Main menu

66655766 2127931090833047 977551160913166336 n d8ee9У сучасному світі кожного дня на нас насувається великий потік інформації. У виборчий період він збільшується: телереклама, біг-борди, газети, постери, флаєри. Як не розгубитися у цьому потоці інформації, та виважено зробити вибір? У цьому нам допоможе критичне мислення.

Критичне мислення - це здатність людини усвідомлювати власну позицію з того чи іншого питання, приймати ретельно обдумані, зважені рішення щодо суджень або дій.

Майже кожна людина в країні на передодні парламентських виборів має власну думку про те, за кого буде голосувати. А ось якщо запитати на чому ґрунтується її вибір? Треба задати  критичні  питання, які дадуть вам змогу краще розуміти за кого голосувати.

Ніл Браун, автор посібника по критичному мисленню, стверджує, що два способи мислення – коли людина просто впитує інформацію, як губка, але не оцінює і не розглядає її критично. Та другий – він схожий на просіювання піску в пошуках золота. Така людина розуміє, що аргументи потрібні не для того, щоб їх запам'ятати, а для того, щоб оцінити їх силу.

Візьмемо декілька пунктів з програм кандидатів у народні депутати по округу №46 міста Бахмута та спробуємо їх критично оцінити.

1.Недопущення скорочення робочих місць в регіоні

2.Підтримка обдарованої молоді, розвиток молодіжного та соціального підприємництва.
3.Зниження тарифів на газ для населення України до 3800–4000 грн за тис. куб. м;

4.Припиненя війни  на Сході України.

Спочатку нам уявляється, що це дуже гарні та корисні пропозиції, тільки, на жаль, пункти №1 та №2 – дуже опосередковано відносяться до функцій народного депутата, бо народний депутат ніяк не зможе вплинути на власника бізнесу та заборонити йому звільняти людей.

Яким чином народний депутат зможе розвивати соціальне підприємництво? Це, по-перше, бажання та виважене рішення власника якогось бізнесу віддавати левову частку прибутку на соціальні напрямки. 
Пункт №3 – популізм, а пункт №4 – це гасло.

Говорячи простою мовою,  популізм - це емоційні обіцянки політиків вирішити складні проблеми простими засобами.

Щоб це визначити, необхідно, звичайно, знати про функції народного депутата та його повноваження. Про це ми розказували в попередніх випусках.

Якщо  кандидат у народні обранці вже працював у Верховній Раді – то треба вияснити для себе, чим він  відзначився та  що зробив корисного.

Як правило, під час виборчих перегонів всі кандидати проводять зустрічі з виборцями прямо у дворах. То варто завітати та спитати особисто у кандидата, що він планує робити, яка в нього програма, чим він відрізняється від своїх опонентів та чому, власне, голосувати треба за нього.

Але де ж тут критичне мислення?

Якщо ви прочитали ці пункти з програми і у вас не виникло ніяких сумнівів та запитань, значить ви сприймаєте інформацію не критично, просто впитує, як губка, та й ще добре, коли запам'ятовуєте.

Цілком можливо, що ваш мозок і подавав сигнали але ви їх не почули, бо популізму та гаслам дуже важко протистояти, до того ж трохи забракло обізнаності з деяких питань.

По-перше, будь-який навик потрібно тренувати, щоб він закріпився.
По-друге, ця ситуація для вас повинна бути важлива. Адже критичне мислення працює, коли є проблемне завдання.

По-третє,  читаючи програми партій та кандидатів, потрібно інформацію сприймати критично, роблячи власні висновки, ставлячи власні запитання, відповіді на які неоднозначні і вимагають пошуку в кількох джерелах.
Якщо у програмі багато гасел, популізму, обіцянок, які не входять до обов’язків депутата та замало конкретних пропозицій, можливо треба ставити під сумнів голосування за такого кандидата?

Займаючись пошуком відповідей, критично аналізуючи інформацію,  формується власна думка, а не та, що вам нав'язувалася піарниками, політиками і політтехнологами.

Питань багато, але дуже важливо використовувати надійні джерела інформації.
На сайті Верховної Ради України можна ознайомитись з програмами. На сайтах PolitHub.org та Вибори 19  можна перевірити програмні позиції партій політиків та проаналізувати їх.

Щоб покращити основи критичного мислення, ви можете скористатися спеціальними он-лайн курсами.

Якщо ви критично аналізуєте інформацію, у вас сформується власна думка, замість судження, що нав'язуються ззовні. Пам’ятайте, від свідомого вибору кожного буде залежати політична культура в країні і професійний склад нового парламенту.

Народний депутат - ваш представник у Верховній Раді на наступні 5 років 

Прозорі вибори в Бахмуті: чим народний депутат може бути корисний для виборців? (Відео)

ТОП-5 міфів про вибори, які легко спростувати (відео)

Чого бахмутська молодь чекає від парламентських виборів? (Відео)

Як люди приймають рішення (Відео)

Проект «Прозорі вибори в Бахмуті» впроваджується за підтримки Медійної програми в Україні, яка фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.