Українці, які від початку війни не виїжджали за кордон, отримають 5 тис. грн: фейк

Микола Ситник 13:00, 7 Квітня 2024
Гроші в руках
Фейк про виплати українцям / фото з відкритих джерел

Деякі Telegram-канали поширюють інформацію від імені міністерки з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірини Верещук про виплату 5 тисяч гривень українцям, які жодного разу від початку війни не виїжджали за кордон. Це фейкова інформація, яка не відповідає дійсності.

Про це повідомляє Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.

Фейк про виплату 5 тисяч гривень для українців

Іноді деякі Telegram-канали свідомо або несвідомо публікують неправдиву інформацію, що стосується соціальних виплат. Так, нещодавно з’явилася фейкова інформація, яку подають від імені Віцепрем’єр-міністерки Ірини Верещук. Начебто вона повідомила про одноразову допомогу у розмірі 5 тисяч гривень для всіх українців, які жодного разу від початку війни не виїжджали за кордон.

Як створили фейкову інформацію? До частини старого ефіру додали допис, який змінює суть, — вийшов фейк. Водночас була використана фраза Віцепрем’єр-міністерки, яку вона насправді сказала в іншому контексті.

Цитата: “Щойно завершилося засідання Кабінету Міністрів, де ми прийняли постанову щодо порядку таких виплат. Отже, одноразова допомога у розмірі 5 тисяч гривень на кожного члена родини…” стосувалась одноразової грошової допомоги від держави, що виплачувалася мешканцям Миколаївської та Херсонської областей, які постраждали від підтоплення внаслідок підриву військами рф Каховської ГЕС минулого року.

Щодо соціальних виплат просимо керуватися лише офіційною інформацією від державних органів. А також — не відкривати підозрілі посилання, не надавати свої персональні та банківські дані,

наголосили // в Мінреінтеграції

Раніше ми писали, що Тимчасова спеціальна комісія Верховної Ради України з питань захисту майнових та немайнових прав внутрішньо переміщених та інших осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії російської федерації проти України підготувала законопроєкт щодо інвентаризації нерухомості та створення інтерактивної карти доступного житла. Документ передбачає аудит та обстеження усіх об’єктів нерухомості, в яких зможуть проживати переселенці.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Пропаганда: “Вантаж їх!”. Росіяни зняли ролик про ТЦК українською

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 16:31, 16 Травня 2024
Колаж Бахмут IN.UA

Мережею шириться пропагандистський відеоролик про мобілізацію агітаційного характеру, нібито знятий в Україні. В мережі опублікували ролик, знятий росіянами, які кажуть, що це “соціальний ролик” українського авторства. У відео йдеться  про те, як ТЦК в Україні готові відправляти на фронт усіх підряд: пенсіонерів з інвалідністю та жінок.

Чому відео не належить українському виробництву — пояснює  редакція Бахмут.IN.UA.

Фільм-агітація про “останнього українця”

Російське інформаційне агентство NewsFront опублікувало на своєму офіційному сайті новину про нібито знятий українцями соціальний  ролик, що відображає реалії населення України. При цьому карикатурно зображено і представників ТЦК, і сам український народ, підкресливши, що Президент Володимир Зеленський наказує громадянам воювати «до останнього українця»

Російський портал Дзен.Царьград теж розмістив статтю з приводу поширення ролика, якому дав найменування «пародійний».

Про що йдеться в ролику?

На початку в кадрі з’являється чоловік у військовій формі, котрий обіймає родину та запевняє, що все буде добре. Усе це відбувається нібито біля будівлі Територіального центру комплектування. Протягом відео чоловік розмовляє українською мовою, а відео супроводжується російськими субтитрами. 

Далі у кадрі демонструють, що це родина працівника ТЦК, котрий відправляє на фронт двох непридатних для служби пенсіонерів, молоду жінку та підлітка.

Скриншоти фрагментів відео / Колаж Бахмут IN.UA

У кінці відео зображено кадр із відомою фразою «ДО ОСТАННЬОГО УКРАЇНЦЯ», до якої за будь-якої нагоди апелюють російські ЗМІ. Її приписують Володимиру Зеленському: нібито він заявив, що ми будемо «битися до останнього українця». Проте йому ці слова насправді не належать. Це лише маніпуляція з боку рф.

У чому маніпуляція?

Насправді Володимир Зеленський використовував конструкцію “битися до останнього” — маючи на увазі “до останнього міста”. Окрім цього, в ролику з нагоди Дня Української Державності за липень 2022 року, Зеленський казав, що “ми не зупинимося, допоки не звільнимо останній метр української землі”, маючи на увазі боротьбу за державність.

Звернення Володимира Зеленського / скриншот

Ким насправді знято відео?

Як пише російське агентство NewsFront, відео знімали саме українці, аби відобразити головну «ідею» мобілізації в Україні. Створення ролика  приписують українському виробництву з прив’язкою до контексту нового закону про мобілізацію.

Окрім цієї тези, в статті немає жодних посилань на першоджерело відео, не вказано творців, назви компанії виробництва.

