23 квітня 2024 року чоловікам мобілізаційного віку від 18 до 60 років з громадянством України заборонили отримувати консульські послуги за кордоном. Це означає, що значна частина діаспори матиме досить серйозні обмеження, зокрема, вони більше не зможуть оформити новий паспорт за кордоном.
Повну хронологію заборони, а також про те, що думають чоловіки за кордоном, читайте в матеріалі Бахмут IN.UA.
Заборона консульських послуг для українців
У понеділок, 22 квітня, журналісти видання “Дзеркало тижня” опублікували матеріал, в якому говорилось про те, що із 23 квітня Міністерство закордонних справ наказало керівникам усіх дипломатичних установ України тимчасово призупинити надання консульських послуг для усіх громадян призовного віку за кордоном. Виняток — оформлення документів щодо повернення в Україну. Ця заборона діятиме до оприлюднення роз’яснення положень нового закону про мобілізацію.
Зазначимо, що наказ, за інформацією журналістів, підписав перший заступник міністра закордонних справ Андрій Сибіга.
Заборона обмежує надання чоловікам віком від 18 до 60 років наступних послуг:
паспортні питання, зокрема, видача нових документів та продовження терміну дії старих;
нотаріальні питання, зокрема, видача довіреностей, посвідчень, заповітів, засвідчення копій документів;
консульський облік;
робота з громадянством, зокрема, набуття та вихід із громадянства;
візові питання;
питання, що стосуються реєстрації дітей тощо;
реєстрація актів цивільного стану.
Коментар міністра та офіційна інформація МЗС
Ажіотаж щодо призупинення послуг для військовозобов’язаних чоловіків за кордоном прокоментував глава Міністерства закордонних справ (МЗС) Дмитро Кулеба. На своїй сторінці в Х (Twitter) він повідомив, що “доручив вжити заходів відновлення справедливого ставлення до чоловіків мобілізаційного віку”. Деталей він не надав, але зазначив, що згодом буде надане уточнення від МЗС щодо нового порядку отримання консульських послуг в законодавства для військовозобов’язаних чоловіків дипломатичних установах за кордоном.
Представники самого МЗС згодом підтвердили факт введення тимчасових обмежень. Вони заявили, що таке рішення пов’язане з ухваленням Закону №3633-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку”, який набуде чинності з 18 травня, та пов’язаною з цим необхідністю реалізувати нові процедури міжвідомчої взаємодії.
Наголошується, що рішення по всім поданим заявам про надання консульських послуг до 23 квітня будуть розглянуті у повному обсязі, без урахування нових обмежень.
Вже після набуття чинності нового закону про мобілізацію буде діяти нова система, яка передбачає оновлення даних в ТЦК. Після проходження цієї процедури військовозобов’язаним будуть надавати повний доступ до консульських послуг.
Які можуть бути наслідки у заборони
Журналісти німецького видання Deutsche Welle (DW) поспілкувалися з виконавчим директором Української Гельсінської спілки з прав людини Олександром Павліченко. Експерт в розмові заявив, що введення обмежень може призвести до того, що у майбутньому влада може відмовляти порушникам мобілізаційних норм у допомозі навіть в екстрених ситуаціях, наслідком чого може стати те, що багато людей почнуть шукати інше громадянство через статус біженця.
Правозахисник також не виключає того, що українці масово почнуть позиватися до судів ЄС через нові норми, апелюючи, зокрема, до Європейської конвенції з прав людини.
Що думають чоловіки за кордоном
Олег — колишній мешканець Києва та батько трьох дітей, який легально виїхав до Німеччини. У розмові з журналістами DW чоловік розповів, що не збирається оновлювати дані та ставати на військовий облік, адже боїться опинитися на війні.
Інший киянин на ім’я Богдан виїхав з України нелегально до Німеччини, в обхід прикордонного контролю. Чоловік каже, що повертатися не планує, а тим паче оновлювати дані. До того ж він переконаний, що нововведення та санкції не переконають тих, хто не збирається вставати на військовий облік за кордоном.
