські воєнкори знов заявили про “бавовну”. Цього разу Сили оборони України вразили полігон в окупованій Оленівці на Донеччині. За інформацією окупантів, внаслідок прильоту 2 ракет від HIMARS загинули 19 військових, зокрема військовий командир та ще 12 окупантів було поранено. Інформацію щодо прильоту підтвердив і Генштаб ЗСУ. Там заявили, що вдарили за допомогою реактивних систем залпового вогню (РСЗВ). З якої саме РСЗВ завдали удару, у пресслужбі не уточнили.  

Ситуація в окупації не покращується. Попри гучні заяви представників кремля про “покращення життя”, люди й досі залишаються віч-на-віч зі своїми проблемами та мають, буквально, виживати. Сьогоднішня реальність на ТОТ — це пусті обіцянки ватажків, масова паспортизація, цензура, відсутність прав людини та примус забути все українське. Чоловіків готують до чергової хвилі мобілізації, щоб відправити на фронт воювати проти ЗСУ. 
А ми маємо нагадати, що люди в окупації чекають на скоріше звільнення від окупантів. АР Крим, Донеччина, Луганщина, Херсонщина та Запоріжжя — це Україна!

Раніше у дайджесті новин з окупації ми розповідали про затоплений біля берегів Криму великий десантний корабель “цезар куніков”, приїзд у тимчасово окуповану Горлівку філіпа кіркорова та гуманітарну катастрофу на ТОТ.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як у Києві потрапити на прийом у Бахмутський ЦНАП

Семаковська Тетяна 13:00, 30 Квітня 2024
Бахмутський ЦНАП
ЦНАП для бахмутян / фото Бахмутська міськрада

Завтра, 1 травня, фахівці Центру надання адміністративних послуг та відділу реєстрації Бахмутської міської ради проведуть прийом бахмутян, які мешкають у Києві та Київській області. Записатись на консультацію можна за номером телефону.

Про це повідомляє Центр Підтримки бахмутян в Києві.

Бахмутський ЦНАП: послуги

Прийом запланований на 1 травня (середа) з 10:00 до 14:00.

В установі мешканці Бахмутської громади можуть:

  • актуалізувати дані в реєстрі територіальної громади (РТГ);
  • внести зміни до інформації про особу, що міститься в РТГ;
  • зняти особу із задекларованого / зареєстрованого місця проживання;
  • отримати витяг із реєстру територіальної громади;
  • подати повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій.

Як отримати консультацію

Консультації за зазначеними послугами можна отримати дистанційно з понеділка по п’ятницю, з 10:00 до 16:00, за номерами:

  • +38 (098) 850 0561 або +38 (099) 667 9206 (представники ЦНАПу); 
  • +38 (068) 851 5089 (представник відділу реєстрації місця проживання).

Також можна звернутися на електронні скриньки: 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як влаштувати дитину ВПО до нового закладу освіти: пояснення експертів

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 15:35, 29 Квітня 2024
Школа / фото ілюстративне

Через початок війни, чимало українських сімей були змушені покинути власний дім та стати внутрішніми переселенцями. Це дозволило їм бути у безпеці. Однак, вже на місці потрібно розв’язувати нагальні питання, зокрема ті, що стосується освіти дитини.

Про те, як влаштувати дитину, що зазнала вимушеного переміщення, до державного або комунального закладу освіти, розповіли експерти Юридичного порадника для ВПО у Facebook.

Як влаштувати дитину ВПО у місцеву школу

За словами експертів, держава гарантує кожній дитині, у тому числі й ВПО, доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти в державних і комунальних закладах освіти. Це прописано у частині 2 статті 19 Закону України “Про охорону дитинства”.

Як ВПО здобути дошкільну освіту

Діти з-поміж ВПО чи діти, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, мають першочергове право на зарахування до державних або комунальних закладів дошкільної освіти.

Для того, щоб дитина здобула дошкільну освіту, потрібно надати заявку про зарахування до того чи іншого навчального закладу. Це повинен зробити особисто одним із батьків або іншим законним представником дитини. До заяви також потрібно додати наступні документи:

  • копія свідоцтва про народження дитини;
  • медична довідка, встановленої законом форми разом з висновком про те, що дитина може відвідувати заклад дошкільної освіти;
  • копія документа про право на пільгове зарахування (довідка ВПО або документ, що підтверджує статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів).

Прийом заяв про зарахування дітей може організовуватися, зокрема, з використанням системи електронної реєстрації чи через ЦНАП.

Як ВПО отримати загальну середню освіту

Для того, щоб дитину ВПО зарахували до закладу середньої освіти, одному з батьків, опікуну чи іншому законному представнику потрібно звернутися до адміністрації закладу з відповідною заявою. До неї потрібно додати наступні документи:

  • копія свідоцтва про народження дитини;
  • медична довідка, встановленої законом форми;
  • копія довідки ВПО або документа, що підтверджує статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів.

Як ВПО отримати професійну, фахову та вищу освіту

Діти ВПО мають право на здобуття професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти на загальних підставах. 

Одночасно з цим, діти ВПО, які проживали на нині тимчасово окупованій  території (ТОТ), мають право на здобуття або продовження здобуття освіти певного рівня освіти в інших регіонах України коштом держави або місцевого бюджету. Їм також надається місце в гуртожитку на час навчання.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Бахмутський ЦНАП

Як у Києві потрапити на прийом у Бахмутський ЦНАП

Завтра, 1 травня, фахівці Центру надання адміністративних послуг та відділу реєстрації Бахмутської міської ради проведуть прийом бахмутян, які мешкають у Києві та Київській області. Записатись […]

Як влаштувати дитину ВПО до нового закладу освіти: пояснення експертів

Через початок війни, чимало українських сімей були змушені покинути власний дім та стати внутрішніми переселенцями. Це дозволило їм бути у безпеці. Однак, вже на місці […]

15:35, 29.04.2024 Скопіч Дмитро

“Можна купити нову тумбу, але зробити цікавіше”: майстриня з Бахмута про переробку меблів

Майже в кожного вдома, в тому числі у тимчасовому житлі, можна знайти старий стільчик, стіл чи шафу. Зазвичай на вигляд ці речі через свій вік […]

children g589d22510 1920 19355

Як батькам жити в постійній тривозі за своїх дітей: поради психологині Ганни Сердюкової

Майже рік Україна страждає від повномасштабної війни, через що багато українців постійно перебувають у стані гострого стресу. Багато хто відчуває втому, апатію, ступор. І це […]

Допомога на дитину 2024

Як переселенцям оформити допомогу на дитину: детальна інструкція

Переселенці, які мають довідку ВПО та хочуть оформити допомогу на дитину можуть зробити це двома способами: офлайн та онлайн. Детально пояснюють у Мінреінтеграції. Оформити допомогу […]