Скориставшись сервісом Goggle Lens, за скриншотом відео ми знайшли декілька сайтів і ютубканалів, котрі також розмістили відео у себе на сторінках. Проте і там не було вказано, кому належить його створення 

Скриншот пошуку / Goggle Lens / Колаж Бахмут IN.UA

Як стверджує російський медіапортал Дзен.Царьград, відео було знято в росії задля пропаганди, націленої проти чинної української влади, яка створює нові закони про мобілізацію. Уривок зі статті («Такой ролик было бы полезно показать украинской аудитории») вказує на те, що його було виготовлено не в Україн.і

Висновок: цей ролик — чергове творіння так званого “мосфільму”. Назва цього російського кіноконцерну вже стала загальним іменником для агітаційних відео, які зняті для підриву морального стану українців. Росіяни витрачають мільйони доларів на створення антиукраїнської інформаційної кампанії, випускаючи її у найбільш вразливі для нашої нації моменти.

Приклад цього ролику: він направлений на дестабілізацію суспільства, що наполошене новим Законом про мобілізацію, який вступає в дію з 18 травня. Цим відео російські пропагандисти намагаються показати, що закони в Україні не діють, а на лінію фронту відправляють всіх.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: в Україні чоловіки призовного віку можуть зняти лише 100 гривень через банкомат

Лідія Гук Гук Лідія 15:30, 15 Травня 2024
Колаж Бахмут IN.UA

На російських Telegram-каналах поширюється інформація, що тепер для чоловіків призовного віку існує ліміт у розмірі 100 гривень на день при знятті готівки в українських банкоматах. 

Однак, це неправда. Фото, яке розповсюджують для “підтвердження” новини, зазнало редагування. Чому це брехня та як виявити фотофейк — розповідаємо на Бахмут IN.UA.

Фейк про банкомат

Проросійські акаунти в соцмережах поширюють фото нібито українського “банкомату”, який показує обмеження при отриманні готівки для чоловіків призовного віку, та рекомендує оновити дані в ТЦК і СП для зняття ліміту.

Фейкова новина про фінансові обмеження / скриншот

Перше, що свідчить, що це фейк — підпис до світлини, який на різних каналах майже не змінюється. Відтак і помилка, яку допустили автори, залишається тою ж. Адже на фото зображений не банкомат, а термінал ПриватБанку. Він навіть не має відсіку для видачі готівки — тільки для прийому банкнот.

Як виявити фейк

Для уникнення дефіциту готівки, з початком повномасштабного вторгнення в Україні діють обмеження на зняття коштів для всіх людей, незалежно від віку та статі. Частіше за все, це 20 тисяч гривень на добу або на одну фінансову операцію. Але не існує жодного фінансового ліміту лише для чоловіків призовного віку. 

Якщо уважно роздивитись підпис, то можна побачити різний розмір шрифту та інтервали між рядками. Це свідчить про те, що речення “для зняття ліміту поновіть свої дані у вашому ТЦК та СП” було дописано у фоторедакторі.

Фейкова новина про фінансові обмеження  / скриншот

Інструмент для перевірки зображення на справжність FotoForensics також вказав на фейковість фото: у цьому випадку весь текст на фото повинен мати однакову яскравість зернистості, в той час, як підпис є світлішим за інші елементи. Звідси зрозуміло, що не тільки одне речення про оновлення даних у ТЦК та СП було дописано, але й зміст екрана термінала було вирізано з іншого зображення.

Результат перевірки зображення FotoForensics / скриншот

Раніше ми розповідали про інший фейк, що поширювали проросійські канали на тему оновлення даних в ТЦК та СП: нібито ТЦК у Києві дарує самокат за оновлення даних. Такі “вкиди” в інфопростір спрямовані на дискредитацію процесу мобілізації в Україні та підживлення паніки серед українських чоловіків та їх близьких.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Пропаганда: “Вантаж їх!”. Росіяни зняли ролик про ТЦК українською

Мережею шириться пропагандистський відеоролик про мобілізацію агітаційного характеру, нібито знятий в Україні. В мережі опублікували ролик, знятий росіянами, які кажуть, що це “соціальний ролик” українського […]

Фейк: в Україні чоловіки призовного віку можуть зняти лише 100 гривень через банкомат

На російських Telegram-каналах поширюється інформація, що тепер для чоловіків призовного віку існує ліміт у розмірі 100 гривень на день при знятті готівки в українських банкоматах.  […]

15:30, 15.05.2024 Гук Лідія

Знайомтесь, діпфейк: у чому небезпека та як розпізнати брехню

На сьогодні технологія діпфейк є доволі відомою: тримаючи у руках смартфон, можна створити як жартівливе відео, в якому “Анджеліна Джолі” вітає друга з Днем народження, […]

Фейк: російські пропагандисти поширюють брехню про дітей-вбивць у Маріуполі

На російському телебаченні озвучили абсурдну брехню про 10-річних дітей у Маріуполі, які нібито вбивали російських окупантів. Ця вигадка є черговою спробою виправдати злочини росіян проти […]

Фейки

Маніпуляція: “фінський журналіст” розповідає про вбивство ЗСУ мирного населення в Авдіївці

Днями росмедіа поширювали відео нібито фінського медійника кості хейсканена, де він заявляє, що українська армія знищила Авдіївку зброєю НАТО, та висловлює підтримку населенню міста. Однак, […]

18:00, 07.05.2024 Гук Лідія