Навпаки, це більше демонструє, що не треба повертатися. Тому що влада країни робить багато для того, щоб тобі було незручно, некомфортно, погано і щоб ти, власне не повертався туди,
Богдан // у коментарі DW
Чоловік також впевнений, що навіть з обмеженням консульських послуг в багатьох країнах світу, зокрема, в Німеччині не виникне.
Я практично на 90 відсотків упевнений, що Німеччина зробить таку систему, в якій ми зможемо усі необхідні документи отримувати тут, без урахування українських. Тобто нам не треба буде звертатися до України,
Богдан // у коментарі DW
Ці обмеження вже почали діяти, через що виникло багато черг у консульствах та установах, які надають адміністративні послуги для українців за кордоном. Є багато незадоволених.
Громадяни російської федерації, що позиціюють себе ліберальною та антивоєнною частиною рф, щосили намагаються створити образ “хороших росіян” — кожен своїми методами. Редакція Бахмут.IN.UA розповість, які саме меседжі просувають росіяни, та чому їхня риторика є шкідливою для українців
Найголовніша опозиціонерка росії — вдова
Найсвіжіший приклад “хороших рускіх” — це юлія навальна, дружина опозиціонера олексія навального, який помер у лютому 2024 року, відбуваючи покарання у російській тюрмі. За версією журналу TIME, навальна увійшла у сотню найвпливовіших людей 2024 року. Жінка очолила категорію “Лідери”.
Після смерті чоловіка, навальна дала інтерв’ю журналісту TIME Саймону Шустеру, в якому знайшлося місце критиці української влади. Новонароджена лідерка російської опозиції юлія навальна заявила, що “великою помилкою України є ігнорування антивоєнних росіян”. Вчергове росіянка назвала повномасштабне вторгнення “війною путіна”, яку підтримує “агресивна меншість” населення рф.
“Хороші росіяни” — дуже погана фраза. Я вважаю, що вони (ред. Україна) просто не хочуть шукати цих антивоєнних росіян. Але такі росіяни таки існують. Просто важко очікувати, що вони вийдуть на вулицю, бо, як я вже сказала, не всі люди — герої. Вони готові вдатися до різних видів боротьби. Важливо підтримувати цих людей, і я вважаю, що їх ігнорувати — помилка уряду України”, – зазначила вдова російського опозиціонера.
Відзначимо, що теза навальної про “путінську армію” та “агресивну меншість” розбивається об реальність, яку показують опитування самих росіян. Це підтверджують навіть так звані опозиційні ЗМІ. Судячи з даних від “Левада-Центру” за 7 лютого 2024 року, 77% росіян підтримують війну проти України.
Примітка. “Левада-Центр” – російська дослідницька організація, яка не належить державі. У 2013 році в росії організація була визнана іноагентами. За інформацією генерального директора Київського міжнародного інституту соціології Антона Грушецького, “Левада-Центр” — одна з останніх умовно незалежних дослідницьких інституцій у росії”. Соціолог також зазначає, що до 15% росіян в опитуваннях можуть приховувати своє дійсне ставлення до війни проти України. Тобто дійсно підтримувати військові дії можуть не 77%, а 65%.
Захід прихильний до навальної
Очільниця “Інституту масової інформації” (ІМІ) Оксана Романюк вважає, що сама наявність навальної у списку TIME “відображає глибокі дилеми і когнітивний дисонанс в зовнішній політиці західних країн”:
“Навальна втілює собою “безпечний варіант” мучениці для західних держав. Таким чином, ми спостерігаємо інерцію і намагання всидіти в зоні комфорту: адже підтримуючи таких опозиціонерів як навальна, Захід може уникати прямого втручання в конфлікт і нічим не ризикує”, — пояснює Оксана Романюк.
