“У нас переворот в країні”: спогади про проголошення Дня Незалежності від горлівчанки Галини Докашенко

Семаковська Тетяна 13:00, 24 Серпня 2024
Галина Докашенко / ілюстрація Бахмут IN.UA

24 серпня щорічно Україна святкує свій День Незалежності, цьогоріч відзначаємо свято в умовах повномаштабної війни. Бойові дії за наші землі тривають на українському Сході та Півдні. До цього особливого дня журналісти редакції поспілкувалися з донеччанкою Галиною Докашенко, завідувачкою кафедри вітчизняної та зарубіжної історії Горлівського інституту іноземних мов, який двічі був релокований. Пані Галина поділилася з нами своїми спогадами до Дня Незалежності.

Публікуємо колонку Галини Докашенко в матеріалі редакції Бахмут IN. UA.

Примітка: Галина Докашенко родом з міста Горлівка, вперше Горлівка відчула на собі “русский мир” у 2014 році, коли місто незаконно окупували так звані “сепаратисти”. Тоді Горлівському Інституту іноземних мов довелося переїжджати, вибір впав на Бахмут. Мине 8 років й з Бахмута навчальний заклад теж евакуюється через росіян.

Боротьба за незалежність

Володимир Рибак / картина Марини Соченко

Напередодні Дня Незалежності ми святкували День Прапора. Розповідаючи про Горлівські події — я згадую Володимира Рибака (ред. посмертно Герой України, жорстоко закатований росіянами за те, що був патріотом, чоловік намагався зняти з фасаду міськради сепаратистський прапор). Цю людину я знала особисто, він віддав життя за Україну.

Сам поліз знімати той прапор, і потім зник. Потім його знайшли аж в Слов’янську, з розпоротим животом, страшна смерть… Посмертно йому дали звання Героя України. Це одна із перших жертв цієї війни, потім їх ще багато буде…

Пригадую події в 1991 році, серпень місяць, в той час, коли Україна отримувала Незалежність я якраз була у відпустці у російському регіоні, тоді це було звичним явищем. 19 серпня виїхала відпочивати на берег до моря з родиною. Сину тоді 7 років було, він у перший клас ще ходив, зараз він наш захисник, має статус учасника бойових дій. Дуже дивно, що берег був безлюдний. Чоловік не дійшов до моря, я дивлюся на нього, а він біжить до мене назад, каже: “У нас переворот в державі”.

Новину про Незалежність почули по радіо

На вулицях виходили люди з плакатами / фото з відкритих джерел

Звісно, що на море ми вже не пішли, почали збиратися додому, складати речі. Тоді я вперше побачила, як люди штурмують автобуси, літаки… А у нас були квитки на 24 серпня, поміняти їх вже було неможливо. Ми вирішили дочекатися дати й прилетіли в Донецьк 24 серпня. Зустрів нас колега в аеропорті, їхали дорогою додому, в машині було радіо.  

Вперше в салоні автомобіля я почула, що Верховна Рада України проголосила Акт Незалежності. Ми хвилювалися всі, піднялися у квартиру до мами, спитали її, як вона, а вона каже: “А що таке, все спокійно”. 

Я до 2014 року студентам завжди говорила, що Україна — одна з тих республік колишнього cрср, яка вийшла з його складу доволі спокійно. Але не так довго це тривало. Після 2014 року я вже точно не можу це говорити, а тим більше зараз коли йде повномасштабна війна. Сьогодні свято Незалежності набирає зовсім іншого звучання.

Коли мене вітали друзі, то закінчували вітання словами до мого сина Ярослава. Він зараз захищає країну разом з воїнами-побратимами. Вони цю Незалежність, яка начебто дуже легко нам дісталося у 1991 році, зараз виборюють важкою ціною. Тому для мене сьогоднішній день це особливе свято.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: Україна може стати осередком поширення віспи мавп по всій Європі

Лідія Гук Гук Лідія 13:00, 21 Серпня 2024
Колаж Бахмут.IN.UA

Пропагандисти поширюють обкладинку британського видання The Independent, на якій буцімто написано: “Україна може стати переносником Mpox для всієї Європи: українська система охорони здоров’я перевантажена пораненими військовими та не готова до нового глобального виклику.”

Однак, це фейк. На оригінальній обкладинці немає такого напису та зображення лікарні. Натомість розміщено фото підлітків і текст, що стосується британських шкіл

Вірус в Україні: фотофейк від рф

  • Примітка. Mpox (віспа мавп) — це вірусне захворювання, спричинене вірусом мавпячої віспи. Загальними симптомами віспи є шкірний висип або ураження слизових оболонок, які можуть тривати 2–4 тижні, що супроводжуються лихоманкою, головним болем, болями в м’язах, спині, зниженням енергії та збільшенням лімфатичних вузлів. Mpox може передаватися людям через фізичний контакт з інфікованою людиною чи тваринами.

19 серпня пропагандистський Telegram-канал “рука кремля” поширив обкладинку видання за 16.08.2024 з текстом про віспу. До фейкової публікації автор проросійського каналу додав: “Тут з англійських боліт завили, що новомодна віспа мавп може розповзтися по всій Європі через хохлів, які не мають ресурсів займатися епідеміологічною безпекою.”

Ми знайшли оригінал публікації на офіційній сторінці The Independent у Facebook. Однак, на ній абсолютно інший текст: “Учні радіють зростанню успішності у старших класах, але розрив між приватними та державними школами збільшується.” (Students cheer rise in top grades — but gap widens between private and state schools). Також на фоні відсутнє зображення лікарні, натомість розміщена фотографія усміхнених підлітків.

