Трагедія Бахмутського “Бабиного Яру”: як вшановують пам’ять жертв

Микола Ситник 15:45, 11 Січня 2024
Бахмутський "Бабин Яр"
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Сьогодні, 11 січня, виповнилася 82 річниця трагедії Бахмутського “Бабиного Яру”. Цього дня бахмутяни пригадують одну з найстрашніших сторінок історії міста та вшановують пам’ять  жертв масового терору.

Редакція Бахмут IN.UA приєднується до вшанування пам’яті загиблих цивільних.

Бахмутський “Бабин Яр”

Під час Другої світової війни німецькі окупаційні війська масово вбили мирних жителів Бахмута, більшість яких належали до єврейської національності.

Дослідники трагедії зазначають, що 11 січня 1942 року на території заводу шампанських вин, в алебастровій шахті, окупанти розстріляли і живцем замурували понад 3 тисячі людей. У камері №46 люди гинули родинами: загарбники вбивали чоловіків, жінок, дітей і людей похилого віку. 

Масове поховання жертв знайшли та задокументували вже після вигнання нацистів та деокупації Бахмута, у вересні 1943 року.

Вшанування пам’яті жертв

Міськрада Бахмута, єврейський благодійний фонд та завод “Artwinery” ініціювали і відкрили на місці трагедії меморіал “Стіна плачу”. Це сталося 12 січня 1999 року.

Меморіал у Бахмуті
Меморіал на території заводу шампанських вин / фото Wikipedia

Скульптура зображує 3 жінок, що символізують горе, страждання та скорботу. Кожен образ має дзвін, який не дає пам’яті заснути. За інформацією з відкритих джерел, зі стіни, в яку вмонтували меморіал, постійно сочилась ґрунтова вода. Місцеві мешканці стверджували, що це “не вода, а сльози загиблих людей”.

До повномасштабного вторгнення рф в Україну в Бахмуті щорічно відбувались акції вшанування пам’яті загиблих. Також мешканці міста збиралася на традиційний мітинг-реквієм.

Ось так, наприклад, бахмутяни в 2017 році пригадали одну з найстрашніших сторінок історії міста-фортеці та вшанували пам’ять жертв масового терору.

Тоді чинний голова Бахмутської міської військової адміністрації Олексій Рева нагадав, що жертвами окупантів стали безневинні мешканці Бахмута.

“Шахта заводу шампанських вин стала могилою для понад 3 тисяч людей різної віри, релігії та національності. Сьогодні ми згадуємо (ред. жертв, які померли в муках)”, — сказав Олексій Рева.

Колишній голова єврейської громади Бахмута та директор міського благодійного центру “Хесед-Зікарон” Хаїм Дубров наголосив, що важливо не допустити повторення історії та поширення зла.

Завдання сьогоднішнього мітингу, не тільки вшанувати пам’ять убитих тут, в алебастрових виробках, людей. А й задумалися над тим, як зробити так, щоб на землі було менше зла. Ми повторюємо слова, як заклинання — Ніколи більше! Згадає Всевишній душі убитих,

звернувся до бахмутян // Хаїм Дубров

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Що буде з пенсіями донеччан, які залишилися на ТОТ: пояснення

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 12:00, 24 Травня 2025
Пенсіонери та посвідчення / фото dtkt.ua

Пенсії людей, які перебувають на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) Луганської і Донецької областей і понад рік не отримували виплати, зберігатимуться на спеціальних іменних рахунках у Пенсійному фонді України (ПФУ).

Про це повідомили представники Міністерства соціальної політики України.

Пенсії громадян на ТОТ

Пенсії українців, які залишилися на тимчасово окупованих територіях Луганської та Донецької областей і понад рік не отримували виплат, зберігатимуться на рахунках ПФУ. Відповідна норма передбачена законом про Державний бюджет на 2025 рік, але набуде чинності не раніше 1 липня.

