19 грудня Верховна Рада ухвалила закон №11161, який передбачає компенсацію за пошкоджене і зруйноване житло на ТОТ. Редакція “Бахмут IN.UA” запитала в бахмутян, які питання щодо цього закону їх турбують найбільше. Серед них — подання заяви, отримання компенсації за квартиру на кілька власників, коефіцієнт вартості житла для Донецької області тощо.
Питання бахмутян редакція поставила бахмутському активісту, ініціатору закону №11161 Аркадію Петросяну. Відповіді на них наводимо нижче.
Примітка. Звертаємо увагу, що на деякі питання редакція потребує часу для опрацювання та надання коректних відповідей. Нижче наводимо перелік питань, на які ми отримали відповідь
Якщо президент підпише закон, то можна вже буде подавати заяву? Чи треба чекати поки закон набере чинності?
Закон набере чинності після того, як його підпише президент. Він буде опублікований на порталі “Урядовий кур’єр”. Після цього закон буде працювати й можна буде подати заяву на компенсацію.
“Та весь цей час ми не будемо сидіти дарма. Ми проводитимемо адвокацію, щоб Уряд все підготував для цього питання. В тому числі й почав комунікації з міжнародними партнерами, щоб почала працювати міжпарламентська допомога з приводу подання кредитів”, — зазначив Аркадій Петросян.
Заяву можна подати через “Дію” чи треба йти до ЦНАПу?
“Процедура буде та сама, як і зараз по програмі “єВідновлення” — і через “Дію”, і через ЦНАП. Все те ж саме, ми не робили новий механізм, ми лише впровадили механізм компенсації житла для тимчасово окупованих територій. Ми зробили зміни в “єВідновлення”, але вони не досконалі, особливо тому, що вони 2014 року ніяк не стосуються. І далі ми будемо 2014 рік теж просувати”, — каже Аркадій Петросян.
Для подачі заяви необхідно:
- звернутися в ЦНАП або до нотаріуса;
- у разі наявності пільгової категорії надати документ, що її підтверджує;
- якщо заяву подає уповноважена особа, має бути довіреність на виконання правочину.
Прийняти заяву може будь-який ЦНАП на підконтрольній Україні території.
Про коефіцієнт вартості житла для Донецької області — 0,5
“Коефіцієнт регіону 0,5 — дуже низький для Донецької й Луганської областей. Його обирали по вартості житла в регіоні, по ситуації в регіоні, по ринку нерухомості. Але це несправедливо. Тому що спиралися ще на ситуацію в Донецькій і Луганській області станом на початок повномасштабного вторгнення, як я розумію. І це неправильно. Тому будемо адвокатувати, щоб коефіцієнт регіону був більший. Наскільки це реально зробити зараз сказати важко, потрібно консультуватися з Урядом”, — зазначає Аркадій Петросян.
Чи потрібно прожити два роки в Україні, щоб подати заяву на компенсацію за житло?
Не обов’язково. Якщо ви через повномасштабне вторгнення були змушені евакуюватися за кордон, ви маєте право на компенсацію за умови, що після 24 лютого 2022 року оформили правовий статус:
- біженця;
- особи, яка потребує додаткового захисту;
- особи, яка потребує тимчасового захисту;
- іншого подібного статусу, наданого у зв’язку зі збройною агресією рф проти України.
Зверніть увагу, що ви не можете подати заяву на компенсацію, якщо проживали у росії чи білорусі.
Житло має декількох власників, як подавати заяву?
Компенсацію зможуть отримати й співвласники знищених домівок. Для цього необхідно подати в “Дії” одну спільну заяву або декілька окремих. Після цього комісія органу місцевого самоврядування опрацює заяву та визначить суму компенсації.
Кожен співвласник отримає виплату відповідно до його частки. Сума компенсації буде зазначена в житловому сертифікаті в Дії. Пізніше співвласники зможуть використати кошти окремо або обʼєднати їх та придбати спільну будівлю.
Щоб скористатися сертифікатом, потрібно припинити право власності на знищений об’єкт нерухомості за згодою всіх співвласників.
Чи можна отримати компенсацію за державну квартиру?
“Має бути право власності на таку квартиру. Якщо його немає, це значить, що росія знищила не квартиру людей, а квартиру держави. У такому разі компенсацію отримуватиме держава”, — зазначив Аркадій Петросян.
Якщо нерухомість є у двох окупованих містах, можна подавати на обидві?
“Так, ви можете подавати заяву на компенсацію за обидві нерухомості. В Україні є випадки, коли людям виплачували кошти й за чотири об’єкти“.
Скільки виплачують за зруйноване житло?
В Україні працює спеціальний компенсаційний онлайн-калькулятор для власників знищеного внаслідок війни житла. Він доступний в онлайн-форматі за посиланням.
Для проведення онлайн-розрахунку потрібно обрати тип зруйнованої нерухомості — квартира або приватний будинок — та вказати основні параметри нерухомості.
Для квартири:
- регіон розташування;
- конкретний район/місто/район у місті;
- площа;
- період будівництва;
- кількість кімнат.
Для будинку:
- область або місто розташування;
- площа.
Після цього ознайомтесь з розрахунком суми компенсації.
Читайте також:
- Бахмутяни зможуть подавати документи на компенсацію: у Парламенті проголосували
- Уряд розширив програму єВідновлення: де тепер можна купити нове житло
- Власники квартир в об’єктах культурної спадщини отримають більшу компенсацію
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!