Сьогодні, 11 січня, виповнилася 82 річниця трагедії Бахмутського “Бабиного Яру”. Цього дня бахмутяни пригадують одну з найстрашніших сторінок історії міста та вшановують пам’ять жертв масового терору.
Редакція Бахмут IN.UA приєднується до вшанування пам’яті загиблих цивільних.
Бахмутський “Бабин Яр”
Під час Другої світової війни німецькі окупаційні війська масово вбили мирних жителів Бахмута, більшість яких належали до єврейської національності.
Дослідники трагедії зазначають, що 11 січня 1942 року на території заводу шампанських вин, в алебастровій шахті, окупанти розстріляли і живцем замурували понад 3 тисячі людей. У камері №46 люди гинули родинами: загарбники вбивали чоловіків, жінок, дітей і людей похилого віку.
Масове поховання жертв знайшли та задокументували вже після вигнання нацистів та деокупації Бахмута, у вересні 1943 року.
Вшанування пам’яті жертв
Міськрада Бахмута, єврейський благодійний фонд та завод “Artwinery” ініціювали і відкрили на місці трагедії меморіал “Стіна плачу”. Це сталося 12 січня 1999 року.
Скульптура зображує 3 жінок, що символізують горе, страждання та скорботу. Кожен образ має дзвін, який не дає пам’яті заснути. За інформацією з відкритих джерел, зі стіни, в яку вмонтували меморіал, постійно сочилась ґрунтова вода. Місцеві мешканці стверджували, що це “не вода, а сльози загиблих людей”.
До повномасштабного вторгнення рф в Україну в Бахмуті щорічно відбувались акції вшанування пам’яті загиблих. Також мешканці міста збиралася на традиційний мітинг-реквієм.
Ось так, наприклад, бахмутяни в 2017 році пригадали одну з найстрашніших сторінок історії міста-фортеці та вшанували пам’ять жертв масового терору.
Тоді чинний голова Бахмутської міської військової адміністрації Олексій Рева нагадав, що жертвами окупантів стали безневинні мешканці Бахмута.
“Шахта заводу шампанських вин стала могилою для понад 3 тисяч людей різної віри, релігії та національності. Сьогодні ми згадуємо (ред. жертв, які померли в муках)”, — сказав Олексій Рева.
Колишній голова єврейської громади Бахмута та директор міського благодійного центру “Хесед-Зікарон” Хаїм Дубров наголосив, що важливо не допустити повторення історії та поширення зла.
Читайте також:
- Факти замовчували, кількість жертв невідома й досі: Голодомор в Україні і в Бахмуті
- Боротьба донеччан за українську державність
- “Прадід пішов з дому та оселився на березі ставка, що зараз зветься Північним”, — бахмутянка про виживання родини в Голодомор
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!