“Безпека” у вигляді підтримки навальної дозволяє Заходу відповідати інтересам власних виборців, не надто ризикуючи втратити їхню підтримку, та витрачати гроші саме на внутрішню політику, продовжує Оксана Романюк. І це шкодить Україні:
“Підтримка навальної більше відповідає інтересам — зберегти статус кво, не приймати складних рішень, не ризикувати, і зрештою, тратити гроші десь на свого виборця. А не на ракети для ППО, що захистять сотню нікому невідомих українців. Тобто є публічно задекларовані ось такі цінності і переконання — а втілюються зовсім інші кроки. Трусливо притримуються Петріоти “про всяк випадок”, в той час, коли в Чернігові сьогодні росія убила 17 людей ракетою Іскандер, і понад 60 поранено”.
Дружина російського опозиціонера навіть мала аудієнцію із президентом США — Джоном Байденом, який висловив співчуття з приводу померлого навального. Відзначимо, що напередодні, 21 лютого, російська армія обстріляла 7 областей України, були загиблі та поранені. З цього приводу Джо Байден співчуттів не висловлював і цю тему із навальною не зачіпав.
Окрім того, самі ж росіяни порівнюють юлію навальну із… київською княгинею Ольгою. Ніколи такого не було — і ось знову: громадяни сусідньої країни намагаються присвоїти собі національну українську героїню.
Війна в Україні — як фон
Ще одна росіянка, яка отримала преференції від Заходу, використавши Україну як фонову картинку — журналістка марина овсянікова. Жінка стала відомою після того, як у березні 2022 року з’явилася у нібито прямому етері одного з російських рупорів пропаганди — “Першого каналу”. Вона тримала у руках плакат, який закликає припинити війну та не вірити російській пропаганді.
Здавалося б: що не так? Вкрай сміливий вчинок, через який у тоталітарній росії жінці “світить” тюремний строк. Але, як завжди із росіянами, існує купа “але”.
Після свого “героїчного” вчинку марина овсяннікова приїхала до Києва, де збиралася провести пресконференцію на тему того як працює російська пропаганда. Через шквал критики захід було скасовано. Критика в основному стосувалася того, що овсяннікова кілька років поспіль працювала на “Першому каналі”, тобто була частинкою тієї самої машини пропаганди, яка систематично розпалювала ненависть до українців.
Після того, як марина овсяннікова влаштувала перформанс, на своїй сторінці в Instagram опублікувала допис із вже знайомою нам риторикою про “путінську війну” та те, що прості росіяни не мають відношення до “проісходящєго на Украінє”.
Своєю чергою, Центр протидії дезінформації при РНБО заявив про те, що овсянникова прямо продовжує працювати на російську пропаганду, просуваючи тези про зняття санкцій з рф.
Частка користувачів у соцмережах погодилася із тезою ЦПД в думці про те, що прямий ефір, в якому з’явилася журналістка зі своїм плакатом — це спеціально влаштована акція, яку придумали та реалізували самі ж пропагандисти. Цілей декілька:
змістити акценти з кровопролитної війни та змінити порядок денний;
спробувати таким чином зняти відповідальність з тих, хто роками просував російську пропаганду проти України;
показати, що в росії все ж існує демократія. Мовляв, дивіться: смілива жінка вийшла у прямий етер з антивоєнним плакатом, а її за це не надто суворо покарали.
А й дісно, марині овсянниковій дуже пощастило. Після “інциденту” вона виїхала до Німеччини, там попрацювала деякий час на місцевому виданні Die Welt, повернулася до росії, де брала участь у “антивоєнних” протестах, за що отримувала адміністративні штрафи та домашній арешт. Втім, разом із донькою їй магічним чином вдалося виїхати за кордон.