Порівняльне зображення обкладинок / скриншоти

Мавпяча віспа в Україні

У вересні 2022 року в Україні було лабораторно підтверджено перший випадок віспи мавп, після чого фіксувались ще кілька. Станом на 2024 рік не зареєстровано жодного випадку захворювання на Mpox в Україні, — про це заявив генеральний директор Центру громадського здоровʼя Михайло Росада в ефірі телемарафону “Єдині новини”. Також Росада додав, що у випадку погіршення епідемічної ситуації будуть вжиті додаткові заходи, як от вакцинація.  


Немає жодного зареєстрованого летального випадку захворювання на мавпячу віспу в Україні за попередні роки. Управління Європейської комісії з питань готовності та реагування на надзвичайні ситуації у сфері охорони здоровʼя (HERA) у 2023 році вже передало Україні 10 тис. доз вакцини Jynneos проти Mpox. З урахуванням попереднього досвіду, Міністерство охорони здоров’я розуміє, як реагування у разі виявлення вірусу, щоб запобігти його поширенню по всій країні в майбутньому. У державі є всі ресурси для контролю епідеміологічної ситуації в країні, відтак Україна не може бути місцем поширення вірусу в Європі.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: тільки 20% українців “гуглять” державною мовою

Лідія Гук Гук Лідія 13:00, 20 Серпня 2024
Колаж Бахмут.IN.UA

Від 17 серпня пропагандисти поширюють інфографіку з нібито результатами того, якою мовою українці найчастіше здійснюють пошук у Google. Згідно з нею, 80% “гуглять” російською та 20% українською.

Однак, це – фейк. Результат перевірки однієї фрази не може відображати загальну тенденцію. Також, пошук запиту відбувався у 2022 році, що станом на 2024 рік є неактуальним.

Мова та російська пропаганда

Пошук зображення через Google lens показав, що фейкова світлина вже понад два роки періодично з’являється у російських Telegram-каналах, медіа, форумах, забороненій соцмережі vkontakte та на інших пропагандистських ресурсах. Згідно з пошуком, допис із картинкою вперше був опублікований 2 травня 2022 року на російській блог-платформі live journal від імені користувача “весна героев”. Відтак фейк неодноразово “мігрував” часом, востаннє з’явившись в інфопросторі 17 серпня 2024 року.
Згідно з результатами Google Trends, саме у 2022 році запит “купити квитки” збігався із тими, що поширюють пропагандисти. Однак станом на 2024, коли фейк продовжує активно поширюватись, дані змінились: пошук фрази українською мовою переважає вдвічі.

Результати аналізу Google Trends / скриншоти

Результати пошуку єдиної фрази не може підкріплювати тезу про те, що лише 80% українців “гуглять” російською мовою. Використання цього нібито аргументу є когнітивною хибою – надгенералізація, або ще його називають узагальненням, коли висновки базуються лише на малій  вибірці чи події, що відбулася лише раз. Особливо, коли фраза “купити квиток” згідно з річним звітом Google не є однією з найпопулярніших у 2022 році. Компанія Google не публікувала інформації про те, якою мовою найчастіше здійснювали пошук українці у 2022 році. Існують лише незалежні дослідження на основі аналізу ключових слів, які теж не можуть відображати загальну тенденцію. 

Автори ворожих медіаресурсів зумисне поширюють один і той же фейк протягом років в різні періоди. Крім чергових спроб висміяти українців через мову, вони намагаються видати брехню за дійсність. Ефект ілюзії правди – ще одна когнітивна хиба, якою користуються пропагандисти. Повторювана протягом різних періодів часу інформація, з часом нашому мозку видається правдивою. Навіть якщо текст не містить жодного доказу. 

Тема мови часто порушується українцями в соцмережах. Публікуючи фейки на цю тему, пропагандисти намагаються маніпулювати громадською думкою та викликати конфлікт між українцями. Відтак завжди важливо перевіряти канали надходження інформації та джерела, особливо, якщо тема потенційно може підживлювати ворожнечу.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Тут дуже сумно”: фотограф зі Швеції про війну, місто Лиман та Україну

Йєнс Олоф Лестеін — фотограф зі Швеції, який приїхав до України для роботи над новим проєктом, що присвячений війні та життю в прифронтових містах. Детальніше […]

18:15, 15.11.2024 Скопіч Дмитро

Місто “Щедрика”: як живе прифронтовий історичний музей в Покровську

Покровськ — місто на Донеччині, де композитор Микола Леонтович провів 4 роки та де написав українську колядку “Щедрик” (адаптована англійською як Carol of the Bells), […]

“Так воскресне і Бахмут”: відеорепортаж з виставки бахмутського майстра з писанкарства Дмитра Денисенка

Дмитро Денисенко — відомий бахмутянин та майстер народної творчості з писанкарства. Він започаткував Музей писанкарства та розвитку народних ремесел, експонати з якого нещодавно представили у […]

18:20, 25.10.2024 Скопіч Дмитро

“Все, що відбувається — це нормальна реакція на ненормальну війну”: психолог з Костянтинівки про життя та власну діяльність

Андрій Кузнєцов — спеціалізований психолог з Костянтинівки, який наразі проживає у Львові. Чоловік є частиною спільноти місцевого театру імпровізації, де люди можуть передавати власні емоції […]

18:15, 18.10.2024 Скопіч Дмитро

Кожен має допомагати фронту: сім думок військових про війну, мобілізацію та цивільних

Як військові сприймають мобілізацію? Як ставляться до зросійщення? Що думають про відповідальність кожного українця в цій війні? “Характер” – медіа, що працює з усіма аспектами […]