Це рішення стосується виключно пенсіонерів, які:

  • мають статус внутрішньо переміщених осіб (ВПО) з ТОТ Донецької або Луганської областей (станом на 24.02.2022);
  • отримували пенсію як ВПО до початку повномасштабного вторгнення;
  • не користувалися рахунком в “Ощадбанку” понад рік;
  • або не проходили фізичну ідентифікацію в банку понад шість місяців.

Як зазначають у Міністерстві соціальної політики України, всі нараховані кошти повністю залишаються у власності пенсіонера або його спадкоємців. Зміни стосуватимуться лише форми зберігання — з особистих банківських рахунків громадянина або громадянки на спеціальні рахунки у ПФУ.

Для отримання доступу до коштів після набуття чинності відповідною урядовою постановою потрібно буде звернутися до Пенсійного фонду із заявою. Вся сума буде виплачена одноразово.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

30 тис грн на нову професію: жінок у Києві запрошують до навчання

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 16:00, 16 Травня 2025
Центр зайнятості / фото Суспільне

У Києві жінки можуть опанувати нові професії безплатно. Наразі реалізується програма, яка дозволяє жінкам опанувати професії, зокрема водійки трамвая чи машиністки екскаватора.

Про це повідомляється на офіційному сайті Київської міської державної адміністрації.

Навчання для жінок у Києві 2025

Київський міський центр зайнятості продовжує підтримувати жінок у розширенні їхніх професійних можливостей. Наразі реалізується програма, яка дозволяє жінкам опанувати нові професії. На сьогодні доступні 31 спеціальність, зокрема:

  • водійка трамвая, тролейбуса або автобуса;
  • операторка верстатів з програмним керуванням;
  • фрезерувальниця;
  • електрогазозварниця;
  • машиністка екскаватора;
  • столярка та інші.

Навчання проходить за підтримки роботодавців. Вони надають місця для проходження практики та зобов’язуються працевлаштувати випускниць після завершення курсів.

Вартість навчання повністю покривається службою зайнятості — в межах 10 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (до 30 280 гривень). Якщо вартість перевищує цю суму, різницю може компенсувати роботодавець або сама учасниця проєкту.

Хто може долучитися до програми

Участь у програмі можуть взяти жінки, які проживають у Києві чи Київській області, незалежно від рівня освіти. Учасниця може самостійно обрати професію з запропонованого переліку, а також навчальний заклад, що має відповідну ліцензію. Тривалість навчання залежить від обраної спеціальності та може тривати до 10 місяців.

Як подати заявку

Заявку можна подати як офлайн — особисто звернувшись до Центру зайнятості, так і онлайн — через відповідну форму за посиланням. Розгляд анкети триває до 5 робочих днів.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Що буде з пенсіями донеччан, які залишилися на ТОТ: пояснення

Пенсії людей, які перебувають на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) Луганської і Донецької областей і понад рік не отримували виплати, зберігатимуться на спеціальних іменних рахунках у […]

12:00, 24.05.2025 Скопіч Дмитро

30 тис грн на нову професію: жінок у Києві запрошують до навчання

У Києві жінки можуть опанувати нові професії безплатно. Наразі реалізується програма, яка дозволяє жінкам опанувати професії, зокрема водійки трамвая чи машиністки екскаватора. Про це повідомляється […]

16:00, 16.05.2025 Скопіч Дмитро

Як оформити учнівський квиток у Києві у 2025 році: гід по процедурі

У 2025 році учнівський квиток залишається одним із головних документів школяра, які мешкають у Києві. Він підтверджує статус учня та дає право на низку пільг, […]

14:30, 16.05.2025 Скопіч Дмитро

Пільги на комуналку для багатодітних родин у 2025: хто має право та як оформити

Багатодітні родини, які виховують трьох і більше дітей, мають право на оформлення різних видів державної допомоги. Серед них — спеціальні житлово-комунальні пільги, що значно полегшують […]

16:35, 15.05.2025 Скопіч Дмитро
Послуги в ЦНАП

Бахмутський ЦНАП у Дніпрі: як записатися

14 травня представник Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) Бахмутської міської ради прийматиме жителів громади у Дніпрі, які тимчасово проживають у місті та області. Усі охочі […]