Судячи з соцмереж овсянникової, вона зараз подорожує як Європою, так і США. У березні цього року вона отримала премію від Техаського технологічного університету за те, що вона — журналістка, якій вдалося втекти від диктаторського режиму. Отримані 3 тисячі доларів (119 тисяч гривень) марина овсянникова перевела на рахунок російських так званих опозиційних ЗМІ — “Медуза” та телеканал “Дождь”, які начебто допомагають українцям. Яким саме чином допомагають — історія замовчує. І знову ж таки, рішення перевести цю допомогу не напряму українським фондам (наприклад, “Повернись живим”), а саме російським опозиційним ЗМІ видається, як мінімум, дивним.
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки також підтверджує те, що овсянниковій вдалося вкрай успішно використати ситуацію на свою користь:
“Центр стратегічних комунікацій та інформбезпеки констатує, що після свого «подвигу» вона отримала визнання та кредит довіри на Заході. Тепер це реноме журналістка використовує для просування на західну аудиторію наративу про необхідність зняття з рф санкцій”, — заявили у Центрі.
Як навчитися розпізнавати маніпуляції
Отже, підсумовуючи вище написане, можемо виділити кілька порад споживання інформації:
звертайте увагу на своєчасність появи того чи іншого інфоприводу. На прикладі тієї ж овсянікової: її вихід із плакатом відбувся на початку повномасштабного вторгнення. Тоді багато українців ще вірили у те, що росіяни дійсно можуть повпливати на рішення їхньої влади про припинення війни, та намагалися знайти того самого “хорошого росіянина”, який підтримає Україну у складні часи;
шукайте інформацію в офіційних джерелах. До прикладу, Центр протидії дезінформації при РНБО оперативно реагує на те, аби проінформувати суспільство про черговий фейк або шкідливий наратив. Головне управління розвідки також публікує спростування неправдивої інформації, що пов’язана із війною, мобілізацією і так далі;
обов’язково цікавтеся бекграундом тих, хто вкидає меседжі в інформаційний простір;
поставте собі питання: кому може бути вигідною ця інформація? Які наративи стоять за інформаційним приводом?
звертайте увагу на фактаж. Звертайте увагу на те, скільки достовірної та доведеної інформації є в тій чи іншій публікації, або ж вона заснована на емоційних судженнях? Російська опозиціонерка юлія навальна стверджує, що “більшість росіян проти війни”, втім не приводить тому ніяких доказів, і водночас переносить відповідальність на українців, які, буцімто, “не хочуть бачити цих росіян”.
Що стосується соціологічних опитувань від “Левада-Центру”, які ми наводили у тексті. Цифрами, що наводяться в соцопитуваннях, можна вдало маніпулювати. Цим не гребують політики під час виборів, і, звісно ж, російська пропаганда також може використовувати цей метод аби виправдовувати продовження повномасштабного вторгнення.
Для того аби навчити правильно сприймати інформацію, подану у соцопитуваннях, українські медійники створили безкоштовний курс “Це вам не клікбейт!”. Якщо ви хочете обґрунтовано сперечатися із сусідами в чаті ОСББ, які скидають неперевірену або маніпулятивну інформацію, цей курс вам у цьому допоможе.
У російських та проросійських Telegram-каналах поширюють інформацію, що повноваження чинного глави України Володимира Зеленського нібито вже завершились, або діятимуть до кінця травня 2024 року. Однак, це брехня.
Чому російські наративи про нелегітимність чинного глави держави є маніпуляційним — читайте у матеріалі Бахмут.IN.UA
За Законом України “Про правовий режим воєнного стану” забороняється проведення будь-яких виборів. Тобто, Володимир Зеленський буде продовжувати виконувати обов’язки президента до завершення терміну воєнного стану.
Хто і де поширює інформацію про нелегітимність
Візьмемо до прикладу проросійський Telegram-канал “МАЙ ДНР”, де у сатиричній формі подавалась ця маніпуляція.
Окрім інформаційних помийок, до розповсюдження антизаконних наративів доєдналися: експрем’єр-міністр України часів януковича микола азаров, а також колишній член президентської партії Слуга народу” олександр дубінський. У своїх Telegram-каналах екстопи публікувалиінформацію про те, що з 20 по 21 травня повноваження Володимира Зеленського припиняються. Вони посилаються на Конституцію України, де вказано про п’ятирічний термін президентства.
Також, цю тезу поширював російський політолог андрій перла в ефірі Tsargrad.tv.
Що каже Президент Володимир Зеленський
На думку чинного глави держави Володимира Зеленського, тези про нелегітимність його повноважень поширює рф.
“Щодо легітимності — це не думка західних партнерів або когось всередині України, це наратив і програма російської федерації. Відповідні документи всі розвідки “Сімки” (G7) мають. Для всіх, в принципі, зрозуміло, що це програма росіян. Всі проти цього, абсолютно всі”, — заявив на пресконференції топчиновників “Україна. Рік 2024” 25 лютого Володимир Зеленський.
Також Зеленський зазначив, що одна з причин поширення наративу рф – прагнення «розколоти підтримку Сполучених Штатів Америки». За його словами американський сенатор Ліндсі Грем вважає, що, коли країна захищає демократію, то має подбати й про процес волевиявлення громадян навіть у таких складних умовах. Тому станом на зараз питання виборів – тема, якою користується рф в інформаційній війні.
На противагу тезам про те, що Зеленський намагається уникнути виборів, ще минулого року Президент сказав:
“Я ні за що не тримаюся. Я б хотів би провести вибори, чесно. Мені подобається це зробити коли це потрібно, упродовж року”.
Крім змін до конституцій, які б дозволяли проведення виборів під час воєнного стану, Володимир Зеленський назвав наявність таких речей:
фінансова підтримка, що б дозволила проведення виборів для українців за кордоном та тих, хто перебуває на фронті;
забезпечення належної кількості та безпеки спостерігачів на виборчих дільницях.
Що каже Стефанчук, Шевчук та Безсмертний
В інтерв’ю Суспільному голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук заявив, що не має жодних юридичних основ для тверджень про нелегітимність Президента Володимира Зеленського після 20 травня 2024 року, і розглядає це як частину російського наративу.
Голова конституційного суду у 2018-2019 роках Станіслав Шевчук та один з авторів Конституції, політик Романом Безсмертним в інтерв’ю для «Бабель» висловились на користь легітимності чинного Президента Володимира Зеленського:
“Президент і парламент продовжать виконувати свої повноваження в повному обсязі до наступних виборів. Ця норма прописана в Законі України про режим воєнного стану. Вона прямо забороняє припиняти повноваження органів державної влади: президента, Верховної Ради, Кабінету міністрів, Національного банку, омбудсмена, органів прокуратури, слідчих органів”.
Центральна виборча комісія України в офіційній відповіді на запит онлайн-видання «Главком» посилаються на закладену у Конституції безперервність здійснення влади, а саме виконання президентом повноважень до вступу на посаду його наступника та відсутність підстав говорити про можливу передачу президентських функцій до голови Верховної Ради.
На виборах президента США, які пройшли 5 листопада 2024 року, переміг республіканець Дональд Трамп. Ця персона відома власною неоднозначністю, особливо в плані різноманітних заяв. Редакція […]
У Донецькій області триває евакуація. В населених пунктах, де спостерігається найбільш важка ситуація, оголошено примусову евакуацію дітей. Цього тижня в перелік громад, де діє примусова […]
Центр первинної медико-санітарної допомоги з Покровська переїхав у безпечніші регіони України. Покровські медики “первинки” тепер надають допомогу в Дніпропетровській і Львівській областях. Про це повідомляє […]
Українці зможуть отримати додаткову грошову допомогу на зиму у межах нової програми від Всесвітньої продовольчої програми ООН (ВПП ООН). Окрім тих, хто вже отримував допомогу […]
На російських пропагандистських пабліках публікують сюжет російських воєнкорів з міста Селидове. Росіяни показали кадри з окупованого міста та використали для пропаганди місцевих жителів. Редакція публікує […]